6 січня 1938 року в селі Рахнівка Вінницької області народився Василь СтусПропоную вашій увазі спогади про його «щасливе дитинство». Це був період Другої світової війни та відбудови. У той час Україна пережила третій голод організований СРСР. «Коли мені було 9 літ, ми будували хату. І помирав тато - з голоду спухлий. А ми пхали тачку, місили глину, робили саман, виводили стіни. Голодний я був, як пес. Пам’ятаю коржі зі жмиху, які пекла мама, а мені від них геть боліла голова». «То був мій 3-4 клас. Тоді, на тій біді, я став добре вчитися. Вже 4 клас скінчив на відмінно - і до кінця школи мав похвальні грамоти, де в овалах були портрети Леніна і Сталіна.Усе дитинство моє було з тачкою. То везли картоплю з поля, то з мішком я ходив на городи - рвав траву чи то для корови, чи то для кози, то возив вугілля, збиравши на териконі. Тяжко - жили мало не лопали. А мусиш пхати тачку.Пам’ятаю, як плакала мама, бо в неї була одна подерта - латана-перелатана сорочка, а ми з Марусею ходили бозна у чому.Пам’ятаю, як 1946-1947 рр. пас чужу корову - за це мене годували. Я знав, що мама голодна - і не міг їсти сам, просив миску додому, аби поїсти з мамою разом. Колись поніс миску, а мама стала сварити мене дуже тяжко, плакала, казала, аби я так не робив більше. Бо їй дуже хотілося їсти - і дивитися на їжу їй було тяжко. А мені ложка не лізла до рота.»Більше спогадів можна прочитати за посиланням.Шкільне фото Василя Стуса
📖📖📖А тепер в нас нова рубрика "Підсумки". Тут я підбиваю підсумки тижня/двох/місяця в залежності від насиченості ситуації. Але планую поки що робити такі підсумки раз на два тижні. Буде актуально для тих, у кого немає часу читати канал постійно. 📍 В нас змінились рубрики і стало трошки цікавіше. Деталі тут. Нові теги тут. А ще тепер будуть Спільні читання та Книжковий клуб. Наразі запис завершений, але через декілька тижнів відкриється на лютий. 📚 А ще мені приїхала книжкова посилка. Розпаковка подарованих та куплених. А тут подарунок від Темпори. ⭐️⭐️⭐️Ось тут ви можете подивитись книжкові підсумки роботи каналу від Телеметріо , а тут від Гудрідз. 👻👻Відгуки:- Ідилія в екзилі - Мистецтво під вогнем- Це наче про тебе - Без драми - Ave Maria - Бомжі Донбасу🐈⬛Було в нас трохи і срачів. Ось тут огляд, а тут історія з Дантесом (Він, до слова, вибачився, але не щиро. Але я прийняла ті вибачення і пішла читати книги). 🥂🥂А ще ми сміялися і робили аналіз профілю в Тредс та отримали класний книжковий гороскоп.Також я написала підсумки грудня та плани на січень.📗📙🖇🖇З’явився і перший відгук у рубриці #кіно_з_Frau - "Ножі наголо: Прокинься, покійнику".🔥Аж 10 постів в нас було в рубриці #новини_Книжкової_Frau , і я розповіла про 26 класних книг в рубриці #анонси_Книжкової_Frau.#підсумки_Книжкової_Frau
📗📙"Без драми. Посібник з накладання стосунків у сім'ї" Недри Гловер Тавваб - хороша книжка з психології. ✏️Найбільше підійде тим, хто має дитячі травми через девіантну поведінку батьків. «Важливо усвідомлювати, що дві речі можуть бути правдою одночасно. Ви можете любити свою родину і водночас мати глибокі рани через ці стосунки».
📚Авторка детально розбирає типи деструктивної поведінки (залежності, емоційне насильство, нехтування) та допомагає ідентифікувати роль кожного члена сім'ї в цих сценаріях. Ідеально підійде для виявлення проблеми і подальшого звернення до спеціаліста. 📌📌 Goodreads ставить 4.27, я поставила 4.5. ▫️Мені було трошки багато води, перша книга була більш наповненою. Хоча тут теж є і вправи, і детальні критерії оцінки різних ситуацій. Можливо, було менш цікаво через те, що основна тема мене менше цікавила, ніж в першій книзі. (До речі, відгук на першу книгу тут. Вона про особисті кордони). 📚Та і в цілому ця книга більш вузькопрофільна, і якщо у вас пропрацьована дитяча травма, або вона не болить, вам буде скоріше не цікаво, ніж цікаво. #відгуки_Книжкової_Frau#зарубіжна_література#психологія
📚📚"Це наче про тебе: Історії, що відгукуються" Вікторії Глушок - збірка жіночої малої прози, яка дійсно відгукується. ⭐️ Оцінка на Goodreads 4.56 , і я буду солідарна. Я 5 разів розсміялась і 10 разів в мене на очі накотились сльози, бо сюжети дуже життєві. ❤️Книга багато в чому терапевтична, вона дає змогу пережити, на жаль, класичні для покоління 25-40 років травми: маму, яка не любила; вагітність, яка не настає; діти, які виросли і пішли жити власним життям. А ще є дуже щемлива історія про війну. Авторка майстерно описує внутрішні стани, знайомі кожному: від розгубленості та «синдрому відкладеного життя» до віднайдення внутрішньої опори. (Історія в потязі 🔥🔥🔥)📖В усіх цих коротких оповіданнях дуже швидко знаходяться знайомі та близькі люди і проблеми. Вони змушують задуматись, а чи так ти живеш своє життя, як хотів? При чому, немає зайвої психологічності чи розжовування. Кожна історія — це той самий момент переосмислення і можливих змін на краще. А ще книга дуже тепла та затишна, мені було шкода, що вона так швидко залишилася.🧶📌📌З мінусів, деякі історії мені були трошки куці, і хотілося глибшого розкриття, місяцями були складнощі зі стилістикою, але для дебюту - це нюанси. А ще мені надзвичайно подобається обкладинка. Прям запала в серденько.✏️Я дуже дякую авторці за цю книгу і хочу попросити її писати ще.#відгуки_Книжкової_Frau#українська_література #інтеграція
❄️Найкращі українські книжки 2025 року за версією Українського ПЕН📚📚Українська проза📚📚📌"Великодня класика" / упорядниця Ярина Цимбал (Vivat)📌"Українська сучасна проза: 25 найкращих оповідань" / упорядник Ростислав Семків (Stretovych)📌"Шалені тексти. Мала проза українських письменниць" / укладачка Віра Агеєва (Віхола)📌Андрій Любка. "Вечір у Стамбулі" (Meridian Czernowitz)⭐️📌Анка Вознюк. "Шмуль і Марта" (Темпора)📌Анна Безпала. "Кассандра курить папіроси" (Темпора)📌Анна Грувер. "Нерухомість" (Лабораторія)📌Валерій Пузік. "Ким ми були" (Vivat)📌Валерія Бабко. "Вініл" (Віхола)📌Варвара Чередниченко. "Сніги торішніх зим" (Ще одну сторінку)📌Віра Курико. "Летиція Кур'ята та всі її вигадані коханці, яким вона збрехала про свого батька" (Лабораторія)📌Володимир Аренєв. "Музиканти. Четвертий дарунок" (Видавництво Старого Лева)📌Галина Матвєєва. "Надто коротке" (Видавництво Старого Лева)📌Галина Пагутяк. "Тісні люде" (Локальна історія)📌Дмитро Бузько. "Голяндія" (Ще одну сторінку)📌Євгенія Кузнєцова. "Вівці цілі" (Видавництво Старого Лева)⭐️📌Єлизавета Бурштин. "Мене звати Дуся" (Лабораторія)📌Зенон Бровар. "Алхімічний діарій" / упорядник Остап Українець (Видавництво)📌Іван Нечуй-Левицький. "Над Чорним морем" (Vivat)📌Ілларіон Павлюк. "Книга Еміля" (Видавництво Старого Лева)📌Ірена Карпа. "Він повертається в неділю" (#книголав)📌Ірина Виговська. "Врозтіч" (Хто це?)📌Каріна Саварина. "За маму, за тата" (Punkt) ⭐️📌Кирило Половінко. "Планктон" (Лабораторія)📌Лєна Лягушонкова. "Мій прапор запісяв котик" (Урбіно)⭐️📌Майк Йогансен. "Ситутунга" (Vivat)📌Максим "Далі" Кривцов. "На мінному полі памʼяті" (Наш формат)📌Марина Соколян. "Прокляття Григора Нетутешнього" (Богдан)📌Олег Криштопа. "Радіо "Афродіта" (Вавилонська бібліотека)📌Олена Стяжкіна. "Чобіток Зельмана" (The Ukrainians)📌Світлана Васильченко. "Львівerpool" (Темпора)📌Сергій Демчук. "Ціль припинила існування" (Темпора)📌Степан Процюк. "Тотем" (Discursus)📌Тамара Горіха-Зерня. "Шептуха" (Білка)⭐️📌Уляна Кривохатько. "Атраменти" (Темпора)📌Юлія Медвідь-Гнепа. "Намул" (Темпора)📌Юлія Птах. "Спів/життя" (Темпора)🧶 Поезія та есеїстика тут. Зарубіжна проза в наступному пості 👻Відзначила ⭐️, що планую почитати, а що потрапило у ваш список?#новини_Книжкової_Frau
📚📚“Мистецтво під вогнем” Аліни Борисової - це мій перший мальопис, і мені до сирот сподобалось. Це було щиро, болісно, чесно. Це про мене, маму, подругу, брата та коханого. 📚Мальопис містить три історії: викладача та двох студенток КДАДПМД ім. Михайла Бойчука, котрі опинилися в епіцентрі подій 25 березня 2024 року, коли російська надзвукова ракета влучила в Академію, зруйнувавши один із навчальних корпусів.❤️Історії, описані в мальописі, є прямою документацією досвіду реальних людей. І що важливо, одна ситуація виглядає для кожного по-своєму.📖📖Були сторінки, які резонували настільки, що я плакала, що мене пробивало електричним струмом. Це дійсно історія життя кожного українця. 📗 Фактично, це перший в Україні соціально-документальний мальопис, який перетворює безпосередній досвід війни (влучання ракети в цивільну будівлю) у візуальну форму. І це дуже сильно. 🧶А знаєте, що найбільше мене вразило? Вся ця біль, смуток, страх, втома, самотність трансформуються в жагу жити, творити, радіти та бути тут і зараз. 🔥‼️‼️Важливо: Мальопус двомовний, якщо ви хочете долучити знайомих закордоном до української реальності - це саме те, що треба. 💔 Це щира та болюча, але водночас надихаюча робота. А ще вона одним реченням, одним малюнком залазить під шкіру. Це дуже правдива розповідь. Отримати примірник мальопису можна за донат. 📍Всі деталі в інстаграмі видавництва КіТ.#відгуки_Книжкової_Frau#українська_література #інтеграція
Зібрала останні цікаві книжкові та навколокнижкові новини, заварюйте чайок 📖📖1️⃣Merriam-Webster оголосив слово року: це "slop", що використовується для опису неякісного контенту ШІ.2️⃣З'явилися перші кадри "Заповіту" (продовження "Розповіді служниці", екранізація Маргарет Етвуд). Глянути можна за посиланням. 3️⃣ Письменник Андрій Новік тепер військовий. 4️⃣ Брендон Сандерсон анонсував новий "секретний" проект. Книга буде частиною нового проекту автора - "Історії Гойда", що включатиме ілюстровані видання.5️⃣Паапа Ессьєду вже цього тижня бере участь у зйомках сцен із Северусом Снейпом для нового серіалу про Гаррі Поттера. (Схоже, заміни актора так і не буде). Ширлі Бессі створила пісні для аудіокнижок про Гаррі Поттера. 6️⃣ Йон Айвіде Ліндквіст записав звернення до українців. Подивитися можна тут. 7️⃣Генрі Кавілл розглядається на роль Кінгфішера в майбутній екранізації роману Келлі Харт "Ртуть".8️⃣Ходять розмови, що Амазон наступного року повертає скачування електронних книжок у форматах epub чи pdf. 9️⃣ Шейлін Вудлі готова знятися в останній частині фільму «Дивергент», знятого за мотивами серії бестселерів Вероніки Рот. 1️⃣0️⃣ Ось тут ви можете почитати інтерв'ю з головним редактором видавництва "Мальопус", а тут подивитися розмову з CEO Vivat. Обговоримо? ⤵️⤵️#новини_Книжкової_Frau
🧡💚Як же круто повернутись до улюблених персонажів. І якщо після прочитання першої частини я казала, що це скарб, то тепер я кажу: "це рідкий діамант острову скарбів". 📖 “Ідилія в екзилі” – це друга частина трилогії “Іскри в безодні” Соми Морґенштерна. Трилогія оповідає нам історію повернення молодого нащадка в лоно родини та єврейської віри. Але це ж далеко не все.📍 Події відбуваються на західній Україні, і весь український колорит, увесь дух того часу просто зачаровує. ⭐️ Друга частина сподобалась мені більше за першу. Я і сміялась, і сумувала, насолоджувалась описом ідилічного життя та шукала себе разом з головним героєм. 📚📚 Глибоко в душу запала мені історія конфліктів між українцями та поляками, які проживали поруч один з одним. Тільки читаючи такі щирі тексти, де автор був зацікавлений показати правду, а не підігравати одному з народів, можна зрозуміти першопричини конфлікту і те, що насправді донині нічого не змінилось. Оцінка на Goodreads 4.2, я поставила 4.8. 📌📌📚Автор з однієї сторони тонко, а з іншої детально показує зародження антисемітизму. Що важливо, він не ідеалізує євреїв, створюючи окремого персонажа-єврея, який по-доброму висміює перегиби юдаїзму. 🧶 Це дуже душевна історія, сповнена любові, ніжності та поваги, щемка та глибока. І як кожна ідилія, вона не може тривати вічно. ➡️ Ознайомчий уривок за посиланням. (Там і замовити можна.) ➡️Відгук на першу частину.#інтеграція #відгуки_Книжкової_Frau
📙📙"Список Шиндлера", Томаса Кініллі - історичний роман-бестселер. Книжка розповідає правдиву історію про Оскара Шиндлера, німецького промисловця, який врятував життя понад тисячі євреїв під час Голокосту, працевлаштувавши їх на своїй фабриці. ⭐️ Я і Goodreads знову знайшли спільну мову та поставили однакову оцінку в 4.33. 📚📚Перша частина роману йшла тяжко. Купа непотрібної інформації, купа якихось назв та звань. Повільно та нудно. З другої половини стало краще (вона нагадує пригодницький роман з однієї сторони і справжню історію з іншої). Фактично, я захопилася десь на останніх 40%. ✏️ Що мене вразило, так це на скільки розгалужена була павутина непокори СС, дуже багато німців робили все можливе, щоб допомогти євреям. В книзі не прямо, але активно розглядається тема природи добра та зла. Автор приділяє багато уваги психології персонажів. З сучасного погляду, ми можемо навіть підозрювати ті чи інші відхилення психіки (на стільки добре змальовані портрети головних героїв).📖📖Також мене дуже вразив фінал книги. Я наче ще раз переглянула всі події і переоцінила їх.📙Чи варто читати? Так, але з застереженням, що першу половину книги треба просто пережити. Якщо ви цікавитесь тематикою Голокосту, то оминути цю книжку точно неможливо. А ви читали? Обговоримо? ⤵️⤵️#відгуки_Книжкової_Frau #зарубіжна_література
📚📚📚Знову для вас зібрала класні новини та анонси і собі в список бажанок поклала.⭐️«Діло діточе» Остапа Українця, Катерини Дудки — це нонфікшн-подорож у минуле про те, яким було побутове та обрядове дитяче буття минулих століть. Героями книги є п’ять дітлахів з 19 століття, з різних етнічних груп: Гуцульщини, Буковини, Полісся, Поділля й Наддніпрянщини. ⭐️ Єнс Столтенберґ «На моїй варті» - ця книга відкриває завісу над тим, що відбувається за зачиненими дверима Альянсу. Пан зробив більше, а міг зробити менше (чесно вкладена цитата від експерта), тому я з задоволенням почитаю.⭐️Віолетта Павлій «Сім днів до кінця світу» - апокаліпсис, наукова фантастика, часові петлі. Можливо, трошки антиутопії.Світ приречений. Відома точна дата апокаліпсиса. Науковці, аби врятувати всіх, на віддаленому острові створюють Машину, яка запускає часову петлю. Тепер людство змушене знову й знову проживати один і той самий спекотний літній тиждень. Світ охоплює хаос, адже можна безкарно робити будь-що, навіть грабувати чи вбивати, а з наступного понеділка цикл розпочнеться знову, залишиться тільки памʼять. Але поволі безум вщухає, і людство починає призвичаюватися та будувати новий порядок. Та що, як Машина працює не так надійно, як видавалося? Чи зможуть колишня науковиця, чиї дослідження й запустили все це, та зневірений військовий знайти спосіб повернути майбутнє? І чи справді воно ще є?
Щось поклали і собі в бажанки? ⤵️⤵️#анонси_Книжкової_Frau