🌝 Відновлювана енергетика вперше з 1919 року обійшла вугілляУ 2025 році відновлювані джерела енергії вперше за понад століття виробили більше електроенергії, ніж вугілля.За даними Ember, на відновлювану енергетику припало 33,8% світового виробництва електроенергії. Частка вугілля знизилася до 33,0%.Востаннє відновлювані джерела випереджали вугілля ще у 1919 році — тоді головну роль відігравала гідроенергетика. Але згодом вугілля швидко стало основою індустріальної енергетики й домінувало більшу частину ХХ століття.Тепер ситуація знову змінюється. Головними драйверами стали сонячна та вітрова енергетика, які швидко розвиваються у Китаї, Європі та США.У 2025 році відновлювані джерела виробили 10 730 ТВт·год електроенергії. Вугільна генерація становила 10 476 ТВт·год.За останнє десятиліття частка відновлюваної енергетики у світовій генерації зросла майже на 11 відсоткових пунктів — із 23,0% у 2015 році до 33,8% у 2025-му.Цьому сприяло здешевлення сонячних панелей, акумуляторів і вітрових турбін. Відновлювана електроенергія стала конкурентнішою у великих економіках, а уряди активніше інвестують у чисту енергетичну інфраструктуру для скорочення викидів.Окремо варто відзначити саме енергетичні батареї. Бо саме вони надали сенс для інвестицій у сонячну енергетику, коли у пікові години е/е накопичується, а далі споживається.Зокрема, Wall Street Journal писала, що українські енергетичні компанії розробили нову систему захисту країни від російських атак на енергетичну інфраструктуру. В Україні з’явилася мережа надсекретних об’єктів із потужними акумуляторами, які здатні підтримувати подачу електроенергії навіть під час масованих бомбардувань.А Financial Times випустив лонгрід про те, що мегабатареї, які можуть зберігати е/е з відновлювальних джерел, відкривають енергетичну революціюВугілля, яке колись забезпечувало понад 40% світового виробництва електроенергії, продовжує втрачати позиції. У 2025 році вугільна генерація скоротилася на 63 ТВт·год — це перше річне падіння з 2020 року, коли попит знизився через пандемію.Водночас глобальний енергетичний перехід ще далекий від завершення. Газ та інші викопні джерела у 2025 році дали ще 24,4% світової електроенергії. Якщо рахувати всі викопні види палива разом, вони досі забезпечують понад половину глобальної генерації.Атомна енергетика у 2025 році становила 8,9% світового виробництва електроенергії. Її частка поступово знижується від пікових значень кінця ХХ століття.📩 Підписуйся на "Ціну держави" | Ставайте патронами |Ставайте спонсором YouTube | Підтримати разово або підпискою
😡Велика Британія та низка країн ЄС заблокували план НАТО щодо збільшення військової допомоги УкраїніКілька держав-членів НАТО виступили проти ініціативи генерального секретаря альянсу Марк Рютте щодо суттєвого нарощування військової підтримки України. Як повідомляє The Telegraph з посиланням на обізнані джерела, Рютте запропонував союзникам щороку виділяти на допомогу Києву суму, еквівалентну 0,25% ВВП.Однак проти цієї ідеї виступили Велика Британія, Франція, Іспанія, Італія та Канада. Натомість щонайменше сім країн НАТО, які вже зараз витрачають на підтримку України понад 0,25% свого ВВП, підтримали пропозицію. Серед них — Нідерланди, Польща, а також держави Балтії та Скандинавії. Водночас ухвалення рішень у НАТО можливе лише за принципом консенсусу, що фактично заблокувало просування ініціативи.Рютте планував винести питання додаткової допомоги Україні на саміт НАТО, який має відбутися у липні в Туреччині. У разі схвалення плану загальний обсяг щорічної військової підтримки міг би зрости майже втричі — до $143 млрд. Такі оцінки раніше наводило видання Politico, спираючись на сукупний ВВП країн альянсу.Генсек НАТО неодноразово заявляв, що фінансове навантаження між союзниками розподілене нерівномірно, а частина країн витрачає недостатньо коштів на підтримку України. Він також наголошував, що Європа має брати на себе більше відповідальності у цьому питанні та менше покладатися на США.Союзники, таке враження, що розслабилися, мовляв війна якось сама собою завершиться.📩 Підписуйся на "Ціну держави" | Ставайте патронами |Ставайте спонсором YouTube | Підтримати разово або підпискою
Репост адмінаНа першому фото я вдруге пощу банери українського меритократа, власника дипломів з Гарвардського та Єльського університетів, інглішспікінг українця, просто успішної людини і, водночас найбездарнішого міністра екології Ігоря Шевченка, який проти ЄС за смертну кару і ядерну зброю.Але з минулорічною фотогорафією є одна зміна - тепер з'явився банер на паркані його маєтку у селі Діброва, Київської області "побудуємо успішну Україну разом".На другому фото стан дороги на відстані 95 метрів від цих пафосних банерів.Цікаво, що цьому супер-пупер крутому пану завадило побудувати успішну дорогу в радіусі 2 хв ходу?Раніше я свято вірив у карго-культ, що українці з західною освітою, знанням української мови та досвідом життя за кордоном здатні змінити Україну. Я глибоко помилявся.Чомусь знання англійської мови та дипломи з Гарварда і Єля не допомогли Ігорю Шевченко навести лад на дорозі біля свого маєтку.Нам потрібні люди які здатні робити конкретні справи. Я свого часу вирішив балотуватися на депутата Ірпінської міськради. Для цього за багато років я став членом правління ОСББ, щоб зрозуміти як функціонує житлове господарство. Бо якщо ти не знаєш як ліквідувати витік каналізації з ОСББ чи отримати індивідуальні договори на постачання електроенергії для співвласників, то ти не будеш ефективним місцевим депутатом.Моя стратегія провалилась на тому, що я балотувався від "ЄС" Петра Порошенка, яка в Ірпені розпродавала місця, де водій Віки Сюмар став депутатом, а фактичний керівник фракції Ярослав Куц (той, що вніс заставу за Єрмака) почав разом з декількома депутатами голосувати за рішення в інтересах Карплюка. А потім ще за рішення в інтересах Карплюка почала голосувати частина "Голосу" на чолі з Михайлиною Скорик.Тим не менш, я тепер чудово розумію як треба організувати процес, щоб какашка із пункту А потрапила у пункт Б. І мені для цього не знадобились дипломи Гарварда і Єля.📩 Підписуйся на "Ціну держави" | Ставайте патронами |Ставайте спонсором YouTube | Підтримати разово або підпискою
Цікавий пост і дискусія під ним в Останнього капіталіста про те, що у Молдові середня зарплата складає $1000, а в Україні - лише $627https://t.me/OstanniyCapitalist/49526По-перше, треба порадіти за Молдову. Оскільки будь-яка успішна пострадянська країна - це цвях в труну російської імперскості та руского міра. Кремль більше за всіх зацікавлений у бідних кранах та нідієздатних державах, які він може таким чином контролювати. Подивіться, як тільки у Центральній Азії почалося економічне зростання (Казахстан, Узбекистан), то там почали подалі дрейфувати. Азербайджан успішно принижував Путіна.Досить геополітики. Тепер розберемо молдавський приклад. Капіталіст справедливо пише, що це результат миру в країні, коли гроші витрачаються не на армію та протидію наслідкам російських обстрілів (енергетика), а на споживання і розвиток. І Україна є тим щитом, що забезпечила Молдові мирний розвиток. Без України Молдову давнула поглинула РФ.Але не треба все списувати на зовнішні чинники. У Молдові за президентство Майї Санду постійно йдуть реформи. Докладно ми розповідали про це у відео. Щоб не повторюватися, то звернемо увагу на два рейтинга:- В Індексі економічної свободи від Fraiser Institute Молдова на 85 місці, а Україна - на 143;- В Індексі сприйняття корупції Transparency International Молдова на 80-му місці, а ми - 104-ті.Тобто це означає, що Майя Санду і її політична партія роблять для Молдови більше, краще та ефективніше, ніж Володимир Зеленський, його партія "Слуга народу" та його уряд, який не розвиває економіку, а роздає кешбеки, єБачки і пільгові кредити з дірявого бюджету, що втрачає до 0,5 трлн грн через різні схеми, як контрабанда на митниці.У нас дуже багато соціалізму в економіці. На жаль, це не лише проблема політичного керівництва, яке сповідує більшовистські ідеї. Більшовизм в головах не лише населення, а й в левовій частці так званих лідерів громадянського суспільства. Вони можуть бути проти корупції, але водночас топити за наявність державних підприємств, занижених тарифів для населення.Наприклад, попросили одну громадську активістку, яка займається дуже корисними справами з протидії незаконній забудові, щоб її організація підтримала петицію про скасування бездумної роздачі грошей і запровадження адресних субсидій замість занижених тарифів. Ця людина нам відмовила, бо в їхній команді є експерт, який вважає, що деякі тарифи обгрунтовано занижені такими мають бути. Хоча ми їхні петиції та матеріали у себе поширювали.Ну піде умовно Зеленський і слуги з влади. Замість них прийдуть чесні люди, але з соціалізмом в голові. І краще не стане.Підтримайте петицію: https://petition.kmu.gov.ua/petitions/9741📩 Підписуйся на "Ціну держави" | Ставайте патронами |Ставайте спонсором YouTube | Підтримати разово або підпискою
⚖️ Суд у Казахстані дозволив примусово стягнути з "Газпрому" $1,4 мільярда на користь "Нафтогазу"Мабуть ви читали цю новину. А ось вам інсайд від росіянських інсайдерів про те, як це сприйняли в Москві.Звісно, що тупоголові кацапи шукають зраду і розповідають казки про те як Токаєв міг все зупинити. Нічого не міг.Бо рішення виносив Міжнародний суд Астани - це незалежний арбітражний та судовий орган, що діє за принципами англійського загального права. Він спеціалізується виключно на розгляді комерційних і цивільних спорів, маючи власну автономну систему примусового виконання рішень.Це приклад про запровадження англійського права за межами Британії про яке так часто говорять. Такий самий діє на Кіпрі - усі майнові суперечки лише через нього.Ось вам приклад сили верховенства права. Саме такої судової системи хочуть іноземні інвестори, бо така система гарантує захист прав власності.📩 Підписуйся на "Ціну держави" | Ставайте патронами |Ставайте спонсором YouTube | Підтримати разово або підпискою
😈❌🏭Після українських ударів дронами нафтопереробка в центральній Росії майже зупинилася - ReutersМайже всі великі нафтопереробні заводи в центральній частині Росії були змушені зупинити або скоротити виробництво пального після серії українських атак безпілотниками останніми днями. Про це свідчать офіційні дані та повідомили джерела Reuters.Москва вже запровадила заборону на експорт бензину — вона діє з квітня до кінця липня.Сукупна потужність НПЗ, які повністю або частково призупинили роботу, перевищує 83 млн тонн на рік, або близько 238 тис. тонн на добу. Це приблизно чверть усіх нафтопереробних потужностей Росії, повідомили джерела на умовах анонімності.На ці підприємства припадає понад 30% російського виробництва бензину і близько 25% виробництва дизельного пального.Міністерство енергетики Росії не відповіло на запит Reuters щодо коментаря.Україна посилила атаки дронами по російській енергетичній інфраструктурі. За повідомленнями російських посадовців у соцмережах, від початку року кількість атакованих нафтопереробних заводів подвоїлася.Удари також зачепили трубопроводи та сховища. Це вже призвело до скорочення видобутку нафти в Росії — третього найбільшого виробника у світі після США та Саудівської Аравії. Такий тиск додатково б’є по федеральному бюджету Москви, де податки від нафти й газу забезпечують приблизно чверть доходів.Серед об’єктів, які зазнали атак, — НПЗ у Кірішах на заході Росії, Московський нафтопереробний завод, а також підприємства в Нижньому Новгороді на Волзі, Рязані та Ярославлі.Один із найбільших російських НПЗ — Кіріші потужністю 20 млн тонн на рік — за даними джерел, повністю зупинений із 5 травня.Ще один великий завод — Нижегороднефтеоргсинтез, або NORSI, з річною потужністю 17 млн тонн, був атакований 20 травня. Наразі незрозуміло, чи зміг NORSI зберегти хоча б часткову роботу.📩 Підписуйся на "Ціну держави" | Ставайте патронами |Ставайте спонсором YouTube | Підтримати разово або підпискою
📉Чому народжуваність падає всюди й одночасно - Financial Times Світові показники народжуваності знижуються швидше, ніж прогнозували демографи. Головна причина, схоже, полягає не стільки в тому, що пари мають менше дітей, скільки в тому, що дедалі менше людей узагалі утворюють пари.Одне з найцікавіших спостережень у глобальному падінні народжуваності пов’язане зі смартфонами. Якщо «переналаштувати» дані кожної країни не за календарними роками, а за роком, коли там масово поширилися смартфони, траєкторії падіння виглядають майже однаково.У США, Великій Британії та Австралії народжуваність серед підлітків і молодих дорослих на початку 2000-х залишалася відносно стабільною, але з 2007 року почала помітно знижуватися. У Франції та Польщі схоже падіння стартувало приблизно у 2009 році. У Мексиці, Марокко та Індонезії — близько 2012 року. У Гані, Нігерії та Сенегалі попереднє поступове зниження народжуваності перетворилося на різкий спад у 2013–2015 роках.Усі ці переломні моменти збігаються з масовим поширенням смартфонів на місцевих ринках. У дослідженні це відстежували, зокрема, через пошукові запити Google щодо мобільних застосунків.Картина повторюється в країні за країною: після появи смартфонів народжуваність різко падає — незалежно від того, якою була попередня тенденція. І що молодша вікова група, то сильнішим є спад. Це дзеркально відображає структуру користування смартфонами: саме молодь найшвидше й найглибше занурилася в нове цифрове середовище.Такий зв’язок не означає, що смартфони є єдиною причиною демографічного спаду. Висока вартість житла, довше навчання, нестабільність на ринку праці, розриви в освіті між чоловіками й жінками та обмежена ефективність державних субсидій також відіграють роль. Але вони пояснюють лише частину загальної тенденції.Ключова гіпотеза полягає в іншому: смартфони могли змінити сам механізм формування стосунків. Люди проводять більше часу онлайн, менше соціалізуються офлайн, рідше знайомляться в реальному житті й пізніше створюють стабільні пари. А якщо менше людей утворюють пари, то знижується і кількість народжень.Глобальне падіння народжуваності може бути не лише економічною чи культурною історією. Це також історія про те, як цифрові технології змінили соціальну поведінку, знайомства, партнерство і, зрештою, демографію.📩 Підписуйся на "Ціну держави" | Ставайте патронами |Ставайте спонсором YouTube | Підтримати разово або підпискою
Зарплати в ОПК перевищують класичне ІТ на 30–40%За даними Work.ua, зарплати в Defense Tech у цілому вищі ніж на ринку праці (приблизно на 43%). Так, середня зарплата ІТ-спеціаліста в Україні станом на квітень 2026 року становить близько 27,5 тис. грн (або приблизно 40 тис. грн для розробників). Водночас у сфері Defense Tech компенсації вищі: аналогічний фахівець може розраховувати вже на 39–60 тис. грн залежно від спеціалізації.Частково на це впливає сама специфіка вакансій: в ОПК найбільше пропозицій із категорій «Робочі спеціальності, виробництво» й «IT, комп’ютери, інтернет» — наразі це високооплачувані професії. Здебільшого роботодавці шукають фахівців із досвідом, що мусить впливати на пропонований дохід. Якщо ж порівнювати саме вакансії для IT-фахівців, то в ОПК зарплати можуть на 30–40% перевищувати ті, що пропонують класичні IT-компанії.Натомість, за даними DOU, у грудні 2025 року медіанна зарплата українського айтівця становила $3450. Найвищу медіанну зарплату мають спеціалісти рівня Lead, які працюють у Mobile та Embedded розробці, — $4200, у Defense Tech — медіанна $3000. Медіанна зарплата у Defense Tech — $3000 (на грудень 2025 року). Водночас медіана заробітної плати в деяких вакансій переважає на користь DefTech, наприклад, Senior Front-End отримує на $450 більше ніж у класичному IT.У Lobby X зазначають, що зарплата в Defense Tech залежить від багатьох чинників: розміру компанії, вектора діяльності, часу на ринку й ніші, яку займає. Проте переважно заробітні плати у Defense Tech вже є конкурентними з класичним ІТ. P.S. Готуємо відео про розвиток українського ОПК і торкнемося питання зарплат📩 Підписуйся на "Ціну держави" | Ставайте патронами |Ставайте спонсором YouTube | Підтримати разово або підпискою
🇶🇦Цікаві факти про Катар від нашого патрона і партнера-засновника Finpoint Сергія Будкіна. Ситуація з мігрантами, які складають 90% прям як в ОАЕ, про яке у нас є відео. Треба буде відео і про Катар зробити:Трохи непотрібних в буденному житті фактів про Катар, бо тільки що був там транзитом.1. Війна в Перській Затоці дуже сильно вдарила по Катару економічно. Бо, на відміну від більшості інших країн арабського берегу Перської Затоки, Катар межує з двома не дуже дружніми до нього країнами - з Іраном через Затоку (який тільки що бомбив головне газове родовище Катару) та з Саудівською Аравією по суші. Тобто в Катара немає реальної можливості прокласти кудись трубопровод і єдиною можливістю експорту є транспортування через Ормузську протоку.2. Катар побудував одну з найбільших в світі авіакомпаній, Qatar Airways, але при цьому в нього немає свого незалежного виходу в міжнародний повітряний простір - в силу історичних причин Катару належить тільки повітряний простір над самою країною, а весь оточуючий повітряний простір поділено між Бахрейном, Саудівською Аравією та ОАЕ (див. картинку внизу). Причина - так стояли маяки, які було побудовано Британією за часів колоніалізму, до яких було прив’язано сектори судноплавства в Перській Затоці, от так і поділили повітря. Тому в 2017 році, коли Катар примудрився посваритися з усіма своїми сусідами разом і вони перекрили відповідні повітряні простори, від повної повітряної блокади Qatar Airways врятувало тільки те, що Бахрейн був підписантом конвенції про п’ять свобод авіатранспорту. Тому міжнародна організація громадянської авіації ІКАО зобов’язала Бахрейн надати хоч якийсь коридор для польотів Катарських Авіаліній. Саудівська Аравія, наприклад, відмовилася надавати доступ до свого повітряного простору, бо не є підписантом цієї конвенції. Але це все одно було стрьомно, бо цей коридор був завширшки всього в пару кілометрів, і в хорошу погоду виглядав з ілюмінатора як Хрещатик в годину пік. Писали, що тільки майстерність диспетчерів та трохи щастя тоді дозволили уникнути декількох катастроф в повітрі.3. В Катарі в 2022 році проходив Чемпіонат світу з футболу. Проведення чемпіонату було під загрозою зриву, бо Саудівська Аравія в рамках того ж конфлікту 2017-2018 року обмежила свій основний експорт в Катар. Як не дивно, основним експортом саудитів в Катар (де 100% території - це пісчана пустеля) є пісок. Бо в Саудівській Аравії він має хімічний склад та розмір зерна, які ідеальні для бетонних робіт, тоді як в Катарі свій пісок дуже мілкодисперсний і майже не годиться для будівництва.4. Детальні демографічні дані в Катарі є державним секретом. Бо вважається, що сусіди, від яких надходить загроза Катару, не мають знати мобілізаційний потенціал країни і демографічну ситуацію. В довідниках можна знайти приблизні цифри, але точні цифри знає тільки уряд країни.5. Катар - країна з чи не найбільшим відсотком негромадян серед тих, хто постійно проживає там. Майже 90% з трьох мільйонів людей, що живуть в Катарі, - трудові мігранти, місцеве населення (тобто громадяни Катару) складає тільки близько 300 тисяч.6. В сімдесяті роки, одразу після отримання незалежності в 1971 році, коли все населення Катару складало близько 30 тисяч людей, держава гарантувала повне безкоштовне медичне забезпечення своєму населенню. Відшкодовували навіть повну вартість виїздів на обстеження в Європу чи США, включаючи квитки на літак та готель, якщо він був потрібен. Врешті решт побудували свої лікарні, але ще навіть у вісімдесяті медичний туризм з Катару був великою статтею доходу окремих клінік в Європі.
🛢 Ціни на нафту різко зросли через побоювання нового загострення між США та Іраном - ReutersСвітові ціни на нафту у п’ятницю підскочили більш ніж на 3% після нових жорстких заяв Вашингтона та Тегерана, які посилили сумніви щодо швидкого відновлення судноплавства через Ормузьку протоку.Серпневі ф’ючерси на Brent завершили торги на рівні $109,26 за барель, додавши 3,35%. Американська WTI подорожчала на 4,2% — до $105,42 за барель.За тиждень Brent зросла майже на 8%, а WTI — більш ніж на 10% на тлі нестабільного перемир’я у війні навколо Ірану та ризику нового військового загострення.Аналітики Комерцбанк зазначають, що риторика між США та Іраном знову стала значно жорсткішою. Хоча перемир’я формально зберігається, надії на швидке відкриття Ормузької протоки суттєво ослабли.Міністр закордонних справ Ірану Аббас Аракчі заявив, що Тегеран «не довіряє» США і готовий до переговорів лише за умови серйозного підходу з боку Вашингтона. Водночас він наголосив, що Іран готовий як до дипломатичного врегулювання, так і до продовження бойових дій.Дональд Трамп, своєю чергою, заявив, що його терпіння щодо Ірану вичерпується. За словами президента США, він погодив із лідером Китаю Сі Цзіньпінь позицію про те, що Іран не повинен отримати ядерну зброю та має відкрити Ормузьку протоку.Через Ормузьку протоку зазвичай проходить близько п’ятої частини світових поставок нафти та зрідженого природного газу. Вона є ключовим маршрутом експорту для Саудівської Аравії, Іраку, Катару та інших країн Перської затоки.Китай офіційно не коментував переговори Сі Цзіньпіна з Трампом щодо Ірану, однак МЗС КНР заявило, що конфлікт «не мав причин починатися і не має причин продовжуватися».Ринок також уважно стежить за можливими домовленостями між США та Китаєм. Трамп повідомив, що Пекін зацікавлений у закупівлі американської нафти, а Вашингтон може розглянути послаблення санкцій проти китайських компаній, які купують іранську нафту.На думку аналітиків Vanda Insights, увага ринку знову змістилася до ризику затяжного блокування Ормузької протоки та потенційного повернення до активних бойових дій.Попри певне пожвавлення судноплавства, обсяги перевезень залишаються далекими від довоєнних показників. Іранський Корпус вартових ісламської революції заявив, що за добу через протоку пройшли 30 суден, тоді як до війни цей показник сягав близько 140 суден на день.Аналітики наголошують: головна проблема полягає в тому, що світові запаси нафти стрімко скорочуються. Стратегічні резерви та падіння попиту лише тимчасово стримують кризу.Старший аналітик Price Futures Group Філ Флінн зазначив, що світ уже «витратив свій нафтовий запас міцності історичними темпами». За його словами, тривале блокування Ормузької протоки може призвести до дефіциту пального та нового потужного стрибка цін у найближчі місяці.«Додатковий вплив на ринок також чинять українські удари по російських нафтопереробних заводах, які продовжують впливати на глобальний баланс постачання нафтопродуктів» заявив аналітик Saxo Bank Оле Хансен.📩 Підписуйся на "Ціну держави" | Ставайте патронами |Ставайте спонсором YouTube | Підтримати разово або підпискою