Source
The Voicer | США мали таємну підземну базу в Ґренландії, - Wall Street JournalУ 202...
2 100 Views/Reach
2025-05-14 06:34
Message №1230
США мали таємну підземну базу в Ґренландії, - Wall Street JournalУ 2024 році науковці NASA випадково виявили під 30-метровим шаром льоду в Ґренландії залишки секретної військової бази США — Camp Century, збудованої в 1959 році. Вона була частиною проєкту Iceworm, за яким планувалось розмістити до 600 ядерних ракет у тунелях під арктичним льодом. Через нестабільність льодовика базу покинули в 1967 році.Спершу Camp Century подавалась як наукова станція, справжнє ж військове призначення розсекретили лише в 1996 році. База мала понад 20 тунелів, ядерний реактор, житлові приміщення, їдальню, лабораторії та навіть спортзал.США отримали право будувати бази в Ґренландії за договором 1951 року з Данією. Хоч територія формально належить Данії, США мали там до 17 баз і близько 10 000 військових під час Холодної війни. Сьогодні залишилась лише одна — база Пітуфік (раніше Туле).Участь США в Ґренландії часто викликала політичні суперечки. Наприклад, у 1968 році біля бази Туле розбився бомбардувальник B-52 з ядерною зброєю, що спричинило радіоактивне забруднення. Данія, яка проголосила себе без'ядерною зоною, не була попереджена про ядерну присутність США.Дональд Трамп навіть пропонував викупити Ґренландію в Данії, стверджуючи, що США можуть “забрати її силою” задля нацбезпеки. Це викликало протест у Копенгагені й зміцнило зв'язки між Данією та Ґренландією. Хоча обидві країни готові до посилення присутності США, вони відкидають повний контроль Вашингтона.База Camp Century — не лише приклад інженерного досягнення, а й свідчення глибокого та суперечливого втручання США в Арктику.The Voicer | Підтримати