Союзники нас, звісно, легко можуть кинути. Дехто навіть скаже, що вже кинули. Але ми не пропадемо. У нас є сотні тисяч досвідчених військових з унікальним досвідом, а ще — технології сучасної війни. Ми можемо продавати відповідні товари та послуги найбільш незручним гравцям світової політики й наламувати плани будь-яких гегемонів. А куди діватися, якщо нас після цього всього не взяли у клуб рівних та правоспроможних?Так, це песимістичний сценарій, однак воєнне мислення змушує готуватися до будь-якого, коли в нього є бодай якась вирогідність. Єдине про що потрібно пам'ятати — нам не світить ніякого майбутнього без нового суспільного договору, центральною тезою котрого має бути загальний військовий обов'язок і виробництво зброї. Епоха глобальних конфліктів тільки почалася, про мирне майбутнє можна забути. Якщо світові не потрібна добра й пухнаста Україна — він отримає оздоблену, нервову та озброєну. Тоді ми зможемо насолодитись привілеями свободи, демократії, комфорту та достатку без ризиків дістати кинджал у спину.
Куди поділисьмонголи Центральної Азії?Нарешті підбираємося до теми, яка, мабуть, вас усіх цікавить найбільше. Обережно: Відповідь може вас шокувати!А вона дуже проста — вони банально асимілювалися під сильнішим впливом ісламу, тюркських мовних впливів і культури. Але чому так сталося? Розберемо на прикладі Золотої Орди.Ніби держава з монгольською верхівкою і значним монгольським населенням, початково не мусульманська.Проте тюркські впливи, яких було значно більше, усе частіше починали давати про себе знати. Спочатку мова, потім культура, а в кінці кінців і релігія ставали усе більш тюркськими, "поглинаючи" монгольську ідентичність. Якраз у цей час з'являється так звана тюрко-монгольська ідентичність. У результаті, після приняття Берхе-Ханом ісламу, дороги назад не було — тюрки повністю здомінували початково монгольську Золоту Орду. Така ж історія, з різною швидкістю і степеню, досягла і інші початково монгольські держави з тюркським населенням - Чаґатайське Ханство, Моґулистан, Яркант та подібні.Такі держави ставали тюркськими, з "монгольськими характеристиками". У багатьох з них, ще багато століть після падіння Монгольської Імперії, правили нащадки Чингисидів (у деяких довше, ніж у самій Монголії!), літопис вівся як від нащадків монголів і відомі випадки тенгрійсько-мусульманського синкретизму.Загалом, підводячи підсумок, відсутність сьогодні монголів у Центральній Азії зумовлена відсутністю чіткої ідентичності монгола, організованої віри і тюркська більшість, що крок за кроком переймала владні позиції. Грубо кажучи, можна порівняти до того, як були асимільовані маньчжури в Китаї. Присутність таких факторів, натомість, є причиною, чому, наприклад, калмики, що проживають в Узбекистані, або на сході Киргизстану не асимілювалися. Результатом змішання сьогодні є те, що, наприклад, казахи привласнюють собі монгольську історію. Ця пропаганда, нажаль, стає щораз сильніше і вже досягає України, де до казахів загалом позитивне ставлення, тож є певний кредит довіри, порівняно з Монголією.