Чому Саудівська Аравія проводить переговори між США та Росією? - CNNСаудівська Аравія організовує зустріч високопоставлених представників США та Росії, щоб просунути ідею врегулювання конфлікту в Україні, що підкреслює прагнення королівства стати глобальним посередником. За інформацією одного саудівського чиновника, зустріч у вівторок передбачає не лише проведення переговорів, а й активну роль Саудівської Аравії, яку очолить національний радник з безпеки.Обрана локація для зустрічей, яку описав Пєсков, підходить як для США, так і для Росії, що є перемогою для кронпринца Мухаммеда бін Салмана. Він прагне трансформувати Саудівську Аравію, відмовившись від свого фундаменталістського минулого, і використати величезне багатство для розвитку м’якої сили.Експерти відзначають, що Саудівська Аравія прагне до змін у своїй зовнішній політиці. Протягом останніх років королівство переглядає свої позиції, зокрема після війни в Ємені, відновлює відносини з Іраном та підтримує тісні зв’язки з Китаєм і Росією, не розриваючи при цьому традиційні зв’язки із Заходом.Саудівська Аравія активно демонструє себе як глобальний миротворець: у 2023 році вона провела мирний саміт з представниками понад 40 країн, а у лютому того ж року пообіцяла Україні 400 мільйонів доларів допомоги. Тісні зв’язки кронпринца із президентом США Трампом, який підтримував його навіть після скандалу з вбивством Джамала Хашоггі, допомагають Рияду здобувати вагу на міжнародній арені.У понеділок спецпосланець Трампа Стів Віткофф приєднався до радника з національної безпеки Майкла Вальца та державного секретаря Марко Рубіо на зустрічі з кронпринцом у Рияді, за день до переговорів із російським міністром закордонних справ Сергієм Лавровим та іншими представниками Росії. При цьому Україна не бере участі в цих переговорах, хоча президент Зеленський, який перебував в Абу-Дабі, оголосив, що відвідає Саудівську Аравію пізніше цього тижня для окремих переговорів.У довгостроковій перспективі Саудівська Аравія може використати свою роль посередника, щоб отримати додатковий вплив, зокрема у питаннях поствоєнного врегулювання Гази. Раніше цього місяця Трамп висловив ідею перетворення Гази у «Рив'єру» з преміум-житлом та постійним переселенням її понад 2 мільйонів мешканців, але арабські країни швидко відкинули цей план. Наприкінці тижня в Саудівській Аравії має відбутися саміт, на якому буде обговорено зустрічну пропозицію, перш ніж її представлять Трампу.The Voicer | Підтримати
РФ дедалі частіше використовує для штурмів «Лади», - The TelegraphЧерез нестачу броньованої техніки російські окупанти частіше почали атакувати на «Ладах». Відео з фронту свідчать про те, що машини позначають спеціальними відмітками і навіть підсилюють протидротовими решітками. Про це 4 лютого повідомили у The Telegraph.Коли такі виробники, як Mercedes і Volkswagen, вийшли з Росії, Путін наказав бізнесменам і чиновникам пересісти на «Лади». Наразі, як припускають у виданні, такі ж накази отримали й військовослужбовці.Аналітики Oryx вважають, що з початку повномасштабної війни ЗС РФ втратили понад 15 000 одиниць бронетехніки та важкої бойової техніки. Зазначається, що досягти заміни щорічних витрат (6000 бойових машин) промисловість країни-агресора досі не змогла. Ворогу вдалося компенсувати втрати розконсервуванням застарілої техніки, про стан яких можна лише здогадуватись.Ймовірно, поширення штурмів на «Ладах» свідчить, що запаси у Росії закінчуються. Ця машина програє справжній техніці, адже її сталевий корпус пробивається навіть із гвинтівок та кулеметів. Видання сподівається, що незважаючи на просування на фронті, дефіцит бойових ресурсів підштовхуватиме Путіна до завершення вогню. The Voicer | Підтримати
Як позбавити прибутку Путіна, не зачепивши європейських фермерів? - PoliticoОстанній крок Єврокомісії щодо запровадження тарифів на російські добрива мав принести потрійну перемогу.Його цілі такі: перекрити потік доходів для військової машини Москви, допомогти європейським виробникам, які зазнають труднощів, і уникнути зростання цін, що може ще більше розлютити фермерів Євросоюзу, які вже перебувають на межі відкритого бунту.Як зазначає видання, це "все більше схоже на потрійний промах".Ретельно продуманий план, що передбачає багаторічний перехідний період і обережне введення тарифів, у підсумку може не задовольнити нікого. Він ризикує не завдати істотної шкоди російським доходам, залишивши європейських виробників добрив напризволяще. Водночас фермери, які покладаються на дешеву російську продукцію, щоб знизити втрати, кажуть, що не можуть дозволити собі додаткові витрати.Copa і Cogeca, головні фермерські лобі ЄС, попередили, що нові тарифи можуть призвести до зростання витрат наступного сезону, чинячи додатковий тиск на сектор, який і без того зазнає труднощів. Група стверджує, що план Комісії не містить гарантій того, що внутрішнє виробництво добрив нарощуватиметься досить швидко, щоб компенсувати дефіцит.Фермерське лобі закликало Брюссель пом'якшити наслідки, скасувавши наявні мита на імпорт добрив з неросійських джерел, Вони попередили, що без таких заходів фермери ЄС можуть зіткнутися з "катастрофічним" фінансовим ударом.Зазначається, що Брюссель наполягає, що тарифи, які мають зрости з 40 до 430 євро євро за метричну тонну за три роки, послаблять військову економіку Росії, захищаючи при цьому "стратегічну автономію" ЄС.Однак критики стверджують, що вони запроваджені надто пізно і надто розмиті, щоб стимулювати реальні зміни. Навіть при введенні тарифів російські добрива зможуть вільно надходити в ЄС щонайменше до 2026 року.The Voicer | Підтримати
Чи зможе Трамп знизити ціни на нафту та чи допоможе це?Дональд Трамп продовжує багато говорити про свої плани, а ми продовжуємо їх аналізувати. Вже багато хто написав, що Трамп має намір знизити ціни на нафту, якщо Росія не піде на врегулювання війни. Нещодавно під час виступу у Давосі він навіть заявив, що звернеться з проханням про зниження світових цін на нафту до Саудівської Аравії та ОПЕК. Давайте аналізувати, які у всієї цієї ідеї перспективи.Спочатку трохи про те, як ОПЕК може впливати на котирування нафти. Тут все просто - гра з попитом та пропозицією. Якщо країни відмовляться від скорочення видобутку сировини, нафти побільшає, отже, її ціна почне падати. Наразі діє обмеження, яке з різним ступенем ефективності контролює вартість нафти. Країни домовились про продовження цього обмеження до квітня, а надалі питання обговорюватиметься. Саме на це і хоче вплинути Трамп.Так що теоретично ідея Трампа може спрацювати. Але на практиці все ще багато питань. Спочатку варто звернути увагу на те, що кількості нафти, яка звільниться після скасування обмежень, може бути недостатньо для потрібного зменшення цін.Справа в тому, що вартість нафти останнім часом різко зросла до 78 доларів за барель Brent. До зростання призвели січневі санкції адміністрації Байдена щодо російського нафтогазового сектору. Щоб ціна на нафту впала до критичних для Путіна значень, може знадобитися набагато більше нафти, ніж можна буде відправити на продаж.Також варто розглядати і те, що зниження нафтових цін погано узгоджується з іншими обіцянками Трампа. Одним із пунктів його економічної програми залишається розвиток видобутку сланцевої нафти для подальшого експорту. І тут є велика проблема: за оцінкою аналітиків, рентабельність видобутку досягається лише за ціною бареля Brent від 70 доларів. Виходить, бажання сильно знизити ціну на нафту може нашкодити не тільки РФ. Як Трамп збирається вирішити це питання, поки що невідомо.Втім, вся ця історія може бути просто погрозою, адресованою Путіну, щоб той почав домовлятися. Побачимо вже скоро.#Економіка | The Voicer | Підтримати
РФ і Британія вже ведуть приховану підводну "війну", - The TelegraphНастирлива активність російського шпигунського судна "Янтарь" біля узбережжя Великої Британії свідчить про активну підготовку РФ до повномасштабної війни проти країн Заходу.За останній час британський флот вже двічі видганяв "Янтарь" від берегів Британії. Минулого тижня могутність британського флоту перед екіпажем російського судна-шпигуна змушені були продемонструвати військові кораблі "Сомерсет" і "Тайн".Хоча росіяни декларують "Янтарь" як науково-дослідницьке судно, що вивчає океанічні течії, на думку західних військових, насправді його призначення в іншому. Він має на борту два підводні апарати, які можуть занурюватися на глибину до 6000 метрів, що дозволяє команді картографувати, контролювати та, можливо, розривати підводні кабелі, які передають дані по всьому світу.І хоча контакт із судном "Янтарь" минулого тижня зовні здавався мирним, аналітики та колишні офіцери Королівського військово-морського флоту сказали The Telegraph, що Британія, ймовірно, вже втягнута в прямий конфлікт із російським "тіньовим флотом", глибоко під водою та поза полем зору.Доктор Сідхарт Каушал з дослідницького центру Royal United Services Institute заявив, що був би здивований, якби російські та західні військові у поточних умовах не намагалися випередити один одного у цій боротьбі.Як зазначає The Telegraph, "Янтарь" вже близько 10 років активно картографує розташування підводних кабелів в Атлантиці – від Куби до Норвегії. У найгіршому випадку "Янтарь", можливо, вже замінував ці кабелі, щоб підірвати їх у разі війни, вважає Шарп.Метт Вестерн, голова Об’єднаного комітету зі стратегії національної безпеки Британії, сказав The Telegraph, що наслідки подібної атаки будуть "похмурими" і вразять "комунікації, основні служби, що залежать від Інтернету, фінансовий сектор, платіжні системи, ланцюги поставок і так далі".The Voicer | Підтримати
США поділилися таємними розвідданими з новими лідерами Сирії, - The Washington PostПринаймні в одному випадку розвідка США допомогла зірвати змову "Ісламської держави" з метою нападу на релігійну святиню поблизу Дамаска на початку цього місяця.Видання зазначає, що обмін розвідданими з бойовиками "Хаят Тахрір аш-Шам" (HTS) відбувся під час прямих контактів між співробітниками розвідки США та представниками HTS. Це почалося приблизно через два тижні після приходу HTS до влади 8 грудня.А 11 січня сирійський уряд перешкодив "Ісламській державі" підірвати бомбу в Сайїда Зайнаб, шиїтській святині та головному місці паломництва в передмісті Дамаска.Існування зворотного каналу звʼязку з "Хаят Тахрір аш-Шам", що минулого місяця повалив режим Башара Асада, свідчить про зростаючу тривогу США щодо того, що "Ісламська держава" може відродитися, оскільки нові лідери Сирії намагаються консолідувати контроль над країною.Обмін розвідданими зумовлений взаємним інтересом у запобіганні цьому. Проте це не не відображає повного визнання HTS, що і надалі залишається терористичною організацією.Як сказав виданню один із колишніх чиновників, обмін інформацією був "правильним, розсудливим і доречним вчинком", враховуючи, що була достовірна, конкретна інформація про загрози ІДІЛ. Також джерела видання повідомили, що обмін інформацією був результатом зусиль, спрямованих на розвиток і культивування відносин з HTS. Розвідувальні служби США зобов’язані сповіщати потенційних жертв нападів, як американських, так і іноземних. Існують деякі винятки, зокрема коли обмін інформацією може поставити під загрозу джерела розвідки США.Минулого року Сполучені Штати попередили Іран про імовірність теракту з боку «Ісламської держави» на церемонії з нагоди четвертої річниці ліквідації іранського генерал-майора Касема Сулеймані. Попередження було проігнороване, і це призвело до значних жертв серед цивільного населення.The Voicer | Підтримати
Можливе саботування кабелів у Балтійському морі "тіньовим флотом" Росії посилює оборону регіону - WSJПротягом останніх місяців численні інциденти, пов’язані з підозрюваним російським саботажем підводних кабелів у Балтійському морі, спричинили зростання напруженості серед прибережних країн і збільшення присутності НАТО в регіоні.26 січня шведська берегова охорона оглянула судно в Балтійському морі за підозрою в навмисному волочінні якоря, що могло пошкодити життєво важливі кабелі, які забезпечують електрику та зв’язок у регіоні. Латвія також направила військовий корабель для розслідування пошкодження оптоволоконних кабелів. Судно, яке зареєстроване у Болгарії, зараз перебуває під слідством, але власник заперечує будь-яку причетність до саботажу.Країни Балтійського узбережжя дедалі більше стурбовані можливими спробами пошкодження підводної інфраструктури, зокрема через навмисне волочіння якорів. У відповідь багато з них почали щоденно патрулювати море військовими кораблями.Пошкодження підводних кабелів може серйозно вплинути на енергопостачання та передачу даних. Хоча Росія заперечує свою причетність до цих інцидентів, існують достовірні свідчення того, що вона активно займається картографуванням підводної інфраструктури.У відповідь на загрозу безпеці НАТО 14 січня розпочало місію "Балтійський страж", яка передбачає використання патрульних суден у регіоні.Знищення підводних кабелів можна порівняти зі шпигунством чи інформаційними операціями. Подібна діяльність є сигналом для інших країн, що критична інфраструктура вразлива й може бути ізольована від зовнішнього світу.Ці кабелі мають важливе значення, адже через них транспортуються газ, електрика й інтернет-трафік. Нещодавні інциденти вже зменшили можливості передачі електроенергії, хоча масштабних відключень поки не було.Захист кабелів є складним завданням. Міжнародне право гарантує свободу навігації у відкритому морі, а Росія має право користуватися маршрутами, наприклад, між Санкт-Петербургом і Північним морем.Більшість комерційних суден зареєстровані в закордонних юрисдикціях, що ускладнює встановлення відповідальних за можливі пошкодження. Цей фактор посилює підозри щодо діяльності так званого "тіньового флоту" Росії.Збільшення військової присутності в Балтійському морі може посилити безпеку й запобігти новим інцидентам. Проте країна, де зареєстровано судно, не зобов’язана співпрацювати зі слідством, що є ще однією перешкодою.Балтійські країни та Фінляндія мають історичний досвід контролю з боку Радянського Союзу, що лише підсилює їхню тривогу. Вторгнення Росії в Україну також посилило страхи щодо майбутніх дій Москви.Росія може прагнути змусити балтійські країни припинити підтримку України, чинячи на них тиск через загрозу інфраструктурі. Але така агресивна діяльність у Балтійському морі, навпаки, може змусити країни регіону посилити свою оборону та збільшити витрати на безпеку.The Voicer | Підтримати
Кого Трамп запросив на свою інавгурацію? - PoliticoОбраний президент США Дональд Трамп запросив на інавгурацію безліч політиків правих поглядів. Про це пише видання Politico.У той час як багато лідерів центристських поглядів запрошення не отримали, зокрема президент Єврокомісії Урсула фон дер Ляйєн. На церемонії будуть присутні лідер партії «Реформувати Сполучене Королівство» Найджел Фарадж, який виступає проти Євросоюзу, французький політик консервативних поглядів Ерік Земмур, депутат Сейму Польщі Матеуш Моравецький, що часто конфліктує із Брюсселем. Інавгурація президента США – внутрішньополітична подія. Як правило, на церемонію запрошують іноземних дипломатів, але не лідерів країн. Інавгурація Трампа в цьому плані може стати винятком: серед запрошених на церемонію, наприклад, президент Аргентини Хав'єр Мілей та китайський лідер Сі Цзіньпін. Останній може відправити замість себе віцепрезидента Хань Чжен або міністра закордонних справ Ван І.Також у списку запрошених прем'єр-міністр Італії Мелоні та угорський прем'єр-міністр Віктор Орбан, який як відомо не приїде на захід, адже у Будапешті вже заявили, що він має на цей день інші плани. Крім політичних лідерів на церемонії будуть присутні засновник Tesla Ілон Маск, власник Amazon Джефф Безос та голова компанії Meta Марк Цукерберг.The Voicer | Підтримати
Прем'єр-міністр Польщі звинуватив Росію у плануванні «терористичних актів» по всьому світу, - The GuardianПрем’єр-міністр Польщі Дональд Туск у середу заявив, що Росія планує акти саботажу по всьому світу, включаючи «акти авіаційного терору», спрямовані проти авіаліній.Виступаючи на пресконференції у Варшаві разом із президентом України Володимиром Зеленським, Туск наголосив на серйозності цієї загрози.Проєвропейський уряд у Варшаві звинуватив Росію у веденні гібридної війни проти Польщі та інших західних країн у відповідь на їхню підтримку України у боротьбі з повномасштабним вторгненням Росії.У листопаді західні розвідувальні агенції повідомили, що підозрюють російських агентів у спробах організувати схему розміщення запальних пристроїв у посилках на борту вантажних літаків, що прямують до США та інших країн.План, імовірно пов'язаний із пожежами на кур'єрському складі у Німеччині та складі в Англії, спрямовувався на вантажні літаки, викликаючи занепокоєння щодо глобальної авіаційної безпеки.У жовтні польська влада також оголосила про арешт чотирьох осіб, які ймовірно були пов’язані з мережею іноземної розвідки, що займалася саботажем.Інциденти саботажу, включаючи підозрювані російські плани проти вантажних літаків, є частиною того, що західні офіційні особи називають ескалацією російської гібридної війни проти союзників України. Ця кампанія включає дезінформацію під час виборів і підпали в Європі минулого року.Офіційні особи приписують багато з цих операцій російській військовій розвідці ГРУ, хоча Кремль заперечує попередні звинувачення Заходу у спонсоруванні саботажу та атак у Європі.Агентство внутрішньої безпеки Польщі (ABW) повідомило про сплеск гібридних активностей у Польщі та серед країн ЄС і НАТО, нібито ініційованих і координованих російською розвідкою. Польські прокурори, ABW і поліція звинуватили 20 осіб у зв’язку з цими розслідуваннями, що демонструє масштаб загрози.Прем’єр-міністр Польщі Дональд Туск у середу заявив: «Я не вдаватимусь у подробиці, але можу лише підтвердити обґрунтованість побоювань, що Росія планувала акти авіаційного терору не лише проти Польщі, але й проти авіаліній по всьому світу».The Voicer | Підтримати
ЄС попри санкції ремонтує російські арктичні танкери для перевезення газу, - FTКорабельні верфі Євросоюзу обслуговують російські танкери льодового класу, пропонуючи їм послуги у сухих доках, що дозволяє Москві продовжувати транспортувати газ через Арктику, попри західні санкції.Зазначається, що без технічного обслуговування, яке проводять верф Damen у Франції та Fayard A/S у Данії, російському заводу "Ямал СПГ" було б складно забезпечити доступ до ключових ринків у зимовий період, коли ціни на газ у північній півкулі традиційно найвищі.Супутникові знімки та дані про рух суден компанії Kpler свідчать, що ці верфі обслуговують 14 із 15 спеціалізованих танкерів Arc7, які транспортують СПГ із заводу "Ямал СПГ" на північному узбережжі Росії, а деякі судна зверталися до обслуговування кілька разів.Експерт з арктичних перевезень Мальте Гумперта з High North News вважає, що закриття цих верфей серйозно ускладнило б логістичні операції. На його думку, альтернативне обслуговування можливе, проте це вимагало б значного відхилення від маршрутів.За даними видання, з початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну вісім танкерів проходили техобслуговування на Damen, а дев’ять - на Fayard A/S. Представники Damen підтвердили, що відремонтували кілька суден, залучених до перевезення російського СПГ, наголосивши, що верф суворо дотримувалася європейських санкцій і не впливає на вибір вантажу судноплавними компаніями. Водночас у Fayard від коментарів відмовились.The Voicer | Підтримати