Вхід Реєстрація
Реклама
Ваше рекламне місце
Забронюйте цей слот без конкуренції на обраний період.
Купити рекламу →
Логотип телеграм спільноти - Deep Dark UA
Додано 14 лип 2024

Deep Dark UA

@deepdarkUA
Кількість підписників: 1 719
Фото: 69
Відео: 2
Посилання: 301
Опис:
Всесвіт глибокий і темний. Заглядати разом - не так страшно. Легкий дайджест розділом astro-ph українською

👥 Кількість підписників

1 719
Середній/День:: +2
Середній/Тиждень:: -1
Середній/Місяць:: -7

👁️ Середній перегляд на повідомлення

1 695
Середній/День:: 1,900
Середній/Тиждень:: 1,304
ERR: 98.6%

📊 Кількість повідомлень на день

0.3
Останній день: 0
Середнє за тиждень: 0.1
Середнє за день: 0.3

Історія зміни статуса

Офіційно не підтверджена 2024-07-14

Стіна

Статистика telegram каналу

👁 1,900 25-01-14 08:47
Ось і перший огля роботи цього рокуhttps://arxiv.org/abs/2501.05023Космічний телескоп Евклід вже півтори роки знімає нам далекі галактики. Але в кадри попадає і передній фон - зорі та об'єкти сонячної Системи. Вчені застосували self-organizing maps, таку техніку машинного навчання, щоб виділити і дослідити рухомі об'єкти на знимках - це якраз і є каменюки які мотиляються в нашій Сонячній системі. І їх дуже багато! Відкрили понад 100 000 нових каменюк. Більшість - із Головного поясу астероїдів, але є і кентаври і з об'єкти поясу Койпера. Вдалось виділити ті які мали швидкість 0.1-10 arcsec/h, яскравістю від 24 величини. І все на сирих знімках, без ручного втручання. Машинне навчання рулить! А ще воно може класифікувати галактики за індексом поверхневої яскравості. З веселого - в пайплайні використали ПЗ із назвою SExtractor - така штука, якому показуєш знимок неба, а воно тобі дає каталог того що на знимку. Просто весела назва)Це досить багато об'єктів. Їх в Головному поясі кілька мільонів, розміром від 1 км (а менші навіть Евклід не бачить). Тобто, нормально так додалось каменюк. Раніше інші широкі огляди неба теж таким чином, скопом додавали об'єктів, звична справа. Ось така побічна користь від фундаментальної науки, щоб не скиглили багато на цю тему. Вам це все ще колонізувати, не забувайте)
👁 1,900 25-01-10 14:37
На першому місці спостереження комет, на другому - дослідження астероїдів, на третьому - радіоспостереження гігантів. Нічого не вгадали, молодці) Насправді, кожним з цих напрямів хтось та й в Україні займається, однак, найпопулярнішими є моделювання та спостереження чорних дір, та галактики в ранньому Всесвіті. Саме на ці теми роботи за участю українських астрофізиків цитувались найбільше. Це в принципі, дуже гарячі теми зараз в астрофізиці) Тому нічого дивного. Я здається вже колись наводив fun fact: на рік статей про чорні діри пишеться приблизно вдвічі більше, ніж по дослідженню Місяця, наприклад. Бо місяць воно ось під носом, треба спостерігати, вимірювати, а ЧД - десь там далеко, можна фігачити що попало. умовно) Ось і пишуть всі кому не лінь, такий парадокс.Коротко про методологію.Заходите на https://ui.adsabs.harvard.edu/вписуєте 2024 рік і пошук в тілі статті Ukraine. Зазвичай засвітить ті роботи де в афіліації є Україна. Сортуєте по кількості цитувань. Бачите хто в Україні найпопулярніший і про що він пише) Ну, якось розберемо з вами ці роботи.
👁 1,400 24-10-31 19:15
Шо там сьодні, Хеловін? Ну то ловіть на ніч історію про космічного Ктулху.Отже, така сітуейшн. Уявіть собі, ви - сурйозні вчені-астрономи. Ви вивчаєте екзопланети, а точніше - їхні атмосфери. Ви займаєтесь моделюваннями цих атмосфер за спостереженнями їх спектрів, пишете для цього дуже крутий програмний пакет. Запитання - як назвати цей проект? Він зможе видавати багато цікавих характеристик, властивостей. Ним будуть користуватись повно людей, які вивчають екзопланет. Serious business. Ну звісно! Звісно ви назвете його КТУЛХУhttps://arxiv.org/abs/2410.14751Курчч.. Чесне слово, здається що це якісь діти дорвались до науки) Це навіть не акронім, не абревіатура. Просто Ктулху, на рівному місці! Трохи про сам пакет. Написаний на чистому пітоні. Призначений для розрахунку атмосфер екзопланет, і навіть коричневих карликів. Може працювати як на лептопі, достатньо CPU, так і на суперкластерах для детальніших розрахунків. На вхід приймає спостережні спектральні лінії (тобто враховує їх силу), на вихід - модель атмосфери, розподіл температури, тиску, порахована хімія. І в зворотну сторону: код моделює спектр пропускання екзопланети використовуючи перерізи реакцій між молекулами атмосфери для розв’язку рівняння переносу випромінювання шляхом обчислення оптичної глибини. Остаточним результатом такого розрахунку спектру пропускання є ефективна площа співвідношення планети-зірки (тобто глибина проходження) як функція довжини хвилі, видимої віддаленим спостерігачем. Все це - відкритий вільний код. Отака штука від американських астрофізиків. Мало зрозуміли в останніх реченнях? Та я насправді теж не дуже, це ж не моя сфера. Я це притягнув сюди просто через назву яку вони дали своєму проекту. TRICK or TREAT, - каже вам Ктулху! Веселого Хеловіну!P.s. Сьогодні бачив на вулицях міста кількох вампірів, пару чортяк і навіть одну ельфичку. Здається традиція святкувати Хеловін вкоренилась остаточно, і це прекрасно. А з тими в кого традиція нити що це не наше свято - розмовляти не треба, треба зразу зацідити межи зуби) цьом)
👁 1,100 24-10-11 09:14
#роздумидняОсіння осінь спонукає ще до роздумів. Ви знаєте яку найближчу космічну катастрофу спостерігала наша планета в осяжному минулому? Це вибух наднової Вела. Це була саме наднова - спахал фантастичної потужності, яким закінчила своє життя дуже масивна зоря - тобто це була наднова ІІ типу. Вона знаходилась всього лиш за 900 світлових років звідси, і це сталось близько 11 000 років тому. І зараз ми бачимо лише вистигаючий газ що яскраво фігачить в Х діапазоні, та ще яскравий пульсар, який світить в радіо, видимому, Х та ще й гама-діапазоні. Це й пульсар - це і є нейтронна зоря що утворилась з цього катаклізму. І ось подумалось - ця ж катастрофа співпала в часі з важливою віхою в житті нашої цивілізації, власне з її початком. Адже саме приблизно тоді відбулась агро-революція: люди розумні почали здогадуватись що тут можна ростити бурачки, бульбочку, ну а якщо серйонзо - то перші злаки. Так ми стали агро-ельфами. Тобто ви уявили собі цю картину, так? Немита, небрита мавписько задерла голову догори, бо там десь ЗАПАЛАЛО, і вирішила - все, так далі жити не можна. Треба копати. Садити. Збирати. І відкладати в комору. І понеслось. Чи це всього лиш співпадіння? I want to believe! Дякуємо, зорі. Тепер ми маємо все, бо ви колись нас на це надихнули. Тільки б ще орків винищити, і ми полетимо до вас!..
👁 1,200 24-10-04 07:55
Тому що може.Коротка замітка про те, що зараз може сучасна астрономія.Так. Монету 5 копійок бачили? Ну ок, їх вже вивели з обігу, але уявити все ще собі можете. Так от, берете ті 5 копійок і поміщаєте їх десь трохи вище ніж літає МКС - десь на 1000 км над Землею. Добре. Ось вони там валандаються, і можуть в якусь мить затулити вам якусь зірку. Змогли б маючи повний каталог зірок передбачити де, коли й наскільки ця монета затулить якусь зірку, по якій траєкторії пройде тінь від неї на Землі і з якою швидкістю? А от астрономи таке можуть) Ось тутPhysical properties of trans-Neptunian object (143707) 2003 UY117 derived from stellar occultation and photometric observationshttps://arxiv.org/abs/2410.00561Тільки замість 5 копійок в них був транснептуновий (бляха, я такий старий, що пам'ятаю як таких ще називали трансплутоновими, лол) об’єкт (143707) 2003 UY₁₁₇ - але кутовий розмір із Землі в нього такий же. Тобто просто одна з десятків тисяч каменюк які там літають. І ось в жовтні 2020 року відбулась ОКУЛЬТАЦІЯ - тобто каменюка заступила собою світло одної слабенької зірочки (зоряна видима величина 14.5) нашої галактики. Мало того, що люди (в основному - іспанці) встановили з точністю до хвилини коли це станеться - ще й порахували де й коли пройде тінь і побачили, що це можна буде зловити на кілька непоганих телескопів. А це велика удача, адже ширина напівтіні від крихітної каменюки - всього 200 км на Землі. Із спостережень цієї події вдалось багато що дізнатись і про саму каменюку: розміром вона приблизно 332x216x180 км, має альбедо в 12% (це як в нашого Місяця) і обертається навколо своєї осі за 12 годин. Я чьорт його знаю навіщо ця інформація майбутнім колонізаторам сонячної системи. Орбіта в тої каменюки має великий ексцентриситет, її носить від 32 а.о. в перигелії до 78 а.о. апогелії (орбіта Плутона - приблизно 30 а.о.), різниця потоку енергії від Сонця буде велика, та й взагалі ефективна температура на поверхні не більше 40 К, Сонця точно не напасешся. Що там робити?) Хіба в гості до Ктулху їздити) А таких каменюк відкрили вже майже 6000 - невдахи Сонячної системи)Та в будь-якому разі, кіт лиже яйка бо може! А земні астрономи майстерно спостерігають таку тонку окультація, бо вони найкрутіші в Галактиці!!!111 Надіюсь ви теж все зможете що запланували на цей тиждень. Це ж вже п'ятниця, ще трошки)
👁 2,000 24-08-14 07:51
Слава астрофотоніці! Це зараз прям гаряча галузь. Ось на днях викотили проект нового космічного мікро-телескопу - кубсатного розміру, Twin Earth SEnsoR Astrophotonic CubesaT (TESERACT).https://arxiv.org/abs/2408.06454Пропонують концепт на базі Rasberry Pi 4, на якому стоїть PiCamera та OpenCV. Камера з апертурою 4 см. І шо ви думаєте? оця DYI-шна хрєнь з аліекспресовою начинкою і опенсорсним софтом зможе детектувати вуглекислий газ, метан і кисень на найближчих екзопланетах! Ну ок, там ще трохи високих технологій типу silicon-nitride-on-insulator (SiN on SiO2) strip waveguide, та оптичного кільцевого резонатора (типу як фільтр для фотонного сигналу), але ця вся хрєнь влазить в 3U CubeSat і важить не більше 3 кг. І коштує відповідно. Сенс всього проекту, в свою чергу, бути швидким фільтром - відбирати цілі для важковаговиків типу JWST - які екзопланети варті уваги (ті де присутні згадані речовини). І знаєте шо? Я думаю ця хрєнь полетить і то швидко. Автори оцінили вартість всього заліза в 100 кілобаксів. Мабуть нас чекає ще купа приладів-з-взуттєву-коробку на орбіті! В такі часи живемо ух! тільки б нічне небо не загадили (ніби не мають, замаленькі для цього)(вже цього місяця мав би полетіти "телескоп" аналогічного розміру, TOLIMAN, для дослідження на наявність екзопланет найближчих зір. stay tuned)
👁 1,700 24-07-25 10:37
Стаття попала під огляд виключно через свою поетичну назву:https://arxiv.org/abs/2407.16745Отже, як може знаєте, є така no-hair теорема для чорних дір. Вона стверджує, що для опису чорної діри достатньо всього 3 чисел: її маси, заряду та кутового моменту, ось такі вони прості об'єкти. А все що з відбувалось з матерією до того як вона сколапсувала - якою зорею була, як швидко провалювалась - немає значення. Чорні діри не мають волосся з минулого. Так то воно так, але трішечки не так. Тут люди спробували помоделювати колапс чорних дір при цьому слідкуючи - а звідки береться потужне магнітне поле, що живить їхні джети (якщо такі є). Виявилось, що пояснити це поле нестабільностями під час колапсу не вийде. Але вийде пояснити через існування магнітного поля в зорі яка колапсувала - за деяких умов, акреційний диск "підхопить" те що було в зорі-попередниці. Тому, в неї (в чорної діри) - волосся її мами. (ну ок насправді не в неї, а в акреційного диску, але відсилку в назві вони зробили гарну. ось)
👁 1,200 24-07-17 12:41
#жартдня, бо шось давно не було) Ось із чим у вас асоціюється абревіатура UFO? Щоб ви подумали про наукову статтю з астрономії, в назві якої є це слово? Мабуть, не така вже й “наукова”, правда? Але, все не так. Те, на чому косміти літають, в нас час називають unidentified aerial phenomena - UAP, а UFO - це ultra fast outflow. Це явище, яке стосується активних ядер галактик, квазарів зокрема. Це супермегапотужний міжзоряний вітер, що дує, як можна здогадатись із центру галактики. Він може розганяти частинки до швидкості в кілька десятків процентів від швидкості світла. І зверніть увагу - це джет чорної діри. В нього може бути широкий фронт. Є в когось ідеї, як таке може генеруватись? Anyway, ось наприклад в цій статті і йдеться про такий UFO в ультра-яскравій інфрачервоній галактиці IRASF11119+3257, яка також хостить і квазар. Люди подивились туди з допомогою рентгенівських телескопів NuStar та XMM Newton щоб вивчити в деталях UFO в ній. Вчені виявили, що мабуть в тій галактиці всеодно не так жарко як в нас зараз за вікном) Деталі в статті, але ось такий цікавий факт, ми дожились що астрофізики вивчають UFO!https://arxiv.org/abs/2406.12057