Fuente
Інга про підлітків | Із покоління в покоління люди намагаються зробити три речі:прийняти те...
1 260 Vistas/Alcance
2026-02-11 17:36
Mensaje №720
Із покоління в покоління люди намагаються зробити три речі:прийняти те, що вони не можуть змінити, змінити те, на що мають вплив, і навчитися відрізняти одне від іншого.Сьогодні хочу поговорити про фактори підліткової емоційності, на які ми, батьки, не можемо впливати, але які дуже важливо враховувати. Саме вони часто стають дестабілізаторами поведінки.🧠 Тип нервової системиПідлітки з чутливою, слабкою нервовою системою швидше втомлюються і є більш емоційно вразливими. На стрес вони частіше реагують сльозамиабо бажанням замкнутися в собі (важливе уточнення:стресом для підлітка можуть бути не лише “серйозні події”,а й батьківські суперечки, відмови, підвищений тон,незнайомі або тривожні ситуації.Підлітки зі сильною, але неврівноваженою нервовою системою частіше реагують на стрес злістю. З боку це може виглядати як агресія чи “погана поведінка”. Але за цією злістю дуже часто стоїть просте відчуття: мені погано і я не справляюся.Дітям з інертною нервовою системою важко швидко заспокоїтися і переключитися.Вони можуть продовжувати “лютувати”, навіть коли ситуація вже завершилася.Таким підліткам також часто складно прокидатися зранку,і це може супроводжуватися поганим настроємта підвищеною дратівливістю.🎨 Домінування правої півкуліПідлітки з домінуванням правої півкулі (їх часто називають “творчими” або “артистичними”)часто емоційно яскраві й чутливі, але водночас більш схильні до інтенсивних, некерованих емоційних реакцій.⏳ ВікТретім важливим дестабілізатором є вік. У молодшому підлітковому періоді активно розвивається емоційний мозок, а лобна кора — зона контролю й саморегуляції — дозріває значно пізніше.Тому ми не очікуємо, що підліток 11–13 років зможе ідеально керувати своїми емоціями.🧩 Особливості розвитку або розладиЩе одним дестабілізатором можуть бути певні особливості розвитку або розлади. У підлітків з РДУГ, РАС, поведінковими чи особистісними розладамилобна кора розвивається повільніше. Їм особливо потрібна участь дорослиху стабілізації емоційного стану та регуляції поведінки.Ці особливості важливо знати батькам і поступово пояснювати самим підліткам -не як критику, а як спосіб краще зрозуміти себе і свої реакції.