Source
Симпозіум | Великдень святкують в першу неділю після повного місяця, який наступає...
365 Views/Reach
2026-03-30 06:16
Message №71
Великдень святкують в першу неділю після повного місяця, який наступає після умовного рівнодення 21 березня.Повний місяць буде в четвер, другого квітня, тому Великдень має бути пʼятого. У католиків — пʼятого.Звісно, що в православних календарях є стародавній рак мозку з юліанським календарем, в якому 21 березня припадає на 3 квітня. А це значить, що православний Великдень має бути аж через місяць після католиків, після наступного повного місяця.Але ж українська церква вже перейшла на новоюліанський календар, з яким все в порядку. І Різдво святкуємо просто 25 грудня, а не 25-грудня-яке-випадає-на-7-січня-в-20-21-сторіччях.Але у нас буде 12-го квітня.Чомууу?По-перше, для всіх свят зі сталими датами православні церкви із новоюліанськими календарями використовують їх. А для плаваючого Великодня чомусь продовжують використовувати юліанський календар і стару формулу.Але чому ж тоді не в травні?А тому, що там не тільки калічний юліанський календар, і не тільки умовне рівнодення (в реальності буває і 20, і 22 березня), там ще й умовний повний місяць. В небо подивитись впадляк, просто використовують формулу, старішу за Тисячолітній Сокіл.І тому наступний умовний повний місяць у православних буде 24-березня-яке-насправді-6-квітня, а наступна неділя після нього — дванадцяте.Католики теж умовний місяць використовують, але там точніша формулая. Різниця з реальністю може бути в 1-2 дні, і конфуз з переносом на тиждень буває кілька разів на століття, а не кілька разів на декаду.В минулому році церкви між собою збирались домовлятись переробити обчислення, щоб взагалі у всіх співпадала дата, бо 1700 років пройшло з Нікейського собору. Як бачимо, не склалось. Може, за наступні 1700 років таки домовляться?Взагалі, пішов з цим розбиратись, бо дружина нагадала, що потрібен рецепт бомбезних пасочок.