Вхід Реєстрація
Реклама
Ваше рекламне місце
Забронюйте цей слот без конкуренції на обраний період.
Купити рекламу →
Логотип телеграм спільноти - Deep Dark UA
Додано 14 лип 2024

Deep Dark UA

@deepdarkUA
Кількість підписників: 1 720
Фото: 69
Відео: 2
Посилання: 301
Опис:
Всесвіт глибокий і темний. Заглядати разом - не так страшно. Легкий дайджест розділом astro-ph українською
Джерело

Deep Dark UA | Що ви там, мерзнете, бісові діти? То ось вам зігрвіваюча історія. Сьог...

Логотип телеграм спільноти - Deep Dark UA Deep Dark UA @deepdarkUA
1 500 Охват/переглядів 2025-05-12 08:14 Повідомлення №409
Що ви там, мерзнете, бісові діти? То ось вам зігрвіваюча історія. Сьогодні буде про EX Вовка (і ні, це не для пацанячо-цитатних пабліків)JWST's Sharper View of EX Lup: Cold Water from Ice Sublimation during Accretion Outburstshttps://ui.adsabs.harvard.edu/abs/2025ApJ...984L..51S/abstractEX Вовка, вона ж EX Lupi, EX Lup - зовсім молода зоря, класу M0:Ve(T) за 500 світлових років від нас, масою 0.6 сонячних. Вона тільки закінчила формуватись і має навколо себе велетенський акреційний пиловий диск (аж до 150 а.о. в радіусі) - з такого згодом, можливо, сформуються планети. З цього диску на неї деколи щось падає, і молода зоря у відповідь буйно плюється у відповідь, еруптивними спалахами. JWST уважно подивився на цей процес і вчені помітили цікавий феномен - під час спалахів значно зростає випромінювання в спектральних лініях води. Отже, коли відбувається такий спалах, то тепла що виділилось вистачає що розтопити лід, що міститься в цьому диску. Він тане, вода стає газом і ми її бачимо. Через кілька років все замерзає знову, а спалахи трапляються раз або кілька за декаду. Ось такий суворі умови в цій системі - весна тільки тоді коли на зорю щось звалиться. А ще її диск багатий на силікати (форстерит, енстатит і звичайний пісок), такі, з яких зроблені багато астреоїдів в нашій системі. Що ж, будемо надіятись що її чекатиме доля нашої системи - з часом молоде сонце розкочегариться, стане тепліше, з диску сформуються планети й через пару мільярдів років якийсь довбень вже там буде писати в телеграм про її сусідів. А поки потішимось що весна і літо в нас настають зовсім не випадково і їх точно можна чекати вже найближчим часом, ну чи хоч колись…