Ми чуємо від багатьох лідерів, що не тільки Європа потрібна Україні, але й Україна потрібна Європі, і це правда. І враховуючи довготривалі наміри Росії – те, що зараз російські бази будуються поблизу Європи вже навіть там, де військових баз не було в радянський час, – це точно свідчить, що без України, без наших спроможностей і нашого досвіду Європі може бути надзвичайно складно. Треба все це брати до уваги. Безпекові виклики від Росії – не на рік і не на п’ять років. Росія обрала довготривалу антиєвропейську, антидемократичну стратегію і під неї будує свою політику. Нічого іншого з Москви не чутно. Хіба що вони намагаються підкупити тих чи інших політиків тими чи іншими вигодами. Але не заради миру, а заради того, щоб ці політики просто продали Росії інтереси своїх націй та спільні інтереси Європи. Зрештою вони програють, як Орбан, але багато хто все одно намагається подружитись із путінськими гаманцями й заплющують очі на те, що відбувається реально. Я хочу подякувати всім тим, хто все ж таки бореться за свої народи й за інтереси Європи та за безпеку у Європі, безпеку з Україною. Персонально зараз я хочу подякувати Президентці Єврокомісії Урсулі фон дер Ляєн та Президенту Євроради Антоніу Кошті за спільну роботу і всім європейським лідерам, кожному й кожній, хто ухвалює сильні та справедливі рішення. Вітаю також і Молдову із цим прогресом. Україна й Молдова разом долають цю відстань до повноцінного вступу в Європейський Союз.
Вчора й сьогодні дуже активний час наших політичних рішень. Учора провів наради з Прем’єр-міністром Юлією Свириденко, міністром оборони України Михайлом Федоровим та міністром фінансів Сергієм Марченком. Головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський та начальник Генштабу Гнатов підтверджують. Погоджено шлях – збільшити фінансову стійкість нашої оборони й забезпечити подальшу трансформацію української армії. Я вдячний парламентарям, які затвердили зміни для бюджету, щоб посилити нашу оборону. Я вдячний партнерам, які нам допомагають. Перше – виплати. Є ресурс, щоб збільшити виплати в армії. Мінімум 30 тисяч гривень в тилу. Чим більше саме бойових завдань, тим більше рівень виплат. Будуть нові, відчутно сильніші контракти для піхотинців. 300 тисяч гривень в середньому на першій лінії. Все тримається на українській піхоті, на нашому українському піхотинці. Контракти будуть пропрацьовані так, щоб була чіткість: час контракту – 10 місяців, 14, 24 та конкретні умови, тобто чіткі відстрочки. Гарантовані терміни й реальні відстрочки. Окрім цього, будуть збільшені виплати для українських бойових командирів, і це має створити позитивний стимул, щоб зберегти досвід управління в армії. Кабінет Міністрів затвердить конкретний механізм, і перші нові доплати Кабмін має почати вже в червні. Друге – я вдячний усім добровольцям з інших країн, які бʼються заради нашої свободи в Україні, розуміючи, що це стосується свободи багатьох інших народів. Я доручив відкрити значно більше можливостей залучати іноземних добровольців в українську армію, і щодо цього буде більше механізмів рекрутингу. Третє – подальше спрощення переведень для воїнів, більше можливостей зростати в армії і більше позитивних стимулів, щоб приєднатися до оборони. Я розраховую, що кожен елемент змін, які зараз впроваджуються, за це літо покаже свою ефективність. Міністерство оборони представить деталі рішень.
Сьогодні підписав указ про встановлення нового спеціального дня – Дня Сил безпілотних систем. Відтепер щорічно це 11 червня. День нашої поваги, нашої вдячності СБС. Вперше у світі саме в Україні ми створили такий рід сил, максимально СБС розвиваємо, і саме українці довели, що завдяки технологічності, завдяки своїй креативності та сміливості ми можемо змінювати війну – ми можемо досягати таких цілей, які раніше були або зовсім недосяжні для звичайної зброї, або вкрай важко досяжні і вимагали шаленої витрати ресурсів. Тільки за рік після створення угруповання СБС вже уражено російських цілей різного рівня на майже 40 мільярдів доларів. Найважливіше, що це різні типи уражень і кожне додає нам можливості берегти життя. СБС Збройних сил – реально взірець для багатьох інших армій, і цими місяцями ми особливо вдячні за мідлстрайки: російська воєнна логістика на всій глибині тимчасово окупованої території тепер доступна для українських дронів. Російське прикордоння теж зазнає нашого впливу. Це відчувається ворогом, і будемо це нарощувати. Ми будемо СБС ще посилювати. Я дякую вам, воїни, та усім підрозділам, усім складовим наших Сил оборони та безпеки України, які спільно і злагоджено завдають саме таких уражень, які потрібні.
Рекомендації звільненим з полону Захисникам, родинам та ЗМІ☝️ Робоча група Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими розробила рекомендації для родичів Захисників і Захисниць, які перебувають у полоні, зникли безвісти за особливих обставин, були звільнені з полону, а також для ЗМІ. Їхня мета — допомогти уникнути ризиків для військових, які залишаються в полоні, під час комунікації у публічному просторі.Родичам полонених Захисників і Захисниць та ЗМІ❌ Варто уникати:Передачі до ЗМІ персональних даних та суперечливої інформації про військовослужбовців.Свідомої чи несвідомої участі в психологічних операціях ворога.Надмірної медійності полонених, які не були широко відомими до потрапляння в полон.✅ Як бажано діяти:Звертатися до міжнародних організацій із закликом посилювати тиск на росію щодо дотримання Женевських конвенцій.Підтримувати контакт із Координаційним штабом.Повідомляти нову інформацію про полонених до Національного інформаційного бюро та слідчих органів.У разі спроб отримати дані про військових або вимагання коштів за нібито сприяння в обміні — негайно інформувати Координаційний штаб і правоохоронні органи.Звільненим з полону Захисникам і Захисницям, їхнім родичам та ЗМІ❌ Варто уникати:Повідомлень про швидке повернення звільнених військових на фронт.Розголошення персональних даних та інформації про тих, хто ще перебуває в полоні.Надмірної конкретики щодо умов утримання та порушень прав під час публічних виступів.Поширення фото й відео з полоненими, які ще не повернулися додому.✅ Як бажано діяти:Наголошувати на необхідності дотримання росією норм Женевських конвенцій.Підтримувати родини тих, хто залишається в полоні.Допомагати родичам полонених подавати інформацію до НІБ.Пам’ятати, що кожне публічне висловлювання може вплинути на становище військових, які досі перебувають у полоні.
Сьогодні росіяни знов завдали удару по особливій території навколо Чорнобильської атомної станції. «Шахед» уразив одну з будівель Централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива. Об’єкт надзвичайно критичної інфраструктури. І надзвичайно підлий російський удар. МЗС України, Міністерство енергетики та всі наші служби вже займаються тим, щоб кожен із партнерів знав, що відбулося. Росія свідомо вдарила саме по цьому об’єкту ядерної інфраструктури. Станом на зараз немає перевищення норм радіаційного фону. Але однозначно є перевищення навіть вже давно захмарної російської наглості. Українські рятувальники зупинили пожежу на цьому об’єкті після удару. І потрібні реальні нові кроки світу, щоб росіяни відчули, що така їхня терористична війна – удар по самій Росії.Цієї ночі були російські удари й по інших цивільних об’єктах у 13 наших областях. Загалом протягом тижня Росія випустила проти України 88 ракет, понад 3250 ударних дронів та близько 1800 КАБів. Треба збільшувати тиск на Росію. Дякую всім, хто допомагає!
Сьогодні день пам’яті дітей, яких вбила Росія. Офіційною мовою він називається інакше, але мовою правди це звучить саме так. Цей день – про найболючіші епізоди війни, про найбільшу несправедливість і зло, яке чинить Росія, – коли гинуть найнезахищеніші та найбільш невинні. Діти. Зараз це щонайменше 707 українських дітей. І ще тисячі дітей, яких Росія поранила, викрала, тисячі дітей, чия доля досі невідома. Це важливі і жахливі показники, але за ними стоїть дещо більше, ніж тільки цифри російських злочинів. Це дитячі мрії, плани, сподівання, які просто стерли. Це біль кожної матері та кожного батька, які не знають, як далі з цим жити – жити з таким болем.Наші українські діти. Комусь декілька днів, хтось пішов у перший клас, а у когось мав бути випускний. Ось з ким воює хвора держава. Ось кому протистоїть так звана друга армія світу, яка нездатна перемогти на полі бою і самостверджується на дітях.Світла памʼять кожній загиблій дитині. Вічний обов’язок для всіх нас – пам’ятати, захищати наших дітей та зробити все, щоб зло, яке принесла Росія, було покаране.
Сьогодні в Україні був Марк Рютте й посли всіх держав – членів НАТО. Відбулася зустріч Ради Україна – НАТО. Всі представники країн саме в Україні після того, як росіяни намагалися вичавити наших партнерів з України, залякати посольства. Результат – дуже символічна зустріч у Києві, і сигнал зустрічі основний – Україну треба підтримати, підтримувати більше. І саме в таких питаннях, як антибалістика.Є рішення партнерів про нові внески у програму PURL – будуть вони у червні. Це допоможе. Максимально підштовхуємо Європу в роботі над власною антибалістикою – треба, щоб у Європі були свої системи, свої ракети, щоб захиститись. І спроможність зробити антибалістичну систему в Європі є, щоб виробництво було – теж є всі можливості. Треба, щоб політичні рішення максимально швидко працювали. Я вдячний кожній країні, яка з нами в цьому завданні: це і Франція, Норвегія, Німеччина, Данія, Швеція, Італія і інші. Європа реально стане сильніше, коли буде цей результат. Не якщо, а коли. І це буде, але час має велике значення, і треба бути оперативніше. Ми обговорили з Генсеком НАТО саміт НАТО в Анкарі – для України є запрошення, ми будемо представлені. І головне, щоб саміт став результативним для України. Антибалістика – один із таких потенційних результатів.
Сьогодні сотні людей і в Києві, і в Дніпрі, в інших містах працювали після російського масованого удару: гасили пожежі, допомагали пораненим, діставали людей з-під завалів. Рятувальники ДСНС України, поліцейські, працівники комунальних служб, «екстренки» – я вдячний усім, хто допомагає зберегти життя після російських атак. Жорстокий був удар – більше ніж 70 ракет, багато балістики, більше ніж 650 дронів за ніч. Вдень сьогодні росіяни продовжили атаки, ще близько ста дронів було. На жаль, рівень постачання для нашої ППО зараз не дозволяє збивати значну частину ракет. Були влучання. 130 людей постраждали. На жаль, 22 людини загинули, двоє дітей серед них. Мої співчуття всім, хто втратив рідних та близьких. Вкотре Путін зі своїм божевіллям «перемогли» життя звичайних дітей, житлові будинки, поліклініку в Києві. «Шахеди» були проти багатоповерхівок у Дніпрі та чомусь проти ще й автосалону з китайськими машинами в Києві. «Циркон» одразу проти семи будинків. «Шахеди» по будинках в Харкові, Запоріжжі, Полтавщині. Удари по Чернігівщині, Сумщині, Херсонщині. «Шахеди» проти Хмельницької області. Кожен із цих дронів, усі типи російських ракет взагалі не можуть вироблятися без компонентів, які завозять з інших країн. Тобто в кожному з таких ударів є, може, хоч і несвідома, але все ж таки співучасть тих, хто працює на Росію, хто забезпечує Росію грошима, хто допомагає їй обходити санкції та шукати не просто один чи два, а тисячі компонентів, без яких російське воєнне виробництво просто зупиниться. П’ять ракет «Калібр» – це 145 таких компонентів. 33 «іскандери» – це 1122 компоненти. 650 ударних дронів різних типів – це більше ніж 17 тисяч компонентів, без яких неможливо виробити їх. Масштабні схеми, щоб обійти санкції. І це абсолютно реальна співучасть у вбивствах.
Щоб медицина була доступною, треба дивитися на систему з точки зору пацієнта. Тільки так це працює. Зараз не лише про логістичну складову, але і про включеність лікарів. Сьогодні була велика зустріч із керівниками громад і медзакладів Чернігівщини. Чесна розмова з очільницею НСЗУ Наталією Гусак і нардепом Валерієм Зубом. У цьому році 76 медзакладів області законтрактувалися з НСЗУ за 540 пакетами на загальну суму понад 4,6 млрд гривень.Сьогодні зробили зріз - конкретні показники конкретних медзакладів. Побачили точки росту. Медична допомога передусім має бути вчасною. Ось тут в нагоді стає національна програма «Скринінг здоровʼя 40+», що передбачає базові обстеження для раннього виявлення серцево-судинних хвороб, цукрового діабету і проблем ментального здоров'я. Скринінг безоплатний. На Чернігівщині 1154 людини пройшли обстеження. Є 33 місця, де таку послугу можна отримати. Перелік медзакладів - тут. Це хороша нагода подбати про своє здоровʼя. Вдячний лікарям за допомогу нашим людям, а Наталії Гусак - за постійну комунікацію і підтримку Чернігівщини.
Взяв участь у пленарному засіданні 28 сесії Чернігівської обласної ради. Серед іншого були важливі кадрові та освітні питання. 🔹Депутати підтримали призначення Ірини Зуб на посаду гендиректорки Чернігівського обласного центру крові. Із 2024 року вона фактично очолила заклад. А зараз змогла організувати роботу центру, поки в основній будівлі триває масштабний ремонт за підтримки Бельгії. 🔹На сесії підтримали призначення Інни Зінченко на посаду директорки Ніжинського фахового медичного коледжу. Вона місцева. З 2008 року працює в освіті. Виконує обовʼязки директорки коледжу з 2025 року. 🧑🏫Освіта. Було два звернення від депутатів. Перше - до Кабміну. І стосувалося воно підтримки випускників шкіл Чернігівщини. Друге - пілотування проєкту очного навчання для дітей із прикордоння на базі обласного наукового ліцею. Бачення в тому, щоб залучити стейкхолдерів і облаштувати підземний освітній простір для тих дітей, які через безпековий фактор вимушені навчатися виключно онлайн. Депутати підтримали. Дякую! Голова облради Олена Дмитренко представила на сесії нового очільника поліції Чернігівщини генерала Володимира Тимошка. Учора він був призначений на посаду. 🤝Дякую депутатам, які підтримують нашу 119 окрему бригаду ТрО. Сьогодні їх відзначили подяками від командира. Вдячний Олені Дмитренко і депутатам за підтримку важливих рішень!