Статистика telegram каналу - @bdisknu

Спецслужби

Subscribers: 2059
Photos: 1170  Videos: 21  Links: 894 
Бюро досліджень історії спеціальних служб https://bdis.org.ua/ Чат: @bdisKNU_chat Зв'язок: @bdisAskBot
2022-02-11

Кількість підписників

Історія змін лого

2024-05-03
2024-04-30
2024-04-28

Історія змін назви

Спецслужби
2024-05-03
Telegram: Contact @bdisKNU
2024-04-30
Спецслужби
2024-04-28

Історія зміни типу аккаунта

Публічна группа чи канал
2024-05-03
Акаунт Telegram
2024-04-30
Публічна группа чи канал
2024-04-28

Історія зміни статуса

Офіційно не підтверджена
2022-05-25
🇺🇦1948 року загинув Музика Ярослав Іванович на псевда «Дударик», «Збруч».

Як і про багатьох українських контррозвідників тих років, про Музику залишилось зовсім мало інформації.

Відомо, що народився майбутній контррозвідник 1913 року і з тих пір, як можна судити з його відомої біографії, мав довгий 35-річний шлях від учня до політично свідомого борця за незалежність.

21 листопада 1945 року «Дударик», тоді ще на посаді коменданта боївки СБ, був поранений у с. Бутини Львівської обл. Очевидно, що з тих пір він встиг проявити свої кращі якості, бо знаємо, що його останнє призначення було шефом СБ районного проводу ОУН.

Знайшов він свою смерть у тому ж таки с. Бутини 24 січня 1948 р. у нерівному бою оточеним НКВС в облаштованій в будинку криївці. Похований в м. Рава-Руська Жовківського р-ну.

На фото: повстанці будують у лісі криївку.

Якщо вам відомо більше про цю людину — напишіть нам:
🤖@bdisAskBot

#День_в_історії
——————————
Підписатись
Памʼятаєте про смерть співробітника ГУР МО та учасника переговорів у Гомелі Кірєєва Дениса Борисовича? Ми писали про це тут.

The Wall Street Journal знайшло додаткову інформацію про його біографію та роль на початку повномасштабного вторгнення РФ.

Кірєєв, якого СБУ називала зрадником, напередодні вторгнення РФ попередив ГУР МО про план Москви захопити Київ. За словами генерала Кирила Буданова, Кірєєв передав інформацію від своїх російських контактів, яка допомогла ЗСУ успішно захистити столицю в лютому 2022 року.

За словами Буданова, Кірєєв розвивав зв'язки з європейськими розвідувальними службами, а також із російськими військовими та урядовцями. Він також погодився представляти Київ на ранніх переговорах про припинення вогню між РФ і Україною. За словами одного з друзів, Кірєєву "подобалося грати роль агента 007".

Кірєєв все життя перебував на перетині сфер російського та українського бізнесу та безпеки, тому привернув увагу Буданова. Коли навесні 2021 року Росія почала накопичувати війська на кордоні з Україною, Буданов викликав Кірєєва до штабу ГУР й попросив його використати свої зв'язки, щоб проникнути до російської військової розвідки. Банкір їздив із Харкова до РФ і потім доповідав Буданову.

Восени 2021 року Кірєєв почав передавати інформацію про можливе вторгнення і початок планування операції в Москві. Вдень 23 лютого Кірєєв передав Буданову нові розвідувальні дані: Путін щойно віддав наказ про вторгнення рано вранці. Кірєєв зазначив головну точку удару по столиці (аеропорт "Антонов").

Оскільки Кірєєв був знайомий з двома членами російської делегації, Буданов запропонував йому взяти участь у переговорах – і той погодився. Після цього на Кірєєва був здійснений напад у Києві. За словами Буданова, у ніч перед другими переговорами в Білорусі Кірєєву зателефонували з офісу начальника контррозвідки СБУ Олександра Поклада.

Кірєєв приїхав на київський залізничний вокзал разом зі своєю особистою охороною та агентами військової розвідки для поїздки до Білорусі. Група поїхала в центр Києва і зупинилася біля Софійського собору. Під'їхало кілька мікроавтобусів з агентами СБУ, які наказали співробітникам військової розвідки та охоронцям Кірєєва скласти зброю. Кірєєва відвели до мікроавтобуса. Приблизно через 90 хвилин агенти військової розвідки були викликані на місце, де вони знайшли тіло Кірєєва з кульовим отвором у потилиці.

Президент України Володимир Зеленський підписав документи про нагородження Дениса Кірєєва посмертно медаллю за "винятковий внесок у захист державного суверенітету та державної безпеки". Після цього у липні було усунено з посади голову СБУ Баканова та генералів відомства.

——————————
Підписатись
В Австрії затримали сина колишнього співробітника російського Генштабу. Його підозрюють у шпигунстві

Він передавав РФ відомості про загальні настрої стосовно російсько-української війни в Австрії, зовнішню політику та безпекову ситуацію в країні. З 2018 по початок 2022 року він здійснив 65 поїздок, у тому числі до РФ, Білорусі, Туреччини та Грузії. Востаннє до Москви він прилітав у лютому 2022 року.

При обшуку його квартири виявили прилад для відстеження підслуховуючих пристроїв, приховані відеокамери і захисний костюм. Крім цього було вилучено техніку, на яких зберігалося близько 10 мільйонів файлів.

Сам підозрюваний громадянин Греції російського походження, його батько-колишній співробітник Генштабу РФ, який раніше працював дипломатом у Німеччині та Австрії.

Управлення держбезпеки оцінює, що в Австрії може знаходитись до 7 тисяч предстаників іноземних розвідок.

——————————
Підписатись
У США п'ятьох росіян звинуватили в закупівлях військових технологій для оборонного сектора РФ в обхід санкцій

Їх звинувачують у змові з метою отримати від компаній США технології військового та подвійного призначення для російського оборонного сектора та контрабанды патронів для снайперської зброї в "обхід" санкцій США.

Як зазначає Мін'юст США, частина компонентів, які обвинувачені незаконно закуповували і експортували, могли використовуватися для розробки ядерних і гіперзвукових озброєнь.

Серед обвинувачених– громадяни США Олексій Брайман і Вадим Єрмоленко, росіяни Євген Грінін, Олексій Іполітов, Борис Лівшиць, Світлана Скворцова і Вадим Конощенок.

Мін'юст США вважає, що Конощенокофіцер ФСБ. За даними відомства, він відправляв контрабандою товари американського походження з Естонії в Росію, в тому числі електроніку подвійного призначення і військові боєприпаси, що підлягають експортному контролю. 6 грудня естонська влада заарештувала його за запитом США і збирається екстрадувати.

Обвинувачені були пов'язані з компаніями «Сернія Інженіринг» і «Сертал», які, за даними Мін'юсту США, контролюються російськими спецслужбами.

Кожному з обвинувачених може загрожувати до 30 років тюремного ув'язнення.

——————————
Підписатись
Практика ГРУшника у Гаазі

У квітні 2022 року Нідерланди не пустили в країну офіцера ГРУ Сергія Черкасова з документами на ім'я Віктора Мюллера Феррейри (громадянин Бразилії), який прямував на практику до Міжнародного кримінального суду в Гаазі.

Усім відомо, що МКС займається розслідуванням воєнних злочинів російських військовослужбовців в Україні та вторгнення до Грузії у 2008 році. Ймовірно, РФ планувала отримати доступ до документів у цих справах.

Сергія Черкасова заарештували за підробку документів та вислали до Бразилії, незважаючи на сильний акцент, який підривав легенду про бразильське минуле. Офіцера ГРУ звинуватили у використанні підроблених документів і засудили до 15 років колонії.

Зараз же російська сторона заявила, що він – великий торговець наркотиками, і вимагає його екстрадиції з Бразилії.

Для цього було сфабриковано десятки сторінок обвинувальних документів і письмових свідчень. У них стверджувалося, що Сергій Черкасов був членом злочинного угруповання, яке в період з 2011 по 2013 рік переправляло наркотики з Афганістану через Таджикистан і продавало їх через групи наркоторговців в Росії.

Наразі відповіді Бразилії щодо екстрадиції Сергія Черкасова до РФ немає.

——————————
Підписатись
Нові деталі про пару росіян, яких Швеція підозрює у роботі на ГРУ

Повідомляється, що затримані Сергій Скворцов і Олена Куликова з 1999 року є власниками квартири на вулиці Зорге, 36 в Москві. Здавалося б нічого незвичайного, поки не розпочали аналіз сусідів – усі вони ГРУшники.

ГРУшники з відомої в/ч 29155, про яку ми вже раніше розповідали.

Знайомимо з сусідами:

Денис Сергєєв (він же Сергій Федотов)
Приймав участь у отруєнні "Новачком" сімʼї Скрипалів та болгарського бізнесмена Омеляна Гебрева.

Андрій Аверьянов
Голова військової частини 29155.
По білінгу дзвінків встановили, що він має прямий звʼязок, як з керівником ГРУ, так і Кремлем.

У цьому будинку зареєстровані генерал-майор ГРУ Андрій Ілліченко, відомий "операціями з дезінформації", зокрема про збиття рейсу МН17 у 2014 році, та інші службовці військової частини 29155.

Також в квартирі на Зорге, 36 зареєстрована донька Скворцова і Кулькової, яка працює в одній шведській компанії разом з батьком і колишнім співробітником шведської розвідки.

Сергія Скворцова підозрюють у шпигунській діяльності проти США з 2013 року і проти Швеції з 2014 року. Всі ці роки він з дружиною вели в Швеції бізнес з продажу промислових технологій.

На першому фото їх будинок у Швеції.
На другому– їх будинок у Москві.

——————————
Підписатись
Моссад повідомив МІ-5 про іранські терористичні загрози

Розвідувальне управління Великобританії минулого тижня заявило, що виявило з січня 2022 року щонайменше 10 потенційних іранських погроз вбити або викрасти британців і осіб, які проживають у Великобританії.

Директор МІ-5 генерал Кен Маккаллум заявив під час щорічної доповіді про загрози, що "Іран проектує загрозу на Великобританію безпосередньо через свої агресивні розвідувальні служби".

Моссад також передав, що журналісти будуть одними з головних іранських цілей, бо вважаються ворогами режиму.

Британія на звʼязку з внутрішніми та міжнародними партнерами, щоб ліквідувати цю можливість.

——————————
Підписатись
У Фінляндії звинуватили РФ в активній шпигунській діяльності у скандинавських країнах

Поліція безпеки Фінляндії SUPO заявляє, що у їх країни шпигунству запобігають переважно ще до того, як це стає кримінально караним.

Росія намагається дізнатися секретну інформацію, наприклад, про зовнішню політику і політику безпеки Фінляндії.

"Люди, визнані винними в шпигунстві, можуть бути депортовані з країни", - розповів Ківімякі.

Проте наразі у Фінляндії менше "гучних" справ повʼязаних з шпигунами, на відміну від Швеції.

SUPO відмовилося комендувати чи Фінляндія є другою країною у справі про російську пару, яку підозрюють у незаконній розвідувальній діяльності проти Швеції та ще однієї невідомої держави.

——————————
Підписатись
ЦРУ шукає для співпраці росіян, незадоволених війною в Україні

Заступник директора Центрального розвідувального управління з операцій Девід Марлоу заявив, що відомство "відкрите до співпраці" і шукає по всьому світу росіян.

Заява Марлоу прозвучала на тлі раніше висловлених міркувань колишніх високопоставлених офіцерів ЦРУ про те, що вторгнення в Україну створює сприятливий ґрунт для вербування агентів серед незадоволених російських військових, олігархів, статки яких зменшилися через санкції, бізнесменів та інших осіб, які втекли з країни.
СБУ проводить безпекові заходи у Києво-Печерській Лаврі

Служба безпеки України проводить контррозвідувальні (безпекові) заходи на території Свято-Успенської Києво-Печерської Лаври у Києві.
Ці заходи відбуваються спільно з Національною поліцією та Національною гвардією в межах системної роботи СБУ з протидії підривній діяльності російських спецслужб в Україні.

Зокрема, враховуючи збройну агресію рф, зростає ризик вчинення терористичних актів, диверсій, захоплення заручників, особливо в місцях великого скупчення громадян.

Тож вказані заходи проводяться для:

▪️недопущення використання Лаври як осередку «русского мира»;
▪️перевірки даних про використання приміщень УПЦ для переховування диверсійно-розвідувальних груп, іноземних громадян, зберігання зброї тощо;
▪️убезпечення населення від провокацій і терористичних актів.
За безпосередньої участі представників церкви правоохоронці:
▪️ проводять огляд території та приміщень Лаври для виявлення заборонених до обігу предметів;
▪️ здійснюють перевірку осіб на території Лаври щодо їхньої причетності до протиправної діяльності на шкоду державному суверенітету України.

Усі дії відбуваються в межах чинного законодавства. Наголошуємо, що у своїй діяльності СБУ дотримується принципу неупередженості до діяльності будь-якої релігійної конфесії та поважає право кожного громадянина на свободу світогляду і віросповідання, як це визначено Конституцією України.

Офіційний канал СБУ: https://t.me/SBUkr
Російський шпигун Зінченко, затриманий в Естонії і обміняний в 2018 році, втік назад в Естонію

Артем Зінченко (росіянин) у 2017 році був засуджений в Естонії до п'яти років за співпрацю з ГРУ.

Відсидівши близько року, був помилуваний для обміну на громадянина Естонії Райво Сусі, який був затриманий у РФ за звинуваченням у шпигунстві та засуджений до 12 років колонії суворого режиму. Обмін відбувся 10 лютого 2018 року на мосту через річку Піуса.

У 2022 році він знову у Єстонії, але вже з проханням політичного притулку, пояснивши своє повернення незгодою з російським вторгненням в Україну.

——————————
Підписатись
MI5: з початку російсько-української війни з Європи вислали 600 російських дипломатів, 400 з них виявилися шпигунами

Як заявив глава MI5 Кен МакКаллум, це найбільший удар по шпигунській мережі в новітній історії.

Європейські розвідки постійно обмінюються інформацією з метою не допустити в'їзду нових російських шпигунів.

"...Ми продовжуємо інтенсивно працювати над тим, щоб максимально ускладнити приховану оперативну діяльність Росії на території Великобританії. Що стосується [саме] Великобританії, з тих пір як ми вислали 23 російських шпигуна, які видавали себе за дипломатів, ми відмовили у видачі понад 100 дипломатичних віз з міркувань національної безпеки. <...> Важливий момент полягає в тому, що Великобританія повинна бути готова до російської агресії на довгі роки вперед...».

За словами Кена МакКаллума, в останні місяці також були викриті і заарештовані кілька російських шпигунів, що діяли під глибоким прикриттям і маскувалися під звичайних громадян.

——————————
Підписатись
Охоронець британського посольства в Берліні зізнався у шпигунстві

Спільне розслідування німецьких і британських служб безпеки показало, що він продавав інформацію РФ з весни 2020 року. Охоронець був спійманий під час спецоперації та екстрадований назад до Великобританії з Німеччини.

Згідно з обвинуваченням, Сміт поділився з генерал-майором Сергієм Чухуровим, російським військовим аташе, особами, адресами та номерами телефонів різних британських державних службовців у період з травня 2020 по серпень 2021 року.

Він сфотографував пропуски співробітників служби безпеки, організаційні схеми, плакати та дошки в посольстві, а також зняв покрокове відео, що розкриває деякі деталі планування будівлі.

У квартирі Сміта поліція виявила російський прапор в кутку вітальні, герб російського військово-морського флоту на стіні і радянський військовий кашкет з емблемою серпа і молота.

58-річному Девіду Сміту загрожує до 14 років тюремного ув'язнення.

——————————
Підписатись
У Швеції звинуватили екс-працівника Служби безпеки в шпигунстві для ГРУ

Шведські прокурори звинувачують двох громадян у шпигунстві на користь Росії - один з фігурантів працював у Службі безпеки країни (SAPO) в період з 2014 по 2015 рік, а також до цього ніс службу в шведських збройних силах.

Підозрювані – брати Пейман і Пайам Кія, які народилися в Ірані.

Згідно зі звинуваченням, Пейман Кіа добував секретну інформацію для росіян, коли служив у шведських спецслужбах і армії. У момент арешту він був шефом служби безпеки в Продовольчому бюро Швеції.

Молодший брат, Паям, як вважає слідство, підтримував зв'язок з ГРУ, передавав інформацію і отримував за це золото і гроші. При арешті він розламав і викинув жорсткий диск, який потім знайшли слідчі.

Оголошення звинувачень стало результатом завершення розслідування, яке тривало з 2017 року. Обом загрожує довічне ув'язнення у разі засудження.
Військова контррозвідка Німеччини (MAD) повідомляє про підвищену активність іноземних розвідок.

Керовані іноземними державами агенти використовують усі можливі способи отримання інформації, здійснення впливу й просування інтересів своїх країн. Особливий інтерес становлять навчання українських військових за кордоном та постачання техніки в Україну.

Нещодавно стало відомо, що особистий телефон колишнього прем’єр-міністра Великобританії Ліз Трасс був зламаний агентами російських спецслужб за часів її перебування на посаді глави МЗС. Передбачається, що повідомлення включали обговорення з високопоставленими міністрами закордонних справ війни в Україні, зокрема подробиці щодо постачання зброї.

MAD активно слідкує за спробами шпигунської діяльності, особливо з боку розвідок Росії та Китаю.

——————————
Підписатись
Військову частину 29155 ГРУ підозрюють також у підривах складів зі зброєю у Болгарії, спробах дестабілізації Молдови (2014-2015 роках) та втручанні у процес виходу Великої Британії з ЄС (Brexit).

На жаль, наразі відсутні суттєві докази російського втручання у ці події. Проте прокуратура Болгарії розпочала офіційне розслідування, оскільки підозрює шестеро росіян у причетності до серії вибухів на складах боєприпасів і військових заводах у Болгарії в період з 2011-го по 2020 роки (зброя була на експорт, в тому числі в Україну).

В/ч 29155 підозрюють у консультуванні сепаратистів та російських військових на Донбасі. Їх діяльність за кордоном викликає питання – Чи мають вони відношення, як мінімум, до пожеж та детонуванню боєприпасів в українських містах– Лозова у 2008 році, Калинівка та Балаклія у 2017 роції? За останні 20 років було 12 таких вибухів у різних областях України.

Прийде час і ми отримаємо відповідь і це питання.

* на фото вибухи біля Калинівки, Вінницька область, 2017 рік.
——————————
Підписатись
У Норвегії заарештували шістьох росіян за фотозйомку заборонених об'єктів

За даними правоохоронних органів, росіян, які прибули до Норвегії з Фінляндії, затримали ще 11 жовтня. Громадян РФ помітили за фотографуванням об'єктів, які заборонено знімати на камеру.

Поліція обшукала росіян і знайшла багато фотообладнання і «відносно великий» фотоархів. На допиті росіяни заявили, що приїхали до Норвегії з туристичними цілями.

Раніше, 13 і 16 жовтня затримали ще двох громадян РФ в Норвегії за незаконну зйомку.

В обох випадках у затриманих виявили безпілотники і носії інформації, вміст яких зараз вивчають правоохоронні органи Норвегії.

Чоловіків звинуватили в порушенні санкційного закону, який набрав чинності після початку повномасштабної війни РФ та України, згідно з яким російським громадянам заборонено використовувати дрони на території Норвегії.

Невідомо, який саме об'єкт був сфотографований. Але приблизно в 30 кілометрах на північ розташований склад матеріально-технічного забезпечення Норвезьких Збройних сил.
Upd: https://t.me/bdisKNU/1472

Заяви росіян про евакуацію та виведення військ з Херсона – інформаційна операція зі створення помилкового враження, що у них на даній ділянці "все пропало", — голова ГУР МО України Кирило Буданов.

Насправді ж, «йде активне нарощування військ» з метою завдати поразки нашим силам, що наступають, перебуваючи в обороні.

——————————
Підписатись
Спроба державного перевороту в Чорногорії
16 жовтня 2016 року

Мета– вбивство тодішнього прем'єра Міло Джукановича, передача влади проросійському демократичному фронту і запобігти вступу країни до НАТО.

16 жовтня 2016 року, в день парламентських виборів в Чорногорії, було заарештовано 20 громадян Сербії. Їх звинуватили у плануванні збройних нападів на державні установи.

Спеціальний прокурор Чорногорії оголосив, що за спробою перевороту в країні стоять російські спецслужби.

👀 У "час ікс", ввечері 16 жовтня 2016 року, під час запланованої акції протесту опозиції біля будівлі парламенту у Подгориці, учасники перевороту повинні були розбитися на три групи:

перша повинна була потрапити в парламент, переодягнувшись в поліцейську форму,
друга - змішатися з протестуючою опозицією,
третя - відвернути і нейтралізувати спецназ поліції.

Старт перевороту повинна була дати саме друга група, ініціювавши заворушення і захоплення парламенту.

Хто планував переворот

Едуард Шишмаков (спочатку фігурував у справі як Широков). Він– колишній заступник військового аташе російського посольства в Польщі, якого було вислано з країни через підозру у шпигунстві.

Володимир Попов (Володимир Моїсеєв) – співробітник ГРУ, фігурує у інших відомих операціях в/ч 29155.

Олександар Синджелич– громадянин Сербії. Воював на сході України на боці проросійських сепаратистів. Росіяни найняли його для організації перевороту. Прокуратура вважає, що саме Сінджелич безпосередньо зв'язувався з Шишмаковим і Поповим.

Мілан Кнежевич та Андрія Мандич. Це чорногорські опозиціонери з "Демократичного фронту", обвинувачені в підготовці держперевороту. Виступали проти вступу Чорногорії в НАТО, за зміну влади в Чорногорії і дружбу з РФ та Сербією.

За версією прокуратури, Шишмаков і Попов-Моїсеєв заплатили Синджеличу 200 тисяч євро, щоб той завербував до 50 осіб і закупив зброю.

Результати

Переворот не відбувся.
Було арештовано і засуджено всіх учасників перевороту, росіяни– заочно.
Чорногорія вступила до НАТО у 2017 році.

——————————
Підписатись
Що поєднує військову частину 29155 та Францію?

Здавалось би адреса частини відома– 11-та Паркова дорога, місто Москва, РФ. Але в житті їх спражній штаб був у департаменті Верхня Савойя у Французьких Альпах.

Не менше 15 офіцерів ГРУ Росії в 2014-2018 роках використовували міста у Французьких Альпах в якості резервної та матеріально-технічної бази.

Учасники розслідувань змогли встановити справжні імена 8-ми офіцерів, які приїжджали в Альпи: Сергій Федотов (реальне ім'я – Денис Сергєєв), Сергій Павлов (Сергій Лютенко), Георгій Горшков (Петро Борисов), Іван Лебедєв (Іван Терентьєв), Микола Кононіхін (Микола Єжов), Олексій Нікітін (Олексій Калінін), Володимир Попов (Володимир Моїсеєв), Данил Степанов (Данил Капралов).

Про п'ять офіцерів зовсім немає відомостей — це Олександр Кулагін, Євген Ларін, Тумур Нурізов, Геннадій Швець і Наман Юсупов. Чи справжні це Імена, невідомо.

Ще двох офіцерів з цієї частини добре знає тепер весь світ– Боширов та Петров.

Хто ці офіцери

Офіцери ГРУ приїжджали до Франції з Лондона, Москви, Іспанії та Швейцарії. Вони відвідували міста Анмас, Евіан і Шамоні у Верхній Савойї і більш ізольовані місця. Деякі приїжджали у Французькі Альпи один-два рази, інші бували там часто.

Співробітники ГРУ (представники в/ч 29155) могли влаштувати базу у Верхній Савойї, оскільки цей регіон межує зі Швейцарією, до нього легко дістатися і там часто бувають росіяни.

Базу могли використовувати для операцій в Європі. Російські агенти діяли в Болгарії, Молдавії, Чорногорії та інших країнах, але у Франції слідів їх роботи виявити не вдалося.

У розслідуванні зі зʼясування їх операцій та виконавців брали участь спецслужби Франції, Великобританії, Швейцарії та інших партнерів, у тому числі США.

——————————
Підписатись