Вхід Реєстрація
Реклама
Ваше рекламне місце
Забронюйте цей слот без конкуренції на обраний період.
Купити рекламу →
Логотип телеграм спільноти - Deep Dark UA
Додано 14 лип 2024

Deep Dark UA

@deepdarkUA
Кількість підписників: 1 719
Фото: 69
Відео: 2
Посилання: 301
Опис:
Всесвіт глибокий і темний. Заглядати разом - не так страшно. Легкий дайджест розділом astro-ph українською

👥 Кількість підписників

1 719
Середній/День:: +2
Середній/Тиждень:: -1
Середній/Місяць:: -7

👁️ Середній перегляд на повідомлення

1 695
Середній/День:: 1,900
Середній/Тиждень:: 1,304
ERR: 98.6%

📊 Кількість повідомлень на день

0.3
Останній день: 0
Середнє за тиждень: 0.1
Середнє за день: 0.3

Історія зміни статуса

Офіційно не підтверджена 2024-07-14

Стіна

Статистика telegram каналу

👁 1,260 26-03-17 13:11
Ось і весна, всі кинулись щось прибирати і наводити порядки. Тож ось вам стаття де трохи навели порядку з астероїдами - точніше з сім'ями ударних астероїдів Головного поясу.https://arxiv.org/abs/2602.20382Час від часу великі каменюки в небі гепаються одна об іншу. Це ж логічно, їх там багато. В результаті утворюється купа друзків, уламків які були колись одним тілом (ну чи двома). Ці залишкові цурпалки мають схоже альбедо, хімічний склад та орбіти. І таким чином можна ідентифікувати цілі сімейства цурпалків. І ось в цій роботі маємо перепис таких сімейств - разом з віком, гіпотетичними характеристиками батьківських тіл та іншим. Цих сімейств знайшли 335, де кожен цурпалок більше 1 км в діаметрі. Всяка цікава статистика додається - наприклад молоді сімейства (молодші 10 млн. років) утворились частіше з менших тіл - адже великі каменюки гепаються одне об одного рідше ніж малі, бо їх і менше. Також видно дію ефекту Ярковського - він такі сімейства руйнує, заставляючи менші астероїди швидше дрейфувати з своїх орбіт. Ну а приводом для такого перепису став близький запуск телескопу ім. Вери Рубін - адже цей потужний телескоп обіцяє понавідкривати багато нових астероїдів, хоч сам він й для іншого назначений. Ось, може комусь цікаво буде - нам це все ще колонізувати колись. Наприклад харківським астероїдологам. Чи як то правильно сказати. А ви в курсі що більшість подвійних астероїдів було відкрито (ідентифіковано) в незалежній Україні - здається саме харківянами. Харків стронґ!#астероїд #сонячна_система
👁 1,380 26-02-28 08:34
Пробачте мене друзі, дуже вже чіхалось трохи "аналітеги" міжнародної написати) Гарної вам суботи і ще раз пробачте!Ось і почалась чергова війна, друга амероізраїльська-іранська. Війна це завжди погано, смерті, руйнування, лихо. Але, сьогодні для нас це одна з небагатьох приємних новин в міжнародній політиці. Не буду приховувати - для мене це просто свято. Я дуже щиро бажаю всім учасникам максимальних жертв серед військових, максимальних матеріальних втрат. Хоча одній стороні трошки більше звісно)Іран - це країна гній. Це давно вже знає кожен українець. Це їхні шахеди досі нас бомблять (навіть якщо їх збирають в елабугє, машкомплекти поставляє тегеран). Це один з найближчих союзників нашого ворога. Було б класно якби він перестав існувати в принципі, як держава. Погрузився в криваву мясорубку внутрішньої громадянської війни. Звичайно я бажаю перемоги вільному народу Ірану. Але для цього аятол треба залити кров'ю, перемолоти їх з кишками. Хай так і буде. Повільно і з найгіршами муками для цих аятол.Ізраїль, як не дивно - це теж країна маленький гній. Вони систематично підтримували москву військовими технологіями зв 2000-і та 2010-ті. Від держави Ібзраїль ми досі не дочекались жодної військової допомоги. Вони все ще спілкуються з хуйлом. Я бажаю максимальних втрат їхнім ВПС - може менше засобів лишиться бомбити тих хто тобі у відповідь нічого не може зробити. Може вбують Нетаньяху. Це було б приємно.Ну а руках США - теж наша кров. Це саме їхні дії в 1990-х та другої половини 2010-х призвели до того що з нами сталось. Війна сталась бо нас роззброїли і не реагували на дії рашки взагалі. Просто від щирої душі побільше цинкових трун, адже так має працювати карма. Трампа на жаль, мабуть не вбють. Прикро.Тому, друзі, сьогодні святкуємо. Надіюсь вони всі там повбивають одне одного. Ура, почалась війна між нашими ворогами!
👁 1,310 26-02-23 17:10
Чуть не прокукали річницю! в цей день року, 39 років тому бабахнула SN 1987Ahttps://uk.wikipedia.org/wiki/SN_1987A- мабуть найвідоміша наднова сучасності. Всьго за 50 кілопарсек, у Великій Магелановій Хмарі, це майже в нас вдома, вона яскраво спалахнула надновою ІІ типу, тобто це був бабах надгіганта, який догорів своє коротке життя. На піку яскарвості мала зоряну величину +3, що означає що її цілком можна було розгледіти неозброєним оком (тільки в Південній півкулі). Її спостерігали у видимому світлі та в ультрафіолеті, а потім - і це найважливіше - ретроспективно спостерегли в нейтринному спектрі. Нейтрино від вибуху добрались до Землі швидше - десь за 3 години до спалаху у видимому світлі - але звісно не тому що вони надсвітлові, а просто тому що утворились першими при колапсі ядра зірки - ну а зупинити їх не може нічого. Цим ця подія і особлива - перше мультидоменне спостереження в історії людства, якщо не рахувати наше Сонечко, звісно.Ця наднова ще багато в чому нашуміла, адже виявилось що таким бабахом можуть вибухати блакитні надгіганти, а саме таким була зірка-попередник вибуху Sanduleak −69° 202 (Sk -69 202), масою в 17 сонячних. Спостереження за залишками цієї наднової теж пролили багато світла на природу явища, наприклад на те, що саме радіоактивність залишків є основним джерелом тривалого післясвітіння, зокрема, гама-випромінювання радіоактивних ізотопів. Це світіння вивчають і досі, в т.ч. і в Україні, адже це чудовий матеріал для моделювання поведінки взаємодії еджекти з міжзоряним середовищем, зоряних вітрів і ще купи всього. А в 2020 астрономи знайшли те що лишилось від колапсу - нейтронну зорю, завдяки її радіовипромінюванню (дякую телескоп ALMA)Так шо. Якщо вам в цей передвесняний вечір шукалось причини добре собі бахнути - то ви її знайшли! Вгасіть собі за наднову SN 1987 A, їй сьогодні 39 !!!#наднова #нейтрино
👁 1,150 26-02-21 09:53
Попалась на очі, і не можу пропустити, тому сьогодні короткий огляд на перший погляд не помітної, але насправді дуже важливої роботи, що цікавим чином поєднує дослідження близького й далекого космосу:In-orbit Demonstration of X-ray Pulsar Navigation with NinjaSathttps://arxiv.org/abs/2602.14166Так, назва не бреше - навігація космічних апаратів можлива з допомогою... рентгенівських пульсарів!І тут вона вперше була продемонстрована in-orbit, (бачте, біологи, ми теж маєм своє in-vito / in-situ!!!11, *показує язика*) на прикладі маленього кубсатного NinjaSat. NinjaSat - це японсько-литовський кубсатний мінісупутник розміру 6U, що кружляв навколо планети між листопадом 2023 та вереснем 2025. Він собі власне досліджував всякі рентгенівські джерела типу чорних дір на нейтронних зір. Однак, крім всього він встиг провести цікавий експеримент - орієнтуючись на одне лише, але дуже добре вивчене рентгенівське джерело, а саме - Крабову туманність, йому вдалось визначити свої орбітальні елементи, включно з фазою, тобто, по суті, визначати свої координати в реальному часі. І це трапилось вперше за всю історію покорення космосу! Як йому це вдалось зробити? Для відстеження рентгенівського випромінювання в діапазоні 2-50 кеВ апарат використовував газовий лічильник-помножувач. Це як фотопомножувач, але фотони рентгенівські а замість напівпровідника - газ. Було достатньо ефективної площі всього 16 см^2 на один такий модуль, який споживає всього 2 Вати енергії (не кіло, а просто Вати!). Найважливішою характеристикою модуля виявилась часова роздільна здатність - 100 мікросекунд. Адже щоб орієнтуватись за Крабовою туманністю потрібно було вловити часовий патерн її рентгенівського випромінювання, особливий профіль її пульсації. Виявилось достатньо всього 100 кілосекунд, ну або трохи більше одної доби, поспостерігати таким чином за цим джерелом аби досягти точності визначення своїх координат в 40 км вздовж лінії зору на пульсар і від 27 до 370 км загальної похибки в залежності від епохи спостереження. Щоправда, варто зазначити, що апарат використовував сигнали GPS супутників для точної синхронізації та вимірювання часу. А, ну і орбіта супутника була дуже близька до колової. Тим не менше, це чудова точність для космічних відстаней!Як саме відбувалась навігація? Під часу руху супутника часовий профіль джерела змінюється через ефект Доплера. Очевидно що картина цієї зміни залежить від параметрів орбіт. Ну а раз так, то можна, назбиравши достатньо даних і знаючи яка вона є в оригіналі (ну тобто для інших супутників і відкалібрована, використовувались дані NICAR), натравити на нього метод Баєса! І визначити власні елементи орбіти дуже точно. Це трохи прорив я вам скажу! Раніше, "космічний" GPS був можливий лише з допомогою квазарів як опорних джерел - але виміряти точно їхнє положення було можливо лише з VLBI-методами, тобто це гігантські масиви радіоантен на Землі. А тепер позиціонуватись можливо з допомогою маленької коробочки на 6U-кубсаті. Вав! Звісно, є ще купа обмежень і це стосується поки тільки руху поблизу Землі. Але саме відчуття що це можливо - прекрасне! Колись, майбутнім завойовникам космосу точно згодиться!
👁 1,250 26-01-31 07:38
Не знаю в кого як, але в мене і досі якийсь пост-святково-новорічний синдром, так наче ніяк не візьмешся до справ (хоч вже МІСЯЦЬ 2026 року пройшов). І пост-сніго-морозильний синдром, хоч тут вже й нових морозів підвезли. Зверніть увагу, в цьому році досі не було жодного огляду статтей! Все, пора це виправити. Ось. Один з перших препринтів 2026)A new solar radiation pressure model for some orbit types in the cislunar spacehttps://arxiv.org/abs/2601.01775Місяць зараз - гаряча тема, ви знаєте. Як і знаєте про той факт, що китайці АКТИВНО пнуться зараз на той Місяць, і є, можливо, одною з найуспішніших країн в цьому плані в 21 ст. Тож нема нічого дивного в цьому що китайські вчені написали цю роботу - про те як впливає сонячне випромінювання на цислунарні (поблизумісячні) орбіти космічних апаратів, що запускаються із Землі. Сонячне світло - це третій за силою фактор що впливає на збурення орбіти, поступаючись силою тільки масконам самої Селени та приливним силам від Землі/Сонця. Сонце давить всіх свої світлом! Моделі тиску сонячного світла були розроблені для навколоземних орбіт, але як не дивно не для цислунарних. Тепер така модель є.Ця модель враховує різні властивості поверхні супутника (відбивна, поглинаюча і розсіююча здатність і т.д.). В залежності від кута під яким падає світло розраховується сила сонячного тиску. Ну а розрахунок кута це і є найскладніша частина моделі. Враховується взаємний рух Сонця, Землі та Місяця, там більше 10 параметрів в кожної орбіти. Ну і ще сам апарат може крутитись, що звісно теж враховується. Наприклад розгядаються різні популярні сценарії обертання апарата - постійна фіксація на Землю, або на Сонце, або на точку на поверхні Луни. Тож автори пишуть що все врахували і показують красіві картинки - збурення що викликає тиск Сонця сягають сотні метрів за один виток орбіти. Але китайці не були б китайцями, якби поділились цим кодом. Я посилання на код цієї моделі в статті не знайшов. Надіюсь, якщо вони захочуть це опублікувати в нормальному журналі, то їх пошлють куди подальше, бо так наука не робиться. Так робиться підряд для партії. тьху)Але в цілому робота корисна, бо там хоча чесно описуються всі рівняння моделі. Тож, якщо плануєте запускати щось на Місяць, чи й самі зібрались - беріть до уваги. Ну і ще раз - Сонце рулить! Тупо впливає на все і всюди в ближньому космосі. (давайте вже його якось припрошувати, щоб нас пригріло і морози нарешті пішли). Ну а це для мене: СВЯТА ЗАКІНЧИЛИСЬ! а холоди - ні...
👁 1,200 26-01-23 10:54
🔭 💔 Друзі, ви напевно пам'ятаєте, що півтора тижні тому від обстрілів постраждала Одеська астрономічна обсерваторія. В результаті цього було вибито чи безповоротно пошкоджено ~60% вікон та металопластикових дверей, постраждали деякі стіни, дахи та стелі. Усі 29 вікон механічної майстерні тепер залишилися без скла. Сильних руйнувань зазнав павільйон історичного меридіанного круга.Збудована у 1871 році, обсерваторія пережила вже дві світові війни. Тепер оце...На жаль, Одеський національний університет, до якого юридично відноситься обсерваторія, не має змоги фінансувати її відновлення. Відтак, всі надія — на небайдужих закоханих в астрономію людей, для яких важливий розвиток науки та її популяризація в Україні.Збір організовано на рахунок ГО «Українська астрономічна асоціація» — професіональної спілки астрономів України. Кожен ваш внесок — важливий. Саме завдяки ВАМ обсерваторію вдасться зберегти для наступних поколінь астрофізиків. 🔭 Найменування отримувача: ГО УКРАЇНСЬКА АСТРОНОМІЧНА АСОЦІАЦІЯ Код ЄДРПОУ: 14288097 Рахунок отримувача: UA123052990000026006036209593 в АТ КБ "ПРИВАТБАНК"Призначення платежу: Благодійний внесок на відновлення Одеської астрономічної обсерваторії, пошкодженої внаслідок військових дій. Деталі можна уточнити отут.Там же, до речі, написав і Осман Шахруханов, який проживає на території обсерваторії, і свого часу водив екскурсії та читав лекції (дехто з вас його точно знає):Під час вибуху я спав у своїй кімнаті. Прокинувся від вибуху весь у осколках скла та штукатурці. Мій будинок постраждав не сильно, тріщини у стінах, вибиті вікна, по даху не радикально. У підвал я вже пішов після третього вибуху. Добре, що інтерферометр не постраждав, тільки підвіску перекосило. Будемо вдячні за поширення.Всесвіт у кишені | FB | Twitter (X)
👁 1,210 26-01-04 09:01
Рік починається з невеличких приємностей. Мій колега Олексій Голубєв покращив статтю про Велику Магеланову Хмару в укрвікіhttps://uk.wikipedia.org/wiki/Велика_Магелланова_ХмараЦе найбільша й наймасивніша галактика-супутник Чумацького Шляху, найяскравіша галактика нічного неба, яку видно, на жаль, лише з Південної півкулі. Порівняно з чумацьким шляхом вона маленька - всього 5 млрд. зір, в 30-50 раз менше ніж в нас. Від сусідства з нашим гігантом ВМХ добряче попердоліло. Оптичний центр не співпадає з центром мас. Це неправильна спіральна галактика, в структурі якої є наприклад Магеланів потік - підструктура що викликана приливними силами від Чумацького шляху. Також має бар (перетинку), де містяться наймолодші зорі. Багато нейтрального газу. І багато молодих зір, зорі Pop II (старіші) складають 1%.ВМХ є домом для кількох чудових туманностей - туманність Тарантул, наприклад. 265 відомих планетарних туманностей. А ще саме а цій галактиці в 1987 стався вибух наднової SN1987A - знатної події для всієї астрономії. Наднові там спалахують раз на 100 років, а нові взагалі - 2 за три роки, в середньому. Розрахунки показують, що Чумацький шлях скоріш за все поглине Велику Магеланову хмару в наступні 2.4 млрд. років. Тобто це станеться до нашого злиття з галактикою Андромеди. Жаль мацьопу, але таким є космос. Їдж, або будеш зїджений. В статті ще багато цікавинок, в тому числі, наприклад, про те, в яких фантастичних творах трапляється цей астрономічний об'єкт («Побачення з Рамою» Артура Кларка!).Приємного читу і дякуємо Олексію!#вікі #галактика
👁 2,800 25-12-15 13:17
Сьогодні короткий огляд короткої роботи типу "астрономи мріють".Stellar physics at sub-nanoradian angular resolutionhttps://arxiv.org/abs/2512.11005Це короткий огляд того, що нам стане доступно для спостереження, коли оптичні/інфрачервоні телескопи доберуться до роздільної здатності меншої ніж нанорадіан (0.2 міліарксекунди). Себто в 300 000 кращої ніж в людського ока. Ось ця субнанорадіанна наука і обговорюється.Таке можливо лише з допомогою інтерферометрії звісно. Телескопи - оптичні інтерферометри вже існують, але мають плечі в десятки метрів, що тільки наближає до нанорадіана, сотні метрів і кілометри (в теорії до 20 км) між телескопами, що утворюють інтерферометр, дозволять пробити цю межу. І таки проєкти вже існують та розбудовуються. В статті присутня гарна картинка, що показує, які з поточних і планованих телескопів зможуть прямо спостерігати фізичні радіуси найближчих зір (!!!). Зараз, з поточним телескопами таких зір небагато. Ось JWST може побачити прямо розмір Бетельгейзе. А наземна система оптичних інтерферометрів CHARA (в США) може прямо спостерігати радіуси найближчих коричневих карликів (Lumen 16 наприклад). Але як видно з тієї схеми, наступне покоління над-роздільних телескопів зможе міряти безпосередньо радіуси найближчих білих карликів! А це ого який буст буде для всіх хто займається астрофізикою цих об'єктів! Дізнаємось про те як тиск виродженого Фермі-газу стримує гравітацію. Можливо вдасться побачити хмари і зливи з металів на їх поверхнях...Ну і найважливіше, тут обговорюється які нові можливі явища можна буде спостерігати надроздільними телескопами, порівняно з тим, що ми бачимо з спекторметрії зараз. А це дуже багато з того що ми можемо бачити на Сонці: ефект потемніння до краю, зоряні плями (аналогічні до сонячних), швидкість диференційованого обертання, пульсація зір, протуберанці та викиди маси - і хто зна, може й коміркові структури на інших зорях. Це все стане доступне для десятків та сотень найближчих зір на головній послідовності (гігантів та субігагнтів в першу чергу звісно) Ох, товариші астрофізики, оце ви заживете! А через прямо виміряні фізичні радіуси зір можна буде міряти і радіуси їхніх транзієнтних екзопланет! Ох, товариші планетологи!...Залишилось дочекатись того ж ELT (Extremely Large Telescope), а це 2030 рік. Але помріяти можна і зараз :) https://arxiv.org/abs/2512.11005#зорі #телескоп #білі_карлики
👁 1,230 25-12-11 13:42
Щодо попереднього допису - ми всі молодці! Гарно розважились і зібрали ~8к₴ за вечір! Якось продовжимо ще!Пора вернутись до оглядів. Сьогодні - стаття від колаборації KMTNet. Вони відкрили ще 4 екзопланети гравітаційним мікролінзуванням!https://arxiv.org/abs/2512.09325Що це за колаба взагалі? А це Korea Microlensing Telescope Network. Співпраця 3-х досить великих телескопів: Cerro-Tololo Inter-American Observatory в Чилі, South African Astronomical Observatory в Південній Африці, та Siding Spring Observatory в Австралії. (Так а до чого тут Корея?..)Ці телескопи знаходяться приблизно на одній широті, що дозволяє їм разом вдивлятись і робити огляд зір в галактичному балджі 8 місяців на рік. І ось зрідка деякі зорі блимають - різко збільшують свою яскравість на короткий час. Спеціальний алгоритм це аналізує і визначає які з таких блимів можуть бути викликані мікролінзуванням планети, що пройшлась перед якоюсь зорею. Підлізувала її - і ми побачили короткий блим. Я був шокований що таким чином відкрили вже стільки планет - 232 на квітень 2025 року! Адже проєкт працює лише з 2015. І ось це повідомлення про ще 4 нововідкриті планети.Особливість цього пошуку в тому що він може відкривати екзопланети на досить далеких орбітах від їхніх зір. Такий пошук не залежить від світла зір-господарів, тому немає ухилу бачити більші і ближчі типи планети - лише більш важкі. Відповідно, ви відкривають багато суперземель, а не лише юпітерів, біля інших зірок. Так, цей огляд вже показав, що в середньому на одну зорю в балджі галактики припадає в 0.35 суперземель. Це багато! Всім вистачить! Тільки ось би до них добратись...Що мене ще здивувало - це те що під час блимань цих зір за рахунок мікролінзування ого яка зміна світності - в кілька раз, аж до десяти! Подивіться на криві блиску в цій статті. Отак моцно лінзують планети! До слова, всі описані планети в цій статті - біля зірок менших і менш яскравих ніж Сонце. А одна з них має масу дуже близьку до земної. Відстань всього 5 кілопарсек. Я б приглядівся, знаєте, на всяк випадок. Вшиватись рано чи пізно все одно звідси треба буде.#екзопланети
👁 1,000 25-05-29 08:11
Ну і звичайно ж, я притягнув ще одну екстримальну історію з далеких світів, щоб ми не дуже сумували через чергову собачо-дощову погоду. Чули про планету WASP-121 b? Ні? Та це ж знаменитий світ із ДОЩАМИ ІЗ РІДКОГО ЗАЛІЗА, ХАХАХАХХХ! https://www.space.com/wasp-121b-violent-winds-science-fictionГарячий юпітер (більший і важчий за наш) навколо зорі, схожої на Сонце тільки із значно більшою кількістю металів. До цієї зорі 858 світлових років. А от ця екзопланета якраз дуже близько до неї, менше трьох сотих(!) астрономічних одиниць. То ж звісно там справжнє пекло. Можливу тому планеті дали назву Тилос, так древні греки називали територію Бахрейну. https://uk.wikipedia.org/wiki/Тилос_(екзопланета)Так от! На “сонячній” стороні планети зазвичай +2300 за цельсієм, без опадів. На нічній стороні прохолодніше - 1200 градусів тепла. Але в атмосфері знайшли купу всяких металів - титан, ванадій, хром (всі в оксидах), ну і в нейтральних станах - нікель, кальцій, хром, залізло, магній. Оскільки атмосфера розділена термінатором дуже відрізняється по температурі, то по лінії цього розділу вирують страшні неймовірні урагани і бурі, і це фронт повільно рухається по планеті з її обертанням. Та цікавіше те, що така різниця температур дозволяє випадати дощам з заліза та наприклад, титану на цій планеті. На світлі стороні вони в газоподібному стані, а на темній, де “холодно”, вони конденсуються і йде титановий дощик! Оце Titans fall який ми заслужили) Ну і звісно вітри, які навіть нашому Юпітеру не снились, теж, до речі, із розплавним металом)Планеті, можливо, лишилось не довго, кажуть вчені. Вона надто близька до своєї зорі, тож мабуть приливні сили колись її розірвуть. Та поки вона є я не упущу шансу сказати - НУ ШО ВИ НИЄТЕ, ВИ ПОДИВІТЬСЯ ЯКА ПОГОДА НА ТИЛОСІ! Та не нийте. Завтра вже буде сонце.