Якщо ви хочете створити успішний стартап, то спочатку зробіть це (поради від фаундерки з 4-річним досвідом):1. Звільніться зі своєї роботи, вам потрібно багато часу на вашу ідею.2. Пройдіть будь-який курс з продакт-менеджменту або підприємництва, якщо не маєте бізнес-бекграунду. Пройдіть курс з програмування, якщо не вмієте кодити.3. Відкладіть мінімум $5-10К як власні інвестиції в стартап.4. Знайдіть технічного/бізнесового кофаундера, перш ніж взагалі щось робити5. Придумайте ідею, яку ще ніхто не реалізовував – обовʼязково перевірте, чи не існує якихось компаній, у яких вже є подібний продукт. Якщо вже існує – шукайте іншу ідею, доки не знайдете унікальну.6. Знайдіть ментора, що буде на 10 кроків попереду вас – супер-успішного фаундера, що вже зробив кілька екзітів і будує наступний мільярдний стартап.7. Попрацюйте ким-завгодно в стартапі, щоб отримати стартаперський досвід.Ну що, на цьому моменті вже достатньо підгоріло, чи ще ні? 🔥😀 Насправді, звісно – НІЧОГО з цього не потрібно для того, щоб почати створювати стартап. І нічого з цього аж ніяк не повʼязано з тим, чи буде ваш стартап успішним:1. В умовах України вам потрібно щось, що триматиме вашу менталку та даватиме вам безпеку – тому, будь ласка, не кидайте роботу як тільки придумаєте вашу геніальну ідею 🙂 досягнення успіху takes time – часто, багато років. якщо у вас немає ресурсів на забезпечення себе на цей час і якщо ви не готові не отримувати класних результатів в сфері роботи весь цей час – то краще мати щось, що вас триматиме. кинути роботу ви завжди встигнете, коли побачите, що воно "летить".2. Краще почніть робити і вчіться в процесі замість прокрастинації у вигляді ще одних курсів. У вас вже достатньо знань. І у вас ніколи не буде достатньо знань для підприємництва – одночасно з тим. Просто почніть вже, нарешті 🙂3. Краще відкладіть ці гроші на життя, якщо вони у вас останні 🙂 гроші на стартап знайти можна (інвестори, гранти тощо), значно складніше – зрозуміти, що з ними зробити, аби перетворити їх у х10-х100.4. Команда важлива, але почати можна і самостійно, особливо в епоху AI5. Якщо вашу ідею ще ніхто не реалізовував – то шанс, що ця ідея комусь потрібна, ну дууже маленький. Немає конкурентів? Поганий сигнал. Краще не пробувати це робити, якщо ви, звісно, не хочете ще більше зменшити свої шанси на успіх.6. Краще почніть з того, хто ближче до вас – і вже побудував MVP, наприклад. Бо, по-перше, до того, хто вже занадто далеко від вас на шляху, важче достукатись. А по-друге, вам будуть значно корисніші поради того, хто лише нещодавно проходив той шлях, який ви плануєте проходити зараз.7. Не кожна роль в стартапі дасть вам необхідний досвід для того, аби стати фаундером. А час забере 🙂Поділіться постом з тим, хто вже пів року "готується" запускати стартап 🥲 Бо йайайй, але дуже багато людей все ще "покупається" на оті поради згори, на жаль.За 4 роки я зрозуміла: єдина обовʼязкова дія — почати. Решта приходить у процесі. А який ваш головний інсайт?
Якби я починала з нуля будувати новий стартап без грошей, звʼязків та досвіду, то ось топ-5 речей, які б я робила зараз:1/ Шукала та будувала доступний мені канал маркетингу – власний бренд, спільноту, акаунт в TikTok чи Threads чи щось ще.2/ Запускала б на пробу дуже прості ідеї, а не будувала одразу якусь складну – по-перше, щоб отримати перший досвід та, по-друге, щоб побачити, що сама лише ідея нічого варта, а от те, як вона реалізована – це дуже важливо.3/ Вчилась би програмувати. Не як раніше — вручну з нуля. Але й не вайбкодити, тиснучи "так, погоджуюсь" на кожен запит агента. Будувала би перші продукти, навчаючись архітектурі, логіці програмування прямо в процесі. Питаючи "як це працює", "чому саме така опція", "як покращити це процес", "що може піти не так". Допускаючи "болісні" помилки на простих продуктах і малих перших грошах.4/ Фокусувалась би на перших оплатах, а не на перших інвестиціях. Гроші від інвесторів прийдуть тоді, коли прийдуть гроші від клієнтів. А навіть якщо з фандрейзингом не складеться — у тебе вже є зароблені гроші, з якими стартап будується значно вільніше.5/ Шукала би сильних людей і будувала з ними дружні стосунки. Я не вірю в $100B-команду з однієї людини як оптимальну версію майбутнього — не тому що це неможливо, а тому що це незручно, сумно і неефективно. Зате дуже вірю в сто-мільярдну команду з 10–20 людей. Але це мають бути 10 супер-ефективних, супер-розумних людей, з якими неймовірно цікаво та (дуже важливо!) приємно працювати. І шукати таких людей – вже час. Ще вчора був час 🙂
Я люблю ділитись тим, які помилки ми допустили на шляху створення TheWays.По-перше, рефлексія допомагає не просто прожити цей досвід, а й зробити з нього висновки.По-друге, бо я сподіваюсь, що хоча б хтось, можливо, після нас не буде повторювати ті самі помилки. Буде лише робити власні :)По-третє, віддавати назад в спільноту, яка підтримувала (і підтримує) мене як фаундерку – це особливе задоволення. Просто хочеться це робити.Вчора разом з Дмитром Кошельником та кофаундером та CTO в Influ2 Володимиром Михалко поспілкувались з новою когортою Mission Possible про запуск продуктів, пошук перших клієнтів, про різницю в підходах в B2C та B2B.І по ходу зачепили ще багато тем...– про те, що є велика різниця між технологією, рішенням та продуктом– про те, що "треба гроші на маркетинг" – це не інвестиційний план, а "ми запускатимемось через paid aquisition" – це не go-to-market стратегія– про те, що можна бути супер неймовірно крутим на ринку, який вмирає – і врешті-решт на такому ринку твій продукт і помре (або не буде розвиватись). бо який би класний ти не був – вірогідність успіху сильно залежить від ринку– про те, на що дивляться інвестори (спойлер – і на *кого*), приймаючи рішення, чи інвестувати– і про те, чому кожен з нас – маркетолог, навіть якщо ми цього не усвідомлюємо.Класна і жива була бесіда, аж захотілось ще :)А яке питання найбільше хвилює вас стосовно запуску свого стартапу з нуля?
шановні підписники каналів dev.ua, павла педенко, improve your product, product market fat✋цей пост тільки для вас, тому якщо ви бачите його, то краще зверніть увагу я,віталій рожевский, фаундер numo.ai (numo adhd) вирішив навчити весь інтернет тому що я навчився за останні 55 днів (а саме тоді я вперше спробував Claude Code і юзав десь 10 годин в день в середньому).він мені оптимізує десь 5 годин роботи в день (по підрахункам ~пальцем в небо).зрізав все що я ненавиджу робити. скучну рутину і гавно. я сидів в 17 програмах, а тепер тільки 2 (claude code + calendar) я просто хочу щоб люди не займались хуйньойі щоб русня здохлахіба забагато?збираєм 420к на КОЛО (там вони знають що з ними робити). як взяти участь?1. Задонатити на КОЛО від 400 грн, я знаю що в вас є, ви айтішники2. Зареєструватись на івент3. А поки чекаєте подію 12 березня о 17:00, слідкуйте за цим збором.4. А найкращі люди цієї країни пишуть коменти під цим постом, і лайкають, і розганяють, що дай боже. ви ж знаєте як воно працює(там розказую як воно закрутилось)👁 а напівбоги роблять пости в соцмережах своїх і зʼєднуються з космосом і з намилюди, ви неймовірні. Як ви цього не бачите? 🫰це післязавтра. чт 17:00 по нашій столиці. чекаю всіх! буде інгліш! не рідненькою
Якщо ви робите стартап, ще не маєте інвестицій, не залучали гранти, але маєте MVP та мінімальний трекшн (користувачі), то я не знаю, чому ви ще не в Mission Possible 😅🔥 Відкрився набір на Batch 4Що на вас там чекає👉 підготовка до інвестицій та доступ до 20+ фондів, ангелів та ком’юніті👉 понад 300 годин менторства👉 програма Saïd Business School від Оксфорду 👉 офіс у Kooperativ👉 Demo Day з інвесторами👉 активна спільнота, яка залишається після програми (це правда, організатори активно залучають випускників і випускники спілкуються між собою – знаю це по TheWays)👉 гроші на експерименти: $6000 на тестування гіпотез під час програми - так-так, не після демо-дня, а для учасників прямо під час програми (а цього в нас не було, і я вам вже трохи заздрю!)Програма триває п’ять місяців, офлайн у Києві та включає три блоки: від роботи з аудиторією та запуску MVP до маркетингу, продажів і підготовки до інвестицій. ⏳ Дедлайн подачі: 20 січня 2026Подати заявку → https://tally.so/r/Y5Dye6P.S. Рада буду відповісти на питання по програмі у коментарях чи в приватних повідомленнях.P.P.S. Якщо запітчите мені свою ідею і мені сподобається – зроблю тепле інтро команді :)
9 місяців я працювала з коучем.Що мені це дало?Для багатьох коучинг – це щось незвідане. Коли я розповідала знайомим, що маю коуча, перше запитання завжди було: а чим це допомагає? На днях я завершила свій перший (і тепер впевнена, що не останній) підхід до коучингу, тому вирішила підсумувати і поділитись деякими здобутками.Отже, що дав мені коучинг:👉1. Тепер я знаю, про що мрію. Я завжди думала, що знаю, чого хочу. Але це "щось" звучало як "бути успішною та здоровою і щасливою". Але що це насправді значило? Що для мене – успіх? Як саме виглядає здоровʼя (я описувала це як "не болить голова щодня". але коли вона не болить – то що тоді)? Щастя – це як? Як виглядає мій день? З ким я спілкуюсь? Скільки саме заробляю і чому? Та мільйон інших питань, на які в мене не було відповіді.Тепер я маю чітку картинку, і це дозволяє мені краще приорітизувати, менше тривожитись і не метушитись.👉2. Зростання внутрішньої опори.Так вже вийшло, що я дуже не впевнена в собі людина. Через це зовнішні обставини та люди навколо сильно впливають на мене. Життя фаундера – це завжди хвилі і коливання. Тому мати опору всередині себе, на яку ти можеш спертись, відкинувше все зовнішнє – дуже важливо.З коучем я зрозуміла, що у мене є і були опори. Просто я про них забула. Тепер навчилась їх бачити, підтримувати та використовувати.👉3. Чітко побачила свої патерни мислення.За 18 сесій я побачила, як деякі теми йдуть червоною ниткою через усі розмови про будь-що. Деякі з цих тем вдалось "закрити". Над деякими я працюватиму ще довго. Але головне – тепер я можу їх помічати і зупиняти vicious circles.До речі, я кожну сесію робила нотатки, а в кінці закинула все в AI і побачила купу класного: від самарі та власних структурованих інсайтів до неочевидних речей, які я в собі не помічала.👉4. Розумію, якою лідеркою я хочу бути👉5. Пробудувала чіткий план дій від сьогодні до візії, яку маю на 5 років.👉6. Дізналась та випробувала різні методики продуктивності, які працюють саме для мене.👉7. Побудувала конект між думками та тілом.Я знала, що звʼязок є, бо я дуже емоційна людина, і помічала, як мій ментальний стан впливає на фізичний стан (особливо сильно це почало проявлятись з 2022-го року). Але ніяк не могла зрозуміти, як з цим працювати. Тепер маю перші напрацювання тут.Це не все, але навіть заради одного з цих пунктів вже варто було б йти в коучинг 🙂P.S. Я мала дуже класного коуча: вона має топ-менеджерський досвід, зокрема в українському топ-стартапі, також має психологічну ліцензію, тому могла переключатись між ролями "коуч", "ментор" та "психолог" (за моїм бажанням).Якщо тема зацікавила, можу окремим постом поділитись своїми інсайтами за цих 9 місяців (дайти знати в коментарях, якщо так).
Кожен другий продакт хотів таке зробити або мати для себе, але по факту доводиться зазвичай такі штуки збирати по десяткам сайтів, блогів, ньюзлетерів. Найголовніше, що коли тільки починаєш в цьому розбиратись, то спочатку не знаєш де шукати, що шукати, а потім, коли знаходиш багато всього – не розумієш, що з цього всього потрібно саме тобі.Розкажу сьогодні про цікавий новий продукт для початківців-продактів або wanna-be продактів від одного з менторів TheWays – Петра Ніколаєва.58skills– це тест та база знань для продактів або тих, хто хоче прокачати продуктовий майндсет.Складається з self-assesment тесту, який допомагає визначити поточний рівень знань та навичок, та бібліотеки знань: книги, курси, подкасти, шаблони для кожної навички.Цей продукт допоможе розібратись з частими питаннями:• Якими навичками треба володіти продакту• Як прокачати кожен скіл• Який у вас майндсетПідійде для джун-мідл PdM або світчерам з PO, маркетингу, аналітики чи дизайну.🎁 Для вас маємо промокод на 20% знижки на будь-який пакет: ImproveYourProductПромокод діє наступні 2 тижні.Всі деталі тут: 🔗 58skills.com
Ваш стартап може початись тутСеред мого оточення багато тих, хто говорить, що хоче свій стартап.Ці люди на різних стадіях – хтось ще не має ідеї, і просто мріє. Хтось має ідею і обдумує її. Хтось вже щось пробував, але не зайшов далеко.В Mission Possible відкрилась нова програма для таких людей: You Never Build Alone.Це 5-тижнева програма для wanna-be-підприємців, впродовж якої ви створите перший прототип та отримаєте перший відгук клієнтів.Логіка наступна: 1 тиждень = 1 дія = 1 крок вперед.Тобто кожен тиждень має свій фокус: пошук ідеї / прототип / перші клієнти / ітерація на основі фідбеку / фіналізування.Все онлайн. Основа – не лекції, а спільнота та можливість «швидко рухатись разом».Якщо ви:– давно мрієте, але не наважуєтесь на стартап– або сумніваєтесь, чи можете створити стартап– або щось пробували, але не вистачало системності– або вже щось побудували, але так і не показали це світуТо ця програма для вас.Я знаю, що бажання створити щось ствоє легко відкладати на «колись потім». Коли буде більше знань і навичок, коли буде класна ідея, коли не буде війни, коли буде більше грошей чи будь-яке інше ваше «коли…».Але якщо всередині вас є бажання, немає сенсу відкладати на потім. Варто почати вже зараз. Завжди краще зараз, ніж потім.Спільнота Mission Possible дуже крута, і команда реально вкладається на всі 200%, щоб у вас вийшло. Тому раджу спробувати.Старт: 10 листопадаРеєстрація тут: https://www.missionpossible.ventures/ua/ynbaP.S. В Україні багато програм, орієнтованих на пізніші стадії – коли вже маєте трекшн, клієнтів, інвестиції. А в MP ви отримуєте багато всього на етап раніше – ще тоді, коли ви лише думаєте про створення свого стартапу. Це цінно 🥰
В дні великих конференцій (типу айті арени) я намагаюсь не заходити в соцмережі. Бо інакше FOMO зʼїдає мене зсередини.Цього року я вирішила не йти на більшість великих тех-івентів, які відбуваються. Бо останнім часом складно знаходитись у натовпі. Плюс, не бачу цінності для нашого стартапу на данному етапі, а часу та енергії це віднімає багато.І це усвідомлене рішення – не йти.Але коли настає день Х, стрічка LinkedIn та інстаграму перетворюється на "червону доріжку":– хтось зібрав контакти 200 лідів– хтось запітчив і виграв грант– хтось занетворкався з крутими спеціалістами– хтось надихнувся на рік впередЗдається, що не відвідала івент тільки я.А я в цей момент сиджу вдома за компом. Та яку б корисну/цікаву роботу я не робила, виникає відчуття втрати: а що, як я дарма не поїхала? Що, якщо пропустила унікальну можливість?Я знаю це відчуття давно – і в ньому немає нічого хорошого. Воно деструктивне. Воно демотивує. Роззброює. Знесилює. Забирає і без того малі залишки енергії.Але є одне але.Це відчуття не береться саме по собі.Воно тригериться. Чимось.І зазвичай – не першим постом в стрічці, не другим, не пʼятим. Але на якомусь етапі думка "а що, як я втрачаю можливості?" таки виникає. Не від конкретного посту, а через шквал новин звідусіль і цей безперервний потік емоцій про подію, яка пройшла повз.Тому я вже не вперше практикую уникати соцмереж у дні таких конференцій.Коли я повертаюсь, за кілька днів після, все ще залишаються пости про ці події. Але вони перемішуються з іншими інфоприводами і радше викликають цікавість "а що там було?" чи "що сподобалось?", ніж FOMO.Для мене працює ідеально. Менше тривог у і без того тривожний час.А як ви цього року? Читаєте цей пост під час вечірки на енергійній IT Арені чи в атмосфері домашнього затишку? 🙂
Якщо ви коли-небудь задумувались про те, щоб запустити свій стартап (але ще не зробили цього) – прочитайте це. Ділюсь болісними висновками за три роки спроб і помилок.І перш ніж почати, важлива теза: якщо ви справді хочете створити стартап – зараз найкращий час, щоб почати. Найближчі 2 роки – це шанс не просто "спробувати себе" у цій ролі, а ще й трошки підвищена вірогідність успіху, ніж у будь-які інші часи.Отже, до висновків:• Свобода – це не те, що ви думаєте. Бути фаундером означає мати багато свободи і водночас не мати її взагалі. Мрієте про "вільний час"? Забудьте. Про "самостійне прийняття всіх рішень"? Теж забудьте. А от якщо свобода для вас – це "приймати справді найважливіші рішення", то це воно.• Копіювати вдасться все, крім успіху. Надихатись успішними прикладами і намагатись це повторити – цілком адекватний шлях. Ми бачимо на ринку такі історії. Але повторюючи, треба дуууже чітко розуміти, чому ваша "копія" буде краща. Якщо здається, що хтось "просто скопіював" і став топ-1, то вам здається. За кожним успішним копіюванням стоїть щось унікальне: операційка, команда, залучення аудиторії. А що є у вас?• На початку доведеться обирати між "створювати проривні технології " та "копіювати працюючі бізнес-моделі", але з часом і те, і інше тяжітиме одне до одного. Тому спочатку краще обрати те, що вам особисто зробити простіше.• Пріоритети для успіху мають бути такі: команда > ринок > екзекʼюшн > ідея. Не навпаки. Пропустиш якийсь крок зліва – доведеться повертатись назад або вічність жити у бізнесі, якому не судилось стати успішним in terms of money.• Баланс між "довго рісьорчити, перш ніж щось робити" та "тестувати все підряд" лежить у тому, де ваша сильна сторона.• Не вірте людям, які кажуть "це не спрацює". Не вірте їм на слово, але перш ніж щось робити – знайдіть спосіб перевірити їхню думку. Це може зекономити вам РОКИ життя• Вміння казати "ні", зупиняти себе й інших, депріорітизувати – одна з найбільш недооцінених здібностей фаундера.• Кожного дня задавайте собі питання "Яка ОДНА задача сьогодні найбільше наблизить мій стартап до успіху?". І робіть спочатку цю задачу, а потім все інше. Це не так легко, як звучить, якщо дійсно робити це кожного дня. Але це те, що дозволить дійсно наближатись до бажаних результатів, а не просто "робити багато роботи".Було корисно? Відправьте 50-100-500 грн на актуальний збір (мені залишилось 1600 грн, щоб закрити баночку): https://send.monobank.ua/jar/8nVHY4rmaw