Цікавий факт із історії Солом’янського району.У 1966 році в Центральному державному історичному архіві УРСР (сьогодні — Центральний державний історичний архів України в Києві), що розташований у Солом’янському районі, певний час працювали поруч дві знакові постаті української історії.Один із них - Василь Стус, поет-шістдесятник і дисидент, якого після протесту під час прем’єри фільму «Тіні забутих предків» виключили з аспірантури Інституту літератури.Інший - Василь Кук, останній командир УПА. Після років ув’язнення та перебування під наглядом КДБ він працював в архіві істориком і саме тоді намагався захистити кандидатську дисертацію, чому активно перешкоджали радянські спецслужби.Спочатку Кук навіть підозрював молодого колегу в провокації з боку КДБ, однак швидко переконався у щирості Стуса. Вони спілкувалися про історію, літературу та політику, а їхні розмови продовжувалися і поза межами архіву.
Через багато років Кук згадував Стуса словами:«Стус був наш, тому його вбили».
Так у Солом’янському районі на короткий час перетнулися долі одного з найвідоміших українських дисидентів та останнього командира Української повстанської армії.@soloma_history
Оживити Чоколівку. Архітектурно-урбаністичний фестиваль Chocolocal запрошує до творення змін на полотні містаВідкрита реєстрація на участь в архітектурно-урбаністичному фестивалі Chocolocal BLOB 2026. Це подія, що поєднує практику в дії, аналіз та просторові інтервенції. Фестиваль проходитиме з 3 по 12 липня на Чоколівці, у серці Солом’янського району м. Києва. Основна мета - оживити район та водночас навчити студентів працювати із простором та вирішувати реальні проблеми міста. 100 учасників, 10 днів, 10 воркшопів. Фестиваль — це унікальний майданчик, який дозволяє тестувати урбаністичні гіпотези, нові формати роботи, сміливо експериментувати та водночас вибудовувати живий діалог і взаємодіяти із місцевою громадою, щоб підсвітити приховані простори, підсилити наявні та активізувати район. Цей формат дає змогу вийти за межі академічної теорії та спробувати попрацювати з різними напрямами роботи безпосередньо в міському середовищі. Це надає можливість зрозуміти учасникам, з чим саме вони можуть і хочуть працювати у майбутньому.Цьогорічна тема - BLOB. The Blob (Physarum polycephalum) - це мікроорганізм, що не має нервової системи, але здатний розв'язувати складні завдання. Його рух в просторі - це експеримент, адаптивність та мінімізація енерговитрат. Під час пошуку ресурсів він створює неймовірно ефективну мережу. Це стало натхненням для нас для того, щоб в рамках цьогорічного фестивалю ми сформували систему взаємозв’язків, розвинули різні шляхи при розробці тематики воркшопів, зафіксували напрацювання для подальшої роботи.Запрошуємо всіх охочих доєднатись до створення міських змін. Реєстрація відкрита за посиланням до 20 червня 2026 року.
Гарік Корогодський:КИЇВЧим ти мене приворожив? Гаріку 8. Я «рахіт» та «очки прибежали». І мене випускають першим на лід озера на Відрадному. Це ще не льод, корочка. І вона мене тримає. Можна грати в хокей. Гаріку 16. Я в технікумі, на Севастопольській площі. Ходжу на побачення на Соломʼянське кладовище. Там, на цвинтарі, я крав квіти на могилах, для дівчини. Не назавжди, дівчині, поносити. Кодекс честі наказував повернути квіти на могилу. Серед нас були варвари та кавалерии. Варвари викидали одну квітку, щоб стало непарне. Галантні кавалери навпаки – докупали одну у бабусь. Це був шик, гламур – йти під ручку з кралею, в неї букет троянд і гладіолус. Небіжчики аплодували. В мене були спроби змінити місто проживання. Але Київ не відпускає. Я ріс під вибухи. Ми кидали каштани в багаття. Викопували за домом на городах картоплю й пекли. Замурзані і щасливі. Київ не відпускає. Бо мій Київ – не «мать городов русских». Київ взагалі не мати. Київ – Батько. І захистить, і відшльопає. Вічне місто. Я вже не знаю – чи то я його дитина, чи він моя. Але то любов, яка навічно. І моя задача – заслужити право на цю любов.P.S. Фото перед побаченням, на фоні того самого технікуму.
Фото: 1976 рік.Джерело: архів Гаріка Корогодського.
🪁 Стімпанк, планери та повітряні змії: SkyFest 2026 вже завтраПоки в головному корпусі триватиме KAI Open Day, паралельно в КАІ розгорнеться ще одна масштабна подія — фестиваль повітроплавання SkyFest. Запрошуємо студентів, абітурієнтів та всіх, хто закоханий у небо, провести цей день разом із Аерокосмічним факультетом.Що у програмі:🤩 Підійматимемо в небо повітряних зміїв, тестуватимемо планери та інші літальні апарати, створені нашими студентами власноруч🤩 На майстер-класах ви зможете зконструювати власного змія або літальний апарат прямо на локації разом із нашими фахівцями🤩 Цього року ми додаємо стиль фестивалю. Окуляри пілотів, елементи стімпанку чи дизельпанку та образи авіаторів початку минулого століття дуже вітаються.
Якщо ви хочете підготуватися заздалегідь і змайструвати власного повітряного змія вдома — тримайте відеоінструкцію. Форма та конструкція можуть бути абсолютно будь-якими.⚫️
Коли: 30 травня (субота), починаємо об 11:00 ⚫️ Для участі необхідна реєстрація
: https://go.kai.edu.ua/LYF9Dp ⚫️ Точний таймінг
окремих активностей будуть публікуватися в каналі фестивалю SkyFest
До зустрічі на SkyFest!
Відучора, з 27 травня, Київський авіаційний офіційно став Національним університетом — відтепер ми НУ «КАІ».Статус національного університет отримав за указом Президента від 6 лютого 2026 року, який особисто приїжджав поспілкуватися зі студентами та викладачами. Деякий час університет залишався у статусі "державного" через процедуру державної реєстрації зміни найменування юридичної особи. З учорашнього дня університет офіційно отримав нову назву.⚫️Повна офіційна назва університету: Національний університет «Київський авіаційний інститут»⚫️Скорочена назва: КАІ або НУ «КАІ»⚫️Офіційна назва англійською: National University «Kyiv Aviation Institute»⚫️Скорочена назва англійською: KAI або KAI UniversityДля тих, хто зараз закінчує 4 курс, є окрема важлива новина: у червні ви отримаєте дипломи вже з новим, національним статусом.Попереду багато роботи, але місія та цінності КАІ залишаються незмінними: якісна освіта, що відповідає на виклики майбутнього, університет як майданчик для науки та підготовка фахівців, які визначатимуть майбутнє української держави.КАІ| Підпишись ✈️
✋Шановні друзі,прийшов час анонсувати значні події.Як ви знаєте, Громадська організація відстоює права громади у чотирьох судових справах.Ми не завжди інформуємо про всі зміни в кожній справі, які відбуваються постійно, але завжди звертаємо увагу на ті засідання, які є важливими для майбутнього Солом'янського ландшафтного парку.Цього разу історія саме про таке судове засідання, де нам необхідна ваша підтримка.👉27 травня 2026 року об 11:30 👉у приміщенні Касаційного господарського суду за адресою: м. Київ, вул. Копиленка, 6, зал судових засідань № 202 (другий поверх) буде розглядатись касаційна скарга ГО «Збережемо Солом’янський парк» на постанову Північного апеляційного господарського суду у справі № 910/17910/23 від 05.03.2026.👉Нагадаємо, постановою Північного апеляційного господарського суду у справі № 910/17910/23 від 05.03.2026 скасовано рішення Господарського суду міста Києва, яким свого часу задовольнили позовні вимоги ГО «Збережемо Соломʼянський парк» та визнали незаконним та скасували рішення КМР про передачу забудовнику з/д в оренду, визнано недійсним договір оренди з/д та скасовано реєстрацію договору.👉Минулого разу, коли представники ГО подавали касаційну скаргу на Постанову ПАГС, якою було закрито провадження у справі, вдалося повернути цю справу до розгляду по суті. ✌️І от зараз, в даній справі, знову відбудеться боротьба за закон та справедливість)Отже, запрошуємо громаду підтримати нас 27 травня, об 11:30.✌️👊Збережемо Солом'янський Ландшафтний Парк від забудови разом!
Друзі!3-5 липня в Києві пройде четвертий Фестиваль "Протасів Яр"пам’яті Романа Ратушного! Зі звернення організаторів фестивалю:«Протасів Яр знову збирає своїх! Зустрінемось традиційно на галявині Протасу – у нашому просторі пам’яті і свободи. 🎙Цьогорічне гасло фестивалю – слова Сенеки, філософа-стоїка, яким захоплювався Рома: «Щоб слова не дзвеніли, а важили».І нам дуже хочеться, щоб цього літа вони справді важили. Для цього ми вже вчетверте запрошуємо вас на наш фестиваль, який є свідченням нашої відповідальності одне за одного, пам’яті, любові до міста і країни.💛 В програмі фестивалю – дискусії й публічні розмови, музика, театральні та музично-поетичні перформанси, екскурсії, спеціальні події від дружніх українських фестивалів і дитяча галявина. 🫂 Водночас ми збираємось у момент, коли Протасів Яр знову під загрозою. Боротьба за нього триває в судах. Доля найбільшої частини Протасового Яру (приблизно 16 гектарів з 21-го) досі під великим питанням. На сьогодні існує серйозна загроза того, що на Протасі можуть почати забудову, оскільки з більшої частини вже забрали природоохоронний статус, а землі не віддадуть громаді, а залишать у приватних руках. Тоді питання забудови, проти якої боровся Роман Ратушний разом з усією місцевою громадою, – лише питання часу. Саме тому цьогорічний логотип фестивалю доповнює розірвана будівельна стрічка – як нагадування про те, що боротьба триває. Це наш спосіб сказати: ми пам’ятаємо, за що боровся Роман. І ми не готові це віддати.Приходьте! Щоб бути разом, слухати і говорити, що підтримати Протасів Яр. Щоб слова справді важили. До зустрічі 3-5 липня на галявині Протасу!
🚂 «ЛОКОМОТИВ» — ЦЕ СИМВОЛ НЕЗЛАМНОСТІ ТА ВЕЛИКА РОДИНАПрезидент ФК «Локомотив» Олександр Єгоров дав велике інтерв’ю для Kyiv Post, у якому розповів про 107-річну історію клубу, боротьбу з імперськими міфами та амбітні плани на майбутнє.Зібрали для вас найцікавіші тези розмови:🔹 Про коріння та кольори: Клубу насправді 107 років (заснований у 1919-му), і він є найстарішим професійним клубом Києва. Наші червоно-зелені кольори — це не запозичення, а кольори залізничних сигнальних прапорців («зупинка» та «рух»), які київські залізничники почали використовувати задовго до появи московського тезки.🔹 Про виклики війни: 23 січня 2024 року ворожа ракета знищила нашу адмінбудівлю. Але ми не зупинилися: завдяки підтримці Говарда Баффета та міжнародних партнерів ми закладаємо фундамент «Локо Сіті» — сучасного спортивного хабу в серці Солом'янки.🔹 Про академію та соціальну місію: Сьогодні в нашій системі близько 1000 дітей. Майже 50% вихованців — це діти-ВПО, для яких «Локомотив» став місцем адаптації та безкоштовного розвитку. Наші вихованці вже грають у таких грандах, як «Ліверпуль», «Баварія» та «Атлетіко» Мадрид.🔹 Про європейський вектор: Клуб переходить на модель управління за прикладом «Аякса» та «Атлетіко» (Мадрид). Ми вже підписали угоду про співпрацю з чеським ФК «Яблонець» щодо навчання тренерів та розвитку гравців.🔹 Про мрію: Вихід до Першої ліги та повна відбудова домашньої арени на 5000 глядачів із музеєм та фан-шопом.«Ми шалені, вперті та незламні! І наш носоріг це показує якнайкраще».
📖 Повну версію інтерв'ю читайте за посиланнями:🔗 Частина 1: Про історію та ідентичність🔗 Частина 2: Про академію та майбутнє🟢🔴 Хто ми? ЛОКО!
Столичні активісти продовжують багаторічну боротьбу проти будівництва ЖК “Park Life” (проєкт девелопера “РІЕЛ”) на вул. Генерала Шаповала в Солом’янському районі.⚖Наразі суд останньої інстанції розглядає справу за позовом однієї з громадських організацій, яка вимагає повернути громаді найбільшу ділянку під “майбутнім” комплексом площею 1,19 га.➡️Підставами для цього активісти називають “процедурні” порушення при відведенні землі в оренду ТОВ “Смарт-Девелопмент” (власником є син покійного ексмера Києва Олександра Омельченка), а також той факт, що “шматок” цієї ділянки по факту входить до Солом’янського парку. 📌Остання обставина є ключовою - громадськість не перший рік добивається того, щоб захистити цю зелену зону від забудову. 📋Також на розгляді судів знаходяться ще дві справи за позовами вказаної ГОшки - щодо скасування ДПТ, до якого входить ця земля, і скасування дозволу на будівництво (наразі суд зупинив його дію - до вирішення питання по суті). Крім того, ДІАМ через суд оскаржує МУО на проєктування забудови, дію яких інспекція зупинила ще в 2024-ому.Деталі цієї багаторічної історії читайте в матеріалі 👩🦯➡️: Захистити Солом’янський парк: столичні активісти продовжують боротися проти будівництва ЖК “Park Life”👩🦯➡️ Сайт/ ▫️Facebook/▫️YouTube/▫️WhatsApp/▫️TikTok ▫️Instagram
@save_protas:Громада! Друзі!Завтра, 16 квітня о 15:00, у Господарському суді міста Києва розглядається справа, від якої залежить доля 16 гектарів Протасового Яру.Що відбувається?Протасів Яр — це територія площею близько 20 гектарів у Солом’янському районі столиці. З них 16 гектарів ще у 2004 році були куплені ТОВ «Протасів Яр» - компанією, що входить до бізнес-групи «Континіум», відомої насамперед мережею заправок WOG. Офіс Генерального прокурора подав позов про витребування цих земель назад у власність міста для функціонування заказника. Чому саме зараз це критично?5 березня 2026 року Північний апеляційний господарський суд скасував рішення Київської міської ради щодо включення до меж заказника трьох земельних ділянок загальною площею понад 16 гектарів - тобто фактично зняв з них охоронний статус. Це означає, що саме ці землі зараз найбільш вразливі для забудови.Ще у 2004 році ділянка отримувалась компанією саме для будівництва. Представник товариства відкрито заявляв у суді про підготовчі етапи до «реалізації інвестиційних проєктів». Що на іншому фронті?Вчора, 14 квітня, була і хороша новина: Північний апеляційний господарський суд залишив чинним рішення про створення ландшафтного заказника «Протасів Яр», відхиливши спробу компанії «Енсо Груп» виключити зі складу заказника понад 1 гектар під багатоповерхову забудову. Але боротьба триває — і завтрашнє засідання щодо 16 гектарів є набагато масштабнішим.Ми подали клопотання про вступ у справу як третя особа і будемо там. Але нас має бути більше.
📍 Господарський суд міста Києва вул. Богдана Хмельницького, 44-Б, зал 11 👩⚖️ Суддя Васильченко Т.В. 🕒 16 квітня 2026 року, 15:00Ваша присутність — це сигнал суду, що громада не залишить Протасів Яр на поталу забудовникам.Приходьте. Поширюйте. Захищаємо разом! 💚