Провели зустріч з представниками наглядової ради НАЕК «Енергоатом» на чолі з Руміною Велші. ◽️ Обговорили пріоритети роботи і розвитку компанії. Одне з ключових завдань – нарощування потужностей атомної генерації, яка буде основою нової енергетичної архітектури України. Наша амбіція – 25 ГВт номінальної потужності атомної генерації до 2050 року. На порядку денному – завершення будівництва 3-го та 4-го блоків на Хмельницькій АЕС. У перспективі – зведення 5-го і 6-го енергоблоків ХАЕС.◽️ Україна має потужний потенціал у галузі, який маємо використати, щоб побудувати вертикально-інтегровану систему. Починаючи з видобутку уранового концентрату, налагодженням процесу виробництва ядерного палива, роботою атомних електростанцій, і завершуючи цикл зберіганням відпрацьованого ядерного палива. Всі етапи цього процесу можуть бути реалізовані в Україні. Важливим кроком на цьому шляху є корпоратизація СхідГЗК і приєднання його до Енергоатому. Відповідний законопроєкт ми вже внесли до Верховної Ради.◽️ Обговорили також фінансові та організаційні проблеми компанії. Завершення аудиту діяльності підприємства у попередні періоди і підвищення прозорості управлінських процесів – серед пріоритетів. Маємо впроваджувати найефективніші міжнародні практики і підходи для управління компанією.Дякую членам наглядової ради за готовність модернізувати «Енергоатом», підвищувати його ефективність і зміцнювати енергетичну безпеку України.
Провели вже другу зустріч з представниками бізнесу з розподіленої газової генерації. Системно працюємо над рішеннями, які забезпечать стабільну та прогнозовану роботу газової генерації в Україні.Менш ніж за два тижні вже провели значну підготовчу роботу в цьому напрямку, зокрема щодо:📌 спрощення процедури погодження розміщення установок та обладнання в межах охоронної зони магістральних газопроводів. Відповідний наказ зареєстровано.📌 впровадження пільгової ціни на природний газ (ПСО) для когенерації на прифронтових територіях. Важливо поширити її і на об’єкти, збудовані від початку великої війни — відповідний проєкт рішення вже передано на розгляд Уряду;📌щодо питання припинення нарахування плати за розподіл газу у випадках, коли через пошкодження установка не працює та немає доступу до газової мережі. НКРЕКП вже напрацювала відповідні зміни до Кодексу газорозподільних систем та Типового договору розподілу природного газу, а також надала відповідні офіційні роз’яснення учасникам ринку;📌 захисту новозбудованих обєктів розподіленої генерації — працюємо спільно з ОВА та Державним Агентством відновлення над формуванням відповідних переліків.Вдячний усім за системний діалог та готовність до співпраці. Продовжуємо спільно посилювати стійкість української енергосистеми.
Німеччина є і залишається нашим ключовим партнером в енергетичному секторі. 552 млн євро внеску до Фонду підтримки енергетики, сотні гуманітарних поставок і тисячі тонн обладнання. Вдячні за цю підтримку.Під час Пленарного засідання українсько-німецьких міжурядових консультацій під головуванням Президента України Володимира Зеленського та Федерального Канцлера Німеччини Фрідріха Мерца озвучив виклики для енергетичної безпеки, поточні потреби українського енергосектору, а також розповів про можливості розвитку нашого співробітництва.Ми високо цінуємо співпрацю в межах Німецько-українського енергетичного партнерства. Понад 100 німецьких компаній надали 22 тисячі одиниць обладнання для ремонту та обслуговування критичної інфраструктури України. Дякуємо!Не менш важливою є постійна присутність компанії Siemens Energy, яка залишається залученою в Україні навіть у найскладніші періоди.Запропонував німецькій стороні створити спільний механізм формування стратегічного резерву енергетичного обладнання за участі Німеччини, інших партнерів та міжнародних інституцій. Ідеться про попередньо розміщені запаси критичних компонентів, готових до швидкого розгортання у разі масштабних пошкоджень.Ще одним практичним і швидким рішенням є використання обладнання з виведених з експлуатації ТЕС у Німеччині.Водночас ми не лише відновлюємо — ми трансформуємо нашу енергосистему. Наша мета — створити сучасну, стійку систему, інтегровану до ENTSO-E. Досвід Німеччини в енергетичному переході є для нас надзвичайно цінним.Ми працюємо в умовах постійних викликів, але водночас будуємо систему, розраховану на довгострокову стійкість і інтеграцію. Німецькі компанії, які заходять в Україну вже зараз, отримують можливість стати першими учасниками цього процесу. Ми відкриті до співпраці та готові пропонувати конкретні інвестиційні проєкти.
Провели засідання Штабу з ліквідації наслідків надзвичайної ситуації в енергетиці з фокусом на підготовку до наступної зими. Оновили робочі групи.Виокремили наступні шість ключових напрямків: 📌 ремонтна кампанія та відновлення роботи електростанцій;📌 будівництво захисту на об’єктах електроенергетичного комплексу; 📌 відновлення об’єктів генеруючих потужностей та мережевого обладнання київського енерговузлу;📌 залучення гуманітарної допомоги від партнерів для розвитку енергетичних хабів;📌 розвиток когенерації;📌 моніторинг виконання рішень Штабу.Всі отримали чіткі цілі й плани їх виконання.Детально проаналізували графіки ремонтних робіт та поточний стан інфраструктури на об’єктах генерації. Завдання для всіх дотичних служб та відомств чітке: зробити все необхідне, аби якомога швидше відновити обладнання та потужності всюди, де це технічно можливо.Важливо забезпечити максимальну міцність, використовуючи зокрема інструменти децентралізації, встановлення додаткових потужностей, зокрема когенерації.
Цього року Україна планує ввести в роботу 1,5 ГВт нової розподіленої газової генерації. Це стільки ж, скільки було введено за весь час великої війни. Під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад при Президентові України розповів конкретні кроки в цьому напрямку.Державні енергетичні компанії «Нафтогаз» та ОГТСУ планують до кінця року встановити 232 МВт та 92 МВт відповідно. У березні вже введено в експлуатацію 102 МВт потужностей.Додаткова потреба регіонів в обладнанні сьогодні складає понад 500 МВт. Працюємо з партнерами, зокрема в межах Фонду енергетичної підтримки, щоб закриту цю потребу.Уряд уже передбачив кошти з резервного фонду на встановлення і приєднання наявних когенераційних установок у 8 регіонах України. Перший транш в розмірі 307 млн грн надійде найближчим часом. Це дозволить приєднати 75 установок загальною потужністю 96 МВт.Спільно з Мінрозвитку та Мінекономіки опрацювали проєкти рішень Уряду щодо спрощення процедури закупівель обладнання в межах планів стійкості, а також супутніх робіт для його встановлення.Крім того, Міненерго веде діалог із бізнесом: плануємо поширити підтримку на всі новозбудовані об’єкти генерації в прифронтових регіонах, введені в експлуатацію з грудня 2022 року, а не лише з 1 грудня 2025 року. Окремо опрацьовуємо питання щодо поширення практики PPA контрактів на суб’єктів розподіленої газової генерації. Ідея в тому, щоб дати таким суб’єктам довгострокову прогнозовану ціну, зменшити ризики та забезпечити бізнес власною генерацією.Залишаємося відкриті до діалогу та співпраці з усіма громадами і завжди готові надавати підтримку.
Україна створює мережу «енергетичних сот» — автономних або напівавтономних кластерів, де критична інфраструктура може працювати навіть тоді, коли центральна мережа пошкоджена. Про будівництво нової архітектури енергетичної безпеки розповів під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад при Президентові України.Нова енергетична архітектура має три рівні.📌 атомна генерація. АЕС дають стабільність, яку неможливо замінити. І тому будемо й надалі розвивати ядерну енергетику. 📌 гнучкість, балансування і нова генерація. Ідеться про маневрові потужності, накопичувачі, і нову генерацію в точках, де система має технічний дефіцит. У 2026 році стартує новий конкурс на будівництво до 1,3 ГВт нової генераційної потужності там, де вона найбільше потрібна: Полтавщина, Сумщина, Харківщина, Чернігівщина, Київщина, Одещина, Дніпро. 📌 локальна автономія. Когенерація, малі газові установки, децентралізоване тепло- і водопостачання. Це рівень, де потрібна активна залученість місцевої влади, і ми розраховуємо на продуктивну співпрацю.
Мав конструктивний діалог із Директором Секретаріату Енергетичного Співтовариства Артуром Лорковським.Обговорили ключові пріоритети у підготовці України до опалювального сезону. Маємо максимально мобілізувати ресурси та прискорити закупівлі через Фонд підтримки енергетики. Наша ціль — все критично необхідне обладнання повинно бути в Україні та готове до роботи до кінця жовтня цього року. Спільно опрацьовуємо додаткові механізми прямих або надтермінових закупівель в межах Фонду, а також продовжуємо роботу з донорами. Наразі Фонд готовий перерозподілити понад 195 млн євро донорських коштів на першочергові потреби. Наші команди вже формують перелік невідкладних запитів. Вже в дорозі — енергетичне обладнання на понад 200 млн євро, яке має надійти в Україну до початку опалювального сезону. Вдячні партнерам за цю допомогу. Детально обговорили всі нагальні пріоритети: ремонти, захист, стратегічний резерв, розподілена генерація. За сприяння Фонду підтримки енергетики вже профінансовано 15 проєктів на суму 225,1 млн євро, у межах яких введено в експлуатацію 223,9 МВт, ще 303,7 МВт — на різних стадіях готовності.Вдячний Фонду підтримки енергетики України та Енергетичному Співтовариству за ключову роль в посиленні енергетичної стійкості України.
Під час робочого візиту на одну з атомних електростанцій провели нараду щодо подальшого розвитку атомної енергетики.Атомна генерація стане основою нової енергетичної архітектури, оскільки дозволяє покривати базове навантаження на енергомережу. Відповідно, Україна потребує нових атомних енергоблоків, зокрема завершення будівництва 3-го та 4-го блоків на Хмельницькій АЕС. Наразі існує два варіанти добудови, фахівці працюють над визначенням найоптимальнішого варіанта. Також у планах Міністерства енергетики — включення «СхідГЗК» до складу «Енергоатома». Відповідний законопроєкт вже подано до Верховної Ради. Це дозволить створити інтегрований холдинг, який забезпечить повний цикл в атомній енергетиці.Керівництво станції зі свого боку доповіло, що працює над підвищенням потужності АЕС та посиленням захисту й безпеки. Переконались у цьому під час огляду станції, де активно йде будівництво захисних споруд.Ще один вектор роботи — модернізація потужності та будівництво додаткових резервних ліній передач, що посилить нашу енергетичну безпеку загалом. Домовились працювати в цьому напрямку.Дякую працівникам станції за важливу роботу в підтримці стабільності енергосистеми. Вдячний кожному енергетику за сумлінну працю та професіоналізм.
Україна успішно завершила опалювальний сезон, попри численні спроби росії зруйнувати нашу енергосистему. Це вдалося, зокрема, завдяки накопиченню достатньої кількості ресурсів.➖ В осінньо-зимовий період увійшли із запасами газу обсягом 13,2 млрд кубометрів. Газовий імпорт склав — понад 4,6 млрд кубометрів.➖ У 2025 році український газовидобуток склав 16,97 млрд кубометрів. Це на 2,4 млрд кубометри більше, ніж прогнозувалося. Приватний сектор продемонстрував зростання на понад 14%. ➖ Поставлено 52 тонни скрапленого газу вразливим категоріям громадян у Сумській та Херсонській областях в межах експериментального проєкту.➖ Збільшено потужність Трансбалканського коридору до 4,2 млрд кубометрів газу на рік.➖ Працювали усі 9 енергоблоків АЕС при сумарній встановленій потужності у 7835 МВт.➖ Збільшили можливість для імпорту електроенергії з ЄС. Максимальна потужність імпорту електроенергії була рекордною — 2450 МВт. Загалом в грудні-лютому імпортовано близько 3,6 млрд кВт·год електроенергії.➖ Протягом зими країна мала достатні запаси вугілля. Накопичили 2,4 млн тонн вугілля, що на 0,8 млн тонн більше плану.
Будуємо нову енергосистему України. Більш стійку, гнучку і краще захищену від російських атак.За ініціативи Міненерго Уряд ухвалив два важливі рішення в цьому напрямку.1️⃣ Оновлюємо правила конкурсу на будівництво нової генерації. Передбачено більше ринкової логіки, простіші умови участі, регіональні лоти і чіткіша прив’язка нових потужностей до реальних потреб системи в пікові години. Це рішення про резерви, маневреність і надійність постачання електроенергії. Пілотний конкурс показав, що інтерес інвесторів є. Тому робимо цей механізм ефективнішим і масштабнішим. Наступним кроком стане оголошення конкурсу на будівництво понад 1 ГВт нової генерації.2️⃣ Також оновлюємо правила аукціонів з розподілу квот підтримки відновлюваної енергетики на 2026 рік і визначаємо прогнозні показники на наступні роки. На 2026 рік це 330 МВт квоти: 250 МВт для вітру, 33 МВт для сонця і 47 МВт для інших видів ВДЕ. Фактично йдеться про європейську логіку підтримки ВДЕ: конкурентні аукціони, ринкова премія і прозоріші правила для інвестора.У логіці нашої моделі «енергетичних сот» ці два рішення працюють разом. Одне допомагає системі отримати нову генерацію там, де вона найбільше потрібна для стійкості. Друге відкриває більш передбачуваний ринковий шлях для розвитку відновлюваної енергетики і залучення інвестицій.Вже готуємося до наступної зими. Продовжуємо інтеграцію з європейським енергоринком. І поки росія намагається зруйнувати нашу енергосистему, ми будуємо сильнішу, більш ринкову і європейську архітектуру енергетики.