На фоні масованих нічних обстрілів поділюсь наболілим - черговим кейсом від українських виробників озброєння, яке надійшло нам в ТСК по захисту інвесторів. Archer - єдиний український виробник монокулярів нічого бачення, зокрема тепловізійних прицілів та приладів нічного бачення, які активно закуповує ЗСУ, прикордонники та інші підрозділи сил оборони. Останній рік компанія витрачає свої ресурси та кошти НЕ на те, щоб виробляти більше, а на те, щоб ходити по судах - як українських, так і чеських, куди перемістили частину виробництва і персоналу. В НАБУ вирішили арештувати рахунки компанії нібито через завищення цін. Останній факт перевірили правоохоронці Чехії - і не підтвердили. ❗️Через арештовані рахунки відбулася затримка постачання однієї з партій монокулярів, поставивши яку компанія-виробник сплатила ще 25 мільйонів штрафних санкцій. Могло бути більше приладів нічного бачення, в тому числі для мобільних вогневих груп, але через тиск правоохоронців поки маємо те, що маємо. Вивчаємо ситуацію більш детально, бо поки ситуація виглядає максимально дивно і неконструктивно з боку правоохоронців.
🔹 Учора в Брюсселі зустрілись Економічним комітетом з Єврокомісаром з питань оборони та космосу (по нашому Міністр оборони ЄС) - Andrius Kubilius.Говорили, звичайно про військове співробітництво. І тут, хочу сказати, що нам безмежно пощастило, що перший в історії ЄС єврокомісар з питань оборони (ця посада і ця комісія була вперше створена в грудні минулого року) - великий і давній друг України, який ще будучи членом Європейського парламенту активно нам допомагав. З прикладних речей обговорили програму спеціальних кредитів SAFE на суму 150 млрд євро. Вона передбачається для країн ЄС, але зараз думаємо, як можна використати цей фінансовий інструмент для військової допомоги України.Також заторкнули, звичайно, і питання експорту озброєння з України - того надлишку виробленого, який Україна не планує купувати в українських виробників через брак бюджету. Маємо дати можливість українським виробникам отримати доступ до зовнішніх ринків, щоб заводити валютну виручку в Україну і створювати додаткові високооплачувані робочі місця для наших людей. 🇺🇦🇪🇺 Переконана, що попереду довгий спільний шлях. Планую ряд приватних зустрічей для деталізації обговорених напрямків. Хочу, щоб це відрядження було максимально прикладним і ефективним для нашої обороноздатності та економіки.
🇩🇪Фрідріх Мерц представив новий склад уряду Німеччини. Укладена коаліційна угода між ХДС (Християнсько-демократичий союз) і СПД (Соціал-демократична партія)Чудові новини для України: Борис Пісторіус залишається міністром оборони — його чітка та послідовна підтримка ЗСУ продовжиться, а з приходом рішучого Мерца ця підтримка, ймовірно, лише посилиться. Також у новому кабінеті:▫️Ларс Клінгбайль (СПД) — міністерство фінансів і віцеканцлер▫️Бербель Бас (СПД) — міністерство праці та соцполітики очолить колишня президентка німецького парламенту▫️Йоганн Вадефуль (ХДС) — міністерство закордонних справ▫️Александр Добріндт (СПД) — міністерство внутрішніх справ▫️Штефані Хубіг (СПД) — міністерство юстиції▫️Карстен Шнайдер (СПД) — міністр економіки та довкілля▫️Рім Алябалі-Радован (СПД) — міністерство економічного співробітництва▫️Верена Хубертц (СПД) — міністерство житла, міського розвитку і будівництваГолосування за новий уряд відбудеться уже завтра у Бундестазі.P.S. На фото Фрідріх Мерц в Ірпені в травні 2022 року
А ви знали, що ми отримуємо крилаті ракети «Storm Shadow» і від Італії, яка долучилася до ініціативи Франції та Британії? Я завжди згадую, як нам говорили «не можливо», а потім нам передавали артилерію, танки, літаки і зрештою крилаті ракети.🚀 За кожним подібним рішенням стоїть робота десятків українських військових та дипломатів, які пояснюють нашим партнерам, для чого потрібні ті чи інші рішення. І міжпарламентська дипломатія тут відіграє далеко не останню роль. Під час свого відрядження до Риму, зустрілася з керівником найбільшої фракції в Сенаті Італії - «Брати Італії» Lucio Malan та керівником найбільшої опозиційної фракції - «Демократична партія» - Francesco Boccia. Говорили про те як Італія 🇮🇹 може підтримати Україну 🇺🇦 та потенційні напрямки співпраці наших країн, зокрема сферу ОПК, будівництва та енергетики. Ці сектори попри війну є інвестиційно привабливими. Сподіваюся матимемо практичні результати до найбільшої міжнародної української події URC 2025, яка цього року пройде в Італії.
На фоні всіх заяв про залежність від США 🇺🇸, інформації про шантаж відключення Starlink 🛰️ та ще купи всього, що несеться - Defense Tech Innovations Forum 2025 став ковтком свіжого повітря. Ми не в 2022 році, за три роки Україна створила і власні ракети, і унікальні дрони та купу інших рішень, які на сьогоднішній день нищать ворога ефективніше Javelin чи, навіть, Himars. Хоч варто визнати, в свій час ця зброя була дуже ефективною. Той, хто риє «помиральну яму» просто не спілкувався з нашими розробниками та військовими. Вони горять, і від вогню в їх очах народжуються речі, що спалюють ворожу техніку, бʼють по ворожих аеродромах і складах в далекому тилу. Я побачила розробки, що вже нищать ворога та ті, які будуть нищити його завтра чи за кілька місяців. Військові просто на фронті сворюють унікальні дрони, які допомагають зберігати життя чи нищити ворога за просто мізерні кошти. Маючи постійний дефіцит, ми навчилися робити недорогу та ефективну УКРАЇНСЬКУ зброю. Зараз маємо робити все, щоб наших дронів, ракет та всього, що потребує наше військо було якомога більше. Дякую Михайлу Федорову за запрошення, а Brave1 та всім учасникам за те, що ви робите Україну сильнішою.
Тепер я маю іменний турнікет “SІCH” ❤️😎Річ, яка б краще не знадобилася, але в наші дні має бути не лише у військових, а й у цивільних. До речі, коли зʼявився рожевий колір - на нього був такий попит, що певний час він став мало не основним по кількості виробів. Від 30 турнікетів на місяць в 2014 до 100 000 на місяць у 2024 році. Вартість вдвічі менша, ніж у американського CAT, а якість така ж висока, що підтверджують бійці та медики з фронту.Все це про українські турнікети «SICH”, на виробництві яких мала можливість побувати. Ці турнікети врятували тисячі життів українських захисників і захисниць 🫶Особливо цінно було чути відгуки від медика-ветерана, який втративши можливість служити - пішов працювати на виробництво турнікетів, в яких безумовно впевнений. 🫤 А далі про наболіле: Україна може втратити цього виробника, бо в Міноборони «гуляє» Наказ, яким постачання цих турнікетів у ЗСУ стане заборонене. Не розуміємо хто і чому запустив цю диверсі в Міноборони, але вже працюємо з Міністерством, аби не допустити подібного. Сподіваємось на адекватність міністра, але побачимо. Та і це не все. Підприємство ніяк не може отримати критичність і забронювати своїх працівників, які виготовляють життєво важливі речі для фронту. Все тому, що підприємство не має прямих контрактів з Міноборони чи військовими частинами (бо останні не закуповують тернікети). Їх на фронт постачають або волонтерські фонди, або вже в аптечках, які закуповує Німечина та передає нам як гуманітарну допомогу. Схоже, час думати над механізмом бронювання для подібних підприємств, бо схожі звернення вже були. Маємо підтримувати якісний український продукт, бо допомога від партнерів не вічна, а якщо вона зупиниться, то розраховувати зможемо лише на своїх 🇺🇦💯👉 Підписатися на Форпост Янченко
За що я захоплююсь українськими виробниками, так це за вміння адаптуватися до будь-яких умов. Вчора відвідала виробництво ТОВ «Київгума», яке виготовляє більше 4000 найменувань товарів із гуми, латексу, ПВХ і силікону. Вироби цього підприємства є, мабуть, у більшості українців. Від силіконових форм для випікання і до грілок, дитячих сосок та рукавиць - це все виробляється тут. Але найцікавішим виявилось те, що з усіх виробів найскладнішим є виробництво гумових кришечок для медичних флаконів. Вимоги фармвиробників дуже високі, тож виробництво здавалося б простих ковпачків максимально стерильне і частково роботизоване. Про адаптивність: за 2024 рік тут виробили і реалізували 180 000 грілок. Кажуть, що українці готувалися до можливих блекаутів і холодів, тож цей товар несподівано вийшов у топ, хоча до того більшість йшла на експорт. Довелося розширяти виробничі потужності.Обговорили й поточні проблеми, зокрема із дефіцитом кваліфікованого персоналу та проблеми у налагодженні міжнародних контрактів через війну і внутрішні обмеження.Зараз 75% продукції реалізується в Україні, а це робочі місця та податки. Тож обираючи в магазині між made in Ukraine та тим що зроблено за кордоном - обирайте українське! Професіоналізм та якість тут на високому рівні.
Мої 5 копійок про #США і корисні копалиниДосвід українських інженерів, які вміють недорого робити ефективну зброю, - має бути не менш цінним для США, ніж корисні копалини, про які зараз всі говорять. Інвестиції і наявність американський підприємств на території України - це запорука безпеки та підтримки від заходу. Подивіться на Ізраїль, на захист якого США та партнери відправляють свої літаки, та Тайвань, кількість «Patriot» на території якого зашкалює. Як під час своїх численних візитів до США, так і під час спілкування з потенційними інвесторами в оборонку, я неодноразово чула про зацікавленість і готовність інвестувати, але є велика кількість бюрократичних моментів, які стримують, або породжують побоювання, а як наслідок - зупиняють інвестиції. Як і у випадку з рідкоземелами, про які заявив Трамп, ми маємо зробити спеціальну процедуру, яка б максимально сприяла інвестиціям, бо з діючим законодавством, як в ОПК, так і в сфері надр - це буде непросто. І на завершення: цінність ОПК - це висока додана вартість. Але маємо працювати і спрощувати законодавство вже, адже будівництво заводів і розробка карʼєрів - то не одного дня справа.
Що чекає нас у 2025 році?Спробували спрогнозувати це на заході 🇩🇪Німецько-Української🇺🇦 торгівельно-промислової палати та представниками німецького бізнесу в Україні. Нагадаю, що Німечиина є одним з наших ключових партнерів, адже більше допомоги, ніж від Німеччини, ми отримали лише від США. 🚀🧨Переконана, що чим більше німецьких компаній працюватиме в Україні - тим більшою буде підтримка - тому закликала учасників підтримувати Україну, розвиваючи свій бізнес у нас.До речі, німецькі компанії вірять в Україну. Як приклад, на початку січня німецька KNAUF на аукціоні Держгеонадр придбала за 121 мільйон гривень спецдозвіл на видобування гіпсу і планує до кінця року відкрити на Тернопільщині другий свій завод з загальним обсягом інвестицій 150 мільйонів євро! Рада і новим знайомствам з німецькими підприємствами, які цікавляться інвестиціями в Україну або вже зайшли у спільні з українцями проектами – особливо в оборонно-промисловий комплекс! Вчора були і такі.Це саме те що потрібно зараз Україні - підтримувати інвестиції від партнерів, бо саме економічна співпраця - запорука спільного успіху та довготривалої співпраці.
Поділилась враженнями від цьогорічного #Davos з Radio NVІнтелектуальна еліта світу нарешті усвідомила, що регіональні та глобальні війни є головною загрозою для нашої планети в цьому році. І залишатиметься однією з найбільших ще певний час.Саме цей фактор визначили експерти з усього світу в звіті, який оприлюднив оргкомітет Давоської конференції. Усвідомлення ризику воєн (і мова не лише про вторгнення рашки в Україну) на фоні непередбачуваності США та невизначеності що буде з глобальною архітектурою безпеки – ставить велику кількість питань перед світовою інтелектуальною, політичною і бізнесовою елітою. Лише сильні армії та потужне оборонне виробництво в наш час можуть зупинити агресора! Про необхідність воєнних інновацій, нарощення виробництва зброї на кожній другій зустрічі і заході, де мені довелось побувати. Не виключенням став і наш рідний, Українский дім в Давосі. Тут було кілька панельних дискусій, присвячених перспективам розвитку українського оборонно-промислового комплексу.Це ще одне підтвердження того, що захист інвестицій в ОПК та розвиток внутрішнього виробництва зброї має бути пріоритетом для України.Посилання на відео тутhttps://youtu.be/FoNMjcOq6Gw?si=sbqSCIEeilvnCamT