Вхід Реєстрація
Реклама
Ваше рекламне місце
Забронюйте цей слот без конкуренції на обраний період.
Купити рекламу →
Логотип телеграм спільноти - Нотатки природоохоронця
Додано 14 лип 2024

Нотатки природоохоронця

@natureprotectionukraine
Кількість підписників: 480
Фото: 272
Посилання: 548
Опис:
про охорону довкілля в Україні, автор - Петро Тєстов

👥 Кількість підписників

480
Середній/День:: 0
Середній/Тиждень:: 0
Середній/Місяць:: +6

👁️ Середній перегляд на повідомлення

326
Середній/День:: 299
Середній/Тиждень:: 328
ERR: 67.92%

📊 Кількість повідомлень на день

0.3
Останній день: 0
Середнє за тиждень: 0
Середнє за день: 0.3

Історія зміни статуса

Офіційно не підтверджена 2024-07-14

Стіна

Статистика telegram каналу

​​На цьому тижні Верховна Рада буде голосувати за 12384 про рибне господарство.Про що він? Простими словами про узаконення СТРГ.Це коли водосховище чи ставок не береться повністю в оренду під аквакультуру, але на його частині бізнес отримує право розводити і виловлювати рибу. Навіщо це робиться? Бо є певні переліки водосховищ, які Водний Кодекс забороняє передавати в оренду. Це ті, що під питне водопостачання та комплексні. Але рибу ж хочеться розводити.Ще цей законопроект вводить можливість обмежувати доступ до прибережки і будувати там "потрібні для аквакультури споруди". При цьому якщо в сам текст закону вводиться обмеження площі ділянки і що це обмеження буде лише біля садкових ліній, то в змінах в відповідні статті Водного Кодексу України вже немає цього.Це вже друга спроба: попередній законопроєкт з іншим номером (8119) , але такий же по суті, був ветований президентом. Не тому що в ОП видатні природоохоронці. А тому що є Конституція та інші закони. І якщо заборонена оренда - то просто назвати її іншим словом це якось не ок. Ладно, я не юрист-конституціоналіст, а природоохоронець. І якщо вже держава ніяк не може прожити без рибництва на цих водосховищах то можна було б встановити екологічні запобіжники як то : ·       Погодження переліку водосховищ які передають частково рибникам з боку "довкіллєвої" частини Мінекономіки чи ДАВР·       Громадське обговорення цього переліку·       Вичерпний перелік споруд які можуть будувати в прибережці Були відповідні правки, але вони всі відхилені.Тому цей законопроект треба відхиляти.П.С. На скріні - зауваження юристів ВРУ . Все видн
Без оформлення проєктів землеустрою ("землі" по народному) національні парки не можуть повноцінно працювати.Але інколи це оформлення землі розпочинає рух парку від природоохоронної в "ресурсну" установу.Найгірший приклад, і мій біль - це Верховинський НПП.Я досі вважаю що він одна з найкращих природоохоронних установ в Карпатах. Бореться проти ГЕС, забезпечує реальну роботу служби охорони ( з змінами і ночівлею у високогір'ю!), розвиває туристичну і іншу інфраструктуру. Дуже класний візит-центр в Ільцях, і екостежка по болоті прямо за ним. Але з того моменту як отримали можливість рубати - роблять це.І так само без жодної іншої причини це робити окрім як заробити. Спочатку рік бодались з ними щодо рубок протипожежних розривів. Які хотіли робити в пралісах , і на межі з полонинами (ну тобто просто переносили межу з полониною на 100 метрів в ліс). Це відбили.А тепер - нові плани.Рубки в природних ялинових лісах, 100+. При цьому і багатоярусному насаджені (!).На висоті 1350 (!) над рівнем моря.Чи покращить це санітарний стан насаджень? Ні, тільки ще більше розладнає ці ялинники. А от матеріальний стан парку покращий, і ще я підозрюю і неофіціний матеріальний стан певних осіб.При цьому в парку купа штучних ялинників з на порядок меншою природною цінністю...Саме аби таких дурних рубок в ПЗФ і не було - ми проводимо спільно з ВВФ на наступному тижні семінар по тому, як запроваджувати рубки переформування в ПЗФ. Замість безглуздих санітарних - відновлювати корінні ліси.
​​⚖️ Сьогодні Вищий антикорупційний суд, Міністерство економіки та Фонд державного майна поставили громадськість і суспільство перед фактом, що колишня будівля Міндовкілля буде звільнена і передана у використання ВАКС.За словами керівника апарату ВАКС Богдана Крикливенка, голови Фонду державного майна України Дмитра Наталухи та міністра Олексія Соболєва, жодних інших альтернативних варіантів немає. І серед 70 варіантів будівель у місті Києві лише будівля колишнього міністерства відповідає вимогам для розміщення ВАКС.🏢 При цьому нової окремої будівлі міністерству не передають, а надають на правах оренди частину будівлі НАК «Нафтогаз» на період, допоки Уряд не виділить кошти на ремонт іншої будівлі на Хрещатику, яку пропонують замість існуючої. Крім того, щоб повністю компенсувати площі, які пропонуються до передачі ВАКС, окремо передадуть будівлю, розташовану в іншій частині Києва. Фактично забирають будівлю міністерства і перевозять усіх в орендоване приміщення, і невідомо, коли нададуть інше. При цьому, залежно від прийнятих рішень, є загроза проведення двох переїздів протягом одного року.🌿 На нашу думку, це ніщо інше, як продовження цілеспрямованого знищення природоохоронної галузі, яке здійснює нинішній Уряд під керівництвом прем’єр-міністерки Юлії Свириденко за участі міністра економіки Олексія Соболєва та за мовчазної згоди віцепрем’єр-міністра Тараса Качки, який відповідальний за євроінтеграцію. Адже довкіллєва складова в євроінтеграції має чи не найбільшу кількість бенчмарків.📂 Крім того, переїзд — це реальний шанс загубити або втратити матеріали, які на даний час ще не оцифровані повністю. Це можуть бути матеріали щодо створення об’єктів природно-заповідного фонду та встановлення їх меж, копії матеріалів лісовпорядкування, які направляли на погодження, картографічні матеріали щодо земельних ділянок, матеріали з оцінки впливу на довкілля та інші документи, які часто використовуються в судах як підтвердження фактів корупційних дій чи дерибану довкілля.🤝 А Вищий антикорупційний суд — інституція, яка створена на вимогу закордонних партнерів України та за їх підтримки, — мав би демонструвати прозорість і публічність, нові підходи до прийняття рішень.❗️Натомість його представники ставлять громадськість просто перед фактом, коли рішення вже фактично прийняте, замість проведення прозорих консультацій та обговорення. Адже питання щодо передачі будівлі міністерства для ВАКС уже щонайменше 9 місяців вирішується кулуарно в державних кабінетах.⚠️ Виходить парадоксальна ситуація: під благими ідеями початку роботи ВАКС знищуються залишки довкіллєвої системи, створюються сприятливі умови для корупціонерів щодо уникнення покарання за екологічні злочини та паралізується робота з євроінтеграції.🌲 Окремо зауважимо, що керівництво Мінекономіки і Фонду державного майна вже більше ніж пів року не може вирішити елементарне питання щодо передачі невикористовуваних приміщень від ДП «Ліси України» до підпорядкованих Мінекономіки національних парків та заповідників.📢 Ми не віримо, що Фонд державного майна і Міністерство економіки прислухаються до думки громадськості. Адже, як продемонструвала зустріч, для них це питання вже вирішене. Але ми закликаємо Вищий антикорупційний суд не починати свою діяльність зі знищення довкілля. На нашу думку, єдиним компромісом у такій ситуації є лише отримання нового приміщення для міністерства з одночасним поверненням цій інституції статусу окремого і незалежного ЦО.
Щодо зміни керівництва ДП "Ліси України".Десь на одній з перших публічних зустрічей після створення ДП я казав, що якщо будуть масштабуватись практики умовного Тетерівського лісгоспу це буде ок і я буду підтримувати.Якщо ж навпаки, практики умовного Брустурянського (Ясінського) - то ні.Те що я бачу зараз - це велика "Брустурянка". Як і в плані ведення лісового господарства, охорони і захисту лісу, збереження природи, комунікації з стрейкголдерами.Тут були десятки постів про це. Візьму останній приклад. Те що екологи і лісівники між собою сваряться з питань рубок це в принципі норма. Це є у всіх країнах світу де я спілкувався з одною чи іншою стороною)Але от є питання , якби це не пафосно звучало, державницькі.Наприклад в рамках реформи чи створення ПЗФ з "вилученням" вивільнилось купа приміщень контор лісгоспів чи лісництв. Які належать державі. В той же час, як створені національні природні парки (державні установи!) не мають власних приміщень і інколи орендують (за державні гроші!) у приватників.Цілком логічно передати державні приміщення від державного підприємства, якому вони непотрібні до державних установ яким вони потрібні. Хіба ні?Ні! ДП "Ліси України" не хочуть. Чому? Бо просто не хочуть.Я відвідав штуки 3 таких нарад. На всіх них Ігор Лицур з папірця зачитує "приміщення використовуються лісовим господарством, передати не можемо".І те, в якому я ночував ще років 7 тому і вже тоді там не було вікон. І те, де я буваючи біля нього разів 20 за останні роки не бачив жодного разу працівників ДП. І те, де все лісництво передано в заповідник чи парк і до найближчого лісу ДП 5-6 кілометрів. Краще хай розвалиться - але "екологам" не передамо!Жодного прагматичного змісту. Навпаки, якби приміщення передавали - то ці ж заповідники чи нацпарки могли б допомагати з тими ж обстеженнями під ліміти чи інші рубки.Але ні. Принципова але беззмістовна позиція. І так багато по чому. Побачимо чи будуть зміни.П.С. Покращте умови роботи середньої керівної ланки - колишніх начальників лісових відділів чи головних лісничих лісгоспів які зараз числяться інженерами по офісам. Зменшіть навантаження і збільшіть заробітну плату. Це блін самим лісівникам в першу чергу треба буде!
​​Вчора Уряд прийняв експерементальну постанову по імплементації EUDR для експорту соїhttps://me.gov.ua/News/Detail/e6363eeb-bc08-4601-9fb6-a1dbda63a124Зміст її доволі простий - через державний аграрний реєстр (ДАР) агровиробник по своїм ділянкам отримує витяг, який підтверджує що ділянка не належала до шару лісів станом на 31 грудня 2020 року.Цим самим має підтверджуватись що вирощена продукція відповідала вимогам регламенту.І якщо визначення що таке знеліснення"знелісення — перетворення на сільськогосподарські угіддя лісових ділянок, визначених частиною сьомою статті 1 Лісового кодексу України, та інших лісовкритих земель, визначених частиною тринадцятою статті 1 Лісового кодексу України, незалежно від того, на землях яких категорій за основним цільовим призначенням вони розташовані, незалежно від права власності на них, незалежно від того, спричинене воно людиною чи ні, після 31 грудня 2020 р.;" відповідає вимогам ЄС і покриває самосійні ліси, то от з визначенням належної обачності (належної перевірки) аграрії трохи промахнулись))"належна перевірка щодо запобігання знелісенню та деградації лісів (далі — належна перевірка) — комплекс заходів, що здійснюються виробником сільськогосподарської продукції, продукція якого підлягає експорту, з метою підтвердження того, що така сільськогосподарська продукція не була вирощена на земельних ділянках, використання яких призвело до знелісення та деградації лісів; "Чому? Ну бо можна відкрити свіжий (цього місяця) посібник по EUDR (https://green-forum.ec.europa.eu/document/download/030c9bf7-a935-4d4d-91c6-bbddd745c181_en) і побачити, що продукція має відповідати не тільки критерію відсутності знелісення але й ЛЕГАЛЬНОСТІ. Додав скрін. В нашій постанові чомусь про легальність не згадали))Тобто якийсь виробник розоре прибережку, знищить таким чином луку, виростить там сою і далі відправить її в ЄС разом з супровідним документом що все ок, відповідає регламенту))Але в принципі ця постанова ок, правильний крок, на то це і експерементальна - можна буде законом все підправити.Якби ще хтось з контролюючих органів юзав ДАР - вони б здивувались скільки інших порушень можна буде знайти в цих "соєвих" заявках))
Наприкінці 2025 року понад два гектари землі в селі Святе Мізоцької селищної громади, за годину їзди від Рівного, передали в оренду на 49 років доньці відомого рівненського забудовника Сергія Качановського. З одного боку — ліс🌲. З іншого — водойма🐟. А по центру — котеджі, які виросли тут задовго до оренди землі🏡. Втім, селищна рада вирішила їх не помічати й оформила ділянки як вільні від забудови.Будинки стоять посеред лісу, частково на землях природно-заповідного фонду. «Четверта влада» з’ясувала, як вони там з’явилися і як до цього причетна фірма забудовника Романа Куриса, кума і колишнього бізнеспартнера в.о. рівненського міського голови Віктора Шакирзяна.Запрошуємо:👉 дивитися відео-розслідування про те як фірма Романа Куриса загородила заповідний ліс і ставок для незаконно збудованих котеджів👉 та долучатися до підтримки роботи «Четвертої влади». Ваша підтримка — це більше можливостей щоб ми викривали недобросовісні та злочинні схеми місцевих ТОП-посадовців та наближених до них людей.
​​Мав написати раніше про проєкт постанови «Про реалізацію експериментального проєкту щодо видалення дерев, чагарників та інших зелених насаджень за межами населеного пункту» https://me.gov.ua/Documents/Detail/9a688cc7-1c06-4c66-befb-2f9069800d23?lang=uk-UA&isSpecial=True&showMenuTree=trueВін вже у ДРС https://drs.gov.ua/wp-content/uploads/2026/05/2982.pdfІ пишу з величезним запізненням...Яку я бачу основну проблему?По ідеї ця постанова має регулювати лише рубку зелених насадження, які не належать до лісового фонду України, за межами населених пунктів.Ну тобто десь там поодинокі дерева на полях, чи там десь вздовж автодоріг.Але! По перше в переліку того, на що не поширюється дія цього порядку є певні види рубок які як раз здійснюються в межах лісового фонду. Але от самосійних лісів - нема....Нагадую, лісовий фонд це всі ліси незалежно від форми власності і цільового призначення. В тому числі і самосійні (крім там окремих виключень, в межах населенних пунктах чи на землях інфраструктури).Але при цьому серед переліку випадків де таке видалення здійснюється є "необхідності видалення зелених насаджень на землях сільськогосподарського призначення, з метою забезпечення можливості використання таких земель за цільовим призначенням"Щось не то, так? Як можуть поодинокі дерева заважати "використовувати за цільовим призначенням"?А от коли там самосійний ліс - то можуть.Дуже дивно бачити такі речі по узаконненню розліснення с/г земель, коли вже є сформована практика Верховного Суду по них! І імплементація регламенту EUDR десь же там на підході....Хочу вірити, що Мінекономіки і Мінюст виправлять і приберуть цей пункт про розліснення. Бо взагалі, постанова потрібна - але її треба доопрацювати і не легалізувати нею дуже сумнівні і шкідливі практики...П.С. Сподіваюсь і на позицію ДП "Ліси України" - це ж фактично землі, які мали бути б у вас в постійному користуванні пускають "під сокиру і плуг".
Вчора взяв участь в дискусії "Переосмислення водоохоронних обмежень у використанні земель:межі, проектування, європейська практика" , яку організували на базі Факультету землевпорядкування НУБіП України.Запис на відео https://www.youtube.com/watch?v=FEB-J2K29-EБуло озвучено багато слушних тез - що водоохооронні обмеження це не просто лінія на карті а мають відповідати конкретним цілям, що в межах населених пунктів є великі питання як це правильно врегулювати, що землевпорядникам і архітекторам треба геодані (водний кадастр!) і чіткі критерії як визначати ці зони тощо.Що треба нарешті зробити ЦМP на Україну.Обговорили питання водоохоронних зон, я тут згідний - в нинішньому вигляді їх існування доволі беззмістовне. Витрачати купу коштів на те, що немає реальних обмежень у використані.Імхо краще замість цього витратити ці ресурси на винесення заплав малих річок.В своєму виступі я наголосив що в Україні стосовно охорони природи широка дискреція багато де не працює.Бо коли є варіант знищити природу і заробити або її зберегти - то більшість вибере перший. І знайдеться купа науковців з доктоськими ступенями які підпишеться під цим.Тому у питанні водоохоронних обмежень реально працює лише прибережки. Чому? Бо є позиція ВСУ що вони існують в силу закону, і є робота правоохоронців які за цим слідкують.А от інше - ну як наприклад моє улюблене з видом угідь не працює. Бо є широка дискреція і нема контролю. І тому до будь-яких змін треба підходити дуже акуратно. Аби під благими намірами не нашкодити тому що хоч якось працює. В підтвердження цієї тези були і останні виступи учасників. Про поганий ПЗФ, про те що водоохоронні обмеження виводять багато сг земель з використання (21 століття, ау) тощо. Особливо було смішно чути про водоохоронні проблеми від Козинської селищної ради. Ага, нещасні які - не дозволяють нові Конча-Заспи побудувати....Але взагалі захід дуже класний, дякую оpганізатоpам. Я бачу є pішення які pеально можуть покpащити ситуацію!
Побачив вчора новину про передачу до суду справ про засіяння радіаційних щемель https://gp.gov.ua/ua/posts/radioaktivno-zabrudneni-zemli-zasivali-zbirali-vrozai-i-prodavali-suditimut-organizatoriv Про цю проблему мій колега Богдан Кученко писав ще в 2021 роціhttps://life.pravda.com.ua/columns/2021/06/10/245147Після цього були перевірки, суди. Була спроба через НФДУ це все узаконити (за державний кошт працювали саме на полях того фермера, по якому були кримінальні провадження, навіть кадастрові номери співпали - яке співпадіння, правда?).Тепер нарешті суд.Щодо майбутнього цих земель - на мою думку їх треба передати Древлянському заповіднику. Це Полісся, там відновиться через якийсь час самосійний сосновий ліс. Для цього мало б поворушитись ДАЗВ - державна агенція яка відповідає за Чорнобильську зону.Але навіть в ті часи, коли вони були підпорядковані Міндовкіллю ніяк не виходило примусити їх хоч трохи зайнятись забрудненою територією на Житомирщині.Чому очевидно - бо навіщо їм займатись тим, де у них немає заробітку? Державні інтереси - це не про них!
​​Щороку Держекоінспекція проводить операцію «Первоцвіт» зі збереження ранньоквітучих рослин. Це правильно і дає свої результати.Але деякі її територіальні органи чомусь не помічають, коли ці ж первоцвіти нищаться лісівниками. Наприклад, Держекоінспекція у Львівській області.🔸 Місяць тому ми виявили факт проведення суцільної рубки в місцезростанні білоцвіту весняного в Дрогобицькому надлісництві і звернулися до екоінспекторів, додавши фотографії пнів і рослини. • Бо це ж пряме порушення не тільки законодавства про червонокнижні види рослин, але й екологічних умов висновку з оцінки впливу на довкілля.🤷‍♀️ Відповідь перевершила найгірші очікування. ДЕІ навіть не пробувала виїхати на місце і просто послалася на те, що «в матеріалах лісовпорядкування та у звіті ОВД білоцвіт відсутній».УявляєтеТобто якщо в документах чогось немає, то його в принципі і не може існувати — така логіка? 🤔Ми маємо підозри, що така сліпота львівських екоінспекторів не випадкова.А в тому, що ділянка заболоченого вікового дубового лісу з червонокнижними видами знищена назавжди, винні не тільки лісівники, але й аудитори компанії SGS, які видавали цьому лісгоспу сертифікат FSC і з року в рік підтверджували, що лісгосп виявляє і зберігає рідкісні види флори, і автори звіту з оцінки впливу на довкілля, які чомусь «не побачили» білоцвіт.📝 Ми готуємо скаргу до правоохоронних органів. Вважаємо, всі причетні до цієї ситуації мають понести відповідальність.