Серед усіх інших перипетій законодавчої роботи останніх двох тижнів на фоні дискусій щодо НАБУ-САП і незалежності прокурорів суспільство, здається, пропустило єдину адекватну і прогресивну норму Закону № 4555-IX: Про обмеження підстав для проведення обшуків без ухвал слідчого судді.І хоч це вже коментували, наприклад Петраковський і ось ще Бойко, судячи з учорашніх експертних обговорень на теренах Фейсбуку, схоже досі ніхто так і не розібрався, що відбулось.Спробуємо і ми не розібратися.Стаття 30 Конституції забороняє проникнення до житла чи до іншого володіння особи, проведення в них огляду чи обшуку інакше як за вмотивованим рішенням суду. Але в той же час робить виключення для невідкладних випадків пов'язаних із:-- врятуванням життя людей та майна чи -- безпосереднім переслідуванням осіб, які підозрюються у вчиненні злочину.Стаття 233 КПК України ще до 22 липня 2025 року дозволяла обшуки без ухвал:"слідчий, дізнавач, прокурор має право до постановлення ухвали слідчого судді увійти до житла чи іншого володіння особи лише у невідкладних випадках, пов’язаних із врятуванням життя людей та майна чи з безпосереднім переслідуванням осіб, які підозрюються у вчиненні кримінального правопорушення".Цією нормою масово зловживали органи досудового розслідування, що призвело до критики з боку ЄСПЛ. І навіть Верховний Суд, прирівнявши докази до майна, дав зелене світло на продовження зловживань.Єдиним адекватним положенням Закону №4555-IX стало жорстке обмеження цієї норми – обшуки дозволялись тільки щодо злочинів за такими статтями КК:-- 112 (посягання на життя державного чи громадського діяча)-- 115-119 (вбивства)-- 121, 122, 124 (умисні тяжкі і середні тілесні ушкодження)-- 127 (катування)-- 129 (погроза вбивстом)-- 135 (залишення в небезпеці)-- 136 (ненадання допомоги)-- 146 (Незаконне позбавлення волі або викрадення людини)-- 147 (захоплення заручників)-- 149 (торгівля людьми)-- 152-156-1 (злочини проти статевої свободи, такі як зґвалтування) -- 258 (теракт)-- 258-1 (втягнення у вчинення теракту)-- 259 (завідомо неправдиве повідомлення про загрозу безпеці громадян, знищення чи пошкодження об'єктів власності).Тобто з понад 300 злочинів, передбачених ККУ, невідкладні обшуки дозволялись тільки по 25, менше 10%. І тільки по статтях, де вони реально були виправдані. Так, на відміну від попередньої редакції, 4555-ІХ формально додавав "нову" підставу -- "або у разі необхідності невідкладного вилучення чи збереження доказів, що стосуються таких злочинів". Але, як зазначалось вище, Верховний Суд і так прирівняв докази до майна, тому насправді це не було розширенням підстав.На жаль, прийнятий учора законопроєкт №13533 відкотив не тільки норми про НАБУ/САП (і НЕ відкотив повернення прокуратури до радянського зразка), але й повернув попередню редакцію щодо обшуків без ухвал.Канал | Чят | Вакансії | Події | Кіноклуб
Поки всім не до того, є шанс, що ви не дуже звернете увагу на нижчезазначену несуттєву зміну у всесвіті --Гадомський став інхаузомАнонімними Телеграм каналами шириться новина про те, що Дмитро Гадомський пішов з Аксону -- фірми, яку він сам же колись з іншими холакратичними тіпами і створив.#НашіДжерелаУправоохороннихОрганах Канади підтвердили цю інформацію. На цей момент відомо, що Дмитро більше не хоче буть лисицею, натомість хоче буть їжаком. Ось яким слогом він пояснює цю свою вельми глибоку і, не побоїмося цього слова, філософську, думку:"Я пересуваюся у стартап. Український. Назва не так важлива, тим більше вона під НДА. Важливе те, що тіпи роблять продукт, який знаходиться у самому епіцентрі епіцентру цієї індустрії. Я ж за допомогою нової команди відатиму у старапі за усія лігал.Змінювати інструмент страшно шо пиздець. Але я йду з високо піднятою головою, бо майже десять років тому ми із партнерами та партнерками зробили охуєнну рокенрольну фірму Axon Partners, у якій мені не соромно залишити усіх клієнтів, що довіряли мені усі ці роки; фірму, ідеї якої переживуть засновників, доживуть до закінчення судової реформи, а може навіть і переживуть це жахливе слово "шляпа" замість прекрасного слова "хуйня". І тому, що я нарешті займуся ділішками, про які мріяв останні три роки: бути в операційному бізнесі українського стартапу, що стрімко набирає міжнародної ваги. Ну і ще тому, що інакше буде видно моє третє підборіддя."Певно, єдині, хто помітив нестачу Дмитра, була фірма Аксон Партнерз. Колишні колеги майже одразу опублікували прес реліз про те, що уходиш, ну й піздуй, але степлер із трусів витягни і полож де узяв. Дослівно це звучить так:"Діма прийняв непросте рішення здійснити відʼємний рух в напрямку компанії. Або, як сказав сам Діма, трохи піти. Відтепер він гребтиме з іншого боку – в ролі інхауза одної з технологічних компаній, з якою ми працювали.Дякуємо за пригоду, частиною якої він залишиться, за віру і цінності, які ми разом закладали і розвивали."За даними наших фінансових аналітиків ця новина не вплинула на обсяги торгів акціями Броварської трикотажної фабрики на Торонтській фондовій біржі. Новина також не потрапила у ранкове зведення Ростислава Кравця. Власне, майже ніхто не відреагував, тож цілком схоже, що за цими подіями із завмиранням серця слідкує плюс-мінус ніхто. І ми теж. Пішов він нахуй!Нам головне, щоб на канал не забивав болт, матеріали вчасно випускав (привіт, Оліна стаття та матеріал про Шабуніна), ну й збори допомагав бодро хоботити.(Дитяча світлина із анналів Аксон Партнерз). Канал | Чят | Вакансії | Події | Кіноклуб
За кілька годин трубами Спілки мертвих юристів потечуть ріки доброчесності, бо двоє безстрашних позаштатних кореспонденток вирушили по репортаж на найважливіше судове засідання незалежної України.Скористаюся цим тривожним очікуванням видатних судових промов та неочевидних правових позицій, аби розповісти от що -- GDP-linked bonds: ми всіх наїбали?Памʼятаєте, у 2015 році ми знаходилися на межі дефолту й Уряд шукав можливості реструктурувати борг на 15 чи скільки там ярдів? Ми тоді випустили GDP-linked bonds. Вони не передбачали регулярних виплат. Інвестори отримають виплати тільки тоді, коли економіка України перевищить визначені пороги зростання:1) номінальний ВВП > $125,4 млрд, і2) річне зростання ВВП перевищує 3%. Здавалося б, нічого страшного, бо ж у нас війна і зростання понад 3% немає. Але ніт, бо щойно станеться перемирʼя і економіка почне зростати, ми муситимемо робити кінські виплати: 40% від зростання ВВП визначену межу.І тут на допомогу приходять юристи. Умови випуску облігацій містили одну особливу умову:"(b) Payments subject to fiscal lawsAll payments in respect of the Notes are subject in all cases to any applicable fiscal or other laws and regulations, but without prejudice to the provisions of Condition 7 (Taxation)".Особливість цієї умови полягає у відсутності в ній вказівки, що мова йде про фіскальне законодавство саме "країни оплати", якою зазвичай вказують якийсь там Ліксембург чи Англію (“appropriate fiscal or other laws and regulations of the place of payment”).Кілька тижнів тому на цю тему вийшов цілий випуск подкасту, який веде професор університету Вірджинії Міту Гулаті. Це подкаст про незвичні умови контрактів. Вони там обговорюють фінансові умови, тож я зазвичай стомлююсь десь на другій хвилині. Але тут мова про Україну, тож дослухав і не пошкодував.Бо вони проаналізували більше 350 проспектів емісії облігацій за період з 1980 до 2025 з точки зору саме цієї умови про "фіскальні закони" і вивели таку статистику:-- 75% усіх облігацій, випущених за англійським правом, містять вказівку місця виплати (“fiscal laws of the place of payment.”),-- 25% не містять такої вказівки.У 2013 така умова була для облігацій ЕКіпру, але згодом її виправили. Унікальний Азербайджан: у їхньому проспекті 2018 року прямо вказано, що застосовується законодавство Азербайджану (країну представляли Cleary Gotlieb та Linklaters).Отже, хоча Україна у цьому не унікальна, умова все ж нестандартна.Автори подкасту підозрюють, що це не просто "юристи скопіпастили і не подумали", а цілком свідомий вординг. Відповідно, Україна матиме можливість застосувати своє власне законодавство. Більше того, Україна матиме свободу у визначенні того, що ж таке той "фіскальний" закон: це тільки податкове законодавство, чи також і бюджетне, чи може ще і валютні обмеження сюди підходять?Ненавиджу і одночасно люблю писати про те, у чому взагалі нічого не відстрілюю. Тому сорян, якщо десь проїбавсь чи недогледів. Ну й напишіть анонімно, будь ласка, хто що знає про історію виникнення цього положення: цікаво ж тепер, який був план і як тепер розвернеться цей заміс. Я чув, що тримачі облігацій щось там судом погрожують.@gadiukКанал | Чят | Вакансії | Події | Кіноклуб
Минулого тижня суд Роттердаму прийняв вельми зловтішальне рішення -- Суд у Роттердамі зацінив науковий потенціал РФСправа стосується росіянина Германа Аксьонова, що до 2024 року працював у компанії ASML -- це величезний нідерландський виробник чіпів. Герман узяв і скачав технічні специфікації якихось виробів, та передав до ФСБ.Суд встановив, що Герман таким чином сприяв зміцненню російських військових потужностей, що негативно впливає на можливості України захищатися, а отже і на безпеку усієї Європи. Герман провину визнав, сказав, що не думав навіть про те, що передає щось незаконне. Передав тому, що хотів, аби у Росії теж зʼявилося подібне виробництво. А ще сказав, що він передав дуже несвіжу інформацію, бо доступу до свіжих розробок він не мав.Наступні 3 роки кадровий російський дебіл Герман проведе у вʼязниці за порушення законодавства ЄС про експортний контроль товарів подвійного призначення.Ну а ось цитата, яка допоможе нам зловтішатися:"Суд не приймає до уваги той факт, що передана інформація була застарілою, оскільки навіть застаріла інформація має величезну цінність для країни із таким низьким рівнем науки та знань".@gadiukКанал | Чят | Вакансії | Події | Кіноклуб
Професор міжнародного права Марко Міланович, співредактор блогу про міжнародне право EJIL: Talk!, в аналізі рішення Великої палати Європейського суду з прав людини у справі Україна та Нідерланди проти Росії від 9 липня 2025 року характеризує це рішення «настільки хорошим, наскільки це можливо (майже)». До того ж, це, мабуть, найповніший на сьогодні опублікований аналіз рішення. На що звертає увагу пан Міланович:– рішення ґрунтується на міжнародному праві, без аргументів про “окремішність” ЄКПЛ, які були в деяких попередніх справах. Тут ЄКПЛ розглядається як частина ширшої системи;– Суд непрямо відмовився від своєї ж концепції “атмосфери хаосу” під час воєнних дій, через яку справа Грузії проти Росії (no. 2) щодо війни 2008 року була визнана Судом у 2021 неприйнятною через брак юрисдикції. Натомість наголосив, що спланована ще з 2014 року атака на український суверенітет і державність не мали нічого спільного з “хаосом”;– Суд чітко обґрунтовує свій аналіз цінностями, що охороняються ЄКПЛ та загальною міжнародною системою;– Суд зробив висновок про наявність між діями російських збройних сил та озброєних сепаратистів «ДНР» та «ЛНР» органічного звязку з РФ. Немає значення, хто віддав наказ збити MH17, або хто натиснув кнопку, яка запустила ракету, сепаратист чи російський солдат чи посадовець – у будь-якому разі це зробила Росія;– Суд неодноразово стверджує, що Росія постійно брехала про збиття MH17, з перших днів після збиття літака уряд держави-відповідача поширював дезінформацію щодо причини та обставин катастрофи. Наприклад, в цьому місці рішення: “As a consequence thereof, any suggestion that the elucidation of the facts might be achieved and the liability of Russian State officials established in civil proceedings in Russia can only be described as fanciful” – формулювання, які рідко зустрічаються в рішеннях ЄСПЛ;– Суд встановив нявність порушень, які значною мірою не регулюються МГП, де право прав людини є більш «спеціальним»: як порушення права на приватність через збір даних у російських фільтраційних таборах, право на свободу слова та свободи зібрань у контексті окупації;— насамкінець, Суд дійшов важливого висновку про дискримінацію Росією українців через їхню національність.Посилання на блог – тут.Фото поцупив з прес-релізу ЄСПЛ.@vitalii_chemerys Канал | Чят | Вакансії | Події | Кіноклуб
Кому тут повчитися онлайн кортить? --
International Crisis Management, 2025Це вже четвертий, здається, а то і пʼятий, набір на курс з управління міжнародними конфліктами, який у 2022 році придумав й незмінно веде професор та колишній дипломат Ден Вітман (Dan Whitman).Курс відкритий для усіх: і для студентів, і для вже потужних юридичних пані та панове.Аби не бути запідозреним у бездоказових твердженнях, ось вам недослівна рефлексія рульового Wolf Theiss в Україні
Тараса Думича, який закінчив курс минулого року: "Геополітичні ризики та кризи становлять дедалі більшу загрозу не лише для держав, а й для приватного бізнесу та інвесторів. Хоча моя особиста перевага завжди була на боці приватного сектору, ефективне управління геополітичними ризиками та кризами вимагає глибокого розуміння "правил гри", а також логіки й процесів, які формують ухвалення рішень на рівні держави. Щоб здобути ці знання, я мав честь протягом останніх чотирьох місяців навчатися у провідних дипломатів, науковців та керівників міжнародних організацій у рамках курсу з міжнародного кризового менеджменту".Якщо мало одного доказу, то от вам свідчення ще однієї очевидиці -- суддя Господарського суду Луганської області
Олени Фонової, (хто забув її історію, то от вона): "Коли світ балансує на межі безпеки й нестабільності, провідна роль України не обмежується лише полем бою. Ми маємо бути здатні не просто реагувати, а передбачати, планувати та керувати. Участь у курсі з міжнародного кризового менеджменту, який проводить Ден Вітман, — це не про теорію. Це про практичні навички, необхідні для тих, хто будує Україну у світі, який постійно змінюється. Це можливість говорити мовою, яку розуміє глобальна спільнота, і займати місце серед тих, хто приймає рішення".І, кстаті да, Ден Вітман читає лише кілька лекцій та організовує переговірну симуляцію. Але більшість контенту -- це запрошені гості: чинні та колишні дипломати, науковці, публіцисти й жури. Ось так виглядає повна програма: -- Conflict/strategy – Definition and examination of each. From the origins - Sun Tzu, Clausewitz, Tolstoy - to the Grand Strategies of the Cold War (George F. Kennan and “The Long Telegram”) - to the present.-- Simulation – A real-time role play requiring quick research in a simulated crisis. Courtesy the U.S. Department of State’s National Museum of American Diplomacy. -- Public Diplomacy – A discussion of the history and objectives of “PD,” and demonstrate public information strategy. “Hard, soft, smart power” (Joseph Nye). -- Disinformation – Tracking the history and technique of disinformation, with available technologies for countering it. -- Managing an Embassy - A brief history of diplomacy, protocol, intra-organizational communication, management. ICS process (State Department Integrated Country Strategies for U.S. embassies abroad).Коли я вчився, то особливо прихуїв від лекції Лоуренса Фрідмана про стратегію (у нього ще книжка про стратегію розміром з Улісс). Курс партнерять декілька контор, із яких я знаю лише одну --
George Washington University. Та є й інші: Delphi Global Research Center і Institute for European, Russian and Eurasian Studies (IERES).Курс стартує у середині вересня, закінчується у середині грудня. Заняття понеділками та четвергами о 17-00 по Києву. Домашка буде, але можна аудіювати курс (не робити домашку і за це усього лише не отримати сертифікат про закінчення).Аби потрапити на курс, потрібно написати Дену, (1) чому ви хочете на курс та (2) прикласти резюме --
[email protected]@gadiuk(Це Ден у Києві на початку червня 2025 році читає лекцію American University Kyiv). Канал | Чят | Вакансії | Події | Кіноклуб
Дивіться, які колеги молодці -- Dentons представлятиме російську компанію Aeroc у спорі проти України в ICSIDДентонс зберегли офіси і в Росії, і в Україні. Попри вбивства росіянами українців ви знайшли у собі сили захищати права простих російських мільярдерів.Ваш фокус на права людини й чисте, не засмічене ніякими обставинами збройної агресії розуміння суті права викликає навіть не повагу, а щире захоплення.Я особисто, та і, певен, усі присутні тут, пишаємося кожним партнером, кожним юристом, який має честь досі працювати у Київському офісі Дентонс та в офісах Дентонс деінде. Ви могли б перейти працювати до конкурентів, які відмовилися обслуговувати русню та підтримують ЗСУ, могли б створити власну фірму, могли б перейти на державні посади, але ж ні, ви прийняли свідоме рішення лишитися надією та опорою українського права, лишаючись у Дентонс. Тож дозвольте подякувати усім українцям у Дентонс за те, що досі віддано служите мистецтву добра і справедливості:-- Олег Батюк, керуючий партнер (лінкедін)-- Володимир Монастирський, партнер (лінкедін)-- Ігор Давіденко, партнер (лінкедін)-- Наталія Селякова, партнер (лінкедін)-- Владімір Захатаєв, партнер (лінкедін)-- Ігор Мехединюк, партнер (лінкедін)-- Олег Кучанський, радник (лінкедін)-- Оксана Горбань, радниця (лінкедін)-- Анна Ткаченко, радниця (лінкедін) -- Наталія Левчук, старша юристка (лінкедін)-- Поліна Решетняк, асоціат (лінкедін)-- Валерія Тарасенко, податкова консультантка (лінкедін)-- Ольга Первак, юридичний секретар (лінкедін)-- якийсь Віктор М., паралігал (ліннкедін).Додав лінки, аби рекрутери українських фірм спробували зманити цих достойних юристів і зрозуміли, наскільки ж це неможливо. Сорян, якщо когось пропустив, бо не усіх видно у лінкедіні (пишіть мені, додам вас).@gadiukКанал | Чят | Вакансії | Події | Кіноклуб
Пост (не повірите) підтримки DeJure -- DeJure заявляють про інформаційну атаку Сьогодні наші друзяки і найвдячніші читачі мертвих із ДеЮре написали про атаку ботів та серію дописів на анонімних телеграм каналах. Я ще в понеділок бачив пост Інни Отрош (дякую, Рома!) і пішов перевіряти, що ж там за оголені дами лайкають пости активістів. А там було все доволі просто. У кількох останніх постах ДеЮре на ФБ були коменти і лайки від фейкових акаунтів. Я не рахував кількість, але, на перший погляд, їх відсотків десять. Це максимально ідіотський спосіб вʼїбати активістів і я навіть дещо щасливий від того, що ця умовна група блогерів Ростіка-ПодМантієй-Отрош настільки медійно недолугі.У ДеЮре величезна підтримка у ФБ і деякі пости збирають тисячі реакцій. Їм просто банально непотрібно замовляти 50-100 реакцій від непрокачаних акаунтів. Тому ботів дуже видно і дуже видно, що цих ботів купили не ДеЮре.Звичайно, комунікація ДеЮре як завжди: у пості про атаку знов маніпуляції для інтелектуально відсталих (типу "замовляєш ботів -- дієш як росіяни"), попри це, замовляти ботів та сміливо фігачити конкурента ховаючись за анонімністю -- це медійний рагулізм. Мушу визнати, що згоден із наративом ДеЮре про те, що ця атака тільки покращує їхню репутацію, а не погіршує, як, певно, планувалося.Тому, шановні ДеЮре, у цій історії від мене лічно вам максимальна підтримка.@gadiukНу і не забувайте головне 👇🔥 Кіноклуб цієї суботи
⚡️ "Труба Медведчука", продовження -- 1. Сьогодні підозру вломили Богдану Львову. Він не приймав рішень у справі, але він був головою КГС ВС у 2018, коли ВС залишив рішення попередніх інстанцій без змін (ось тут короткий таймлайн справи). Виглядає, що підозру вручило ДБР. 2. Асоціація правників України опублікувала заяву про недопущення тиску на адвокатуру: "Асоціація правників України публічно заявляє про неприпустимість зростаючої кількості випадків втручання правоохоронних органів у професійну діяльність адвокатів. Такі дії прямо загрожують реалізації права на захист, принципу змагальності сторін та гарантіям справедливого суду.Серед зафіксованих порушень за останні два місяці:-- підозри адвокатам у зв’язку з наданням правової допомоги;-- прослуховування офісів адвокатських об’єднань;-- затримання адвокатів у справах, де вони виступають захисниками;-- обшуки без санкції суду та участі Ради адвокатів;-- вилучення матеріалів, що містять адвокатську таємницю."Заява на сайті датована 16 червня, сьогодні АПУ лише репостнули ту заяву у ФБ. Ні назв фірм, ні імен адвокатів, у яких вчора відбулися обшуки, у заявах немає (але назви є у попередньому пості).«Хто бореться з чудовиськами, тому слід пильнувати, щоб самому не стати чудовиськом. І якщо ти довго дивишся в безодню, безодня починає дивитися в тебе.» -- так прокоментувала у ФБ заяву АПУ виконавча партнерка Екво Анна Бабич.@gadiuk(Кіноманська пікча, бо цієї суботи як би Кіноклуб!).Канал | Чят | Вакансії | Події | 🔥 Кіноклуб цієї суботи
Декілька днів тому в Петербурзі – одному з міст держави, яка не визнає право як таке, відбувся форум представників неіснуючої (юридичної) професії.В дійстві взяли участь провідні місцеві та закордонні експерти.Панель форуму, присвячену «кримінально-виправним новаціям та протидії злочинності» відкрив міністр юстиції Афганістану Абдул Хакім Шареї, який курує судову реформу поєднану зі скасуванням світських законів та практикою тілесних покарань.Спікер розповів про створення в Афганістані правової системи, що заснована на шаріаті, де «права кожної людини повністю захищені». В'язниці Талібану він назвав "центрами виправлення": "Це не просто місце покарання, але школи моральної, релігійної та соціальної реабілітації, які виховують почуття відповідальності".Щоб відповідати високому рівню дискусії, який встановив афганський колега, міністр юстиції північних боліт Чуйченко на дискусії «Правові ідеї декабристів: pro et contra. Уроки історії» назвав декабристів «суб'єктом іноземного впливу», з якими занадто ліберальна монархія після повстання 1825 року повелася занадто м'яко.Голова російського конституційного суду Зорькін закликав не пом'якшувати покарання за корупційні злочини, оскільки проти корупції «потрібна неухильна конституційно-правомірна нещадність».У виступі на форумі цей полум’яний антикорупціонер розповів, чи то з жалем, чи то з надією, що корупція – незнищенне явище в історії людства, а її поширення зумовлене загальним падінням духовної культури суспільства.“Що вдієш, людина природно схильна скрізь і всюди шукати і отримувати вигоду для себе. Поки не доведено протилежне, весь наявний у нашому розпорядженні досвід змушує припускати, що в усіх суспільствах завжди були, є і будуть ті, чиї амбіції та жадібність, користолюбство та жадібність штовхають до корупції”.Ще на цьому всєшутєйшому соборі говороили про незахищеність шкіл від дітей іноземців, які не знають російську мову. Присутній на форумі голова слідчого комітету запитав, чи є приклади, коли росіяни булили приїжджих? Отримавши відповідь, що такі приклади є в інтернеті, бастрикін з полегшенням підсумував: «Ну, слава богу, хоч десь є».А як проходять ваші юридичні форуми?П.с.: Зазвичай у постах на каналі я даю посилання на джерела новини, але цього разу, зі зрозумілих причин, цього не робитиму.@vitalii_chemerysКанал | Чят | Вакансії | Події | Кіноклуб