🏛 В оновлених стратегічних документах МЗС вперше введено поняття комунікаційної спільнотиУ представлених 18 червня в Дипломатичній академії України Стратегії публічної дипломатії та Комунікаційній стратегії МЗС на 2026–2030 роки вперше запроваджується поняття комунікаційної спільноти МЗС.Так, комунікаційна спільнота включає громадянське суспільство, подружжя українських дипломатів, українські громади за кордоном, ресурси іномовлення, а також взаємодію з Центром стратегічних комунікацій, яка була формалізована в рамках меморандуму про співпрацю для протидії дезінформації.Керівник Центру Ігор Соловей під час виступу відзначив, що документ МЗС є результатом глибокої аналітичної роботи та важливим практичним інструментом для всієї спільноти, яка працює у сфері міжнародних комунікацій.💬 «Наша співпраця з Міністерством закордонних справ охоплює кілька напрямів: оперативні комунікації, аналітичну роботу, стратегічні комунікації та тренінговий напрям. Зокрема, наші аналітичні продукти покликані допомагати ухвалювати конкретні управлінські рішення», - сказав він.Окремий напрям співпраці - підготовка дипломатів. За цей час уже проведено шість тематичних тренінгових сесій для українських дипломатів за кордоном, а їхній практичний досвід ліг в основу нового методичного посібника для нинішніх та майбутніх дипломатів.💬 «Крім того, ми вже працюємо над створенням нових інструментів для Міністерства закордонних справ, які мають посилити зовнішньополітичну присутність України та підвищити ефективність української дипломатії», - підсумував Ігор Соловей.✅ Підписатись на Spravdi у Telegram
Шкода, що ми не знайомі з паном Шабуніним особисто - хоча йому передали мій номер, коли він вчора писав у високі кабінети різних міністерств та скаржився на нашу новину про російську дезінформацію навколо оборонних постачань. Тому раз пан Віталій обрав не особистий, а публічний шлях спілкування, то вимушений відповісти йому на його пост теж на сторінках соцмереж.Тож по суті претензій:1. “без “деталі” про 80 млрд грн новину поширив Центр стратегічних комунікацій SPRAVDI”.
Взагалі ми звернули увагу на цю інформацію, оскільки моніторинг показав появу матеріалу в авторитетному медіа по нашій темі - тобто звичайна поточна робота з пошуку цікавих матеріалів на стрічку новин. Так працюють медіа. А щодо цифри: саме про 23 млрд йшлось в першоджерелі: про 23 запитував в інтерв'ю кореспондент у прессекратаря Lechmar, саме про 23 він і отримав відповідь. Та й про 23, а зовсім не 80 всі ці роки (до вчорашнього дня) говорили ви та ваші колеги-антикорупціонери. Тому ніхто не буде перекручувати вихідні дані. А це важлива, як Ви кажете, “деталька”. 2. “Всі вони також НЕ вказали, що НАБУ проводить досудове розслідування щодо потенційної корупції саме на тих закупівлях Lechmar”.
Ніде в інтернеті немає реакції НАБУ на цю справу, за усі ці два роки нічого не з'явилось. Бо якби була - то усі медійники згадали б її. Як зробили це, цитуючи заяву ДПСУ, яка підвердила факт закінчення контракту: “Можу підтвердити, що постачання боєприпасів за контрактами на суму 23 мільярди гривень (знову 23, а не 80 - примітка моя), що в кінці 2024 року викликало шалену необґрунтовану критику, виконано в повному об'ємі. Всі товари поставлені повністю та передані в Збройні сили України"
Ну і спростування про порушення:“Постачання виконувала польська компанія PHU Lechmar, яку весь цей час поливали брудом. Багато хто припускав, що боєприпаси не будуть поставлені, стверджували, що кошти просто злили і тому подібне. Натомість маємо зворотне – боєприпаси закуплені, поставлені, передані Збройним силам для застосування на фронті. Також відмічу, що вартість боєприпасів, по якій відбувалася закупівля – одна з найнижчих. Закиди про завищені ціни не відповідають дійсності
", – зазначив речник ДПСУ.3. “Центр стратегічних комунікацій НЕ згадали про скандал, який викликала передача грошей на ті закупівлі: кошти забрали в спеціалізованого АОЗ і перекинули в ДПСУ”.
Скандал дійсно ми не згадали, бо новина була не про закупівлі (це не наш профіль діяльності), а про російську дезу навколо неї. Але раз є таке побажання, то Гугл видає таке: АОЗ Міноборони в той час було НЕСПРОМОЖНЕ знайти чи закупити боєприпаси, тому це завдання делегували ДПСУ (кому цікаво детальніше послухайте/почитайте свідчення під присягою генерала Гаврилюка на ТСК - ось тут все розписано)3. “...Центр НЕ забули замазати критиків тих закупівель заледве не російськими дезінформаторами”
А давайте уважно прочитаємо саму новину: “...неправдива інформація про компанію Lechmar, опублікована Службою зовнішньої розвідки рф, з’явилася на понад 600 проросійських сайтах протягом лише кількох годин”.Та:“Ми глибоко засмучені тим, що такий контент проникає в Україну та, незалежно від причин, шкодить постачанням озброєнь”. Тобто нема ніякої згадки українських критиків - тільки про російську дезу та її проникнення в Україну. Ну а те, що хтось сприйняв це на свою адресу - перепрошую, але це не наші проблеми.Але є й користь від цих претензій: довелось глибше зануритись в трохи непрофільну для себе тему. А ще уважніше подивитися на дискредитацію росіянами оборонних закупівель - це для них теж пріоритетне завдання. Тому скоро опублікуємо детальніший розбір як вони це робили в даному випадку, з графіками і цифрами. І наостанок прошу шановних антикорупціонерів не нівелювати діяльність українських медіа. Ви продовжуйте робити свою роботу - "рахувати відсотки і маржу" як Ви написали у своєму пості. А ми продовжимо свою - досліджувати іноземні інформаційні атаки.З найкращими побажаннями.
🤥 Топ-5 фейків минулого тижняросійська пропаганда просувала фейки про «російські прапори в Одесі», «знищення панорами Севастополя», «банкрутство Румунії через Україну» та «самообстріли України». А ще директорка Національної розвідки США фактично дала нове життя одному з найулюбленіших фейків кремлівської пропаганди — про «американські біолабораторії» в Україні.1️⃣ «Україна знищила полотно “Оборона Севастополя”, як це зробили фашисти у 1942 році»Цю тезу російські ресурси почали поширювати після падіння дрона в окупованому Севастополі.Насправді оригінальна панорама Франца Рубо була втрачена ще під час Другої світової війни. У музеї підтвердили, що відреставрована панорама перебувала в іншій будівлі. А постраждати могла лише копія копії.2️⃣ «В Україні працюють американські біолабораторії для створення біологічної зброї»Цей фейк кремль поширює роками. Минулого тижня він отримав новий імпульс після заяв директорки Національної розвідки США Тулсі Габбард перед відставкою.Насправді МЗС України вкотре наголосило, що Україна ніколи не займалася розробкою чи виробництвом біологічної зброї. Співпраця зі США у сфері біобезпеки має виключно мирний характер. 3️⃣ «Румунія збанкрутувала через допомогу Україні»Насправді дані міжнародних інституцій свідчать, що допомога Україні становить лише незначну частку румунської економіки. Жодних підстав говорити про дефолт чи «банкрутство через Україну» немає.4️⃣ «USA Today повідомило, що Україна підриває власні будинки, щоб звинуватити росію»Насправді жодної такої публікації в USA Today не існує. Для поширення фейку використали підроблене зображення, стилізоване під матеріал американського видання.5️⃣ «Мешканці одеської багатоповерхівки влаштували флешмоб із російськими прапорами»Зворотний пошук за зображенням показав, що відео було зняте не в Одесі, а в російському Хабаровську. Пропагандисти просто змінили контекст ролика, щоб створити ілюзію підтримки росії в українському місті.✅ Підписатись на Spravdi у Telegram
Чи можна послабити польсько-українську історичну, міждержавну війну. Так, можна. Чисто теоретично. Пункт один - скасувати низку рішень сейму та інших органів влади Польщі щодо визнання УПА, "бандеризму" злочинними. Верховна Рада таких рішень щодо АК та польського окупаційного режиму на західноукраїнських землях не ухвалювала, тому тут крок має бути з польського боку. Пункт два - кількарічний мораторій на нові найменування в обидвох країнах щодо глорифікації діячів ОУН, УПА, АК, NSZ, "Батальйонів Хлопських" тощо. Пункт три - постійно діюча комісія істориків і публіцистів саме по періоду 1918-1947 років з виходом на практичні рекомендації щодо того, що можна зробити або на визнання позицій, які історичні політики пам"яті поєднати ніяк не зможуть. Пункт чотири, паралельно до пп. 2-3 - відновлення знищених у Польщі меморіалів та могил воякам УПА та місцевим мешканцям українського походження, знищених чи сплюндрованих в останні роки. Пункт п"ять, паралельно до пп. 2-4 - археологічні дослідження ймовірних місць захоронення жертв етнічних чисток на території обох держав, а не тільки в Україні. Якщо реалізувати цей (неповний) комплекс заходів, з одночасною підтримкою роботи істориків та архівістів на кшталт групи, якою нею опікується проф. Галаґіда, що її члени намагаються встановити поіменні списки жертв з обох боків, то тоді буде рух вперед. А як ні - буде дальша гра м"язами. Причому, наші польські партнери легковажно вважають, що вони неодмінно виграють у цій борні. А це точно не так. Тут переможців бути не може.@Вахтанг Кіпіані
Демонтаж пам'ятника Булгакову у Києві потрібен не стільки тому, що сам Булгаков якийсь поганий. Скільки просто з інстинкту самозбереження. Адже вся російська політика останніх років показала – чим більше у вашому місті російської культурної присутності (у будь-якому вигляді), тим більша ймовірність, що ваше місто «захищатимуть», тобто рівнятимуть із землею КАБами та "Сонцепьоками". І навпаки – чим менше російських топонімів, російських пам'ятників, російської мови та взагалі якихось сентиментів до Росії, тим менша загроза, що прийдуть росіяни.Одна із тез російської пропаганди полягає в тому, що західні області України Росії не потрібні, бо там надто чуже, надто вороже Росії населення, і замало російської культурної присутності.Депутат Держдуми РФ від «Єдиної Росії» Александр Бородай, який у 2014 році приїхав на Донбас разом із Гіркіним створювати «ДНР» як раз чітко формулює цю думку: чим менше у регіоні російського і більше українського, то менше цей регіон цікавий Росії. Депутат Бородай, сам того не бажаючи, фактично надає інструкцію до дії – прибирай будь-яке нагадування про Росію, будь-який зв'язок із Росією. Будь як Львів - і тоді російський шовініст з погордою викреслить тебе з контурних карт своєї уявної імперії. Таким чином, русофобія є ефективним засобом проти російської експансії. Бо альтернатива цьому - Бахмут, Вовчанськ, Мар'їнка, Вугледар...Проблема Булгакова не в тому, що він зневажливо писав про українську мову, а в тому, що його творчість стала основою того міфу, який тепер став обґрунтуванням для терористичних ударів по Києву. «Біла гвардія» - це буквально про те, що «Київ - російське місто». Отже, у розумінні російських імперців, Росія має право його карати за уявне відступництво.Росія сама використовує свою мову і свою культуру як зброю, як привід для масових вбивств та окупації, і буквально сама змушує сусідів відмовлятися від них і розривати усі зв'язки. Ставати максимально несхожими, щоб не дай боже не побачили тут "братів", яких треба терміново "рятувати", як Маріуполь у 2022-му.
Дуже важливо не "заколихувати" себе тимчасовими успіхами. Тим більше, якщо вони не системні.***Україні потрібно позбутися ілюзій щодо технологічної унікальності українських дронів. Голова благодійного фонду “Повернися живим” Тарас Чмут попередив про ризик програшу у глобальній конкуренції, якщо надалі діятиме заборона на експорт української зброї.“Якщо подивитися на те, що ми називаємо українським технологічним дивом, то там технологій українських немає. Український дрон, якщо ми говоримо про FPV, це 10-15 деталей, які ми купуємо і збираємо. І от навчитися швидко збирати дешевий, якісний, працюючий продукт — оце наша сильна сторона, ми це можемо робити”
, — сказав активіст.Також сильною стороною українських компаній, за словами Чмута, є вміння адаптувати цей продукт до поля бою, яке змінюються кожні три-чотири місяці. Водночас він звернув увагу на те, що в Україні повністю відсутній базовий виробничий ланцюжок — від сировини до комплектуючих. “Якщо подивитися на наші діпстрайк, розвідники, мідлстрайк, найцінніше, що там є – це системи зв'язку, навігації і оптики - ми їх купуємо. Якщо завтра зникне «Сілвус», нам буде дуже боляче. Якщо завтра зникне Starlink, ми не матимемо всіх тих гарних відео від СБУ, ГУР, СБС, ССО і інших Сил оборони”, — сказав Чмут.Він зазначив, що держава має розуміти, де українсбкий ВПК сильний, і не створювати ілюзії, що інші країни не здатні робити дрони.
Поки 36 держав і ЄС працюють над створенням Спеціального трибуналу щодо злочину агресії рф проти України, кремль просуває власну альтернативу – так званий «Міжнародний громадський трибунал з розслідування злочинів українських неонацистів».Ця структура не має жодного міжнародного мандата, юридичної сили чи незалежності. Її створили вже через кілька днів після початку повномасштабного вторгнення рф, а куратором проєкту є російська пропагандистська машина, пише The Insider.До складу псевдотрибуналу увійшли не міжнародні правозахисники чи авторитетні юристи, а переважно російські пропагандисти, прокремлівські активісти, фігуранти кримінальних справ та іноземці, які роками працюють на російські інформаційні кампанії.Головою структури став російський пропагандист максим григор’єв, відомий книгами про «злочини України» та виправданням російської агресії. За даними журналістських розслідувань, основою для його «доказів» часто є неперевірені свідчення проросійських мешканців окупованих територій.Серед так званих «міжнародних експертів» – особи, які мають проблеми із законом у своїх країнах. Зокрема американець Джон Дуган, якому у США висунули понад два десятки обвинувачень, та Чарльз Баусман – ультраправий активіст, пов’язаний із середовищем американських неонацистів.До діяльності псевдотрибуналу також залучені колишні українські політики та медійники, які втекли до росії та відкрито поширюють кремлівські наративи. Серед них – Родіон Мірошник і Юрій Кот.Усі «доповіді» цього утворення будуються на непідтверджених свідченнях, маніпуляціях та російських пропагандистських тезах про нібито «злочини ЗСУ». Водночас структура повністю ігнорує задокументовані воєнні злочини російської армії в Україні.Поява такого «трибуналу» свідчить про спробу кремля створити інформаційну альтернативу справжньому міжнародному механізму відповідальності за агресію проти України та дискредитувати майбутній Спеціальний трибунал у Гаазі.Бояться гади.
Витік документів, опублікований естонським виданням та проаналізований OCCRP спільно з ізраїльським сайтом Shomrim, розкриває те, про що давно підозрювали, але не могли довести документально: Росія цілеспрямовано організовувала антисемітські напади на Заході.Саме Москва стояла за атаками на синагоги та оскверненням меморіалу Голокосту в Парижі у 2024 році. Операція отримала кодову назву «Зелені синагоги». Виконавці — завербовані громадяни Сербії — облили зеленою фарбою синагоги та паризький музей Голокосту, а також залишили пластикові свинячі голови біля Бранденбурзьких воріт у Берліні. Французький суд встановив: мета операції — «розпалити релігійну та національну нетерпимість» між євреями та мусульманами і «дестабілізувати» Францію та Німеччину. Самі організатори, згідно з документами, ставили за мету досягнення «когнітивних вразливостей» західних країн.Окремий сюжет — спроба створити агентурну мережу впливу всередині Ізраїлю. Росія планувала відкрити в Хайфа «дослідницький інститут», метою якого був вплив на громадську думку в Ізраїлі.Більше того, обговорювалася можливість публікувати в ізраїльських ЗМІ колонки, нібито написані західними спікерами, але насправді надані російськими пропагандистами.Росія розпалює антисемітизм у Європі й одночасно намагається керувати громадською думкою в Ізраїлі. Нагадаю, що не так давно Біньямін Нетаніягу гордо зараховував себе до «іншої ліги», до якої він входить разом із Путіним.Підписатися: Леонід Нєвзлін
🐻 «Будуть “матрьошки, водка і балалайки”»: чому тільки українці можуть робити ефективні ІПсО проти росіянКерівниця проєктів Victory Drones та Victory Neurones Марія Берлінська заявила, що Україна значно краще розуміє логіку російської пропаганди та механізми впливу на російське суспільство, ніж західні партнери.💬 «Американці чи французи ніколи не зроблять по-справжньому ефективну ІПсО проти росіян, тому що там будуть “матрьошки, водка і балалайки”. Ми значно краще розуміємо, як працює це середовище і на що воно реагує».За словами Берлінської під час Kyiv StratCom Forum 2026, росія давно працює не лише у військовому вимірі, а й у сфері когнітивного впливу - через освіту, пропаганду, культуру та інформаційне середовище формуючи нове покоління для війни.💬 «5-річна дитина в москві — це не окупант. Але через 10–12 років системного програмування це може бути людина, яка прийде під Бучу нас вбивати».Вона також провела паралель між розвитком дронових технологій і майбутньою когнітивною війною.💬 «Саме тому ми створили базовий курс на Prometheus, а наприкінці травня запускаємо advanced-версію. Я хочу, щоб когнітивний напрямок став таким самим популярним і масовим, як свого часу стали дрони».📌 Ще більше зі щорічного форуму, який організовує Центр стратегічних комунікацій, читайте за хештегом #KyivStratcomForum2026✅ Підписатись на Spravdi у Telegram
🗣«Для стратегічної перемоги над свідомістю нації не потрібно контролювати усіх»: Ігор Соловей про головну тему Kyiv StratCom Forum 2026 Головна унікальність Kyiv StratCom Forum 2026 полягає у розширенні тематики заходу до питань когнітивної стійкості та когнітивної війни. Це стало результатом еволюції міжнародної воєнної думки та тенденцій, які сьогодні формуються серед партнерів України.Про це заявив керівник Центру стратегічних комунікацій Ігор Соловей під час вітального слова.💬 «Когнітивна війна – це сфера конфлікту, де полем бою є людський розум, мислення цивільних громадян і військових. Мета такої діяльності – зміна уявлення про реальність, що зрештою впливає на рішення та поведінку», – наголосив Соловей.Він зазначив, що свідомість людей дедалі більше перетворюється на поле бою, яке безпосередньо впливає на стійкість держав та результати ухвалення військово-політичних рішень.💬 «Воєнні аналітики навіть стверджують, що достатньо контролювати 20–30% цільової аудиторії та ще 20–30% невизначених людей – і цього може бути достатньо для стратегічної перемоги над свідомістю нації. Саме тому держави настільки активно інвестують у цей напрям», – заявив він.Він також підкреслив, що Україна з 2014 року, а особливо після початку повномасштабного вторгнення у 2022 році, накопичила значний досвід у сфері стратегічних комунікацій та протидії інформаційним впливам.💬 «Саме тому ми в Центрі стратегічних комунікацій прагнемо цей досвід зберегти та примножити. І цей форум є свідченням одного з багатьох кроків, які Україна робить у цій сфері», – підсумував Соловей.📌 Більше зі щорічного форуму, який організовує Центр стратегічних комунікацій, читайте за хештегом #KyivStratcomForum2026✅ Підписатись на Spravdi у Telegram