Літо наближається 😊. А літо - час ремонтів. Плануєте ремонт і хочете перенести на інше місце лічильник електроенергії? Можна перенести лічильник із квартири на сходову клітку, якщо це передбачено проєктно-технічною документацією будинку (її можна отримати у балансоутримувача). Якщо насходовій клітці є щитова, то це можливо. Тоді потрібно спочатку звернутися до філіїПрАТ «Закарпаттяобленерго» з письмовою заявою.Щоб перенести лічильник у квартиру, має бути зазначене нове місце для приладу у проєктно-технічній документації будинку. Якщо ж, за документацією, таке місце не зазначено в квартирі, споживач має за власний рахунок розробити проєкт та узгодити його у встановленому порядку.Тоді споживач звертається до філії ПрАТ «Закарпаттяобленерго» щодо розпломбування лічильника, а організація, яка має ліцензію (право) на роботи з монтажу, за проєктною документацією встановлює лічильник на нове місце і його знову треба опломбувати. У такому разі всі роботи з перенесення здійснюються за рахунок споживача.
💪💡Залиш ці гроші для себе: енергоефективність допомагає економити щодня🔎 Щодня ми витрачаємо гроші на електроенергію, навіть не замислюючись, що можемо суттєво зменшити ці витрати. Просте рішення – замінити звичайну лампу на енергоефективну – вже дозволяє зекономити до 1000 грн на рік. Але це лише один із багатьох способів зберегти ваші кошти.☝️Підвищена температура бойлера? Часто це не про комфорт, а про перевитрати. Налаштування водонагрівача на комфортні 55°C замість звичних 70°C не лише зменшить споживання електроенергії, а й допоможе заощадити до 1000 грн щороку. 📍А якщо ви користуєтесь старою пральною машиною – саме час подумати про заміну: техніка класу енергоефективності «А» споживає вдвічі менше електроенергії, ніж пристрої з рейтингами D–G.🙌 Важливо не лише використовувати енергоефективні прилади, а й змінити свою поведінку – економія починається з ваших дій.🔹 У відео детальніше про прості, але дієві кроки, які дозволяють розумно споживати та економити щодня. Це не про складні ремонти чи дорогі інвестиції – це про маленькі зміни, що дають результати. Почніть уже сьогодні – і залиште ці гроші для себе.Дізнайтесь більше про енергоефективні рішення 👉 https://www.eeua.org.ua.ЗакОВА>підписуйся
💡Розширення співпраці з ЄІБ дозволить посилити енергетичну стійкість і підготуватися до наступного ОЗПМіністерство енергетики України зацікавлене у якомога ширшому залученні Європейського інвестиційного банку до проєктів з посилення енергетичної стійкості України, насамперед у контексті підготовки до наступного опалювального сезону 2025-2026 рр.Про це йшлося на зустрічі заступників міністра енергетики України Романа Андарака та Миколи Колісника з делегацією Європейського інвестиційного банку на чолі з керівником відділу державного сектору Східного сусідства ЄІБ Маттео Рівелліні.Заступники міністра подякували ЄІБ за багаторічну співпрацю, яка дозволяє реалізовувати в Україні проєкти з модернізації енергосистеми, підтримки енергетичної стійкості, декарбонізації та «зеленого» переходу.В умовах продовження росією військової агресії щодо України і ворожих атак на українську енергетичну інфраструктуру, зокрема на об’єкти газовидобутку, важливого значення набуває також співпраця у проєктах, які дозволять залучити фінансування для закупівель газу у межах підготовки до наступного ОЗП.💬 «Кабінет Міністрів розробив план, який передбачає низку кроків щодо закупівлі газу, щоб мати достатньо ресурсів до початку опалювального сезону. Ми працюємо над відновленням потужностей власного газовидобутку, які були пошкоджені російськими атаками, водночас не зможемо обійтися без імпорту. Ось чому ми ретельно шукаємо фінансові джерела, аби здійснити цю закупівлю протягом сезону закачування, який триває з березня по жовтень», - зазначив Микола Колісник.Під час зустрічі також наголошувалося на необхідності дотримання політики декарбонізації, якою керується ЄІБ у партнерстві щодо енергетичних проєктів. Микола Колісник запевнив представників банку, що декарбонізація залишається у фокусі підприємств паливно-енергетичного комплексу.Також на зустрічі обговорювалася можливість розширення співпраці і залучення фінансування для програм з розвитку розподіленої генерації.💬 «Ми маємо програми для приватного сектору, муніципалітетів, шкіл тощо щодо встановлення, зокрема, сонячних електростанцій. Надання цих інструментів на регіональному рівні дозволить громадам самостійно подбати про власну енергетичну стійкість, тим самим примножуючи наші зусилля щодо зміцнення системи в цілому. Важливо і надалі розширювати ці програми для розвитку відновлюваної генерації, виробництва біогазу, розподіленої генерації, накопичувачів енергії тощо», - зазначив Роман Андарак.Маттео Рівелліні, зі свого боку, наголосив, що ЄІБ надає вагомого значення проєктам співпраці з Україною в енергетичній сфері, що матиме значні перспективи для розвитку у процесі повоєнного відновлення та євроінтеграції. Представник банку повідомив, що ЄІБ планує супроводжувати процес реформ, які Україна вже розпочала в контексті приєднання до Енергетичного Співтовариства, а також інвестиції, які дозволять покращити процеси інтеграції до ЄС, зокрема до європейських енергетичних ринків.
⚡️Знову нагадуємо про "енергетичних вампірів" – деякі пристрої "накручують" кіловати навіть коли, здавалося б, не працюють. 😳Комп’ютери – один із основних споживачів енергії в домі. Наприклад, ноутбук потужністю 50 Вт за 8 годин роботи щодня може витрачати значну кількість енергії. У режимі очікування він споживає лише 3 Вт, але за цілий рік навіть це перетворюється на значну суму.Також важливо вимикати монітори, принтери та інші аксесуари, які часто залишаються у "сплячому режимі". Пристрій, який здається вимкненим, може споживати енергію, поки не буде витягнутий з розетки. Краще використовувати подовжувачі з вимикачем, щоб простіше було керувати живленням кількох пристроїв одразу.📱Навіть якщо телефон заряджений, залишений у розетці адаптер продовжує витрачати енергію. Зарядка потужністю 5 Вт при постійному підключенні може витрачати до 0,25 Вт у режимі очікування. Неоригінальні зарядки можуть споживати більше енергії.✅Тож варто виробляти звичку "на автоматі" вимикати з розеток усе, чим не користуєтеся.
⚡️Ще раз нагадуємо: для реєстрації в чат-боті «Закарпаттяобленерго» потрібно ввести свій особовий рахунок (чи кілька особових рахунків, за якими хочете в майбутньому отримувати всі послуги). 📌Оберіть розділ «Мої особові рахунки», за ним – «Додати особовий рахунок», відтак оберіть спосіб, як хочете додати рахунок: або «за номером лічильника», або «за ЕІС-кодом». Номер лічильника – на корпусі лічильника під штрих-кодом, особовий рахунок – на квитанції чи договорі. Звертаємо увагу: достатньо один раз зареєструватися, і тоді щоразу, коли входитимете до чат-бота, зможете одразу користуватись його сервісами.Надалі вам достатньо буде натиснути на свій чи обраний особовий рахунок (ви навіть зможете назвати їх для легшої орієнтації, наприклад, «мій дім» чи «дім мами»), і ви одразу зможете бачити всі сервіси, як-от «Черга відключень», «Подати показник», «Планові вимкнення», «Повідомити про проблему», «Немає світла» (сервіс, що в реальному часі за вашою адресою показує причину відсутності світла») тощо.☑️
📍 Головне за тиждень14-20 квітня💡 Посилення енергетичної безпекиПоглиблення співпраці в енергетиці відповідає спільним інтересам України та США – Герман ГалущенкоРозширення партнерства України та США у сфері енергетики є важливим напрямком співробітництва між країнами, що також дозволить посилити енергетичну безпеку європейського континенту.🌍 Міжнародна співпрацяНідерланди допомагатимуть Україні в посиленні стійкості української енергосистемиУкраїна та Нідерланди співпрацюватимуть для розбудови стійкої, безпечної та конкурентної української енергетичної системи - відповідні наміри зафіксовано в комюніке Першої українсько-нідерландської міжурядової конференції щодо підтримки євроінтеграції України.У Міненерго обговорили перспективи співпраці з американським CSIS Заступники міністра енергетики України Роман Андарак та Микола Колісник провели зустріч з делегацією представників Апарату Конгресу США та Центру стратегічних і міжнародних досліджень (CSIS).Ісландія посилює підтримку України у відновленні енергетичної інфраструктуриЗаступник міністра енергетики України Роман Андарак провів онлайн-зустріч з Надзвичайним і Повноважним Послом Ісландії в Польщі, а також в Україні, Болгарії та Румунії Фрідріком Йонссоном. ⚡️ Допомога партнерівУкраїна отримала додаткові вантажі енергообладнання з Литви, Польщі та БельгіїЗа координації Міністерства енергетики України підприємства енергетичного сектору протягом 14-18 квітня 2025 року отримали ще 11 вантажів гуманітарної допомоги загальною вагою 271,7 тонни. Серед донорів – партнери з Литви, Польщі та Бельгії. 📌 Забезпечення гендерної рівностіУ Міненерго відбулося засідання Гендерного комітету щодо реалізації ініціатив з рівності, інклюзії та ментального здоров’я За результатами засідання було ухвалено низку рішень, що спрямовані на посилення гендерної рівності, інклюзії та створення безпечного і комфортного робочого середовища в Міненерго та на підприємствах енергетичної галузі України.
⚡️ Поглиблення співпраці в енергетиці відповідає спільним інтересам України та США – Герман ГалущенкоПоглиблення співпраці між Україною та Сполученими Штатами Америки у сфері енергетики є важливим напрямком співробітництва між країнами, що також дозволить посилити енергетичну безпеку європейського континенту.На цьому наголосив Міністр енергетики України Герман Галущенко під час дискусії щодо ролі США в українській енергетиці, організованої Atlantic Council.💬 «Я впевнений, що енергетична сфера є ключовою для наших спільних інтересів», - акцентував очільник Міненерго під час свого виступу.Герман Галущенко відзначив, що Україна і США вже мають суттєві результати співпраці в атомній енергетиці. Зокрема, завдяки співпраці українського «Енергоатому» з американською Westinghouse було зруйновано російську монополію на ринку палива для реакторів типу ВВР-440, а у співпраці з іншою американською компанією – Holtec – в Україні збудовано сховище для відпрацьованого ядерного палива. Також реалізовується двостороння співпраця у напрямку паливних збірок та розробки ММР.Крім того, він відзначив перспективи поглиблення співпраці між країнами, зокрема в газовій галузі, та нагадав, що Україна має найбільші в Європі підземні газосховища, які можуть використовуватися для потреб регіону, значні поклади газу у надрах, а також інтерконектори, що з’єднують український газопровід з європейськими країнами.Серед перспективних напрямків співпраці також – відновлювані джерела енергії та електроенергетика, особливо з огляду на інтеграцію України до європейських енергетичних ринків.💬 «Існує величезна можливість також стати великим гравцем на європейському ринку для експорту електроенергії з України до Європи. Це також питання енергетичної безпеки та надійності постачання - мати наш досвід щодо роботи системи під час атак», - додав очільник Міненерго.Він нагадав, що з ЄС уже домовлено про повну інтеграцію українського ринку електроенергії з європейським. Це дозволить спростити транскордонну торгівлю електроенергією, збільшити надходження виробників електроенергії з відновлюваних джерел, а також запровадити нові послуги.💬 «Беззаперечно, співпраця між Сполученими Штатами та Україною є справді ключовим питанням для регіональної енергетичної безпеки в Європі», - резюмував Герман Галущенко.
⚡️ Проєкт «Промінь надії»: зміцнення енергетичної стійкості України через механізм Фонду підтримки енергетики України📅 27 березня 2025 року делегація високопосадовців відвідала один з об’єктів проєкту із встановлення сонячних панелей «Промінь надії» в межах ініціативи із забезпечення надійного електропостачання медичних закладів по всій Україні. Очолили візит Артур Лорковський, директор Секретаріату Енергетичного Співтовариства, Катаріна Матернова, Посол ЄС в Україні, Герман Галущенко, міністр енергетики України, та Ігор Копач, заступник міністра охорони здоров’я України.🌍 Проєкт реалізується через Фонд підтримки енергетики України у співпраці з Європейською комісією, італійською компанією Enel, урядами країн ЄС та міжнародними партнерами. Завдяки Механізму цивільного захисту ЄС UCPM, панелі оперативно доставили в Україну, щоб підтримати критичну інфраструктуру.🩺 Що змінює цей проєкт?Після завершення будівництва СЕС 102 кВт, встановлена в межах ініціативи ЄС «Промінь надії», забезпечуватиме стабільну роботу операційних, реанімацій та систем очищення води.⚡ Завдяки акумуляторам 100 кВт·год, профінансованим ЄС, лікарня зможе працювати понад годину без світла, гарантуючи безперервність життєво важливих процедур.💬 Ключові цитати:📢 «Цей проєкт – не просто джерело надійного енергопостачання для лікарень, він символізує перехід до довготривалих енергетичних рішень для України», – Артур Лорковський, директор Секретаріату Енергетичного Співтовариства.📢 «Промінь надії» є ще одним потужним свідченням нашої солідарності з Україною у сфері енергетики. Підтримка у транспортуванні та логістиці через Механізм цивільного захисту ЄС стала справжнім порятунком для України в умовах жорстокої російської агресії, – Катаріна Матернова, Посол ЄС в Україні.📢 «Це важлива ініціатива, яка реалізується у межах Фонду підтримки енергетики України і дозволяє забезпечити потреби медичних закладів в електропостачанні у критичних ситуаціях. Ми дякуємо європейським партнерам та Енергетичному Співтовариству за співпрацю, яка дає змогу реалізовувати цей проєкт та розширювати його дію на більшу кількість медичних закладів», - міністр енергетики України Герман Галущенко.📢 «…Завдяки технічним властивостям панелей, зокрема наявності батарей та гібридних інверторів, лікарні можуть працювати безперебійно навіть під час аварійних відключень світла внаслідок російських атак. Тож під час оперативних втручань, у реанімаціях, лікарі продовжуватимуть рятувати життя та здоров’я пацієнтів…», – Ігор Копач, заступник міністра охорони здоров’я України.📲 Більше за посиланням
Норвегія та ПРООН передали критично важливе енергетичне обладнання для зміцнення енергосистеми України Уряд Норвегії у партнерстві з Програмою розвитку ООН (ПРООН) зробив внесок у зміцнення енергетичної стійкості України, офіційно передавши критично важливе енергетичне обладнання.🔹газопоршневі генераторні установки (загальна потужність близько 150 МВт) для нафтогазової сфери, щоб забезпечити резервне живлення для критичної інфраструктури;🔹критичне обладнання для газовидобувної галузі;🔹два автотрансформатори 330 кВт для надійної роботи мережі електропередачі України.Міністр закордонних справ Норвегії Еспен Барт Ейде:💬 «Ми розуміємо вирішальну роль надійної енергетики у відновленні громад та сприянні економічному відродженню, і ми прагнемо підтримувати Україну, коли вона долає ці виклики. Ми впевнені, що ці інвестиції зроблять значний внесок у розбудову більш заможної та безпечної України».Міністр енергетики України Герман Галущенко:💬 «Підтримка Норвегії – життєво важлива для українців, вона дозволяє зміцнити нашу енергетичну інфраструктуру та підвищити її стійкість. Наша ефективна співпраця дає надію на безпечне та успішне майбутнє для України. Вдячні Норвегії за її незмінну відданість підтримці енергетичного сектору України».📲 Більше за посиланням
У Києві ОСББ «Пулюя 2» встановило сонячну електростанцію потужністю 34,6 кВт завдяки участі в Програмі «ГрінДІМ» – повідомив Фонд енергоефективності. П’ятипід’їздний 15-поверховий будинок на 331 квартиру тепер має стабільне джерело енергії для всіх критичних систем.🛠За проєктом встановили інвертор потужністю 42 кВт та акумуляторні батареї ємністю 100 кВт·год. Це дозволяє безперебійно живити систему відеоспостереження, насоси, освітлення у місцях загального користування, систему домофонів, шлагбаум, дитячу кімнату та пункт незламності. Влітку планується модернізація ліфтів, і тоді вони теж працюватимуть від нової СЕС.👍Основні показники проєкту ОСББ «Пулюя 2»:Загальна вартість проєкту — 2,46 млн грн, з яких 1,51 млн грн — грант Фонду енергоефективності.Вартість робіт для однієї квартири (площа — 60 м²) — близько 1,8 тис. грн.Прогнозовані заощадження:Річна економія коштів на потреби електроенергії всього будинку — 86 тис. грн.Річна економія енергії на потреби всього будинку — 19,91 тис. кВт·год/рік