Прокурори Кіровоградщини забезпечили стягнення коштів за неякісне вугілля для шкілПрокурори Кіровоградської обласної прокуратури забезпечили захист інтересів держави та домоглися стягнення 347 тисяч гривень з постачальника за поставку неякісного вугілля до закладів освіти Устинівської громади.Позиція прокуратури була повністю підтримана Господарським судом Запорізької області за результатами розгляду господарської справи.Предметом спору стало виконання договору щодо постачання вугілля для потреб шкіл громади.Під час судового розгляду прокурори довели, що товариство-постачальник передало до закладів освіти понад 133 тонни вугілля, яке не відповідало умовам договору та вимогам державних стандартів. Продукція поставлялася під виглядом вугілля визначеної марки, однак фактичні показники якості, зокрема зольності, значно перевищували допустимі норми.Суд дійшов висновку, що такі дії є порушенням істотних умов договору щодо якості товару. У результаті до суб’єкта господарювання застосовано штрафні санкції, а кошти підлягають стягненню на користь держави.
Розтрата бюджетних коштів під час реконструкції лікарні: посадовцям повідомлено про підозруЗа процесуального керівництва прокурорів Кіровоградської обласної прокуратури повідомлено про підозру директорці департаменту капітального будівництва обласної державної адміністрації та іншим особам у заволодінні бюджетними коштами в великих розмірах в умовах воєнного стану.Досудовим розслідуванням встановлено, що у 2024 році під час виконання робіт з реконструкції приміщень КНП «Кіровоградська обласна лікарня Кіровоградської обласної ради» для встановлення магнітно-резонансного томографа службові особи органу влади, діючи за попередньою змовою з представниками підрядної організації, організували завищення вартості устаткування та обладнання. Це дало змогу незаконно заволодіти бюджетними коштами, виділеними на реалізацію проєкту.За версією слідства, до протиправної схеми були залучені керівник департаменту, її заступник, а також представники приватного товариства, яке виконувало будівельні роботи. Посадовці забезпечували погодження та підписання фінансово-господарських документів із недостовірними відомостями, що стало підставою для перерахування коштів.Дії підозрюваних кваліфіковано за ч. 4 ст. 191 Кримінального кодексу України — заволодіння чужим майном шляхом зловживання службовим становищем, вчинене за попередньою змовою групою осіб, у великих розмірах та в умовах воєнного стану. Санкція статті передбачає покарання у вигляді позбавлення волі на строк від п'яти до восьми років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.Наразі вирішується питання щодо обрання запобіжних заходів підозрюваним. Досудове розслідування триває, вживаються заходи для встановлення всіх обставин кримінального правопорушення та відшкодування завданих державі збитків.Примітка: відповідно до ст. 62 Конституції України особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду.
Забруднення земель на понад 1,3 млн грн: керівнику комунального підприємства повідомлено про підозруЗа процесуального керівництва прокурорів Кіровоградської обласної прокуратури повідомлено про підозру керівнику одного з комунальних підприємств Знам’янської громади.За даними слідства, посадовець, відповідальний за експлуатацію полігону твердих побутових відходів, неналежно виконував свої службові обов’язки у сфері поводження з відходами та охорони земель. Він не забезпечив належної організації роботи підприємства та контролю за дотриманням установленого порядку експлуатації сміттєзвалища.Відсутність належного контролю, а також огорожі, воріт і шлагбаумів призвела до вільного та безконтрольного доступу сторонніх осіб на територію сміттєзвалища. Унаслідок цього тверді побутові відходи системно розміщувалися та захоронювалися за межами санкціонованого полігону — безпосередньо на відкритому ґрунті.У результаті таких дій було забруднено та засмічено земельні ділянки загальною площею понад 11 тисяч квадратних метрів. Згідно з висновком судової інженерно-екологічної експертизи, зазначене забруднення створило небезпеку для довкілля та завдало шкоди навколишньому природному середовищу на суму понад 1,3 мільйона гривень.Посадовцю повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених частиною 1 статті 239 та частиною 2 статті 367 Кримінального кодексу України. Санкція статей передбачає покарання у вигляді штрафу, обмеження або позбавлення волі на строк до п’яти років із можливим позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.Слідство здійснює відділ поліції № 1 (м. Знам’янка) Кропивницького районного управління поліції ГУНП в області, оперативний супровід - Управління стратегічних розслідувань у Кіровоградській області.
Самопреміювання під час воєнного стану: до суду скеровано обвинувальний актЗа процесуального керівництва прокурорів Знам’янської окружної прокуратури до суду скеровано обвинувальний акт стосовно депутата Долинської міської ради керівника комунального підприємства, якого обвинувачують у заволодінні бюджетними коштами шляхом зловживання службовим становищем.Як встановило досудове розслідування, обіймаючи посаду начальника комунального підприємства «Долинське міське комунальне господарство» при Долинській міській раді, посадовець упродовж 2023 року видавав накази про нарахування та виплату собі премій без обов’язкових розпоряджень міського голови. Такі дії суперечили вимогам законодавства та внутрішнім положенням підприємства.Загалом, за даними слідства, службова особа незаконно отримала понад 55 тисяч гривень бюджетних коштів. Збитки підтверджено висновком судово-економічної експертизи та повністю відшкодовано у ході досудового розслідування.Дії обвинуваченого кваліфіковано за ч. 4 ст. 191 КК України — заволодіння чужим майном шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, вчинене в умовах воєнного стану.
За фактом тяжкого поранення ока дитини у школі Кіровоградщини відкрито кримінальне провадженняПрокурори Кіровоградської обласної прокуратури невідкладно відреагували на інформацію про тяжке травмування дитини в одному із закладів освіти Катеринівської територіальної громади Кропивницького району.Встановлено, що під час освітнього процесу в Грузьківській гімназії 10-річний учень отримав проникаюче поранення ока внаслідок удару олівцем. Травма виявилася вкрай тяжкою — проникаюче поранення рогівки з утиском райдужки та посттравматичний цикліт. Дитину прооперували у спеціалізованому медичному закладі в Одесі. Наслідком ушкодження стало суттєве та стійке погіршення зору.За цим фактом відомості внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань за частиною другою статті 137 Кримінального кодексу України. Розпочато досудове розслідування, процесуальне керівництво здійснюють прокурори Кропивницької окружної прокуратури.У межах кримінального провадження буде надано принципову правову оцінку діям і бездіяльності посадових осіб закладу освіти, зокрема щодо забезпечення безпеки дітей під час навчального процесу, належного педагогічного контролю та своєчасного надання потерпілому невідкладної медичної допомоги. Також перевіряється реагування уповноважених органів і служб, відповідальних за захист прав дітей, у тому числі дії працівників поліції після отримання повідомлення про подію.Окремо перевіряється інформація про можливий тиск на заявників та перешкоджання встановленню об’єктивних обставин інциденту. За кожним встановленим фактом буде надано жорстку правову оцінку.Захист прав та інтересів дітей перебуває на постійному та особистому контролі керівника Кіровоградської обласної прокуратури.Громадяни можуть звертатися на «гарячу лінію» прокуратури у будь-яких випадках, що стосуються порушення прав дітей, їх безпеки, охорони здоров’я та належать до компетенції органів прокуратури. За кожним зверненням буде забезпечено належне реагування. Телефон "гарячої лінії" для отримання усних звернень: (0522) 32-10-18.
Після тюрми — до вимагань: прокурори Кіровоградщини викрили організовану злочинну групуЗа процесуального керівництва прокурорів Кіровоградської обласної прокуратури викрито організовану злочинну групу з восьми осіб, яка після звільнення з місць позбавлення волі системно займалася вимаганням.У ході проведення спеціальної операції правоохоронці затримали п’ятьох учасників угруповання. Затриманих поміщено до ізолятора тимчасового тримання. Інші наразі переховуються.За даними слідства, учасники групи діяли за чітко розподіленими ролями. Вони вигадували неіснуючі борги, під різними приводами виходили на громадян та вимагали грошові кошти, транспортні засоби й інше майно. Для цього застосовували погрози, у тому числі зброєю, психологічний тиск і фізичне насильство.У разі відмови потерпілих сплачувати так звані «борги», зловмисники погрожували розправою, вивозили людей у безлюдні місця, примушували оформлювати кредити та передавати отримані кошти членам угруповання.Правоохоронними органами задокументовано кілька епізодів вимагання, вчинених організованою групою в умовах воєнного стану.Під час обшуків вилучено зброю, телефони, готівку та інші предмети злочинної діяльності. Дії учасників угруповання кваліфіковано за ч. 4 ст. 189 Кримінального кодексу України. Санкція статті передбачає покарання у вигляді позбавлення волі на строк до 12 років із конфіскацією майна.Операцію з викриття злочинної діяльності проведено спільно з Управлінням Служби безпеки України в Кіровоградській області, управлінням стратегічних розслідувань та слідчим управлінням ГУНП в Кіровоградській області.
700 євро за «вирішення питання» з військовим обліком: обвинувальний акт скеровано до судуПрокурори Кіровоградської обласної прокуратури скерували до суду обвинувальний акт стосовно мешканки Олександрійського району, яку обвинувачують в одержанні неправомірної вигоди за вплив на прийняття рішення посадовими особами територіального центру комплектування та соціальної підтримки.За даними досудового розслідування, жінка запропонувала «допомогу» у знятті позначки «розшук» з військового обліку військовозобов’язаного через внесення змін до електронної системи «Оберіг». За свої «послуги» вона отримала неправомірну вигоду в еквіваленті 700 євро.Частину коштів — 25 тисяч гривень обвинувачена отримала під час першої зустрічі. Згодом, у ході контрольованої передачі, їй передали ще 9 тисяч гривень, після чого жінку затримали в порядку статті 208 КПК України. Грошові кошти були вилучені правоохоронцями.Дії обвинуваченої кваліфіковано за ч. 2 ст. 369-2 КК України — одержання неправомірної вигоди для себе за вплив на прийняття рішення особою, уповноваженою на виконання функцій держави. Санкція статті передбачає покарання у вигляді позбавлення волі на строк до п’яти років.
Посадовиця привласнила кошти для утримання дитини: прокурори Кіровоградщини повідомили про підозруПрокурори Знам’янської окружної прокуратури викрили схему зловживання службовим становищем у системі державної виконавчої служби, внаслідок якої аліменти, призначені для дитини, опинилися в кишені сторонніх, пов’язаних з нею осіб.За даними слідства, колишня начальниця одного з відділів державної виконавчої служби Кіровоградщини, маючи повний доступ до автоматизованої системи виконавчого провадження, умисно використала службові повноваження всупереч інтересам служби.Мова йде про виконавче провадження щодо стягнення аліментів. Коли законна стягувачка тривалий час не виходила на зв’язок і перебувала на тимчасово окупованій території, посадовиця не звернулася до суду і не діяла у передбачений законом спосіб. Натомість вона обрала інший шлях — самостійно змінила дані стягувача в системі.Без будь-яких правових підстав у виконавчому провадженні було вказано іншу особу, яка не мала жодного стосунку до аліментів. Після цього посадовиця видала розпорядження про перерахування коштів — і гроші почали регулярно надходити на сторонні банківські рахунки.Загалом понад 154 тисячі гривень, які мали піти на утримання дитини, були незаконно перераховані, а в подальшому передавались посадовиці.Дії підозрюваної кваліфіковано за ч. 1 ст. 364 Кримінального кодексу України. Наразі триває досудове розслідування, вирішується питання щодо обрання запобіжного заходу. Наразі посадовицю звільнено з органів ДВС.
Прокурори Кіровоградщини викрили грубе порушення на землях водного фондуЗа процесуального керівництва прокурорів Новоукраїнської окружної прокуратури повідомлено про підозру місцевому жителю за фактом самовільного зайняття земель водного фонду.У ході досудового розслідування встановлено, що навесні 2025 року чоловік, не маючи жодних правових підстав та дозвільних документів, самовільно зайняв земельну ділянку в межах прибережної захисної смуги ставу на річці Мала Помічна. Йдеться про землі державної форми власності, які мають спеціальний режим використання та перебувають під особливою охороною.З метою збільшення посівної площі підозрюваний розорав прибережну захисну смугу, здійснив обробіток ґрунту із застосуванням сільськогосподарської техніки та засіяв ділянку сільськогосподарською культурою. Загальна площа самовільно зайнятих земель становить понад 6,5 тисячі квадратних метрів.Дії чоловіка кваліфіковано за ч. 2 ст. 197-1 Кримінального кодексу України — самовільне зайняття земельної ділянки, вчинене щодо земель в охоронних зонах.Санкція статті передбачає штраф від двохсот до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, або арешт на строк до шести місяців, або обмеження волі на строк до двох років.
Прокурори передали до суду справу про незаконне відчуження земель природно-заповідного фонду на КіровоградщиніПрокурори Голованівської окружної прокуратури скерували до суду обвинувальний акт стосовно сертифікованого інженера-землевпорядника, якого обвинувачують у зловживанні повноваженнями під час оформлення земель природно-заповідного фонду.За даними слідства, чоловік, здійснюючи професійну діяльність з надання публічних послуг, умисно вніс недостовірні відомості до технічної документації із землеустрою. Зокрема, він зазначив відсутність обмежень на використання земельних ділянок, які фактично належали до територій природно-заповідного фонду місцевого значення.Такі дії дали змогу незаконно передати у приватну власність дві земельні ділянки загальною площею 4 гектари, розташовані за межами населених пунктів Голованівського району. У результаті територіальна громада була позбавлена права користування землями природоохоронного призначення.Загальна вартість незаконно відчужених ділянок становить майже 400 тисяч гривень, що слідство кваліфікує як тяжкі наслідки для інтересів держави та громади.Досудовим розслідуванням встановлено два окремі епізоди зловживання повноваженнями. Під час слідства обвинувачений визнав провину, щиро розкаявся та сприяв розкриттю злочину.Дії особи кваліфіковано за ч. 3 ст. 365-2 Кримінального кодексу України — зловживання повноваженнями особою, яка надає публічні послуги, з метою отримання неправомірної вигоди, що спричинило тяжкі наслідки.Санкція статті передбачає позбавлення волі на строк від 3 до 8 років, з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк до 3 років, а також зі штрафом.