Цієї ночі росіяни завдали масованого удару «Шахедами» по Дніпру. У місті спалахнули численні пожежі. За останніми даними, внаслідок атаки загинули троє людей, серед них - одна дитина, ще 30 отримали поранення, серед них — п’ятеро дітей.Можна було б знову говорити про неефективність миротворчих зусиль і про те, що байки Путіна про «удари по військових цілях із супутніми втратами» досі знаходять тих, хто в них вірить. Але днями в ЗМІ були опубліковані результати соціологічного опитування у Словаччині — і вони багато чого пояснюють у поведінці деяких західних лідерів.Компанія Ipsos на замовлення незалежної організації CEDMO з’ясувала, що понад 18% словаків бажають перемоги Росії. Лише третина респондентів підтримують перемогу України, а 33% виступають за завершення конфлікту тимчасовим миром — без перемоги жодної зі сторін. Ще 16% опитаних заявили, що не знають або їм байдуже, чим завершиться війна.Перемога України має найнижчу підтримку серед виборців найбільшої партії правлячої коаліції — Smer прем’єр-міністра Роберта Фіцо. Лише 3% їхніх прихильників виступають за перемогу України, тоді як 43% — за перемогу Росії. Нещодавно Фіцо відмовився прямо засудити варварський удар РФ по Сумам, заявивши, що має «недостатньо інформації».Хвиля популізму, що накрила західний світ, призводить до того, що політичні лідери не формують громадську думку, а йдуть за нею — зокрема, за думкою, що формується під впливом російської пропаганди. І це серйозний виклик для демократій, яким життєво необхідно знайти на нього відповідь.Підписатися: Леонід Нєвзлін
Сьогодні, 15 квітня, день народження «ЮКОСу». Відтоді минуло 32 роки — за цей час ми багато дізналися й пережили, відбулося чимало подій, фіналом яких стала трагедія розв’язаної Путіним війни проти України.В основі мислення Путіна — прагнення знищувати тих, кого він сам призначає ворогами. А без ворогів він існувати не може. Примітивний сенс життя гопника з пітерського підворіття не змінюється з роками. Змінюється лише масштаб жертв і руйнувань. Апетити кремлівської молі зростали, але насичення їй не відоме.«ЮКОС» завжди був серед найкращих і перших. І ми стали одними з перших ворогів Путіна — тими, хто наважився вказати йому на корумповану сутність його держави. Ми залишаємося його ворогами й нині, зокрема допомагаючи Україні протистояти цьому злу. Наші цінності — цілковито антагоністичні та несумісні з кремлівськими.Саме історія «ЮКОСу» стала передвісником путінського стилю — «йти до кінця», спершу відбираючи активи, а потім і території, не рахуючись із людськими жертвами. Без огляду на право власності, право на свободу, право на саме життя.Ми завжди пам’ятаємо про тих, хто став жертвами Кремля — про Василя Алексаняна, який помер, втративши здоров’я у в’язниці, про Олексія Пічугіна, який уже багато років залишається в путінській в'язниці, будучи невинним. Путін знищив компанію, її активи дісталися його близьким на чолі з Сєчіним. Але «ЮКОС» усе одно живий — ми боремося з Путіним і робимо це успішно.Ми віримо в те, що всі сили цивілізованого світу здобудуть перемогу, а путінський режим впаде.Підписатися: Леонід Нєвзлін
Кількість загиблих внаслідок варварського удару росіян по Сумах зросла до 34 осіб, кількість поранених — до 119. Серед загиблих — двоє дітей, ще 15 дітей отримали поранення. Це жахливий злочин Москви, який не має жодного виправдання.Масовані атаки «шахедів» по мирних містах і криваві ракетні удари по цивільному населенню посилилися після початку переговорів, ініційованих США. Це — факт. Кожен новий раунд контактів супроводжується черговим військовим злочином. Намір Путіна виставити американців своїми співучасниками був цілком очевидним.Реакцію президента Дональда Трампа на вчорашній удар по Сумах можна трактувати двояко. У кращому випадку його слова про «помилку» слід розуміти як «помилку, гіршу за злочин». І це було б цілком справедливо. У гіршому ж — Москва знову зуміла розповісти Вашингтону казку про «ненавмисні жертви», в яку, на жаль, там могли повірити.Якщо це так, то шлях, яким йдуть США, — надзвичайно небезпечний. Закривати очі на очевидні військові злочини в ім’я переговорів і вірити тим, чий трон стоїть на крові, брехні й лицемірстві, — означає лише множити і множити смерті.Підписатися: Леонід Нєвзлін
Нове дослідження Pew Research Center зафіксувало зниження позитивного ставлення до Ізраїлю серед американців. Наразі 53% американців ставляться до нас негативно, порівняно з 42% у 2022 році. Особливо помітно це серед демократів — 69% негативних оцінок проти 53% два роки тому, а також серед республіканців віком до 49 років — 50% проти 27%. Загалом молодь обох партій виявила більше невдоволення діями Ізраїлю.Найсприятливіше до Ізраїлю ставляться американські євреї (73%) та євангельські протестанти (72%). Серед католиків думки розділилися: 53% — негативно, 45% — позитивно. Серед американських мусульман 81% висловили негативне ставлення.Рівень довіри до прем’єр-міністра Ізраїлю Біньяміна Нетаніягу також виявився низьким: лише 32% американців заявили, що довіряють йому. Серед республіканців цей показник становить 51%, серед демократів — лише 15%. Серед американських євреїв 53% не довіряють Нетаніягу, тоді як 45% виявляють довіру.Сумні результати, які уряд Ізраїлю обов’язково має взяти до уваги. Списати все на антисемітизм — просто. Але необхідно працювати з громадською думкою в країні, яка історично є нашим головним союзником.Підписатися: Леонід Нєвзлін
Кадри удару по Кривому Рогу, опубліковані у світових ЗМІ, не залишають жодних сумнівів: Міністерство оборони РФ цинічно збрехало, заявивши про "удар по ресторану, де проводили нараду офіцери ЗСУ". Жодних десятків офіцерів там не видно — лише звичайні мирні люди. І діти на майданчику поруч, яких оплакує нині вся Україна.Президент США Дональд Трамп цієї ночі нарешті прокоментував останні варварські ракетні удари Росії. "Мені не подобається те, що відбувається з бомбардуваннями, бо вони зараз бомблять, як навіжені", — сказав він.Проблема в тому, що вони зовсім не навіжені. Вони — воєнні злочинці, абсолютно раціональні у своєму злочинному намірі: тероризувати українців, вбивати мирних жителів і дітей. Вони брешуть усім — і адміністрація президента США не є винятком.Американська розвідка не могла не бачити ці кадри, якщо їх уже показує французьке телебачення. Якщо дипломатія ще має значення, якщо наступні раунди переговорів усе ж відбудуться — потрібно чітко усвідомлювати, які брехуни сидять по той бік столу. І діяти відповідно.Підписатися: Леонід Нєвзлін
Сьогодні в Україні оголошено день жалоби за жертвами варварського обстрілу Кривого Рогу. Російська ракета вбила 18 людей, серед яких дев’ятеро — діти. Найменшій дитині було лише три роки. Ще 19 осіб перебувають у лікарнях у тяжкому стані, зокрема четверо дітей. Але путінські війська навіть не думають зупинятись.Цього ранку було завдано комбінованого ракетного удару по Києву, внаслідок якого постраждали троє людей. Москва продовжує тероризувати українців, обстрілюючи житлові квартали найбільших міст країни.Нині, коли адміністрація США все ще сподівається на результативні переговори, вона може на власні очі побачити весь масштаб цинізму Путіна. Розповідаючи казки про те, що не бомбитиме енергетичну інфраструктуру, він з подвійною силою почав знищувати домівки мирних жителів і вбивати українських дітей. У цьому й полягає вся суть його «стратегії».Путін прагнутиме знищити Україну за будь-яку ціну, намагаючись водити за ніс увесь цивілізований світ. Презумпція путінської брехні — ось із чого мають виходити будь-які миротворчі зусилля західних країн.Підпис: Леонід Нєвзлін
Державний секретар США Марко Рубіо заявив, що президент Дональд Трамп підтримує НАТО, і Сполучені Штати планують залишатися в Альянсі. Водночас він озвучив важливу вимогу перед початком зустрічі міністрів країн НАТО в Брюсселі.«Ми хочемо поїхати звідси з розумінням, що існує реалістичний шлях, згідно з яким кожен із членів візьме на себе зобов’язання і реалізує його — досягти показника у 5% ВВП на оборону. Це стосується також і США, які мають збільшити свою частку (оборонних витрат), оскільки загрози дійсно настільки серйозні», — сказав держсекретар.Ще під час своєї першої каденції президент Трамп вимагав від союзників по НАТО довести рівень військових витрат до 2% ВВП — це рекомендований показник для країн Альянсу. Але у 2024 році, коли війни вже вирували в Європі та на Близькому Сході, лише 24 з 32 країн-членів НАТО досягли цього рівня.Менше 2% витрачають, зокрема, Хорватія, Португалія, Італія, Канада, Бельгія, Люксембург, Словенія та Іспанія. США, зі свого боку, витрачають на оборону 3,38% ВВП — це приблизно 67% від сукупних витрат усього Альянсу. Тому важко назвати вимоги Вашингтона безпідставними.Так, орієнтир у 5% ВВП на оборону — це значна цифра. Але приблизно стільки витрачав Ізраїль до 7 жовтня 2023 року, а цього року планує витратити понад 6,5%. Так, це складно, але не фатально. Якби політики західних країн виявили більше далекоглядності і вчасно розпізнали загрози, перерозподіл ресурсів міг би відбутися поступово і менш болісно. Але це — неминучість, яку слід прийняти.Підпис: Леонід Нєвзлін
Сенатори Ліндсі Грем (республіканець) і Річард Блументаль (демократ) представили двопартійний законопроект про запровадження санкцій проти Росії у разі відмови Кремля від переговорів щодо завершення війни проти України. Загалом співавторами ініціативи виступили 50 сенаторів, що свідчить про широку двопартійну підтримку, повідомляє The Washington Times.Проект передбачає як первинні, так і вторинні санкції проти Росії та осіб, які підтримують агресію Кремля. Серед можливих заходів — запровадження 500% мита на імпорт товарів із країн, що купують російську нафту, газ, уран та інші ресурси.«Ці заходи жорсткі — і на це є вагомі причини», — заявили сенатори, посилаючись на неодноразові порушення Росією угод, що стосуються суверенітету України. І з цим важко не погодитися.Адміністрація Дональда Трампа, виконуючи свої передвиборчі обіцянки, зайняла позицію арбітра та докладає зусиль до припинення війни. Однак, якщо ці зусилля не увінчаються успіхом, США доведеться проявити лідерство і покарати агресора. Вторинні санкції — надзвичайно жорсткий інструмент, який може зачепити не лише очевидних опонентів Вашингтона, наприклад Китай, але й Індію, Туреччину.Водночас, якщо домовленостей досягти не вдасться, Росія має бути позбавлена можливості продовжувати війну. І запропонований сенаторами крок — правильний.Підпис: Леонід Нєвзлін
Сьогодні — третя річниця звільнення Бучі від російських окупантів. Місто, що стало символом воєнних злочинів Москви, перебувало під ворожою окупацією 33 дні. За цей час росіяни влаштували масову різанину — відомо про 561 загиблого цивільного.Картини, які відкрилися українським військовим після входу в Бучу навесні 2022 року й облетіли світові ЗМІ, шокували як українське суспільство, так і весь цивілізований світ. Сцени масових розстрілів, братські могили…На жаль, це було лише початком. Лише в Бучанському районі Київської області правоохоронці зафіксували понад 9000 воєнних злочинів. Загинули понад 1700 мирних мешканців. Буча стала символом, але були ще Бородянка, Гостомель, Ірпінь…«Вони прийшли, щоб убити нас усіх», — говорили ті, хто на власні очі бачив наслідки різанини на Київщині. Саме в ті весняні дні стало зрозуміло: Україна битиметься до кінця. Хочеться вірити, що всі, хто причетний до цих страшних злочинів, понесуть заслужене покарання. І якщо не інститути міжнародного права, на які залишається все менше надії, то справедливість рано чи пізно відновлять самі українці.Підпис: Леонід Нєвзлін
Міністр оборони Піт Гегсет видав керівний документ для співробітників Пентагону, згідно з яким армія США переорієнтовується на стримування спроб Китаю захопити Тайвань і на посилення оборони власної території.Як пише The Washington Post, меморандум Гегсета описує бачення президента Дональда Трампа: підготовку до потенційної війни з Пекіном і захист США від загроз у «ближньому прикордонні» — включаючи Гренландію та Панамський канал.Згідно з документом, Пентагон тиснутиме на союзників у Європі, на Близькому Сході та у Східній Азії, щоб вони збільшили витрати на оборону й взяли на себе основну роль у стримуванні загроз з боку Росії, Північної Кореї та Ірану, зазначає видання.Те, що США зосередяться на Індо-Тихоокеанському регіоні, було цілком очікувано. Ба більше, Китай визначався основною загрозою для США як за першої адміністрації Трампа, так і за адміністрації Байдена. Сам Трамп ще під час своєї першої каденції вимагав від країн НАТО збільшити витрати на оборону — хоча б до нормативного рівня у 2% ВВП, передбаченого для країн альянсу.Європейські лідери не хотіли слухати Вашингтон. А тепер у них немає вибору: США більше не охоронятимуть Європу так, як робили це раніше. У європейських політиків, ймовірно, є велика спокуса вичікувати і заспокоювати себе тим, що Трамп — не назавжди. Але це може обернутися черговою грандіозною помилкою. Про свою безпеку європейцям доведеться подбати самостійно — і чим раніше, тим краще.Підписатися: Леонід Нєвзлін