Логотип телеграм спільноти - ББС Небесна Кара 54 ОМБр
Офіційний канал Батальйону Безпілотних Систем Небесна Кара, 54 ОМБр Наше гасло: "Зло - має бути покарано! Ворог - має бути знищений!" Приєднуйтесь до нас, підримуйте нас! Більше донатів - більше контенту! Дякуємо! Зворотній зв'язок: [email protected]
Логотип телеграм спільноти - Bitcoin, інвестування, гроші - Лінивий CRYPTO інвестор
Підписуйся на канал Frontend Shinobi, щоб отримувати найсвіжіші техніки, поради та інструменти для веб-розробників. Хочеш бути в тренді? Хочеш створювати стильні сайти та веб-додатки? Тоді тобі точно сюди!
Логотип телеграм спільноти - STERNENKO
Допомога ЗСУ https://www.sternenkofund.org/donate 🫶🏻Фонд @sternenkofund ❗️Нікому не пишу, не прошу гроші, поповнити рахунок чи щось купити. Усі збори на армію публічні. Російська мова у коментах заборонена.
Логотип телеграм спільноти - Сергій Притула
Посилання на канал: https://t.me/serhiyprytula Мій фейсбук - https://www.facebook.com/serhiyprytula/ Інстаграм - https://www.instagram.com/siriy_ua/ Youtube - https://www.youtube.com/prytula БАЗА МОНО - https://base.monobank.ua/89gMbvnkrTu7sR

Статистика telegram каналу - @pckrch

Логотип телеграм спільноти - покруч 2021-06-14

покруч

Кількість підписників:
468
Фото:
410 
Відео:
Посилання:
49 
Категорія:
Гумор та розваги
Опис:
філологічні спостереження написати в редакцію: @danylo_haponiuk

Кількість підписників

День: 0
Тиждень: -1
Місяць: -1
Всього:
468

Середній перегляд на повідомлення

День: +119
Тиждень: +169
ERR: 135.66%
ERR (24): 25.43%
Середній за 30 днів:
635

Історія змін лого

Поки що змін не зафіксовано

Історія змін назви

Поки що змін не зафіксовано

Історія зміни типу аккаунта

Поки що змін не зафіксовано

Історія зміни статуса

Офіційно не підтверджена
2022-05-25

Стіна канала покруч - @pckrch

Слово користь походить від псл. *korystь (чи *koristь). Зрештою сходить до піє. коренів *koro- (війна, військо, пор. лит. kãras - війна) та *dʰe- (робити). Тобто "користь" — це те, що завойоване, забране у переможеного — здобич.

706
25-04-17 10:29

Оглядаю правки від редактора. Це, мабуть, добре ілюструє стан української видавничої справи.

Зображення до поточного посту у каналі "покруч" - @pckrch
422
25-04-08 13:55

В слові «здоровоохоронного» вісім букв о

703
25-01-24 21:46

Що вже говорити про тисячі артефактів, які вони звідти вивезли. Що говорити про повністю припинену наукову діяльність на місці. Що говорити про те, що навіть елементам чисто російської імперської історії вони зуміли підісрати, перекривши вид на місце історичної битви між османами і росіянами в 1914.
Навіть самі росіяни невдоволені цим підходом. Ось один жаліється, що замість місця де "решалась судьба Российской Импреии" оглядовий майданчик виходить на Діснейленд.
Такою є робота російських наративів. Вона покладається цілком і повністю на розмиття ліній між різними історіями, фактами і вигадками, муляжом і автентикою, різними ідентичностями. І навіть це вона не може зробити якісно. Який сенс має поєднання в одному місці історії античності, російської імперії, глибоко радянської ідеології та православної нової росії? Жодного, бо більшість із цих речей у будь-якій притомній голові — взаємовиключні.
Прапор "Третього Риму", імперської Росії, майорить над грецьким амфітеатром, з якого видніється православний храм із статуєю князя Володимира Великого, де, пародіюючи візантійський обряд, попи проповідують про радянську спадщину і співають написаний під музику гімну СРСР, гімн Російської Федерації. Хаотичне змішання різних сутностей, створення неадекватної, нежиттєпридатної міфологеми про вічну росію, якій властиві всі епохи і ідентичності, навіть якщо вони заперечують одне одного — це суть теперішньої Росії. Історики згодом називатимуть це Путінізмом. Я думаю, що це звірство.

1100
25-01-07 11:56
🪐 Космологічна стала і фонологічна змінна
У 1915 році Ейнштейн у Загальній теорії відносності довів, що Всесвіт розширюється та передбачив відкриття темної матерії. Через 100 років це підтвердили інші вчені. В той же час Фердинан де Соссюр теоретично довів існування гортанних звуків у праіндоєвропейській мові. Через 50 років їх виявили у хетських клинописних табличках.

Довший текст про те, як Фердинан де Соссюр передбачив існування вимерлих звуків, а йому не повірили
758
24-12-19 10:36
🧮 Цифри Б не існує, або буквально 1984 Той, хто колись тримав у руках чи бачив за склом кириличний рукопис, міг помітити, що сторінки у ньому нумеровані в дивний спосіб. Замість арабських цифр, (0, 1, 2, ...9) якими ми звикли користуватися, у пам'ятках слов'янської…
Зображення до поточного посту у каналі "покруч" - @pckrch
Зображення до поточного посту у каналі "покруч" - @pckrch
Зображення до поточного посту у каналі "покруч" - @pckrch
Зображення до поточного посту у каналі "покруч" - @pckrch
820
24-12-16 14:07

Товариство! Вперше пишу із проханням. Недавно з'явилася інформація про ліквідацію Київського національного лінгвістичного університету із приєднанням до НаУКМА. Прошу ознайомитися із постом проректора про ситуацію і підписати петицію про збереження закладу: https://petition.kmu.gov.ua/petitions/7145

424
24-09-17 09:43
⚙️ У Праіндоєвропейській мові не було інфінітива
Виглядає так, що в процесі історичного розвитку ця форма утворилася незалежно у різних мовах на основі віддієслівного іменника у різних відмінках.
Наприклад, у санскриті інфінітив мав закінчення -tum, що походить від знахідного відмінка однини (kratum), у авестійській мові закінчення інфінітива -ti походить від давального відмінка (gattoi), а латинське -re (amare) корениться в місцевому.
Що стосується слов'янських мов, то існують припущення про зв'язок форми дієслів третьої особи однини на -ть (робить) з інфінітивною формою на -ти/-ть. Але синтаксично це не має сенсу. Вірогідніше, що вона також виходить з ПІЄ віддієслівного іменника у давальному відмінку однини, ПІЄ закінчення якого виглядало як *-tei̯ei̯.
892
24-09-15 10:29
🏹 Нев'януча слава
Десь уже пів року я вмираю зі сміху дивлячись на цю гіфку (я психічно нездоровий). Тільки тепер наважився дослідити і розповісти суть жарту. Під зображенням глибоко сконфуженого кота написано *ḱléwos n̥dʰgʷʰitom — реконструйована праіндоєвропейська сполука слів, що означає "нев'януча слава". "Нев'януча слава" — це мем не лише завдяки задротам в телеграмі, а й завдяки кочівникам у Європі.
Праіндоєвропейські племена, які розмовляли праматір'ю всіх сучасних індоєвропейських мов (праіндоєвропейська, ПІЄ), мали окрім мови й міфології якусь свою поетичну традицію. На жаль, вона не збереглася в записах, але завдяки її відголоскам у різних мовах і культурах Європи ми можемо реконструювати її поодинокі елементи. Ідеться про поетичні формули (в англомовній літературі часто stock phrases), які європейці використовували багато тисяч років тому. Так само як етимологи реконструюють слова, так вони реконструюють і ці крилаті вирази.
Першою із таких відкритих поетичних формул і була "нев'януча слава", або *ḱléwos n̥dʰgʷʰitom. Її реконструюють головно на основі грецької фрази κλέος ἄφθιτον (kleos afthiton) та санскритської śráva(s) ákṣitam — обидві означають те саме. Вони достатньо поширені в грецькій поезії та ведичних гімнах відповідно. Ми можемо стверджувати про спорідненість цих двох фраз на основі кількох факторів.
- По-перше, кожне зі слів цих фраз є етимологічно спорідненим. Обидва слова ("слава" і "нев'януча") сходять до відповідного ПІЄ кореня.
- По-друге, сам епітет "нев'янучий" є нетривіальним та в обох мовах належить винятково до поетичного вокабуляру.
- По-третє, вони вживаються в подібний спосіб для відображення тієї ж комплексної ідеї. Слава (до речі, споріднена із "слухом" та "словом") була дуже важливою для європейців і стосувалася головно героїчного епосу, як-от Іліади. Вважається, що давні європейці не мали концепції життя після смерті, а тому слава була єдиним способом продовжити своє існування після неї (пор. "вічна пам'ять").
Окрім нев'янучої слави є інші поетичні формули. Найпопулярнішими з них є моє улюблене "колесо сонця" (*sh₂uens kʷekʷlos) і алітеровані "стрімкі коні" (*h₁ōḱéwes h₁éḱwōs). Узагалі їх виділяють багато, але більшість для мене здаються малопереконливими та, можливо, є просто збігами.
Були спроби віднайти рефлекси ПІЄ поетики і в слов'янських текстах. Наприклад, в українському "Слові о полку Ігоревім" деякі дослідники вбачають залишки таких фраз. Зокрема ідеться про "бръзыя комони" (стрімкі коні) та "искати славы" (шукати слави), яка має паралель у Ріґведі (śrávas iccháti). Чи можна говорити про спорідненість обох формулювань? Якщо й так, то без достеменної впевненості. Деякі збіжності виглядають цікаво. Тим не менше, однозначно стверджувати про їхнє спільне походження як поетичної формули означає лукавити та видавати бажане за дійсне.
Так чи йнак, європейські кочівники полишили за собою для нас немалий багаж поетичної спадщини, яка пережила розпад прамови та тисячоліття переказів. Є цілком очевидно, що різні міфології індоєвропейських народів споріднені (Зевс - Перун - Одін, мотиви перемоги над зміями, культ сонця тощо). Але це зовсім інакше й дуже особливо — наочно бачити цю спорідненість через струни мовних паралелей — які б вони не були натягнені.
*ḱléwos, дійсно, виявляється, *n̥dʰgʷʰitom.
4100
24-06-24 11:56
Спермологос
У старогрецькій мові є чудове слово — σπερμολόγος (spermologos). Воно складається з двох коренів:
τὸ σπέρμα (sperma) — насіння
λέγω (lego) — збираю, говорю
Таким чином, це слово приблизно означає "словосій", тобто той хто даремно розкидається словами, наче сіючи зерном. Воно зустрічається у Святому Письмі: θέλοι ὁ σπερμολόγος οὗτος λέγειν; (Що би хотів сказати цей "спермологос"?) (Дії 17:18)
Різні переклади цього місця:
Хоменко: торохтій
Огієнко: пустомов
King James Version: babbler
Російський синодальний переклад: суеслов
Острозька Біблія: блѧди́выи (серйозно)
2600
23-11-17 10:46