Вхід Реєстрація
Реклама
Ваше рекламне місце
Забронюйте цей слот без конкуренції на обраний період.
Купити рекламу →
Логотип телеграм спільноти - Deep Dark UA
Додано 14 лип 2024

Deep Dark UA

@deepdarkUA
Кількість підписників: 1 719
Фото: 69
Відео: 2
Посилання: 301
Опис:
Всесвіт глибокий і темний. Заглядати разом - не так страшно. Легкий дайджест розділом astro-ph українською

👥 Кількість підписників

1 719
Середній/День:: +2
Середній/Тиждень:: -1
Середній/Місяць:: -7

👁️ Середній перегляд на повідомлення

1 695
Середній/День:: 1,900
Середній/Тиждень:: 1,304
ERR: 98.6%

📊 Кількість повідомлень на день

0.3
Останній день: 0
Середнє за тиждень: 0.1
Середнє за день: 0.3

Історія зміни статуса

Офіційно не підтверджена 2024-07-14

Стіна

Статистика telegram каналу

👁 882 26-06-06 12:22
На каналі Івана вийшло нове відео, присвячене найсерйознішій проблемі в сучасній космології, Hubble tension (“Напруження Хаббла), яке вам всім звісно варто подивитись:https://youtu.be/LyFm4gJjyRoА я ж хочу похвалитись своєю роботою, якраз в тему. Цієї весни я знайшов час, щоб довести до статусу доброї в українській вікіпедії статтю про наднові типу Ia. https://uk.wikipedia.org/wiki/Наднова_типу_IaЦе ключові об’єкти для людства в питанні побудови драбини відстаней на її останньому щаблі, це поки що найкращі “стандартні свічки”. Цей термін означає, що ці наднові, вибухаючи, світяться з однаковою світністю протягом певного проміжку часу. Знаючи її, можна розрахувати точну відстань, яку пройшло світло від них до Землі, а його червоне зміщення покаже на скільки за цей час розширився Всесвіт. Таким чином можна точно відслідковувати історію розширення Всесвіту. Саме з виміром швидкості розширення Всесвіту, параметром Хаббла, і пов’язане напруження Хаббла, але зараз звертаю увагу на ці дивовижні маячки-світлячки Всесвіту.Якщо хтось коли-небудь цікавився, яку найпотужнішу термоядерну бімбу можна зібрати в нашому Всесвіті, то ось вам відповідь — це наднові типу Ia. Хоча ми й не знаємо достеменно механізму їх виникнення, майже напевно відомо, що це спалахують білі карлики, які трохи об’їлися - набрали стільки речовини від партнера-зорі, що гравітація запалила в них наступний етап термоядерного горіння, а саме горіння вуглецю. Гіпотези різні — це можуть бути як злиття двох карликів, так і системи, де білим карликом була лише одна зоря. В будь-якому разі, горіння відбувається дуже швидко, а бабах виходить мегапотужний - наднова зрівнюється на якісь секунди за яскравістю із галактикою в якою вони живуть - тому їх видно дуже далеко. Бабах розриває на шмаття зорю, що спалахнула, а після того ми ще тижнями спостерігаємо післясвітіння — радіоактивні залишки вже важких ізотопів, що синтезувалися у вибуху, розпадаються та випромінюють купу фотонів. Оскільки вибухають карлики досягнувши однієї і то й ж маси - межі Чандрасекара, то стало можливо стандартизувати їхню криву блиску - в залежності від спектру. Якщо вони харчувались чимось важким (наприклад іншим білим карликом) то й в залишках будуть важчі елементи (мабуть). Ці наднові не часті гості у нашому Всесвіті. Хоча сучасні каталоги містять вже тисячі зафіксованих спалахів наднових типу Ia, востаннє, в нашій Галактиці так вгатило в ще 1604 році. Цю наднову спостерігав Кеплер, і його іменем її і назвали. Згодом вияснили що відстань до неї ~20 000 світлових років - далеко, але все таки це було в Чумацькому шляху. Оцінки вказують що навіть в такій великій галактиці як наша, наднові типу Ia трапляються раз на кілька сотень років. На відміну від жостких гама-спалахів, боятись їх нічого, адже майже вся енергія вивільняється через фотони та нейтрино. То ж, оскільки в нас давно їх не було - може ще застанемо одну, поки ми тут?В будь-якому разі, тепер ця купа непотрібної вам інформації зібрана в одному місці, в статті на укрвікі. Приємного задротства по цій темі всім!#космологія #наднова #вікі
👁 635 26-06-04 07:53
Вітаємо, друзі! Хочемо поділитися з 11-класниками, які цікавляться і поглиблено займаються фізикою, інформацією від найпотужнішої кафедри теоретичної фізики в Україні. УВАГА! 🎓 Вступ на нову програму з теоретичної фізики у КНУ + стипендія до 800 євро/місяць!З 2026 року на фізичному факультеті КНУ імені Тараса Шевченка відкривається нова освітня програма:🔹 «Квантова теорія поля, теоретична та математична фізика»Для найсильніших вступників передбачено спеціальну стипендіальну програму від закордонних спонсорів у розмірі від 400 до 800 євро щомісячно протягом усього першого року навчання.Стипендія надаватиметься:🥇 Призерам і переможцям міжнародних олімпіад з фізики (IPhO, EuPhO, Nordic-Baltic), математики та астрономії.🥈 Володарям дипломів І та ІІ ступеня Всеукраїнських учнівських олімпіад з фізики, математики або астрономії.🥉 Володарям дипломів ІІІ ступеня Всеукраїнських учнівських олімпіад з фізики, математики або астрономії. 📝 Вступникам, які склали НМТ з фізики чи математики не менше ніж на 190 балів.📌 Остаточний розмір стипендії для кожної категорії буде визначено після завершення вступної кампанії та становитиме від 400 до 800 євро на місяць.📌 Стипендія виплачується додатково (!) до академічної стипендії КНУ.📌 Після першого року навчання її можна продовжити за прозорою рейтинговою системою, яка враховує: • академічні результати; • наукові досягнення; • роботу з молодшими студентами та школярами; • участь у популяризації науки; • активність у житті кафедри.Якщо вас захоплюють фундаментальна фізика, математика та сучасні теорії будови Всесвіту — будемо раді бачити вас серед студентів нової програми!Всім зацікавленим звертатися до гаранта програми, завідуючого кафедрою Вільчинського Станіслава Йосиповича: - e-mail [email protected] WhatsApp за номером +380663929441
👁 966 26-05-26 17:28
Продовжимо тему? Отже, ви й далі граєтеся в Бога і думаєте, де б то в Галактиці завести собі життя, тоді і ця стаття стане Вам пригоді, панеБоже!Gamma Ray Bursts Effects on Extinction and Survivability in the Galaxyhttps://arxiv.org/abs/2603.18250Якщо в попередній статті Ви пересвідчились що сусідство з агресивними залишками наднових - це не проблема, то тут для Вас оцінили вплив на виживаємість (в т.ч. високорозвиненого) життя після гама-спалаху в рідній Галактиці.Спойлер - все досить погано. Гама-спалахи - це найенергетичніші події у Всесвіті, перевершують навіть спалахи наднових. За кілька секунд вивалюють стільки енергії, скільки Сонце за весь час свого існування. Ніхто достеменно не знає механізму формування гама-спалаху, однак, скоріш за все, це пов’язано з колапсарами - супернадмасивними зорями, які в один момент провалюються в себе і формують чорні діри. Ну, хто б сумнівався.Всі спалахи (їх сотні, а може, вже й тисячі), що спостерігалися до цього часу, були не просто поза нашою галактикою, а ще й дуже далеко — сотні мільйонів парсеків мінімум. А якщо такий трапиться в нашій галактиці, то нам з великою ймовірністю - торба. Подейкують, що Ордовицько-силурійське вимирання, 450 млн. років тому сталося якраз через один такий спалах поруч. Механізм приблизно наступний: гама-промені випалюють захисний озоновий шар атмосфери, і після цього лютий ультрафіолет вже від Сонця винищує складні форми життя. І ось, в роботі розглядають такі сценарії, оцінюють “зони смерті”, прикидають хто зможе вижити і за скільки часу життя відновиться. Ну, досить похмурі висновки, якшошо)Так що. Прочитавши оце на Вашому місці. Я б дуже в Бога не загравався. А якщо загравався, то вибирав би галактики подалі від активних зон зореутворення (там масивних зір буде побільше). А краще пішов би вгасив трохи пива. Завтра може й не настати. Але, я мабуть дарма вас лякаю після всіх тих арєшніків… Та все ж пива випийте, якщо є нормальне, візую вам цю процедуру!#grb #косміти
👁 1,130 26-05-16 13:17
Ось вам приємних травневих новин за це!Якщо ви влаштуєтесь тесь підпрацювувати Творцем світу, то знайте - світні залишки наднових поблизу вашої сонячної системи вам не стануть на заваді!Survival of Molecular Complexity under Recent Supernova Feedback: Detection of Hot Cores in RX J1713.7-3946https://arxiv.org/abs/2605.13231Вчені подосліджували спектри протопланетних дисків поблизу залишків наднових. Такі залишки є джерелами космічних променів та рентгенівського проміння в тому числі - що потенційно могло зіпсувати вам хімію в протопланетних дисках поруч. Але не бійтесь! Виміри показали що складні молекули все одно присутні, навіть якщо у вас такі активні небезпечні сусіди поруч. Люди вивчали молекулярні хмари всередині залишку RX J1713.7-3946 з допомогою Атакамського великого міліметрового масиву. Метанол, метилформіат, диметиловий етер, ацетальдегід та інше складне органічне барахло - все на місці! А значить утвориться і на ваших планетах що створяться з таких молекулярних хмар, і щось складніше навіть також. Всяке сульфур- і нітрогено- вмісне барахло теж є, більше 20 різних молекул, в т.ч. 9-атомні. Складні молекули можливі в таких умовах, ура!RX J1713.7-3946 - відносно молодий залишок наднової, всього кілька тисяч років, в сузір'ї Скорпіона. Молекулярні хмари в ньому, які вони дослідили, мають досить низьку концентрацію речовини (різниця з атмосферним тиском на 12 порядків), але вони вже досить теплі (температура > 100 K) і величенькі (500 а.о. в діаметрі) щоб там мутилась якась цікава хімія. Хіба це не круто що ми такі деталі дізнаємось на таких відстанях? Так що, якщо там хтось влаштується зароджувачем життя - пишіть, може вдасться його зародити прямо в цих молекулярних хмарах, без планет?#залишки_наднових #астрохімія
👁 1,260 26-04-20 13:06
Ось трохи дивного Всесвіту, в якому ми живемо. Ви ж знаєте, що досліджуючи космологію можна вийти на виміри із.. фізики частинок? Так, ефективна сума мас нейтрино - цілком космологічний параметр, на який можна отримати обмеження просто шось там розглядаючи в далекому космосі. Все тому, що нейтрино, як окрема складова нашого Всесвіту значно повпливали на темп його розширення. Космологічні нейтрино що народились в ранньому Всесвіті та відщепились від іншої матерії (тобто більше не взаємодіяли з нею) при охолоджені залишили свій відбиток у великомасштабній структурі. І космологи вже давно пробують оцінити якою максимальною мала б бути сума мас всіх трьох сортів нейтрино, щоб Всесвіт був саме такий яким ми його бачимо. В свою чергу, над відшуканням значенням мас нейтрино (які майже не взаємодіють і які дуже легкі, найлегші елементарні частки які ми знаємо) важко працюють фізики-експериментатори у всяких хитромудрих детекторних експериментах. На разі відомо, що ця сума маса не може бути більшою ніж приблизно 0.8 еВ - це майже в мільйон раз менше ніж маса електрона. І ось що цікаво, незабаром в космос полетить Nancy Grace Roman Space Telescope (NGR). І він настільки добре робитиме космологічні спостереження, що здається, вперше обмеження з космології матимуть шанс обігнати обмеження від детекторщиків!Forecasting neutrino mass constraints from the Nancy Grace Roman Space Telescopehttps://arxiv.org/abs/2604.14504В цій статті вчені використали синтетичні дані - згенеровані так і в такій кількості, наче їх вже наспостерігав ще незапущений NGR. Вони отримали можливе обмеження в 0.38 еВ. Так, строгіше ніж очікувані найостанніші обмеження нейтринного експерименту KATRIN. Це всього лиш рахуючи галактики на небі, на червоному зміщенні до z=2. Ось в такому чудному Всесвіті і доводиться жити! Клас.#нейтрино #космологія #телескоп
👁 895 26-04-17 11:00
А ось вам п'ятничне: можливо однією загадкою в астрофізиці менше. Пам'ятаєте скільки шуму свого часу наробив телескоп Вебба, коли відкрив маленькі червоні цятки, Little Red Dots (LRD) в далекому минулому? Вчені здається знайшли їхні аналоги значно ближчі до насDiscovery of low-redshift analogues to "Little Red Dots" in DESI: A later evolutionary stage of compact LRDs?https://arxiv.org/abs/2604.14551Для цього скористалися теж нашумівшим (в космології) вже оглядом неба DESI. І такі аналоги знайшли на червоних зміщеннях z ~ 0.2-0.4. А оригінальні LRD були на z більше 10. Тобто ці сучасні, порівняно з тими, від нас буквально рукою подати, всього-то 2-3 гігапарсеки від Землі. Таких сучасних аналогів LRD знайшли поки тільки 5 (самих LRD десятки чи може вже сотні). Чому вони аналоги? Бо мають схожий за формою SED, тобто розподіл енергії в спектрі.Нагадаю, що наразі запропонована розгадка LRD - це надмасивні чорні діри в ядрах галактик, але дуже запилені, від чого акреційний диск навколо них сильно "червоніє", якщо їх спостерігати здалеку. Ну і +космологічне червоне зміщення. В їхніх сучасних аналогів SED схожий, хоч і має відмінності з врахуванням еволюції галактики. Але, вони в нас є зараз - отже могли й тоді бути. Схоже що вклад материнських галактик в спектр сучасних LRD більший, бо й самі галактики з того часу мали б підрости, все логічно. А в ранніх LRD їхня чорна діра складала значно більшу частку маси галактики, 1/1000, а зараз мабуть 1/1000000 чи й менше. Мабуть страшно було з таким чудом жити тоді. Але чи й жив тоді хтось? Тільки ось як в ранньому Всесвіті ті чорні діри так швидко виросли? Цю загадку все ще розгадують.#чорні_діри #JWST
👁 2,990 26-04-16 12:46
Егегей! В мене для вас чудові новини!Львівське Товариство Науковців за підтримки Simons Foundation та у співпраці із ЛКП “Львівське Радіо” оголошує про відкриття першого постійного науково-популярного лекторію у Львові “Світло Науки”! На наших регулярних лекціях ви зможете дізнатися про найостанніші досягнення в найширшому спектрі наук від провідних львівських науковців, справжніх професіоналів у своїй сфері. Якщо вас заворожують всі досягнення наукового методу і шалений поступ людства у пізнанні Природи за останні століття, якщо ви хотіли б дізнатися більше про фронтир науки — ласкаво просимо до нашого лекторію! Особливо цікавими наші лекції будуть для тих, хто ще тільки мріє пов’язати свою кар’єру з наукою — школярам старших класів та студентам! Однак ніяких обмежень в нас нема — запрошуємо абсолютно всіх на наші лекції! Вхід вільний!Перша лекція відбудеться вже в наступну суботу, 25 квітняДуже швидко ми оголосимо точний час та місце лекції!яку звісно буду читати я. Тому позначайте день в календарі! Буде мегатоп!#лекція
👁 1,250 26-04-11 09:49
Останні два тижні в нас пронеслись прохолодні дощі, які трохи вспокоїли шумну пилюку, що була в першій, сухій половині весни. І я подумав, чи ми самі є, як не шумною космічною пилюкою? А що б могло заспокоїти нас, космічну пилюку? Ось трохи заспокійливої інформації: вчені уважно пошукали чорні діри в наших околицях, і здається, нічого не знайшли, так що можете бути спокійними:Searching for Isolated Black Hole Candidates within 15 pc of the Solar System in Gaia DR3https://arxiv.org/abs/2601.14499Вони використали огляд Gaia DR3 (нагадаю, це найповніший огляд зір в нашій галактиці) для того щоб знайти признаки того, що десь в околиці 15 парсек (50 світлових) років є чорна діра, що активно пилососить міжзоряне середовище.Згідно з моделями еволюції зірок, у нашій Галактиці має бути до мільярда чорних дір зоряних мас. Більшість із них — ізольовані, оскільки вони або втратили компаньйона під час вибуху наднової, або злилися з ним. Вчені моделювали спектри випромінювання, використовуючи моделі ADAF (потоки акреції, де домінує адвекція) та додавали вплив релятивістських струменів. В ході аналізу каталогу Gaia DR3 серед 1071 об'єктів в межах 15 пк було виділено 5 джерел, які не мають класифікації в базі даних SIMBAD і можуть бути кандидатами в такі ізольовані чорні діри. Але прикол в тому що чорними дірами ці джерела можуть бути лише якщо вони знаходяться в міжзоряному середовищі потрібної температури. Всі джерела розташовані поблизу площини Галактики, що означає що скоріш за все щось інше яскраве, що просто не можна пояснити звичайними зорями (наприклад скупчення зір, де вони якось взаємодіють між собою). Так що, біля нас чорних дір МАЙЖЕ НАПЕВНЕ нема. Я надіюсь це вас трохи заспокоїть! Хоча я не розумію людей, що бояться чорних дір. Дуже милі об'єкти, що просто згрібають всю ентропію в галактиці в себе. І чудові лабораторії для квантової гравітації! Так що я цій новині не радію. Але ми всеодно колись і до них доберемось! Он, до Місяця покатались недавно, і успішно навіть) (всіх вітаю!)Також завтра ми будемо святкувати велике свято - день космонавтики, 12 квітня. Постарайтесь не понапиватись як ті поросята, а то дійсно вас затягне якась чорна... канава... (в мене колись так було). Всіх зі святом!#чорні_діри
👁 1,510 26-04-01 18:54
Спостережний вечір в хату, друзі. Та який спостережний, там ж дощ. Зато, вже за пару годин ті гаврики американські будуть стартувати на Місяць, місія Артеміда-2 всі діла. Я закликаю вас спостерігати за ними тут https://www.youtube.com/watch?v=Sx2TpiiJgDgабо тутhttps://www.youtube.com/watch?v=HlYMe6b39PIНу а мені, на жаль, робочий графік не дозволить це зробити. Мус спати щоб гарно працювати. Але хотів звернути вашу увагу ще на таку цікавинку перед стартом. Це потужна місія. Планують облетіти Місяць. Планують побувати на найдальшій відстані від поверхні Землі ever (тобто Аполони так далеко не залітали, вони будуть "вище" від поверхні Місяця летіти, ~6500 км). То ж я пішов почитав про їхній космічний корабель (КК), "Оріон" (ось тут, https://www.nasa.gov/wp-content/uploads/2023/03/orion-by-the-numbers-2022.pdf). Це не просто консервна бляшанка в космосі, на якій наприклад Гагарін літав. Ця штука важить до 13 тон і має досить потужні двигуни (8 шт.), які разом можуть видати тягу до 400 кг. В залежності від конфігурацій, воно може видати на орбіті delta v в межах 1.2-1.5 км/с. Ну а політ почнеться з того, що ракета-носій SLS закине цей КК на майже-геостац орбіту. А далі легка вправа з орбітальної механіки - куди (як далеко) цей корабель може полетіти сам з цієї орбіти з даним delta v (беремо 1.5 км/с). Так от. В мене вийшло, що ті хлопаки цілком здатні покинути гравітацію Землі. Тобто полетіти собі по гіперболі, в світ широкий. Ну ок, з Сонячної системи не втекли б. Але Землю повністю покинули б точно. Ще й гіперболічний надлишок швидкості в 1-2 км/с залишиться. Тобто цим гаврикам цілком під силу покинути нашу всрату планету. Покинути тут це все гімно, цю цивілізацію-невдаху. Назавжди. Мають для цього засоби, так сказать. Але. На мою думку, вони сьогодні успішно запустяться, та все таки вирішать повернутись. Якщо так і буде - це значить вони ще вірять в нас, попри все, ще дають нам шанс. Що ж, це ми скоро дізнаємось (вболіваємо за них!). А ви б дали?..#місяць #орбіта_Землі
👁 1,340 26-03-20 16:00
#жартдня Треба трибют? Треба трибют. Ловіть! (в коменти додавайте ще)Чак Норріс міг засмагати під сонячними нейтрино.***Коли Чак Норріс відправився на Венеру, Сонце деформувалось під приливними силами.***Прилетівши на Венеру, він видихав там весь фосфін.***А коли Чак Норріс відправився на Місяць, останньому довелось добре постаратись щоб причакнорісіння відбулось вдало.***Перхлорати в ґрунтах Марса зовсім не заважали цибульці, яку там посадив Чак Норріс. Навпаки, зразу солена виросла.***Гравітаційний маневр Чака Норріса навколо Юпітера зародив життя на Іо та Європі.***Міжзоряний об’єкт 1I/Оумуамуа вирішив не наближатись до Землі відчувши Чака Норріса***Міжзоряний об’єкт 3I/ATLAS випарував весь газ, що мав, і, ламаючи закони небесної механіки, з прискоренням покинув Сонячну систему, відчувши його ж.***Це не наднові типу Ia в небі спалахують — це Чак Норріс, мадруючи Всесвітом, прикурює собі цигарку.***Це не наднові типу ІІ — це Чак Норріс в шпорах по якійсь каменюці гуляє.***В космологічній моделі Норріса час розширюється, а простір можна описувати конформної змінною***Конформна циклічна космологія - це просто Чак Норріс грається з йойо***Протони не розпадні в нашому Всесвіті просто тому що Чак Норріс їм наказав. Так що не чекайте на подвійний бета-розпад. Не буде.***Коли Чак Норріс шукав придатну планету для життя, то тільки навколо надмасивних чорних дір в центрах галактик.***Адже тільки релятивістський міжзоряний вітер міг кувойдити його волосся.***За допомогою релятивістських джетів із чорних дір Чак Норріс чистив собі чоботи.***Коли Чак Норріс включав потужний прилад (холодильник наприклад) в розетку, то ставався FRB (fast radio burst)***В якості магнітиків на холодильнику в нього, до слова, були магнетари.***Щоб зробити собі флюрографію Чак Норріс викликав GRB (gamma ray burst)***Одного разу Чак Норріс дивлячись на зоряне небо сказав WOW. Через кілька десятків років ехо відбилось від якоїсь туманності і тепер ми знаємо це як WOW-сигнал***Чорні діри, так? А може це просто тягарці для Чак Норрісової вудки?***Що? Нейтронні зорі? Та це просто ізотопи Чакноррісію ⁹⁹⁹⁹⁹⁹⁹⁹⁹Cn***Гралися в дитинстві м'ячиками стрибунцями? О, а в Чака Норріса були блакитні надгіганти для цього.***Ну і нарешті. В нашого Всесвіту була така мала ентропія в момент народження тільки тому, що якраз тоді Чак Норріс трохи поприбирав. *************Бувай, техаський рейнджере! Нам тебе бракуватиме!