Після початку війни було очікування, що кількість українських футболістів у провідних чемпіонатах суттєво зросте. Шлюзи українського футболу відкриються та клуби будуть зацікавлені у трансферах за реальні гроші.На січень 2026 року тенденція зворотня. Зараз залишилося тільки десять гравців у провідній Топ-5: Руслан Маліновський у Дженоа, Артем Довбик у Ромі, Ілля Забарний у ПСЖ, Єгор Ярмолюк в Брентфорді, Віталій Миколенко в Евертоні, Владислав Ванат, Віктор Циганков та Владислав Крапівцов в Жироні та Андрій Лунін в Реалі.Причому ця десятка дуже умовна. Крапівцов та Лунін мають статус запасних воротарів у своїх клубах. Довбик у немилості у Гасперіні. Мудрик не грає вже тривалий час.За зиму перелік українців у провідних чемпіонатах зменшилася на два - Олександр Зіченко перебрався до Аякса, а Едуард Соболь повернувся в Яблунець. Влітку може випасти Маліновський.Кандидатів на поповнення не так багато: Судаков та Трубін із Бенфіки, вільний агент Конопля та Шапаренко врешті перейде із Динамо в Жирону хоч за якісь гроші. Молоді Тутєров, Степанов, Попов, Богданов. В розмови про Бражка та Михавка не віриться зовсім.Чому так віддується? Зараз клуби готові йти на поступки та продати за середні гроші. Якби у Динамо була пропозиція по Шапаренку у 10 млн євро, то її б прийняли. ЇЇ просто не має. В першу чергу, наші гравці переоцінені.
Я вважаю, що у нас найслабший чемпіонат України з футболу за час Незалежності. Матчі єврокубків це підтверджують. Причин декілька:1. Регрес Динамо та Шахтаря. Динамо почало падати після відходу ВВЛ. Шахтар після початку війни. Не інші стали сильніше, а сильніші стали суттєво слабше. 2.Формат чемпіонату. У нас він такий, щоб зберегти більше клубів під час війни. Бо не всім буде цікаво цікаво фінансувати в Першій лізі. ДЮФЛ за старим форматом мав одних переможців. Створення Ліги Майбутнього показав іншу картину. Для УПЛ актуальним є формат 8 команд у чотири кола з плей-оф. Щоб матчів Динамо/Полісся/ЛНЗ -Шахтар/ Карпати/Кривбас було 4-5 за сезон. Зараз багато прохідних та нікому не потрібних матчах. Рівню Другої ліги не має. Перша на рівні -2-3 команд. 3. Перехід у дорослий футбол. Скільки у нас розкрилося молодих гравців із 2022 року, коли почалася війна? Тільки одиничні випадки. Ні про яку масовість мова не йде. Мізерна кількість гравців 2005-2007 років народження у дорослому футболі. У нас гарні Академії, але вони не дають гравців, ні для Динамо з Шахтарем, а і для Оболоні, Вереса. Хоч попит на гравців великий.
ЛНЗ відправився на збір до Туреччини. В складі делегації не так багато молодих гравців. Це свідчить про серйозний підхід команди на другу частину сезону.Я радий, що Віталій Пономарьов не влаштовував ніяких піар-кампаній із залученням талантів, як минулого року зробив Роман Григорчук взявши 15-річного Мирослава Донника. Я радий, що той же Єгор Шевченко залишився в Черкасах. Користі від розкрутки таким чином молодих гравців не має зовсім, ні для клубу, ні для самих футболістів. ЛНЗ потрібно дочекатися, коли підійде 2009 рік, тоді вже можна буде говорити про власну школу. Все що до 2009 року просто можливість підтримати штани в юнацькому футболі.Черкащани мають дуже класний 2009 рік. Зараз до Туреччини поїхали два футболісти - лівий захисник уродженець Білої Церкви Назар Смотрицький та вінгер уродженець Полтави вінгер Данило Ященко. Обоє ще не нюхали навіть серйозно пороху Ю-19, тому це просто перспектива на майбутнє, або футбольні цукерки для молодих гравців поки без шансів на дорослий футбол.
Я щиро переконаний, що Динамо повинно розпустити селекційний відділ. Доцільності його просто не має. Системності чи якості в ньому не має. Сьогодні вже не тільки Шахтар, але і ЛНЗ, Колос, Кривбас, Полісся, Металіст 1925 можливо навіть верес переважають у селекції киян.В золоті часи Динамо не змогло опанувати ринок Бразилії. Коли грошей суттєво стало менше, ніхто не почав працювати по Венесуелі, Колумбії і так далі. Ніколи не було бажання підкорити Африку. Вже у часи війни актуальними стали Албанія та Косово, але Динамо тут також дуже далеко. Щоб ефективно працювати потрібні не тільки гроші, але і люди на місцях.Скаутський відділ Динамо - це дуже збиткова історія. Зараз не знають, що робити із цим Бленуце, за якого дали 2 млн євро плюс зарплата понад 20 тисяч. Всі ці Еріки Раміреси, Жерсони, Лонвейки, Переси, Дуеленду, Сідклеї, Че Че - це великі витрати, які себе не виправдали на футбольному полі. Динамо достатньо мати 2-3 аналітиків, які просто будуть працювати із гравцями, яких пропонують агенти, проводити селекцію на рівні найкращих гравців УПЛ - Краснічі, Рамірес, Обах і так далі.Я вважаю, що Динамо має робити ставку на власну школу. Щоб це були гравці, які здатні вигравати конкуренцію. Сьогодні школа не здатна випускати гравців не те що рівня Блохіна та Шевченка, а навіть Ярмоленка, Шовковського, Ващука, Циганкова, Забарного. Клуб має інвестувати інфраструктуру, поля, особливо тренерів. Умовні 2 млн євро інвестиції в Академію на запрошення сильного методиста та 2-3 тренера на виході дали б більше користі, ніж трансфер Бленуце.Створювати своє Закарпаття/ Маріуполь, де у фармі буде обкатуватися власна молодь. Ідіть в дорослий футбол та доводьте своє право під сонцем, бо за рівнем вихованців Академії тільки одиниці можуть претендувати на першу команду, всі інші мають проходити оренду. Не таку, як в Гусєва, Маткевича, а де буде якась система та ігрова практика.Тренером першої команди має бути спеціаліст, який в першу чергу вміє працювати із молодими футболістами.
Кого наступного купить ЛНЗ у Кривбасу?Криворізький Кривбас оголосив склад на збори в Іспанії. Патрік ван Леувен взяв ряд молодих гравців. В принципі, специфіка Патріка - це молодь. Зараз до Мурсії поїде декілька зовсім молодих гравців. На їх фоні Каменський та Шевченко виглядають майже ветеранами.Гліб Діпон 2010 року народження. Нападник. Грав в ДЮФЛ за УФК Кривбас. Рекомендував звернути увагу на цього хлопця раду клубів. Силовий нападник десь в стилі Артема Довбика. В збірну України 2010 року поки не викликався.Данило Сичов 2010 року. Воротар. Вже потрапляв до заявки першої команди Кривбасу. Грає за Кривбас Ю-19. Основний воротар збірної України 2010 року. Правда без помилок на рівні збірної не обходиться.Євген Маяков 2007 року. Центральний захисник. Основний центральний бек юнацької команди Кривбасу Ю-19.Олег Миронюк 2009 року. Півзахисник. Один із головних талантів Кривбасу 2009 року. Грає за свою вікову категорію.Матвій Боднар 2008 року. Основний нападник Кривбасу Ю-19. У першій частині сезону забив 5 голів у свої 17 років.
Гент оголосив про підписання професійного контракту з українським півзахисником Олександром Сорокою. Нова угода розрахована до літа 2030 року. Значить клуб вірить в гравця.Сорока - уродженець Тернополя. Займався футболом в рідному місті, а із 2019 року системі Шахтаря. Після початку війни опинився у Бельгії ще із декількома гравця гірників по лінії Шаблій - Серебренніков. Сорока єдиний, хто залишився на плаву.В збірній України Сорока - основний опорник. Йому альтернативи просто не має. Він був основним під час кваліфікації та Євро Ю-19. Основним залишився в категорії Ю-19.У Бельгії грає за другу команду Гента в другій лізі. Він там основний гравець. Два роки тому грав за Гент в Юнацькій Лізі УЄФА. За рік-два може отримати шанс у першій команді, або буде оренда. Поступово йде прогрес футболіста.Для мене Сорока - один із небагатьох, хто дійсно може дійти до професійного футболу серед молодих гравців, що поїхали. Як мінімум, грати на рівні чемпіонату Бельгії. Він добре грає на м'ячі, технічний. Десь може бракує у відборі. Тому будемо тримати кулаки.
Продовження на 5 років контракту із Денисом Поповим - це свідчення того, що для керівників Динамо гравці важливіше за тренера.Свого часу ще при Сергію Реброву постало питання прощання із гравцями, які вже нічого не можуть дати команді. Тоді Ігор Суркіс вибрав сторону футболістів, а Реброву потрібно було піти.У Динамо є два молодих захисники - Михавко та Попов. Плюс Тіаре. Кожен із яких може прогресувати та розвиватися. У мене дуже великі сумніви, що Попов здатен ставати краще. Динамо із основним захисником Поповим - це шлях в нікуди. Це повторення долі Гармаша, Хачеріді і так далі. Гравець, який досяг свого піку в команді та не здатен рухатися вперед.У Попова ще було пів року контракту із Динамо. Він вже зараз міг підписувати попередні контракти із будь-яким клубом. Але його все влаштовує в Києві, якщо він продовжує угоду на 5 років.Єдине що може приємно здивувати в цій ситуації, що пролонгації контракту на 5 років - це просто опція отримати за гравця більше, бо ніхто не буде плати за футболіста, який за 5 місяців стає вільним агентом.
Багато в чому майбутнє Андрія Русола в Карпатах залежить від роботи Владислава Лупашка. Фінансові можливості Карпат навряд чи менше, ніж у нинішнього лідера ЛНЗ. Проблеми Динамо та Шахтаря зараз дають можливість для інших клубів писати свою історію. Олександрія минулого сезону провела свій найкращий сезон в чемпіонаті України. Цього року ЛНЗ має всі можливості вписати своє ім'я у перелік медалістів.З Лупашком не вийшли досягти вагомих результатів. Якщо не вийде з іспанцем, то постане питання не в тренері, в тому, хто їх призначає. Влітку може постати питання керівника клубу.Ми всі розуміємо, що Григорій Козловський має вплив на Карпати. Минулої зими із Руха перейшло четверо гравців - Квасниця, Федор, Краснопір. Влітку доєднався Карабін. Зараз всі шанси перебратися до Карпат мають Фаал, Лях та Едсон. Тримаємо в голові також Сапугу. Ще був Пастух.Виходить, що жовто-чорні футболки змінили на зелено-білі. Логічно,що цим гравцям потрібен тренер, який їх добре знає.Ми всі розуміємо, що у Карпат має бути особливий тренер. Прихід Маркевича викликав бурю емоцій у вболівальників, бо це свій, львівський.Я знаю, що був інтерес до Йовічевіча, але у нього не дуже хороші відносини із Русолом з часів Дніпра-1 та Тлумаком. Йові на таку пропозицію прийняти не міг при всій симпатії до Львова та Карпат.Вимальовується кандидатура Пономарьова. Ніхто не чекав, що в нього так все вийде в ЛНЗ. Якщо до колишніх гравців Карпат, які вийшли із Руха, додати ще Слюбика, то вимальовується майже команда річної давнини, яку можна точково посилитиЛьвів не чуже місто для Пономарьова. Карпати не чужий клуб. Плюс фактор Козловського, який багато в чому посприяв тренерському становленню Пономарьова. Плюс фактор Тлумака, який має вплив на Матківського та хороші відносини із Пономарьовим. Я б точно не відкидав би можливості повернення Пономарьова до Львова влітку.
Лупашко для Карпат дуже не однозначна постать.Багато в чому він став жертвою успішного сезону після повернення в УПЛ. Тоді Карпати тільки дивом не вийшли в єврокубки. Наступний сезон мав бути кращим, були великі очікування...відповідно тиск за результат, очікування.Я думаю, що головна стратегічна помилка Лупашка - це відсутність добровільної відставки походу сезону. Тренер розумів, що втратив контроль над командою, його методи не працюють, але не йшов. Репутаційно він від цього дуже втратив.Потрібно віддати належне Лупашку, який у першому сезоні провів доволі непогану роботу. Це коли потрібно змінювати склад після виходу в УПЛ. Перехідний сезон для Карпат був доволі хороший. Коли вже потрібно було давати клас, стабільність, боротися за високі місця все посипалося.Напевно, що сам Лупашко не був готовий до такої роботи та вимог маючи за плечима тільки рік в Інгульці в Першій лізі. Для того, щоб тренувати успішно клуби рівня Карпат потрібно бути до цього готовим та мати за плечима відповідний досвід.До проблем із результатом та якістю гри додався розвиток футболістів. З позитиву тільки Домчак, який став першим номером не маючи конкуренції. Не знаю, на скільки це рішення було свідомим. По іншим - прогресу не було. Якщо не тупцювання на міці, то регрес. Здав Педросо, Мірошніченко, Чачуа, Шах. Зовсім не зрозуміло, навіщо брали із Руха Сича, Федора, Квасницю. Відмовилися від Пастуха...Прориву не сталося у Краснопіра.Коли скільки проблем одночасно, то питання звільнення тренера стає автоматичним.Тепер головне запитання: яке майбутнє буде у Лупашка? Всі ж розуміють, що агентом вже колишнього тренера Карпат є пан Авдиш. Можливості та вплив цього пана в українському футболі зараз доволі обмежені. Навіть Вернидуб зі своїм іменем не зміг знайти собі роботу.Лупашко багато говорив про свою філософію, бажання грати в якісний футбол, якість гравців. Багато в чому він себе сам загнав у кут, бо в Україні дати такі можливості може тільки Шахтар... всі розуміють, що призначення туди Лупашка є не реалістичним.Тому я схиляюся до того, що мінімум на пів року Лупашко залишиться без роботи. А далі дуже багато буде залежати від лоббі. Думаю, що буде вестися пошук клубу закордоном, але це зробити буде не менше важко, ніж в Україні. Бекграунд Лупашка насправді не такий вже великий, щоб привернути увагу іноземних клубів навіть зі Словаччини, Угорщини, Болгарії не кажучи про Польщу. Можливо десь на рівні Казахстану чи Азербайджану.
Ми - Динамо, нам все пох - вже минуло. Всі старі заслуги, серця і так далі залишилися в минулому. Сьогодні Динамо потрібні люди, які будуть багато працювати, які здатні показувати свою роботу.Богдан Когут, Андрій Кожухар та Валентин Горох ніколи не мали значного досвіду на рівні УПЛ. Когут тільки грав на рівні Першої ліги, а в УПЛ виглядав однією надійністю. Кожухар трохи пограв в Одесі в УПЛ, але у Рівному доріс до рівня збірної Молдови. Гороха списали в Карпатах, Олександрії, Колосі, а він став одним із найкращих воротарів першої частини УПЛ. Тренерська робота із воротарями у Вересі очевидна. Як мінімум на тренера воротарів рівнян Юрія Кособутського потрібно звернути.У Динамо дуже потребує нового бачення воротарської проблематики. Прихід Михайла Федунова вже дав певні плоди - Нещерет провів дуже сильний матч у Флоренції. Потрібно розвивати воротарів, працювати із ними ментально. Рівень талантів та майстерності голкіпері у Києві значно вище, ніж у Рівному. До персони Кособутського як мінімум потрібно придивися ближче.https://dynamo.kiev.ua/uk/news/711011-kolonka-serhiia-tyshchenka-trener-vorotariv-dlia-dynamo