В цей день ми згадуємо трагічну подію в історії кримськотатарського народу –18 травня 1944 року злочинний комуністичний режим СРСР розпочав насильницьку депортацію кримських татар з їхньої історичної батьківщини – Кримського півострова. Увесь народ був звинувачений сталіністами у «державній зраді», «співпраці з нацистами» і був приречений на цілковите знищення. Чоловіків, жінок, дітей кати з НКВС посеред ночі виганяли зі своїх домівок і вантажили у товарні вагони, як худобу, щоб назавжди завезти їх за тисячі кілометрів від рідних осель і могил пращурів. За деякими свідченнями, до половини депортованих, через нелюдські умови та знущання, загинули в дорозі і в перші роки після переселення — йдеться про кількість від декількох десятків тисяч до двохсот тисяч людей. В Україні ніколи не забудуть жертв цього геноциду.Киримли гідно пройшли ці тяжкі випробовування, вистояли, не зламалися, зберегли свою культуру та єдність. І сьогодні вони знову ведуть боротьбу за своє право вільно жити на своїй кримській землі, яку підло захопили сталінські нащадки – рашисти. Неминуче настане час, коли українці і кримські татари спільними зусиллями звільнять окуповані українські землі і український Крим від російських нелюдів!
7–8 травня у Варшаві (Польща) відбувся 2-й Український форум культурної безпеки (UKRAINIAN CULTURE SECURITY FORUM 2.0.), організований фундацією Obmin у партнерстві з урядовими та неурядовими установами України, Польщі та Німеччини.160 експертів та посадовців із 7 країн зібралися з метою створення єдиного європейського фронту для захисту нашої спільної спадщини як основи національної безпеки. Національний заповідник «Хортиця» на цьому форумі представляла заступник генерального директора з наукової роботи Світлана Охріменко.Одним із головних меседжів форуму культурної безпеки стало нагадування, що «геноцид — це не лише фізичне знищення народу, а й систематичне руйнування його культури, історії та ідентичності». Тому захист національної культурної спадщини, музеїв та історії від «озброєної культури» та ворожої дезінформаційної війни - це захист майбутнього України.Обмін думками та напрацювання експертів з різних країн показали щиру небайдужість й зацікавленість європейської культурної спільноти знайти спільні ефективні рішення для забезпечення збереження та розвитку української культури в час російсько-української війни.Українська культура була і буде невід’ємною частиною європейського культурного контексту.
10 травня на острові Хортиця відбулася авторська екскурсія «Пам’ять Старого Дніпра», яка зібрала близько 70 учасників.Маршрут проліг північно-західним узбережжям острова: поміж квітучих балок, укритих срібною ковилою, та давніх гранітних скель. Весняне сонце, прозоре повітря й хортицькі схили відкривали учасникам той самий ландшафт, яким милувалися мандрівники різних епох.Та головним героєм екскурсії став Дніпро — одна з головних історичних артерій Східної Європи. Ріка, що впродовж тисячоліть поєднувала народи, культури та цивілізації. Старий Дніпро — хранитель нашої історичної пам’яті. Його хвилями проходили скіфські човни, лодії князівських дружин та козацькі чайки. Його береги пам’ятають тисячі битв, зберігають залишки святилищ, переправ, укріплень, городищ і зимівників. Це єдиний простір, у якому поєднуються всі епохи української історії.Екскурсію провів її автор — науковий співробітник Національного заповідника «Хортиця» Олег Власов.«Пам’ять Старого Дніпра» — це не лише прогулянка островом. Це нагадування про те, що історія живе не лише в книгах чи музейних експозиціях. Вона живе у хвилях Дніпра, у степовому вітрі над Хортицею, у камені, назвах і нашій генетичній пам’яті. А тепер — і в серцях тих, хто долучився сьогодні до цієї подорожі крізь віки.До нових зустрічей!#Національний_Заповідник_Хортиця #Khortytsia_National_Reserve #Острів_Хортиця
Українці – рід козацький. Світогляд запорозьких козаків, їхні традиції і цінності лягли в основу ідентичності усіх поколінь українців. На військових прапорах ЗСУ – козацький хрест. Підрозділи Сил оборони України з гордістю носять імена козацьких ватажків і символіку пов’язану з козацькою історією. Українці мають добру історичну пам'ять, знають і пишаються своїм козацьким походженням. Усі національно-визвольні змагання українців засвідчують нашу козацьку природу – миттєво перетворюватися з мирного працівника на вправного і мужнього воїна. Сьогодні, в бою з московською ордою, відроджується українська еліта – люди честі, нове лицарство. Все частіше у Січовій церкві історико-культурного комплексу «Запорозька Січ» на острові Хортиця, відбуваються урочисті заходи з посвяти захисників України у запорозькі козаки. Острів Хортиця у свідомості українців був і залишається символом запорозького козацтва. Тут символічне місце народження нашої козацької Нації і козацької держави – Війська Запорозького Низового. Посвята у козаки вже стала традицією і є важливим чином утвердження національної ідентичності через усвідомлення українцями себе справжніми нащадками козацького роду, які продовжують справу славних пращурів – стоять на сторожі волі, віри, гідності, боронять свій дім і свою українську землю. Доречно тут навести слова українського філософа Сергія Чаплигіна: «Народ, який зберіг історичну пам’ять, релігійну культуру та відчуття спільності, стає нездоланним».7 травня 2026 року відбулася чергова така подія. Цього разу кошовий отаман Запорозького Війська Низового «Запорозька Січ» Костянтин Рижов, разом з капеланами січової церкви, провели посвяту в козаки 23 військовослужбовців 260 окремої бригади ТрО ЗСУ «Хортиця». Як зазначив кошовий отаман, посвята – це не прийняття у козацтво, а засвідчення козацької сутності тих, хто довів свою приналежність до роду козацького на полі бою і свідомо зробив відповідальний вибір - стати до лав лицарської варти, що століттями боронить Україну. Козацькому роду нема переводу!Матеріал підготовлено зав. сектором розвитку Олександром Цегельником
У парку імені Тараса Шевченка на острові Хортиця відбулася чергова толока з висадки дерев за участі заступника міністра культури України Івана Вербицького, який перебував у Запоріжжі з робочим візитом, уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Михайла Волкова та заступника голови ЗОДА Михайла Семікіна.Захід ініційовано Управлінням молоді, фізичної культури та спорту ЗОДА. До участі долучилися представники молодіжних рад, освітніх і спортивних закладів, а також активна учнівська молодь, які об’єдналися навколо ідеї збереження довкілля та розвитку екологічної культури.У межах толоки було висаджено саджанці катальпи – дерев, що прикрасять паркову територію та створять затишний простір для відвідувачів.Паралельно з висадкою представники Служби освітньої безпеки Національної поліції України забезпечували догляд за деревами, висадженими під час попередньої толоки.У межах заходу заступник міністра культури України Іван Вербицький разом з учасниками висадив одне з дерев, а уповноважений Верховної Ради України з прав людини Михайло Волокон відзначив учасників почесними грамотами.Продовжуємо об’єднуватися навколо спільних цінностей, формуємо відповідальність та усвідомлення ролі кожного у збереженні природної та культурної спадщини.
2 травня 2026 року на острові Хортиця відбулася «Маювка», організована Польським Домом. Подія об’єднала відзначення одразу кількох важливих для польської спільноти дат – Дня прапора, Дня польської діаспори та поляків за кордоном, Дня Конституції Польщі.Проведення цього заходу саме на Хортиці є глибоко символічним. Острів, який уособлює свободу, гідність і боротьбу за ідентичність, став простором зустрічі культур, діалогу та взаємної поваги. Розпочалася подія з офіційної частини – виконання гімнів України та Польщі та хвилини мовчання. Спільне звучання державних гімнів підкреслило єдність цінностей, взаємну підтримку та солідарність народів, а хвилина мовчання – глибоку повагу до тих, хто віддав життя за свободу, незалежність і мир. У цей момент тиші особливо відчувалося розуміння спільної відповідальності за сьогодення і віра в майбутнє, яке ми будуємо разом.Упродовж заходу для гостей була підготовлена насичена мистецька програма: виступи Народного хору «Запорозькі козаки», вокального чоловічого ансамблю «Бунчук», військового оркестру 15-тої Ббригади оперативного призначення НГУ «Кара-Даг».Цей захід вкотре засвідчив: польська культура в Україні не лише зберігає традиції, а й послідовно будує мости дружби між народами, поколіннями та спільними цінностями. У час випробувань особливо важливо відчувати цю єдність, адже саме в ній – наша сила.
24 квітня 2026 року за ініціативи Департаменту освіти і науки Запорізької обласної державної адміністрації та Комунального закладу «Запорізький обласний центр туризму і краєзнавства, спорту та екскурсій учнівської молоді» Запорізької обласної ради відбулася Всеукраїнська історико-краєзнавча конференція учнівської молоді «Військово-історичні події на теренах України: минуле і сучасність».У межах конференції старша наукова співробітниця відділу науково-фондової роботи Національного заповідника «Хортиця» Тетяна Шелеметьєва представила доповідь на тему «Тисячі років незламної історії міста за порогами».У доповіді розкрито багатовікову історію Запорожжя як простору формування культурних і військових традицій, що мають безперервну тяглість від найдавніших часів до сучасності. Особливу увагу приділено ролі острова Хортиця як ключового центру, що поєднував верхнє Надпоріжжя з територією Великого Лугу.Виклад матеріалу ґрунтувався, зокрема, на результатах археологічних досліджень острова Хортиця та археологічних знахідках, що ілюструють розвиток військової справи й побуту населення різних історичних періодів.Археологічна спадщина Хортиці є важливим джерелом для осмислення історичних процесів, а її вивчення сприяє формуванню цілісного уявлення про розвиток регіону, національної ідентичності та історичної пам’яті.
1,3 мільйона доларів США спрямовано на реалізацію невідкладних заходів із захисту культурної спадщини України на території Національного заповідника «Хортиця».В умовах тривалих бойових дій територія заповідника зазнає дедалі відчутнішого впливу. Ініціатива передбачає проведення невідкладного ремонту Музею історії запорозького козацтва та розширення площ із контрольованим мікрокліматом для зберігання артефактів.Водночас передбачені заходи враховують не лише безпосередні ризики, пов’язані з війною, а й зміни довкілля, які трансформують межі та стан пам’яток. Після руйнування Каховської гідроелектростанції відкрилися раніше затоплені ділянки з археологічними об’єктами, що потребують оперативного обстеження, фіксації та захисту.Передбачено проведення археологічних рятівних досліджень та інших необхідних робіт.Головним розпорядником коштів і координатором реалізації заходів виступить ЮНЕСКО, що забезпечить дотримання міжнародних стандартів в питаннях збереження культурної спадщини, фаховий супровід і узгодженість усіх етапів виконання робіт..Деталі: https://unes.co/9b1gq2Висловлюємо вдячність Міністерству культури України та ЮНЕСКО за підтримку та співпрацю у збереженні культурної спадщини.
19 квітня 2026 року на території Національного заповідника «Хортиця» відбувся весняний турнір з легкої атлетики, організований Федерацією легкої атлетики Запорізької області та МУЛЬТИСПОРТИВНИМ КЛУБОМ «POVHATHLETICS».У заході взяли участь діти віком від 4 до 16 років із Запоріжжя та Дніпра. Учасники змагалися у різних видах легкоатлетичних дисциплін – бігу, стрибках у висоту та метанні, демонструючи наполегливість, витривалість та щирі емоції.Окремою частиною програми стали родинні естафети за участі батьків і дітей, що підкреслило важливість підтримки, довіри та згуртованості в родині. Захід був спрямований на формування культури активного способу життя та зміцнення родинних цінностей через спільну участь у спорті.Проведення турніру на території заповідника дало можливість учасникам і гостям не лише долучитися до спортивної події, а й відчути унікальну атмосферу Хортиці, її красу та силу.Енергія Хортиці підсилює кожну змістовну ініціативу і важливе починання. Сьогоднішній турнір став підтвердженням того, що у поєднанні мети, родинної підтримки та натхнення формуються справжні цінності.
Цього року День довкілля на острові Хортиця відзначили висадкою дерев у межах програми «Незламна Хортиця».На території Парку імені Тараса Шевченка на острові Хортиця відбувся комплекс послідовних заходів. Напередодні було проведено толоку з очищення та підготовки ділянки, а сьогодні здійснено висадку понад 100 саджанців дуба звичайного.Висадка дуба звичайного має не лише символічний вимір, адже цей вид уособлює стійкість і міць, а й практичне значення: як автохтонний вид, він сприяє відновленню природних екосистем острова.Організаційний супровід заходу забезпечила Служба освітньої безпеки Головного управління Національної поліції в Запорізькій області, за ініціативи якої було придбано садивний матеріал. До ініціативи долучилися представники Головного управління Національної поліції в Запорізькій області, Головного управління ДСНС України у Запорізькій області та учасники Юнацького руху «Байда».Участь дітей та молоді у впорядкуванні території та висадці дерев відіграє важливу роль у формуванні культури дбайливого й відповідального ставлення до довкілля, а також в усвідомленні особистої причетності до збереження природної та історичної спадщини.День довкілля в Україні традиційно пов’язаний зі спільними діями, спрямованими на збереження природних екосистем і відновлення зелених насаджень. А піклуючись про природу Хортиці, ми дбаємо про збереження унікального історико-природного ландшафту для нас і для наступних поколінь.Дякуємо організаторам та учасникам акції!