Оцінка пошкоджень, завданих енергетичній інфраструктурі України російськими атаками, ефективність використання вже наданого донорами високовольтного обладнання та сприяння подальшому відновленню об’єктів системи передачі електроенергії в Україні. Ці теми були у центрі обговорення під час візиту до «Укренерго» делегації представників Комісії з питань безпеки і співробітництва в Європі уряду США на чолі зі старшим політичним радником Шеннон Сімрелл. Гості відвідали одну з високовольтних підстанцій, яка неодноразово була атакована ворогом. «Оскільки рівень загроз через російську агресію не стає меншим – зараз активно обговорюється тема формування аварійного запасу високовольтного обладнання у межах всієї об’єднаної енергосистеми континентальної Європи, з можливістю оперативного постачання туди, де у конкретний момент буде найбільша потреба. Сполучені Штати як наш стратегічний партнер могли б долучитись до процесу формування такого запасу. З початку повномасштабної війни ми отримали від США значну допомогу, яка дозволила енергосистемі України вистояти в умовах масованих російських атак. Під час цього візиту партнери мали змогу вкотре переконатись в ефективності використання раніше наданої підтримки. І це стосується не лише обладнання. Не менш важливим є й облаштування захисних антидронових споруд, у будівництво яких США теж зробили вагомий внесок», – зазначив голова Правління НЕК «Укренерго» Віталій Зайченко.Від початку повномасштабного вторгнення – Сполучені Штати надали «Укренерго» допомоги на 133 мільйони доларів. Ця сума включає вартість вже переданого обладнання та законтрактованих постачань, що очікують відвантаження. Підтримка, передусім, була надана у вигляді високовольтного обладнання, ІТ-устаткування, спецтранспорту та фінансування послуг логістики. У рамках нової програми співпраці – Securing Power, Advancing Resilience & Connectivity Activity (SPARC) – були укладені контракти на виробництво та постачання значної кількості обладнання: вимикачів, роз’єднувачів, трансформаторів різних типів і класів напруги. Також США є одним з найбільших донорів Фонду підтримки енергетики України із загальним внеском 71 млн доларів.
📍 Головне за тиждень16 – 22 березня📌 Підсумки робочого візиту Дениса Шмигаля до БрюсселяУ Брюсселі відбулось друге міністерське засідання Ukraine Energy Coordinating Group, або так званого «Енергетичного Рамштайну» Денис Шмигаль закликав партнерів спрямувати 5,4 млрд євро для підтримки енергостійкості України.Денис Шмигаль представив ключові уроки функціонування енергосистеми України під час війни Очільник Міненерго взяв участь у засіданні Ради Міністрів ЄС з питань енергетики у Брюсселі.Україна залучила майже 200 млн євро для формування Стратегічного Резерву енергообладнання За підсумками участі Дениса Шмигаля у засіданні Ради міністрів ЄС з питань енергетики та засіданні Координаційної групи G7+ з підтримки енергетики України у Брюсселі досягнуті важливі домовленості з міжнародними партнерами для посилення стійкості українського енергосектору.🌍 Міжнародна співпрацяЄвропейська рада рішуче засудила росію за систематичні та цілеспрямовані атаки на енергетичну інфраструктуру України Відповідні висновки опубліковані за результатами засідання Євроради за участю Президента України Володимира Зеленського. Текст підсумкового документа підтримали 25 глав держав та урядів.Денис Шмигаль провів зустріч з місією МВФ Сторони обговорили ситуацію в енергосистемі та підготовку до опалювального сезону.Міністри енергетики України і Латвії обговорили допомогу українському енергосектору Під час зустрічі йшлося, зокрема, про подальші кроки отримання Україною обладнання з виведеної з експлуатації Ризької ТЕЦ💡 Стабілізація ситуації в енергосистеміДенис Шмигаль обговорив з наглядовою радою «Укренерго» пріоритети роботи компанії Ключові завдання, що стоять перед підприємством – це відновлення пошкоджених росією об'єктів, розширення пропускних можливостей електромереж, будівництво й модернізація інтерконекторів, реалізація транскордонних проєктів з країнами ЄС.Артем Некрасов на Одещині взяв участь у засіданні Координаційного центру з реалізації комплексних планів стійкості регіонів і окремих міст Понад 14,8 тисяч працівників отримають доплати за відновлення критичної інфраструктури після російських обстрілів у лютому
Укренерго про ситуацію в енергосистемі України на сьогодні, 20 березняНАСЛІДКИ ОБСТРІЛІВРосія продовжує атаки на енергоінфраструктуру України. Є нові знеструмлення у Дніпропетровській, Харківській, Миколаївській і Донецькій областях. Там, де дозволяють безпекові умови,тривають аварійно-відновлювальні роботи.В усіх регіонах України з 08:00 до кінця доби сьогодні застосовують графіки обмеження потужності для промисловості. У частині регіонів, а у вечірні години – на всій території України до 22:00 діятимуть графіки погодинних відключень для всіх споживачів.СПОЖИВАННЯСпоживання електроенергії має тенденцію до зниження. Сьогодні на 9:30 його рівень був на 2,3% нижчим, ніж у цей же час учора. Причина – ясна погодна на значній території України, а тому - ефективна робота побутових СЕС та відповідне зниження рівня споживання із загальної мережі.Якщо зараз у вас немає погодинних відключень – перенесіть енергоємні процеси на час із 11:00 до 15:00. Не вмикайте кілька потужних приладів одночасно до 22:00.
У соціальних мережах активізувалась чергова хвиля шахрайських повідомлень про грошову компенсацію від «Укренерго» – нібито за попередні тривалі періоди вимушених відключень. Варіації можуть бути різні: виплати спільно з «Ощадбанком», ООН або Червоним Хрестом.Офіційно заявляємо, що це чергова маніпуляція на чутливій темі. НЕК «Укренерго» – оператор системи передачі, який не постачає електроенергію побутовим споживачам, а відповідно – не може і виплачувати жодних компенсацій. Мета цих фейкових повідомлень – викрадення персональних даних, зокрема – банківської інформації.Зловмисники надають посилання на підроблений сайт, стилізований під «Ощадбанк» або іншу установу чи організацію, та просять «для зарахування виплати» ввести номер власної банківської картки, термін її дії та CVV-код. Після того, як довірливі громадяни, вводять свої дані, шахраї отримують доступ до їхніх рахунків та списують кошти.Будь ласка, будьте обачними і не дозволяйте шахраям ошукати себе. Не переходьте за жодними підозрілими посиланнями та не вводьте персональних даних після переходу за сторонніми посиланнями. Якщо випадково ввели власні банківські реквізити – негайно заблокуйте картку.Користуйтесь лише офіційними джерелами інформації та попереджайте про шахрайські схеми своїх рідних і знайомих.💬 Facebook📺YouTube📸 Instagram👨💼 Linkedin
Укренерго про ситуацію в енергосистемі України на сьогодні, 18 березняНАСЛІДКИ ОБСТРІЛІВВнаслідок дронових атак на енергооб’єкти та обстрілів у прифронтових регіонах – на ранок є нові знеструмлення у Харківській, Донецькій, Миколаївській та Чернігівській областях. Там, де дозволяють безпекові умови, вже розпочаті аварійно-відновлювальні роботи.Через попередні масовані російські атаки в усіх регіонах з 16:00 до 21:00 прогнозується застосування графіків обмеження потужності для промисловості.СПОЖИВАННЯСпоживання електроенергії демонструє тенденцію до зростання. Сьогодні на 9:30 його рівень був на 11,1% вищим, ніж у цей же час учора. Причина змін – хмарна погода у більшості регіонів (крім західних), А відтак низька ефективність роботи побутових СЕС та відповідне зростання обсягу споживання із загальної мережі.Обмежте користування потужними приладами із 16:00 до 21:00. За можливості, перенесіть енергоємні процеси на після 22:00.Ситуація в енергосистемі може змінюватися.FacebookYouTube Instagram
Сьогодні минає чотири роки з моменту синхронізації української енергосистеми із енергосистемою континентальної Європи. 16 березня 2022 року російські танки ще стояли під Києвом. Точилися бої за Ірпінь і залишалася окупованою Буча. Але навіть у таких складних умовах фахівці НЕК «Укренерго» та ENTSO-E змогли об’єднати українську енергомережу із європейською.Безпосередньому об’єднанню української та європейської енергосистем передувала кропітка підготовча робота. У 2017 році Україна підписала «дорожню карту» інтеграції до ENTSO-E та почала виконувати величезний обсяг завдань щодо будівництва нових та модернізації існуючих ліній і підстанцій, вдосконалення диспетчерського управління. До речі, саме український досвід синхронізації, багато в чому, надалі використали держави Балтії – Литва, Латвія та Естонія приєдналися до енергомережі континентальної Європи в лютому 2025-го.«Перехід нашої енергосистеми в ізольований режим роботи у лютому 2022-го був плановим. Це було необхідно для виконання «дорожньої карти» інтеграції до ENTSO-E, перевірки європейцями нашої стійкості. За планом, ми мали автономно відпрацювати три доби. А врешті – прожили так майже три тижні. За цей час енергосистема України зазнала багатьох ударів, деякі великі об’єкти генерації були знищені або захоплені окупантами. Тим не менше – ми вистояли. І довели партнерам, що здатні до стабільної роботи у надскладних умовах. Готуючись до екстреної синхронізації української енергосистеми з об’єднаною мережею континентальної Європи, ми фактично за двадцять днів виконали завдання, які були розраховані ще на наступних півтора року», – згадує ті події голова Правління НЕК «Укренерго» Віталій Зайченко. У 2022-му він був директором з управління та головним диспетчером ОЕС України.Що ж дала нам синхронізація з мережею ENTSO-E? Передусім, це впевненість. Коли енергосистема України стала частиною «енергетичного ЄС», ми остаточно переконалися, що маємо надійну підтримку в боротьбі з жорстоким ворогом. Передусім, завдяки можливості отримувати електроенергію з європейських держав.Важливість такої опції стала зрозумілою вже восени 2022-го, коли на підстанції НЕК «Укренерго» вперше масовано полетіли російські ракети. А минулої зими за рахунок імпорту електроенергії ми покривали (в окремі дні) понад 20% від загального обсягу енергоспоживання.Вдячні всім і кожному, хто ініціював і втілював справді унікальні в світовій історії рішення у березні 2022-го. Колишнім і чинним працівникам НЕК «Укренерго», представникам українського Уряду та НКРЕКП, партнерам з ENTSO-E та Європейської Комісії. Разом ми зберегли світло в оселях українців вже упродовж чотирьох зим. І не дамо згасити його надалі.
Зараз у Київській області, на Сумщині, Харківщині, Дніпровщині та Миколаївщині триває ліквідація наслідків масованого російського удару. Залучені всі необхідні служби. Основною мішенню для росіян була енергетика Київського регіону, але є, на жаль, також влучання та пошкодження звичайних будинків, шкіл, цивільних підприємств. Станом на цей час відомо про чотирьох загиблих людей. Мої співчуття всім рідним та близьким. Багато поранених, і люди ще звертаються до медичних працівників.За цю ніч росіяни застосували близько 430 дронів різних типів і значну кількість ракет. Тільки балістичних було 13, загальне число ракет у цьому ударі – 68. За попередніми даними, 58 із них були збиті нашою системою ППО. І кожна така ніч російських ударів є нагадуванням для всіх наших партнерів, що системи протиповітряної оборони та ракети для них – це фактично щоденна потреба. Кожна домовленість для постачання ракет не може очікувати – усе треба реалізовувати якнайшвидше. Наші домовленості для збільшення виробництва ракет ППО – це критичний напрям, і на цьому напрямі потрібно 100 відсотків уваги. Росія буде намагатись скористатися війною на Близькому Сході, щоб зруйнувати більше тут, у Європі, в Україні. Саме тому потрібно свідомо ставитися до реального рівня загрози й готуватися відповідно, а саме: нам у Європі потрібно розвинути такі виробництва ракет для ППО – і особливо проти балістики – та всіх інших необхідних систем, які дозволять реально захищати життя, що б не відбувалося в будь-якій іншій частині світу. Європа здатна забезпечити таку надійність захисту. Дякую всім, хто допомагає!
Укренерго про ситуацію в енергосистемі України на сьогодні, 13 березняНАСЛІДКИ ОБСТРІЛІВВнаслідок ворожих атак на енергоінфраструктуру – на ранок є нові знеструмлення у Сумській, Донецькій, Харківській, Запорізькій, Дніпропетровській, Херсонській областях. Енергетики роблять усе можливе, щоб якнайшвидше заживити усіх споживачів. Через наслідки попередніх масованих російських атак в усіх регіонах України з 17:00 до 23:00 прогнозується застосування графіків обмеження потужності для промисловості, а з 17:00 до 22:00 – погодинних відключень для всіх категорій споживачів.СПОЖИВАННЯСпоживання електроенергії відповідає сезонним показникам. Сьогодні на 9:30 його рівень був таким же, як у цей час учора.Активне енергоспоживання сьогодні доцільно перенести на години найбільш ефективної роботи СЕС – з 11:00 до 16:00. У період вимушеного застосування погодинних відключень – обмежте, будь ласка, користування потужними приладами та не вмикайте кілька одночасно.Увага! Ситуація в енергосистемі може змінюватися.
🔵 Енергетична незалежність домогосподарств: українці активно користуються державною програмою підтримкиВ Україні триває реалізація програми державної фінансової підтримки для громадян, які встановлюють у власних домогосподарствах генеруючі установки з альтернативних джерел енергії. Програма передбачає пільгове кредитування на встановлення сонячних електростанцій і систем зберігання енергії.🔵 Станом на сьогодні уповноважені банки отримали майже 5 тисяч заявок від фізичних осіб на участь у програмі. За результатами розгляду укладено 4 819 кредитних договорів на загальну суму понад 1,69 млрд гривень. Сумарна потужність встановленого обладнання становить 41, 8 тисяч кВт.🔵 Лише за лютий 2026 року банки отримали 552 нові заявки, з яких підписано 517 кредитних договорів на 176,1 млн гривень. Загальна потужність обладнання за цими договорами становить 4, 5 тисяч кВт.Завдяки програмі українські родини можуть інвестувати у власну енергетичну незалежність, зменшувати витрати на електроенергію та робити свій внесок у розвиток відновлюваної енергетики країни.Деталі програми https://zyma.gov.ua/programy-energoefektyvnosti/
⚡️Оперативна ситуація в енергосистемі України станом на ранок 7 березняУночі росія здійснила п'яту з початку року масовану ракетно-дронову атаку на обʼєкти енергетики країни. Внаслідок чого є знеструмлені споживачі у Вінницькій, Житомирській, Запорізькій, Миколаївській, Хмельницькій, Полтавській та Харківській областях. Крім того, внаслідок атаки ворога порушено теплопостачання у столиці.Енергетики та тепловики працюють у посиленому режимі, щоб якнайшвидше повернути світло та тепло для всіх споживачів. Внаслідок постійних атак ворога – у кількох регіонах сьогодні триває застосування вимушених заходів обмеження: графіків обмеження потужності для промисловості та графіків погодинних відключень для всіх категорій споживачів. Про зміни в енергопостачанні дізнавайтесь на сторінках обленерго вашого регіону.Просимо споживачів, де застосовуються заходи обмеження, за можливості ощадливо використовувати електроенергію протягом усього дня, особливо - у пікові години споживання вранці і ввечері. Це допомагає знизити навантаження на систему.