Fuente
Розумій & Кажи シ | Українська мова | Чергування в — у, і — йПрийменники чи наростки у-в та сполучники і-й у...
918 Vistas/Alcance
2026-02-20 23:42
Mensaje №4697
Чергування в — у, і — йПрийменники чи наростки у-в та сполучники і-й у мові чергуються між собою таким чином. Але перше що хочу написати, що на сполучники і, у діють одні й ті самі правила чергування. Те саме стосується і й та в, тобто які правила вживання для «й» такі загалом і для «в», але з поправкою на різні галузі в яких уживаються ці прийменники.Почнемо з основиПісля голосного, якщо попереднє слово закінчується на нього, пишемо прийменник в, й, після приголосного — у, і. • Вона в хаті. Він у хаті. Темно в хаті, як у домовині. Брат і сестра. Сестра й брат.Втім тут важливо підкреслити певні тонкощі, про які піде згодом і можуть трошки суперечити цьому правилу, але годі з цим, читайте далі.Перед словом, що розпочинається з в, звичайно пишемо прийменника у, навіть якщо попереднє слово закінчується на голосний. • Наприклад: Пішли у Вівтар, Зламалась шруба у возі й т. ін.Якщо слово починається з ненаголошених у, і, в, й, які у цьому слові можна змінювати, то якщо попереднє слово, закінчується на голосний маємо ставити в, й, а після приголосного логічно випливає що — у, і: • Прийшов учитель до вчителя. Як іти — то йти.Так само чергуються форми:уже — вже, увесь — ввесь, іще — йще, іти — йти, імення — ймення, імовірно — ймовірно.Коли наступне слово починається з голосного, але попереднє закінчується на приголосний, то завжди пишемо тільки в або й: • Приїхав в Америку. Прибуде й Олексій. Приніс в улик.Після розділового знака, у нашому випадку коми, пишемо і, у, а не в, й, навіть якщо попереднє словозакінчується на голосний: • І над водою, і над гаєм. Зійде сонце — утру сльози.Самі поміркуйте з чого легше починати вимовляти речення? З у чи в? Звісно що з «у».Треба мати ще на увазі, що в нашій мові сполучення голосного зі звуком в чи й творить рід двозвука:-ав, -ев, -єв, -ив, -ів, -їв, -ов, -ув, -гов, -яв, -ай, -ей, -єй, -ий, -ій, -їй, -ой, -юй, -яй.Двозвук — це голосний, а тому після цих сполучень-двозвуків часом здебільшого вживають приголосних в, й замість у, і.Наприклад: прибув в місто, святий в кожному, грай й мені, вигубив всіх і т. ін., а особливо перед голосним: прибув в Азію, плинув в Італію.Так наче за правилами повинно бути прибув у місто, але краще прибув в місто.Інформацію взяв із статті Івана Огієнка про чергування і, у з в, й https://zbruc.eu/node/41947#ПрийменникРозумій & Кажи. Підписуйсяシ!