Login Sign Up
Advert
Your ad spot
Reserve this exclusive slot for the selected period.
Buy advertising →
Telegram community logo - Vpravni
Added 14 Jul 2024

Vpravni

@vpravni
Number of subscribers: 1 429
Photos: 121
Videos: 10
Links: 787
Description:
Субʼєктивно про стартапи, Big Tech та венчур від CEO, Co-founder Spirio by SKELAR @sergiikapranov - огляд міжнародних тех медіа - тижневі дайджести новин, щоб бути у тренді - навчальні лонгріди Будую тусовочку топових спеціалістів. Долучайся

👥 Number of subscribers

1 429
Average/Day:: +1
Average/Week:: 0
Average/Month:: +10

👁️ Average views per message

444
Average/Day:: 412
Average/Week:: 398
ERR: 31.07%

📊 Messages per Day

0.3
Last day: 1
Week average: 0.3
Average per day: 0.3

Status change history

Officially not confirmed 2024-07-14

Wall

Telegram statistics channel

👁 175 26-06-22 08:54
🇺🇦👓💰Гроші для 🇺🇦 стартапів, нові AR-окуляри від Snap та найбільші інвестиції — тижневий дайджест🔹 🇺🇦 оборонна компанія The Fourth Law Ярослава Ажнюка та литовська RSI Europe домовилися про спільне виробництво безпілотників у Литві. Виробництво базуватиметься на технологіях, розроблених 🇺🇦 стороною, а 🇱🇹 партнер забезпечить виробничі потужності. Сторони планують випускати тисячі дронів, а також впроваджувати AI-рішення й оперативно вдосконалювати продукцію завдяки зворотному зв’язку з поля бою. Фінансові умови угоди не розкриваються. Нагадаю, що тільки в лютому The Fourth Law залучили стратегічні інвестиції від 🇺🇸 оборонної компанії Axon🔹 🇺🇦 логістичний стартап Cargofy залучив $11 млн у раунді Series A. Компанія розробляє ШІ-агентів, які автоматизують роботу логістичних команд і можуть вести комунікацію, обробляти документи та координувати перевезення. Кошти підуть на відкриття нових хабів у Німеччині, Нідерландах, Франції, Іспанії та у нових регіонах США. Також кошти спрямують на розширення міжнародної команди. І на розвиток R&D та поглиблення можливостей ШІ-агентів. Стах, CEO бізнесу, виступав у SKELAR та розповідав, як у них впроваджений АІ. Був у повному шоці, дуже круто!🔹 SpaceX оголосила про придбання розробника AI-інструментів для програмування, компанії Anysphere, яка володіє Cursor. Ціна угоди — $60 млрд. Ця покупка має посилити екосистему АІ в SpaceX. Та надати Cursor доступ до значно більших обчислювальних ресурсів для створення AI-моделей. 🔹 Snap представила перші свої AR-окуляри Specs для масового ринку за $2195. Пристрій підтримує доповнену реальність, працює до чотирьох годин без підзарядки та дозволяє розробникам створювати AI-функції на базі моделей OpenAI, Anthropic і Cursor. Компанія позиціонує новинку як альтернативу смартфонам. Щоправда публіка сприйняла окуляри неоднозначно. Акції Snap впали приблизно на 4% після оголошення ціни та характеристик. Продажі мають стартувати наприкінці року.🔹 Венчурний фонд TA Ventures Вікторії Тігіпко запустила четвертий фонд обсягом $35 млн. Він інвестуватиме у стартапи в галузях ШІ, HealthTech, космічних технологій та DefenceTech. Інвестувати кошти планують до кінця 2027 року, зосередившись на 30–35 компаніях, зокрема американських, європейських та 🇺🇦 оборонних стартапах.Найбільші інвестиції: 🔹 Стартап Odyssey залучив $310 млн у раунді Series B при оцінці $1,45 млрд. Він розробляє так звані world models — ШІ-моделі для симуляції та розуміння реального світу. Отримані кошти компанія спрямує на прискорення досліджень і розширення застосування власної технології. Також Odyssey оптимізуватиме свої моделі на інфраструктурі AWS та розвиватиме спільні дослідницькі й комерційні проєкти.Всім гарного тижня!Telegram | Вакансії, статті, соц мережі
👁 309 26-06-17 08:13
🚕🛩 Чому ми припинили мріяти про літаючі машини?Сьогодні дещо філософська тема. Я задумався, чому у нас досі немає нормального серійного авто, яке могло б літати? Адже вся фантастика, від «5-го елемента» до «Назад у майбутнє», саме до такого майбутнього нас й готувала.Тобто я знаю, що є купа стартапів, які розробляють літаючі авто. На різній стадії успішності. Але взяти за приклад автономні авто. У нас вже є стартап Waymo, який регулярно збільшує кількість автономних таксі в різних містах США. До цього додався Zoox від Amazon, який розвозить туристів в Лас-Вегасі. Ілон Маск обіцяє, що скоро всі його Tesla будуть їздити без участі водія. Й інші гіганти-автовиробники, як от Ford чи GMC також вже впроваджують автопілотів у свої серійні моделі. Тож, чому безпілотні авто зробили такий стрибок у розвитку. А літаючі авто все ще залишаються десь в далеких планах? Ситуацію пропоную розглянути на прикладі секретного стартапу-аеротаксі Kittyhawk, який підтримував співзасновник Google Ларрі Пейдж. А керував ним колишній топ-менеджер Google Себастьян Трун. Стартап заснували більше 10-ти років тому. Він залучив понад сотню мільйонів доларів. І мав оцінку $330 млн. Але у 2022 році він закрився, не випустивши жодної моделі. Головна проблема в акумуляторах. Вони виробляють в 50 разів менше енергії, ніж бензинові аналоги. Тому займають більше місця на борту, що збільшує вартість та вагу літаючих автомобілів. В той же час авіаційні агенства вимагають, щоб автолітаки мали хоча б резерв для польоту щонайменше на 30–45 хвилин. Це дорого. І потребує подальших технологічних покращень.Є також інші проблеми. Якщо звичайне авто зламається, воно може просто звернути на узбіччя. Якщо те саме трапиться в повітрі, наслідки можуть бути катастрофічними. Тому вимоги до літаючих авто набагато вищі. І отримати всі сертифікати надзвичайно складно. У 2021 році стартапи eVTOL (електромобілі, що злітають і приземляються вертикально) залучили $6.9 млрд. Це була найбільша сума. З 2022 року сума коштів регулярно зменшується. Звісно, Boeing, Airbus, Toyota, Uber та інші продовжують працювати над своїми літаючими авто. Але експерти говорять, що масові серійні моделі нам ще не скоро варто очікувати в повітрі. Ставте ❤️, якщо вірите, що дочекаєтеся повітряне таксі за своє життя. Ставте 😎, якщо вам вистачить і безпілотної Tesla в гаражі. І ставте 👻, якщо впевнені, що літаючі авто будуть швидше за метро на Троєщину.Telegram | Вакансії, статті, соц мережі
👁 405 26-06-12 14:00
💰💰💰 Маск став трильйонером: як він прийшов до успіху? Колись це мало статися. Тільки в жовтні минулого року я писав, що Маск став першою людиною в історії, яка заробила $500 млрд. І ось тепер він вже став першим в історії трильйонером. Як швидко ростуть чужі статки 🥲. Раді за Маска, але не від усього серця. Але давайте про все по порядку. В четвер пройшло перше мега-ІРО в цьому році (також цього року на біржу планували вийти Anthropic та OpenAI). Компанія SpaceX вийшла на біржу, залучивши $75 млрд. Нагадую, що, крім ракет, SpaceX розробляє також супутниковий інтернет Starlink, який наші військові використовують на фронті, володіє соцмережею Х (колишній Twitter) та хАІ (конкурент тих самих Anthropic та OpenAI). Тепер вона коштує приблизно $1.8 трлн. Якщо раніше в центрі статків Маска була Tesla, яка складала більшу частину його доходів. Тепер це SpaceX, де Маску належить 38%, що за ціною IPO коштує приблизно $688 млрд. Експерти оцінюють, що тепер весь його капітал складатиме приблизно $1.1 трлн. Це у 3 рази більше, ніж має друга найбагатша людина — Ларрі Пейдж (у нього $304 млрд). Окрім Tesla та SpaceX, Ілон Маск володіє також Neuralink (яка розробляє чпіи для мозку) та Boring company (яка риє тунелі). Всю його бізнес-імперію разом іноді називають «Маскономією». Через її масштабність та вплив на різні аспекти життя людства. Як трильйонер, Маск володітиме приблизно 3 відсотками ВВП США.Звісно, не всі поділяють ентузіазм стосовно економічних досягнень Ілона Маска. Дехто вважає, що він є сучасним олігархом (це поняття для нас не нове. Але на Заході вже давно забуте). Зокрема через його вплив на американську політику. Він є одним із найбільших донорів республіканців. Підтримував Трампа. Правда, потім вони посварилися. І Маск навіть грозився створити свою політичну партію. Але потім вони помирилися. І зараз їх відносини можна назвати стримано-позитивними.Ставте ❤️, якщо б теж хотіли мати такі фінансові успіхи, як Ілон. Ставте 🧑‍💻, якщо готові надати консультації США по тому, як поводитись з олігархами. І ставте 😎, якщо вважаєте, що щастя не в грошах.Telegram | Вакансії, статті, соц мережі
👁 400 26-06-11 10:45
🤖🙍‍♀️ «Нердовський ескорт» або, як Кремнієва долина підсіла на інтелектуальні розмовиЯк розмовами про АІ заробляти $23 тис на день? Про це пише Forbes. Журналісти розповідають, що в Кремнієвій долині новий тренд — нердові розмови про АІ з працівниками ескорту. Зараз про все розкажу детальніше.Forbes наводить приклад Мейди Марек. Вона працювала кілька років на посаді джуніора у фінансовій установі. І почала переживати за те, що АІ може її замінити. Тож вона перейшла в ескорт. Але вирішила збільшити додану вартість своїх послуг і почала пропонувати також інтелект, емоційну підтримку, інтерес до складних тем. Сьогодні вона бере за свої послуги $3500 на годину. І це навіть не верхівка ринку. Ціни можуть сягати $5-6 тис. За весь день оплата може сягати $23 тис. І їх послуги заброньовані на кілька місців вперед.Працівники мають клієнтів з Nvidia та інших АІ-старатпів. В Долині популярний вислів: «single until Series B». В результаті технологічні мільйонери багаті, але самотні. Не всі хочуть розкішних автомобілів чи вечірок. Декому не вистачає людського контакту і справжньої живої розмови. Не варто, звісно, романтизувати цю історію. Традиційними послугами ескорту, тобто сексом, їхні клієнти теж не нехтують. Але іноді буває, що розмова про майбутнє та життя може розтягнутися до самого ранку. Як працівники знаходять собі клієнтів? Багато хто має акаунти в Х. Там вони в перемішку постять відверті селфі і пости про АІ та довголіття. Іронічно, що сам розвиток АІ стимулює попит на живі розмови. Адже, тепер з купою чат-ботів людське спілкування стає ще більш цінним.Ось така історія. Ставте 🙉, якщо вам також іноді не вистачає людського спілкування. Але не маєте $6 тис. Ставте 🤯, якщо вважаєте, що ціни в Кремнієвій долині трохи завищені. І ставте 🥰, ця історія вас надихає, на щось нове у житті!Telegram | Вакансії, статті, соц мережі
👁 399 26-06-09 10:55
🧑‍💻📱 Робота над помилками та нова Siri: що представили на WWDC 2026Apple провела презентацію нових ОС для своїх девайсів на Всесвітній конференції для розробників WWDC. І, в принципі, всі отримали те, що очікували. Але були і сюрпризи. Зараз про це розповім.По-перше, всі думали, що WWDC стане дебютом для нового СЕО Apple — Джона Тернуса. Але сталося не так, як гадалося. Шоуранером презентації був, як завжди, Тімк Кук (і, гадаю, це його фінальна велика презентація). Його сайдкіком був Крейг Федерігі. Ну й інші керівники департаментів Apple. Звісно ж, показали оновлену Siri, яка працюватиме, як і пророкували, на базі Gemini. Вона отримала свій додаток — Siri AI. І перетворилась на ШІ-компаньйона, який може сканувати всю інфу у вашому телефоні, включаючи, повідомлення, електронну пошту і видавати відповіді, з урахуванням цього контексту. Також вона створюватиме зображення і писатиме за вас повідомлення з урахуванням стилю спілкування з конкретною людиною. Нас чекає нова macOS 27, яка отримала офіційну назву Golden Gate (трохи віє трампівщиною). Але не варто тут чекати радикальних змін. Ця ОС буде просто більш оптимізована, працюватиме швидше і матиме допрацьований «скляний» дизайн. Теж саме стосується iPadOS 27, watchOS 27, visionOS 27: оптимізація й швидкість. Як пише Techcrunch, ця презентація відрізнялася своєю реалістичністю. Тобто, намагалися показати все, що дійсно буде працювати. Мабуть, далася в знаки реклама Apple Intelligence у 2024 році, через яку Apple виплатила $250 млн штрафу через свою неправдоподібність.А, ну і вишенька на торті: всі ці нові функції Siri поки що не будуть доступні в ЄС (і, скоріше за все, у нас теж). В Китаї теж, якщо вам стане легше. Ставте ❤️, якщо дивилися презентацію та чекаєте всі апдейти. Ставте 😭, якщо сумуєте за вайбом старого Apple. Або 🤩, якщо вірите, що скоро компанія знову почне нас дивувати!Telegram | Вакансії, статті, соц мережі
👁 389 26-06-08 07:23
🇺🇦🚀💰 Гроші для українських стартапів, зростання західного Defence Tech та рекордні інвестиції — тижневий дайджестПоки я ще відходжу від СлухАІ, позбирав вам найцікавіше за минулий тиждень! Але скоро я зберу всі думки, відрефлексую та розповім вам все!🔹 Польсько-український defence-tech стартап Molfar Defence Technologies залучив €2 млн. Вони розробляють тактичні радарні системи раннього виявлення малих безпілотників. Кошти компанія спрямує на розширення інженерної команди, зокрема, на найм фахівців із радарних технологій, обробки сигналів і системної інтеграції. Також стартап відкриє офіс в Україні та проведе польові випробування своїх систем.🔹 AI-стартап GRAI залучив $9 млн у seed-раунді. Він розробляє інструменти для інтерактивної взаємодії з музикою. Серед інвесторів — українські фондиu.ventures та Flyer One Ventures. GRAI базується в Польщі. Його заснували білоруські підприємці. Залучені кошти стартап планує спрямувати на подальший розвиток продуктів і масштабування команди. 🔹 Одразу дві схожі новини із західного Defence Tech. Американський стартап Mach Industries залучив $300 млн у раунді Series C, збільшивши свою оцінку до $1,8 млрд. Компанія розробляє автономні системи повітряного нападу, безпілотники та платформи спостереження, а також працює над новим ударним літаком для ВМС США. Водночас німецький виробник дронів Stark залучив €300 млн при оцінці €2,5 млрд. Компанія постачає безпілотники Україні та має тут R&D-команду. Про обидва стартапи я раніше писав тут і тутНайбільші інвестиції: 🔹 Американський фінтех-стартап Ramp залучив $750 млн за оцінкою $44 млрд. Компанія розробляє ПО для управління корп фінансами. Залучені кошти планують спрямувати на подальший розвиток скейл AI-можливостей. Також вони представили новий продукт — AI-платформу Ramp Stack для автоматизації бухгалтерських процесів, зокрема звірки платежів та ведення журналів операцій.🔹 Impulse Space залучив $500 млн у раунді Series D. Стартап розробляє транспортні космічні засоби, які здатні доставляти різні вантажі по орбіті. А в майбутньому на Місяць і далі. Найпопулярнішим засобом у них зараз є Mira, космічний корабель розміром з посудомийну машину, який може перевозити до 300 кілограмів корисного вантажу. Залучені гроші підуть на найм нових співробітників та збільшення виробничих потужностей. До речі, зараз у них бачу 200 вакансій) Дивлячись на всі лейофи, походу цікавий ринок!Telegram | Вакансії, статті, соц мережі
👁 463 26-06-03 09:55
🎙🦻Як виглядає побудова продукту з АІ очима інженера? А продакта? Маркетолога?Вже 6 червня я буду хостом на АІ-конференції СлухАІ від SKELAR. Разом із крутезними спікерами говоритимемо про побудову продуктів з АІ та розберемося як це роблять експерти українського tech🤘🎤 Надзірковий лайнап:— Євген Ковалевський, ex-VP Engineering Letyshops, CTO & Co-founder KOLO Fund;— Слава Дрофа, ex-CPO Alty, артист OTOY;— Віталій Капустян, ex-CMO Вчасно;— Олена Руденко, Head of Data at Djinni.co;— Антон Полєсков, Operations Lead at Liven;— Олеся Дзьоба, Head of Talent Acquisition at SKELAR.Формат: офлайн-конференція з онлайн-трансляцією + live-запис подкасту зі сцени;Коли: 6 червня, 11:00Де: Київ, Linkos Event HallВхід за донат від 500 грн.Мені вже який день сниться цей івент 🥲 Готуємося дуже сильно, зідзвонюємося зі спікерами, копаємо та досліджуємо. Хочемо щоб СлухАІ став подкастом якого чекатимуть. Не знаю що вийде, але чую, що буде щось круте 😁Лишилось зовсім мало квитків на офлайн, забирайте останні. Це буже леджендарі! 😎Всі деталі та реєстрація — https://slukhai.skelar.tech/Telegram | Вакансії, статті, соц мережі
👁 418 26-06-01 07:57
🧑‍💻🚗💰Підписки від Meta, нова Ferrari від Джонні Айва та рекордні інвестиції — тижневий дайджест🔹 Wix оголосила про масштабне скорочення. Близько 20% співробітників (1000 людей) втратять свою роботу. На жаль, в це число потрапила й частина української команди. Одна з причин — це, звісно, активне впровадження АІ. Крім того, в першому кварталі 2026 року компанія зафіксувала збитки.🔹 Meta запустила підписки для Instagram, Facebook і WhatsApp. Базові плани коштуватимуть від $2,99 до $3,99 на місяць. Це дасть доступ до кастомізації профілю, «суперреакцій», аналітики Stories та іншого. Окремо запустились AI-підписки Meta One Plus ($7,99) і Meta One Premium ($19,99). Вони надаватимуть розширені можливості генерації контенту та виконуватимуть складніші функції АІ.🔹 Український AI-стартап Zeely залучив $1 млн фінансування. Це сталося в рамках перемоги в міжнародному конкурсі The Pitch від американської HR-tech-компанії Deel. Нагорода для переможців — це власне, $1 млн. У конкурсі взяли участь понад 50 000 стартапів з усього світу. Zeely — це AI-платформа, яка допомагає малому бізнесу створювати вебсторінки, генерувати контент і просувати його в соцмережах без технічних навичок. Я про них раніше вже згадував тут.🔹Ferrari представила нову модель Luce — свій перший серійний електромобіль. У його розробці брала участь студія LoveFrom колишнього дизайнера Apple Джонні Айва. Модель отримала чотири електромотори потужністю понад 1000 к.с., запас ходу понад 500 км і розгін до 100 км/год за 2,5 секунди. Стартова ціна автомобіля становитиме близько €550 тис. Перші поставки заплановані на кінець 2026 року. Дизайн від Джонні Айва вже викликав хвилю дискусій в інтернетах (можливо, цей дизайн лежав у Айва в чернетках для потенційного авто від Apple). Найбільші інвестиції (про Anthropic не пишу, про це вийшов окремий текст)🔹 AI-стартап Cognition залучив понад $1 млрд та отримав оцінку $26 млрд. Компанія розробляє автономне ПЗ для АІ. Серед її клієнтів — Mercedes-Benz, NASA, Goldman Sachs та інші. Компанія демонструє стрімкий зріст. Щомісяця кількість корпоративних клієнтів зростає на 50%. А її річний дохід досяг $492 млн. 🔹 Логістична компанія Stord залучила $250 млн. А її оцінка сягнула $3 млрд. Стартап розвиває логістичну платформу для e-commerce з мережею складів і ПЗ для управління залишками. І позиціонує себе, як альтернативу Amazon. Stord став єдинорогом ще у 2021 році.Telegram | Вакансії, статті, соц мережі
👁 426 26-05-31 10:13
💰💰💰 Anthropic залучив новий раунд: компанія тепер дорожча за OpenAIВирішив не чекати понеділка, адже варто все розповісти вам, любі вправні! Anthropic залучив новий раунд з просто шаленими цифрами. Давайте про це детальніше й поговоримо. А дайджест буде завтра.Отже, розробник чат-бота Claude, компанія Anthropic, залучила $65 млрд. Це збільшило її оцінку втричі до $965 млрд. Попередній раунд у них був лише три місяці тому. Тоді вони залучили $30 млрд у Series G з оцінкою в $380 млрд. Нагадаю, що за останніми оцінками OpenAI коштує $852 млрд. Втім, компанія Сема Альтмана планує в цьому році виходити на ІРО. І тоді прогнозують, що її оцінка сягне $1 трлн. Але Anthropic також має в планах ІРО. Тож тут боротьба ще продовжується.Такий успішний раунд й загалом стрімке зростання пояснюються кількома факторами. По-перше, Anthropic трохи змінили своє позиціонування і тепер орієнтуються більше на B2B, кодування та кібербезпеку. На відміну від деяких своїх конкурентів, які все ще орієнтуються на звичайного споживача (привіт, OpenAI та Sora). Можна також сказати, що Anthropic на користь пішла конфронтація з Міноборони США. Коли вони відмовились скасувати обмеження для Claude, які б допомогли у масовому спостереженні людей завдяки АІ. Це викликало довіру та повагу у потенційних клієнтів. Крім того, їх нова модель Mythos виявилася настільки потужною, що Білий дім був змушений послабити свою ворожнечу з Anthropic. Ну і не можна ігнорувати фактор грошей. Доходи Anthropic регулярно ростуть. І лише цього місяця вони заробили $47 млрд (в 5 разів більше з початку року!!). Залучені гроші підуть в першу чергу на обчислювальні потужності. Anthropic вже підписала угоду із SpaceX Ілона Маска щодо використання одного з їх центрів обробки даних, згідно з якою вони платитимуть Маску $1 млрд щомісяця. Також довгострокові угоди підписані із Google, Broadcom та Amazon. А ще Anthropic має стати впливовою силою на проміжних виборах у США. Вони вже вклали $20 млн у лобістську організацію Public First Action, яка працює в інтересах технологічних компаній. Отже, вітаю всіх із Днем Києва. А Anthropic з новим мегараундом. Запасаємося попкорном та чекаємо цьогорічні ІРО. Ставте 😎, якщо ви у команді Claude. Ставте 😐, якщо досі вам вистачає ChatGPT чи Gemini. І ставте 👻, якщо чекаєте, коли вже нарешті вас замінить АІ!Telegram | Вакансії, статті, соц мережі
👁 498 26-05-26 08:08
⛪️🤖 Релігійне! Як церква ставиться до АІ й, як сама його використовуєВчора Папа Лев XIV випустив енцикліку про АІ. Де висловив свої занепокоєння. І я подумав, що це якраз хороший привід, аби дослідити, які взагалі відносини у церкви та АІ. Тож поїхали.Давайте по порядку. Що таке енцикліка? Це офіційний лист, написаний Папою, який стосується важливих моральних питань й офіційно адресований всій Римсько-католицькій церкві, а в ширшому значенні всьому людству. Випускається не регулярно, як і пости в каналі Vpravni. А тоді, коли для цього є причина. В різні роки Папи випускали енцикліки, присвячені екології або правам людей. Цього разу мова про АІ.Документ під назвою MAGNIFICA HUMANITAS Папа Лев XIV написав разом із Крісом Олахом, співзасновником Anthropic. В листі на 235 сторінок Папа наполягає на тому, що технологія АІ повинна захищати робочі місця людей. Він також закликає до регуляції штучного інтелекту. І попереджає, що із розвитком АІ людство ризикує збудувати «Вавилонську вежу». В Біблії ця Вежа символізувала гординю та непокірність людей. Яка призвела до того, що люди перестали розуміти один одного. А Вежу так і не добудували.Як сама церква використовує АІ? З 2016 року у Ватикані щорічно проводиться закрита конференція «Діалоги Мінерви», куди запрошуються лідери Кремнієвої долини для обміну думками із релігійними діячами. Там обговорюються питання, наприклад, чи може в майбутньому АІ судити людей. А той самий Олах із Anthropic раніше казав, що саме католицька думка вплинула на деякі етичні зобов'язання його компанії.В цілому, схоже, що церква також прийняла той факт, що АІ із нами надовго. І тепер просто намагається співпрацювати із технологічними лідерами. Ставте 👍, якщо вважаєте правильним залучення церкви до розвитку АІ. Ставте 😇, якщо вже чекаєте АІпапу від Anthropic. І ставте 👻, якщо ви не проти, щоб церква допомагала вам вайбкодити.Telegram | Вакансії, статті, соц мережі