Із початком нового навчального року вас!🍂 Минулий рік, як й очікувалося, був повний як підйомів, так і падінь, як радостей, так і сумних моментів. Цього ж року нас усіх чекають нові враження, події, переживання, проблеми, виклики та відкриття.✊ Із 1-м вересня для всіх нас починається етап не тільки навчання, але й продовження боротьби за якісну та доступну освіту без дискримінацій та утисків. Гуртожитки, які потребують ремонту та вдосконалень, залишаються. Нехтування волею студентів та їхніх самоврядних органів залишається. Прекарна зайнятість студентів залишається. Низькі стипендії залишаються. Убогі студентські простори залишаються. І купа всього іншого, що потребуватиме наснаги, взаємної допомоги, єдності та щирого єднання навколо шляхів вирішення проблем, які псують життя цілим поколінням студентства.🎉 Водночас це час не тільки для боротьби та навчання, але й студентського дозвілля: від показів кіно у кіноклубах до проведення цікавих читань та інших різноманітних культурних заходів. Студентська діяльність повинна не лише боротися проти чогось, але й створювати щось, що привносить у життя українського студентства та країни загалом більше радості та творчості. Тому бажаємо натхнення та сил в навчанні, боротьбі та втілення ваших мрій! Зі святом 1-го вересня!
У адміністрації "забули" про студентський простірЩе навесні ми спілкувалися з ректором Гладишевським щодо створення студентського простору в головному корпусі ЛНУ: знайшли аудиторію, описали необхідний інвентар і навіть на прохання самого ректора підготували візуалізацію. Тоді Гладишевський обіцяв, що до осені простір буде готовий. Проте щось змінилося, коли він офіційно обійняв посаду влітку – ректор просто перестав відповідати та проводити зустрічі.Ми, звісно, не надто покладалися на обіцянки, тому зібрали 338 підписів під офіційним зверненням із вимогою створити студпростір. Минали дні, тижні, місяці – відповіді ми так і не отримали. Це є порушенням Закону України «Про звернення громадян», адже нам відомо, що звернення було зареєстроване – ми спеціально перевірили це в канцелярії університету.Там же з’ясувалося, що звернення передали директорці Центру культури і дозвілля Мирославі Булатовій. Ми з нею зустрілися і дізналися, що їй не подобається наша ідея, бо аудиторія №217 використовується для перевдягання під час виступів в актовій залі. «Компромісом» з боку адміністрації було названо створення студентського простору в підвальному приміщенні.Не дивлячись на ці перешкоди, ми продовжуватимемо боротьбу за створення нормального студентського простору й уже надіслали скарги до МОН та освітнього омбудсмена щодо ігнорування нашого звернення.Слідкуйте за каналом, якщо вам цікаво, що буде далі, і доєднуйтеся до «Прямої дії», якщо студентський простір у головному корпусі вам не байдужий.
🎬 «Kneecap» (2024) — комедійний байопік про створення реального ірландського реп-гурту Kneecap, відомого своїм бунтарським гумором, антиколоніальними поглядами та вибуховою сумішшю непристойностей і політичної позиції.🇮🇪 Виховані батьком-націоналістом і борцем ІРА, хлопці з дитинства засвоїли, що ірландська мова — це їхня зброя. Вони зухвало використовують її, вступаючи в конфлікти з поліцією, радикальними угрупованнями та консерваторами. Одного разу їхні шляхи перетнуться з місцевим вчителем музики, який змінить шкільну дошку на діджейський пульт — і белфастська трійця несподівано для себе очолить рух за громадянські права та рідну культуру, не гребуючи показати всім голі сідниці з написом «Британців геть».🧠 Фільм розповідає не лише про молодь та наркотики, але й порушує такі важливі теми, як проблеми робочого класу, захист зникаючої мови, колоніалізм, сутички з радикалами та травми поколінь.Попередження : наркотики, секс, побиття👐 Вхід вільний. Чекаємо на вас! Приєднатись до кіноклубу!
БУНТУЙ, КОХАЙ, КОРУПЦІЮ КАРАЙ!✊Після прийняття скандального закону №4555 по всій Україні спалахнули найбільші протести з початку повномасштабної війни, на які вийшли десятки тисяч людей. Активісти й активістки "Прямої дії" долучилась до них з першого дня та не покидали їх до останнього. Ми виходили у Києві, Львові, Дніпрі, Ужгороді, Миколаєві та Одесі. Разом із іншими небайдужими активіст_ками та пересічними громадянами, які збагатили протест своїми крутими плакатами, запальними кричалками та яскравими образами, ми показали, що навіть під час війни суспільство не дозволить можновладцям приймати свавільні рішення, щоб вкотре безкарно набивати кишені. 📸У день прийняття нового закону, що скасував більшість змін, передбачених законом №4555, наші активіст_ки вийшли на завершальний протест цієї кампанії в Києві разом з оригінальним витвором протестного мистецтва — нашою фотозоною, яку можете побачити на фото вище 👆Дякуємо всім, хто підходив фотографуватися!🗣Ми сподіваємось, що цей прояв прямої демократії нагадає владі про її відповідальність перед народом, яка навіть ще більша під час війни, та нагадає народу про те, що попри всі обставини, влада — в наших руках, і саме ми повинні її використовувати. Незважаючи на те, що незалежність антикорупційних органів на законодавчому рівні було відновлено і вимоги протестів офіційно виконані, відбулися й більш значущі зміни, які вже так просто не відкатити: масові протести втратили свій абсолютно "табуйований" статус, що відкриває ширші можливості для подальшої боротьби, зокрема й за соціальні вимоги студентства та працівників. Тож це не кінець, а лиш початок нової реальності суспільного життя.ВЛАДУ МІЛЬЙОНАМ, А НЕ МІЛЬЙОНЕРАМ!
ОДРАЗУ ПІСЛЯ ДЕМОНСТРАЦІЇ 30-ГО ЛИПНЯ, ЗАКЛИКАЄМО ДО ПРОТЕСТУ 31-ГО ЛИПНЯ В КИЄВІ!✊Після протестів, які відбудуться сьогодні 30-го липня під театром ім. Франка в 20:00, ми закликаємо вас долучитися до протесту 31-го липня із метою дотиснути на владу.🕦Коли і де:Збираємося в Києві 31-го липня об 11:00 в Маріїнському парку (біля перекритої ділянки в стороні Верховної Ради).🤔З якою ціллю?Ми будемо вимагати:1) від депутатів Верховної Ради України прийняти в цілому законопроєкт про відновлення незалежності НАБУ та САП;2) від Кабінету Міністрів України призначити голову БЕБ.❓Чому необхідно прийти?ЄС вже почав блокування фінансування для України, покликане підтримувати Україну на шляху до вступу. Наприклад, це стосується програми Ukraine Facility, що у тому числі значним чином підтримує держбюджет України. Якщо закон не буде прийнято, подальші кредити за рахунок прибутків від російських активів за програмою ERA припиняться, так само як і зупиниться фінансування ЄБРР і ЄІБ.🤔Чому саме в Маріїнському парку?Депутати будуть проходити повз нас через нього. Це чудова нагода змусити їх почути незадоволення і думку громадянського суспільства. Ми маємо показати їм, що ми тут і продовжуємо боротися.🤝Якщо не можеш прийти особисто, але бажаєш підтримати, то тоді: поширюй інформацію про мирне зібрання всюди, де зможеш, щоб ті, хто має можливість прийти в робочий час, теж доєдналися. Чим більше людей — тим впливовіше протест. Чим гучніше думка громадянського суспільства — тим сильніше її відгомін у Верховній Раді. 🫂Для координації протесту було створено чат. На прохання організаторів, радимо до нього долучитися, щоб протест пройшов успішніше: https://t.me/+O8Y68klqR-VjOWNiP.S. На думку профспілки «Пряма дія», ці протести проводяться не заради захисту певних інституцій чи наддержавних структур на кшталт ЄС. У пріоритеті для нас стоїть народне волевиявлення, підзвітність влади та низова самоорганізація суспільства. Саме за ці принципи варто виходити на вулиці.
ДЕПУТАТИ-ПАРАЗИТИ НЕ ДАЮТЬ НАРОДУ ЖИТИ"Пряма дія" разом з рештою небайдужого народу долучилася до масштабних протестів у Києві та Львові — Верховна Рада ухвалила законопроєкт №12414, який остаточно перетворює антикорупційні органи на слухняний інструмент влади. НАБУ та САП тепер підкоряються Генпрокурору — людині, яку призначає та контролює політична верхівка.Це не про ефективність. Це про контроль за тим, щоб справи проти великих крадіїв не доходили до суду.Поки більшість людей виживає на мізерні зарплати, хтось знову переписує закони під себе, аби знімати незручних детективів, закривати справи топкорупціонерів, керувати прокурорами як особистими підлеглими. Це грабунок народу руками влади.Перед нами — очевидне свавілля влади, спроба посилити авторитарну вертикаль у воєнний час. Проблема корупції — не в окремих "поганих" чиновниках, а в самій системі. Її не виправиш черговими реформами згори. Корупцію можна приборкати тільки тоді, коли інституції будуть прозорими, горизонтальними і підконтрольними народу, а не купці можновладців.Не дамо владі абарзєть!
14 та 15 липня «Пряма дія» узяла участь у протестах проти призначення Андрія Вітренка на посаду міністра освіти та науки.У основі проблеми, що призвела до протестів, ми бачимо систему, яка допускає пана Вітренка та йому подібних до керування освітньою політикою в країні. Саме з таким гаслом ми доєдналися, виступаючи за системні зміни в освіті, замість чергової зміни облич, за автономію університетів і проти призначення ще одного бюрократа-плагіатора. Хочемо наголосити, що не вважаємо доцільними намагання обмежити суспільну увагу самою лише особою Вітренка, адже дії і прагнення й досі чинного керівництва МОН, зокрема Лісового і Винницького, так само не сприяють ані покращенню якості та доступності вищої освіти, ані реальному доступу студентів та викладачів до прийняття рішень, чим, власне, не могли похвалитися й їхні попередники. Тим не менш, ми були раді бачити небайдужих протестувальників, які долучилися із гаслами про суб'єктність студентства, скандували «Наша освіта в наших руках» та не боялися висловитися у форматі «відкритого мікрофону», попри його обмеженість. Чим би не завершилась епопея із призначенням нового міністра, студентська боротьба за кращу освіту і студентсько-викладацьку автономію має тривати — щоденно і невпинно, від окремих університетів та гуртожитків і до загальнонаціональної освітньої політики.Зміна системи замість зміни облич!
🚨 СТУДЕНТИ ПРОТИ ПРИЗНАЧЕННЯ ВІТРЕНКА14 і 15 липня відбудуться протести, організовані низкою студентських організацій та самоврядувань, проти призначення Андрія Вітренка на посаду Міністра освіти і науки України. Враховуючи, що Вітренко є черговим бюрократом з нинішньої і попередньої команд керівництва МОН, фігурантом корупційних скандалів, звинувачується в плагіаті та є безпосередньо причетним до проблем нинішньої освітньої системи, ми, "Пряма дія", долучаємося до цих протестів.Проте ми переконані, що покращення сучасної освіти полягає не в пошуку “ідеального” кандидата в крісло, адже сама система сприяє появі плагіаторів та корупціонерів в ієрархічній вертикалі. Ми наполягаємо, що шлях до кращої освіти лежить через рішучі системні зміни, зокрема в протидії комерціалізації та бюрократизації освіти, забезпеченні прозорості та демократичності освітньої системи, подоланні відчуженості студентів та викладачів від прийняття рішень тощо.Наша профспілка послідовно виступала проти неоліберальної освітньої політики як Лісового-Винницького, так і Шкарлета, Квіта і Табачника, а тому вимагаємо не зміни облич, а системних змін в управлінні освітою на користь студентсько-викладацького самоврядування.Долучайтеся до протесту! 🔸Коли? 14-15.07.25, 10:00🔸Де? м. Київ, Арсенальна площа
Вільна школа у Львові повертається!Після успішного минулого року "Вільна школа" знову збирає тих, хто прагне ділитися знаннями й творити разом!Що це?Проєкт створений студентами львівських університетів для всіх, хто цікавиться культурою, наукою та критичним мисленням. Ми даємо можливість поділитись своїми унікальними знаннями з іншими студентами. Минулого року проєкт об'єднав багато активних учасників і надав можливість обговорити важливі ідеї, знайти нові спільноти та розширити свої горизонти.Про що?Наша програма охоплює широкий спектр тем – від політичної філософії до критичної педагогіки, від соціології до мистецтвознавства. Конкретна програма буде доступна після набору лекторів. Ми відкриті до різних підходів і точок зору!Практичні деталі- Коли: 14-25 липня 2025 року- Де: Міський палац культури ім. Хоткевича- Скільки коштує: Безкоштовно- Для кого: Переважно для студентів, але відкрито для всіх зацікавленихХто може долучитися?Слухачі: Студенти та всі, хто прагне нових знань та живого спілкування Лектори: Будь-хто, хто має цікаві ідеї чи досвід у своїй сфері та готовий поділитися нимиЯк долучитися?Участь вільна за умови попередньої реєстрації:Стати слухачем/слухачкою Стати лектором/лекторкоюЯкщо у вас є запитання, то пишіть в коментарі, або скористайтесь F.A.Q!
ЗЛІТ ЦІН НА КОНТРАКТ, ГРАНТОВІ ПОДАЧКИ ТА «ФОРМУЛЬНА» КОНКУРЕНЦІЯ: АНАЛІЗ ПОСТАНОВИ №417 🗣За останній місяць нерідко можна було натрапити на новини із гучними заголовками про підвищення цін на контракт у новому навчальному році. «Балакучі голови» МОН пов'язують це із необхідністю підвищення зарплат викладачам. Ба більше, вони наголошують на тому, що це чи не єдиний спосіб добитися справедливої заробітної плати працівників закладів вищої освіти.💸Як і у випадку із запропонованим підвищенням цін на проживання в гуртожитках, про що ми вже писали раніше, можливість покращення матеріальних умов освітнього процесу розглядається виключно у тому разі, якщо за ці покращення заплатять студенти (або їхні батьки) із власної кишені.✍️Зростання цін на контракт пов'язують із прийняттям Постанови Кабінету Міністрів України №417, проте не часто можна зустріти роз'яснення, що ж саме вона передбачає, і якою мірою саме ця урядова ініціатива вплинула на вартість навчання.👉Тож якщо бажаєте розібратися, закликаємо ознайомитися з нашою новою розвідкою!