Щороку в понеділок після Великодня в сусідньому Авілесі проходить свято Comida en la Calle — “Обід на вулиці”.У цей день в місті офіційний вихідний: на центральних вулицях і площах влада виставляє столи, а люди приносять їжу та напої й святкують у великих компаніях. Грають діджеї, між столами (а ввечері, можливо, й на столах) запалюють оркестри, люди танцюють просто неба.Місця можна зарезервувати безкоштовно. Загальна довжина столів сягає 5 кілометрів, а участь беруть до 15 000 людей.Бувають події, які дають стільки позитиву, що я насичуюся ним на кілька днів наперед (якісне спілкування діє так само, до речі). Коли бачу стільки людей, які отак щиро святкують, я забуваю про час, голод і не хочу нікуди йти. Якщо я хочу зрозуміти щось про суспільство — я дивлюся, як люди взаємодіють, чи виглядають вони щасливими і як ставляться до собак)) В Іспанії це наразі бінго 🧡Часто в такі моменти в подорожах думала: «От би тут (по)жити!» Але вперше ми настільки близькі до того, щоб матеріалізувати це бажання… 🤞
Ходили днями до нотаріуса записуватися на підписання договору купівлі квартири, коли раптом виявилося, що мені терміново треба робити номер NIE, бо в договорі маємо бути прописані ми двоє. Саша собі NIE зробив ще на самому початку, а я планувала робити вже на етапі отримання іспанської резиденції. Трохи запаникували, бо підписання у нас має бути «після Пасхи»©, а на отримання NIE зазвичай треба записуватися за декілька тижнів, а то й місяць. Але все ніби минулося, бо нотаріус згадала, що вони можуть просто на місці онлайн зробити іноземцю терміновий і, здається, тимчасовий номер NIF-M. По суті, це номер податковий і робиться він через податкову, і його вже можна вписувати в різні документи. Але якщо іноземець потім збирається жити в Іспанії, то все рівно треба буде отримати звичайний NIE, і в цьому випадку він буде збігатися з оцим NIF-ом. Різниця в тому, що ніф видає податкова, а ніє - вже МВС, тобто поліція.На всяк випадок, зловила сіту і записалася також на отримання нормального людського НІЄ на середину квітня.Але це трохи про рівень нашої обізнаності в цих фінансово-юридичних справах 🙈 Були абсолютно впевнені, що в договорі може бути прописаний лише один з нас. І незрозуміло, що тут роблять, якщо лише один з подружжя приїжджає і хоче купити нерухомість. При цьому свідоцтво про шлюб не потрібне і довідка про сімейний стан також, у нотаріуса просто питають про це і вірять на слово.
Про #КупівляЖитлаТут також все поки що без особливих новин.Поступово викреслили майже всі варіанти квартир в Овʼєдо, які раніше відібрали на сайті idealista. Їх не так вже й багато було, і більшість з них ми розшукали на карті (а деякі навіть вживу подивилися ззовні) і побачили, що там або надто вузька вулиця (вікна у вікна), або квартира виходить на північ чи захід. А у нас обовʼязкова умова - щоб хоча б якісь кімнати дивилися на схід чи південь, з місцевою вологістю і холодом це важливо. Кілька оголошень від приватних власників вже давно висять і напевно неактуальні, в вотсапі нам не відповіли.Вчора-позавчора погнали себе проходити цікавий і дещо некомфортний квест: заходили в агенції нерухомості, щоб вживу їм показати, наскільки ми серйозні і зацікавлені в купівлі клієнти, і щоб нам першим писали, коли зʼявлятимуться нові варіанти.В нашу серйозність повірили не всі, бо коли ми з порога озвучували агентам наш бюджет, то більшість дивилися на нас з таким співчуттям, ніби ми прийшли до них зі жменькою мʼятих 10-єврових банкнот в кулачку.(бюджет у нас трошки більший, але й правда смішно, що ще місяць тому я жила у чарівному світі історій від влогерів, які в 2019 купили квартиру в Валенсії за 40 тисяч, і всерйоз розраховувала, що в Овʼєдо будуть подібні ціни 🫠 Щось ближче до цього диапазону - 40-60К - є в маленьких містах)Всі казали, що в Овʼєдо ціни починаються від 120К, але потім все рівно записували наші контакти в блокнотик і давали візитну картку. Не знаю, чи справді хтось буде писати, але принаймні зараз у нас є стос візитівок і ми трохи прокачали іспанську!Як проходило наше спілкування - це окрема історія. Але chatgpt добре допоміг з набором фраз на квартирну тематику, а далі вже ми імпровізували а-ля «Район? З нашим бюджетом - будь-який район підходить» або «ви показали гарну квартиру, але 30 метрів це дуже мало» 😁Якщо серйозно, то вирішили, що дамо собі два місяці на пошуки квартири саме в Овʼєдо, а якщо тут нічого не знайдемо - тоді вже переключимось на менші міста. Ну, а щоб вже точно підвищити свої шанси на Овʼєдо, вчора купили лотерейний білет. Сидимо, чекаємо, коли розбагатіємо 👌😁
Переїжджати з рюкзаками не так зручно, як в бусі, але зміна місця дає можливість затестити різні райони і різні типи житла. Ми вчора зрозуміли, наскільки різними можуть бути квартири!В попередній хаті були нормальні вікна, але вона була на 1 поверсі (ground floor) і з плиткою на підлозі. Опалення ми контролювали самі, але коли на ніч ставили термостат на +16-17, то квартира моментально охолоджувалася. Ледь встигали добігти до ліжка) Вдень з вимкненими батареями ходили в светрах і капцях, сонце/не сонце - неважливо.Зараз у нас квартира на 4 поверсі, кутова і з паркетом. Наше вікно виходить на захід, а стіна - на південь. І опалення тут взагалі не вмикають!При цьому зранку можна в трусах спокійно піти умиватися, не трясучись від холоду. Вчора було сонячно, і цілий день ми тусили в футболках. Майже як у Польщі!)Після польського центр.опалення ці приколи звучать трохи дико, але треба перевчатися і призвичаюватись до астурійського клімату і порядків (зокрема, щоб потім не платити за опалення по €200/міс)
Відкрили рахунок в банку BVVA! 🥳Це другий крок після отримання NIE, і за цей момент я вже трохи більше переживала, бо багато відгуків про складнощі. По-перше, ми не знаємо іспанську, а в банках рідко говорять англійською.По-друге, часто вимагають додаткові документи для підтвердження походження грошей (у нас не просили, хоча вони їх можуть запросити в будь-який момент пізніше). А присяжний переклад документів також віднімає багато часу і грошей.По-третє, складно розібратися в умовах ведення рахунку, всі називають різні ціни.По-четверте, дуже важливо, на якого менеджера натрапиш, бо тут все часто залежить не від банку чи відділення, а від конкретного менеджера. І в подальшому всі свої банківські справи треба буде вирішувати саме через нього.Поїхали в якесь дальнє відділення BBVA з рейтингом на гугл мапах 3.2, а не 2.5, як в інших :) І потрапили до класного англомовного(!) хестора! Пояснив, що обслуговування рахунку і карти коштуватиме 40€ на три місяці, але якщо сумарно за ці три місяці надійдуть 2500€ на рахунок, тоді обслуговування безкоштовне. Ось такі тут ціни.Теоретично можна відкрити дешевший і більш зручний рахунок в одному з онлайн банків (чи як воно правильно називається) - Revolut, N26 - але з таким банком буде складніше брати виписки з рахунків, вести ФОП, сплачувати податки. Будемо ще розбиратися.