Україна та Болгарія розвиватимуть «Вертикальний газовий коридор» для зміцнення енергетичної безпеки регіону.Україна та Республіка Болгарія домовилися про розвиток «Вертикального газового коридору», що дозволить суттєво розширити обсяги транспортування природного газу та посилити енергетичну безпеку в регіоні Південно-Східної Європи. Відповідної домовленості досягли Президент України Володимир Зеленський та Прем’єр-міністр Болгарії Андрей Гюров.Проєкт «Вертикального газового коридору» забезпечує доступ до диверсифікованих джерел постачання природного газу для країн регіону. Після завершення його реалізації пропускна спроможність маршруту може сягнути близько 10 млрд куб. м газу на рік. Це також відкриває додаткові можливості для розширення співпраці у сфері постачання та зберігання газу, зокрема із використанням українських підземних газосховищ.Паралельно Міненерго продовжує активну роботу з розвитку інших перспективних напрямків постачання природного газу в Україну. Зокрема, польський маршрут відкриває доступ до LNG-терміналів у Польщі, Литві та Німеччині, а також до ресурсів норвезького видобутку через газопровід Baltic Pipe.Досягнуто домовленості з польськими партнерами щодо збільшення потужності імпорту газу до 6,7 млрд куб. м на рік до кінця квітня поточного року. Тривають перемовини щодо подальшого розширення цього напрямку.Реалізація зазначених ініціатив забезпечить Україні доступ до природного газу з різних джерел, сприятиме зміцненню енергетичної безпеки держави та регіону, а також поглибленню інтеграції України до європейського енергетичного ринку та Європейського Союзу.
🇺🇦🇧🇬 Сьогодні з візитом у Києві делегація Уряду Болгарії. Взяв участь у міжурядових українсько-болгарських консультаціях, а також провів особисту зустріч з Міністром енергетики Трайчом Трайковим.Обговорили поглиблення співпраці між нашими країнами в енергетичній сфері. Вдячні Болгарії за підготовку гуманітарного пакету допомоги з енергетичним обладнанням для ремонту українських енергостанцій. Це важлива допомога в підготовці до наступного опалювального сезону.Окремо відзначили прогрес у розвитку «Вертикального газового коридору». Його розширення через територію Болгарії відкриває Україні доступ до додаткових обсягів газу з Середземномор’я, а також нові можливості для співпраці з європейськими партнерами та використання наших підземних сховищ.Також вдячні за підтримку у відновленні постачання газу Трансбалканським маршрутом у реверсному режимі — це конкретні рішення, які посилюють нашу енергетичну стійкість.Серед перспектив — співпраця з «Нафтогазом» щодо переробки нафти на болгарському нафтопереробному заводі та обмін досвідом у сфері атомної енергетики. Вже маємо успішні кейси співпраці з Westinghouse щодо відмови від російського ядерного палива. Готові ділитися цим досвідом з партнерами. Дякуємо Болгарії за підтримку та конструктивне партнерство. Цінуємо спільну роботу та готовність рухатися вперед разом.
Провели у Вашингтоні низку важливих зустрічей з конгресменами і сенаторами Сполучених Штатів від Республіканської і Демократичної партії. У фокусі – продовження політичної підтримки України, посилення тиску на російського агресора і поглиблення українсько-американської співпраці в енергетиці.▫️ Подякував за особистий політичний внесок у підтримку України члену Комітету Сенату з питань енергетики і природних ресурсів Лізі Мурковскі. Минула зима була надзвичайно важкою для України через російські обстріли по енергетиці. Озвучив наші потреби в обладнанні й пріоритети у відбудові. Також Україні потрібно більше далекобійної зброї та систем ППО. Розраховуємо на подальшу підтримку партнерів.▫️ У розмові з членом Комітету Палати представників з питань енергетики і торгівлі Гері Палмером подякував конгресмену за системну підтримку обмежень проти енергетичного сектору рф. Говорили про потреби України. Розраховуємо, що американські підприємці надалі будуватимуть плідні взаємини з українськими компаніями й інвестуватимуть в енергетичні проєкти в Україні.▫️ Провів також зустріч із Співголовами Конгресового Українського кокусу: Марсі Каптур, Браяном Фіцпатріком і Майком Квіглі. Подякував їм за постійну підтримку України, зокрема за заяву від 13 березня 2026 року щодо неприпустимості тимчасового послаблення санкцій проти росії. Важливо надалі тиснути на росію і позбавляти її ресурсу для подальшої війни. Дякуємо кожному, хто допомагає Україні.
У США провели низку зустрічей з представниками великого американського бізнесу. Говорили про спільні проєкти в ядерній сфері, постачання американського LNG, спільний видобуток нафти і газу та інші.📌 Спільно з Westinghouse Україна повністю замінила російське ядерне паливо на американське. Подякував за реалізацію унікального проєкту та взірцеву співпрацю Президенту глобальних бізнес-ініціатив компанії Westinghouse Electric Company Дену Ліпману. Обговорили розвиток спільних проєктів. Уже маємо угоди щодо постачання реакторів та систем довготривалого відведення тепла, а також підтверджені наміри щодо будівництва нових енергоблоків та локалізації виробництва компонентів паливних збірок в Україні. Це дозволить повністю задовольнити річні потреби України до 2028 року, сприяючи як енергетичній безпеці, так і економічному відновленню. Будемо спільно впроваджувати провідні технології та розвивати ядерну сферу.📌 Під час зустрічі з виконавчим віцепрезидентом Cheniere Energy Анатолем Фейгіним привітав компанію з десятою річницею від початку першого експорту американського LNG на зовнішні ринки. Наразі Cheniere — один з провідних американських виробників та експортерів LNG, який має успішний досвід співпраці з Україною. Маємо значний потенціал для збільшення поставок газу в Україну та диверсифікації маршрутів до Європи. Україна готова запропонувати для цих цілей свої логістичні можливості та інфраструктуру.📌 Зустрілись із Гендиректором сегмента електрифікації GE Vernova Філіпом Піроном та Головним корпоративним директором Роджером Мартеллою. GE Vernova — глобальна енергетична компанія, що об’єднує генерацію, мережеві рішення й відновлювану енергетику та вже реалізує низку спільних проєктів з українськими енергетичними підприємствами, зокрема з «Укргідроенерго» та «Укренерго». Обговорили першочергові потреби — трансформатори, обладнання для підстанцій та інноваційні рішення для стабілізації мережі, газові турбіни. Зацікавлені в укладанні довготермінових контрактів між компанією та «Нафтогазом», а також у розширенні співпраці в ядерній енергетиці, ВДЕ та обміні досвідом між нашими фахівцями.📌 Із засновником і Гендиректором Invenergy Майклом Польські обговорили спільні проєкти з розвитку відновлювальних джерел енергії. Invenergy є одним із найбільших приватних розробників та операторів енергетичних проєктів у США та в усьому світі. Зацікавлені в довгостроковому стратегічному партнерстві та обміні досвідом.Цінуємо постійну підтримку та інтерес провідних міжнародних компаній до відновлення та розвитку нашого енергетичного сектору. Вдячні партнерам, які вже працюють з Україною та в Україні. Відкриті до діалогу з усіма, хто готовий спільно зміцнювати нашу енергетичну стійкість.
Світ, у якому формувалася сучасна енергетична архітектура Європи, більше не існує. Сьогодні енергетичні системи слід оцінювати за стійкістю, швидкістю відновлення та здатністю працювати в умовах тривалих шоків.На цьому наголосив під час «Європейського форуму» в межах CERAWeek, що проходить в Х'юстоні, США.Україна була змушена зіткнутися з цими викликами раніше за більшість. Окреслив партнерам наші ключові висновки:📌 Безпека і захист енергооб’єктів мають бути закладені в проєктування. 📌 Розподілена генерація, когенерація, системи накопичення та резервні рішення для критичної інфраструктури — необхідність, яка забезпечує безперебійність роботи.📌 Диверсифікація — це про посилення енергонезалежності й зменшення ризиків для енергосистем.📌 Стратегічні резерви обладнання — це ключовий актив, який має стати частиною колективної енергетичної безпеки.📌 Роль міністрів енергетики у країнах-партнерах має бути підвищена — з відповідними повноваженнями та доступом до ресурсів.Досвід України має практичну цінність. Ми готові ділитися ним заради зміцнення енергетичної безпеки в Європі.
Провели важливу зустріч з членами наглядової ради «Укренерго».Акцентували на конкретних завданнях, що стоять сьогодні перед підприємством: відновлення пошкоджених росією об'єктів, розширення пропускних можливостей електромереж, будівництво й модернізація інтерконекторів, реалізація транскордонних проєктів з країнами ЄС. Міністерство енергетики, зі свого боку, надає повне сприяння у цьому.Говорили про потреби компанії, окреслив бачення стратегії розвитку енергетики, що готуємо разом зі Світовим банком. Роль корпоративного управління займає тут важливе місце. Завершується формування наглядових рад в усьому енергетичному секторі. Зокрема, в «Укренерго».Детально обговорили реформи в частині євроінтеграції. Наша мета — завершення інтеграції енергетичного ринку України у ринок ЄС та імплементація керівних принципів ОЕСР у державних енергокомпаніях. Україна вже є частиною обʼєднаного європейського ринку ENTSO-E і ми прагнемо надалі нарощувати наші спроможності імпорту електроенергії з ЄС. Подякував фахівцям за складну і професійну роботу впродовж цієї зими. Вже створюємо резерви обладнання, готуємось до наступного опалювального сезону. Маємо посилювати нашу готовність та оперативність реагування. Очікуємо на плідну співпрацю й високий рівень відповідальності задля досягнення спільних результатів.
Маємо важливі результати перемовин із міжнародними партнерами в Брюсселі: у межах Фонду енергетичної підтримки України буде створено Стратегічний Резерв.Доступний бюджет Резерву на сьогодні вже становить 197 млн євро. Завдяки цьому механізму українські компанії зможуть накопичити енергетичне обладнання до наступної зими і тоді, за потреби, використовувати сформовані запаси для ремонтів.Ми також погодили з партнерами фінансові потреби України для підготовки до наступної зими. Працюємо, щоб забезпечити наші потреби повною мірою. Зокрема, розраховуємо на 5,4 млрд євро.У Брюсселі ми провели низку зустрічей із представниками Єврокомісії: Каєю Каллас, Мартою Кос, Деном Йоргенсеном. Також були переговори з колегами з інших країн. Говорили про відновлення й захист енергооб'єктів, обладнання для ремонтів і санкції проти російських енергоресурсів.Дякую за підтримку Європейській комісії, країнам-учасникам «енергетичного Рамштайну», Секретаріату Енергетичного Співтовариства, а також всім донорам Фонду підтримки енергетики України, внески до якого вже перевищили 1,87 млрд євро.
Україна пройшла найважчу у своїй історії зиму. Від початку опалювального сезону росією було пошкоджено більше 9 ГВт генерації та десятки об’єктів розподілу. Зараз перед країною стоїть 6 ключових викликів в енергетичній сфері.Розповів про кожен під час «Години запитань до Уряду» у Верховній Раді:📌 Наявність пального. Світова паливна криза розгортається через війну в Ірані. Наше першочергове завдання — забезпечити наявність ресурсу. Пріоритети: Сили оборони, посівна, бізнес та роздрібна торгівля. За березень Україна вже імпортувала майже 250 тисяч тонн бензину, дизелю та скрапленого газу. У резервах є майже по 100 тисяч тонн бензину та дизелю.📌 Ситуація в енергосистемі. У частині регіонів відключення взагалі відсутні. В інших регіонах — це 1 або 1,5 черги. Дефіцит на піку споживання складає близько 1 ГВт. АЕС, ТЕС, ГЕС та ГАЕС працюють. У пікові години системних обмежень немає по всій країні. Попри певне покращення ситуації, опалювальний сезон все ще триває, як і постійні спроби ворога знищити нашу енергосистему. 📌 Відбудова енергетичних об’єктів. Частково вдалося відновити 3,5 ГВт генераційних потужностей ТЕС, ТЕЦ та ГЕС. У планах — відновлення орієнтовно 4 ГВт. Зокрема, до кінця травня є можливість відновлення більше 2 ГВт. Наші інженерні делегації працюють в ЄС, аби отримати обладнання виведених з експлуатації станцій. Від початку повномасштабної війни введено в експлуатацію 1,5 ГВт розподіленої генерації. 📌 Безпека наших енергооб’єктів. Активний захист — це ППО. Маємо успішний експериментальний проєкт залучення підприємств критичної інфраструктури до системи ППО. Продовжуємо будувати системи пасивного захисту — укриття для енергооб’єктів. Продовжується виконання робіт ІІ-го рівня захисту на 84 підстанціях та 134 критичних елементах.📌 Накопичення ресурсів до наступної зими. На кінець цього опалювального сезону в сховищах буде 9,5 млрд кубометрів газу. Ставимо за мету — щонайменше 13 млрд кубометрів на початок наступного опалювального сезону.📌 Фінанси та взаємодія з партнерами. Маємо на цей рік план залучити близько 5 млрд євро від міжнародних партнерів. Україна запропонувала новий формат координації — «енергетичний Рамштайн». Вже наступного тижня відбудеться чергове засідання у Брюсселі. Працюємо над збільшенням пропускної спроможності для імпорту електроенергії з Європи. Мета на найближчі два роки — 3,5 ГВт і вище. Дякую українському війську та українським енергетикам за їхню титанічну, героїчну роботу.Ми обов’язково вистоїмо та подолаємо всі виклики.
Радий вітати у Києві Президентку Бундестагу Німеччини Юлію Кльокнер.Провели зустріч спільно зі Спікером Верховної Ради Русланом Стефанчуком. Вдячні за постійну підтримку ФРН в енергетичному секторі, зокрема, цієї зими. Німеччина надала гуманітарної допомоги на суму 15,9 млн доларів, а внесок у Фонд підтримки енергетики України складає 552,4 млн євро. Надзвичайно цінуємо цю підтримку!Обговорили з пані Кльокнер постачання обладнання, необхідного для ремонтів енергооб’єктів. Зокрема, зі списаних німецький станцій. Запланована частина обладнання вже демонтована та підготовлена до відправки. Очікуємо на отримання його найближчим часом. А також розраховуємо на рішення щодо розбору й передачі устаткування з інших німецьких енергооб’єктів.Наголосив, що ключовим пріоритетом для України є отримання кредиту від ЄС на суму 90 млрд євро. З них 5 млрд євро плануємо залучити на нагальні потреби в енергетиці у 2026 році. Це критично необхідно для підготовки до наступної зими. Розраховуємо на підтримку Німеччини в цьому питанні.
Провели зустріч із журналістами. Основні теми — завершення зимового періоду й пріоритети Міненерго в підготовці до наступного опалювального сезону.За час повномасштабного вторгнення росія завдала понад 5900 атак проти української енергетики. Пошкодження суттєві, але енергосистема витримала.Тепер наше завдання — максимально підготуватися до наступної зими. Ключові напрями:🔹 Відновлення й захист енергообʼєктів. Від початку опалювального сезону було пошкоджено 9 ГВт генерації, є плани відновлення орієнтовно 4 ГВт. Розгортаємо нову архітектуру енергетичної безпеки: захист критичних вузлів, стратегічні резерви, розподілена генерація, де маємо амбітну мету розбудови додаткових 1,5 ГВт. Плануємо залучити від партнерів на всі ці потреби у 2026 році 5 млрд євро.🔹 Окрема потреба — формування необхідних запасів для оперативних ремонтів. Також ведемо роботу щодо отримання обладнання зі списаних європейських ТЕЦ і ТЕС.🔹 Новий підхід до роботи з партнерами. Розвиваємо «енергетичний Рамштайн» і формуємо єдиний енергетичний портфель проєктів. Продовжуємо роботу над розширенням пропускних спроможностей електроенергії з ЄС. План на найближчі два роки — збільшити до 3,5 ГВт.🔹 Також спільно з партнерами плануємо розвивати нафтогазові проєкти: розширення Вертикального газового коридору, використання українських газових сховищ та відновлення роботи нафтопроводу Одеса-Броди.Цієї зими Україна виграла битву за світло. Не зупиняємося. Готуємо енергосистему до нових викликів.