Source
Валентин Наливайченко | США та Іран домовилися про двотижневе перемир’я, яке дозволить відкрит...
494 Views/Reach
2026-04-08 06:23
Message №15050
🇺🇸🇮🇷 США та Іран домовилися про двотижневе перемир’я, яке дозволить відкрити Ормузьку протоку незадовго до закінчення терміну, встановленого Дональдом Трампом для Тегерана, щоб той виконав його вимоги або зіткнувся з ударами, які, за його словами, знищать «цілу цивілізацію», - FT Ціни на нафту різко впали після того, як Трамп заявив, що Вашингтон припинить свої атаки в рамках «двостороннього перемирʼя!», якщо Іран дозволить відновити судноплавство через цей важливий водний шлях. Міністр закордонних справ Ірану Аббас Арагчі підтвердив, що Тегеран дозволить два тижні «безпечного проходу» в протоці, через яку проходить п’ята частина світового нафтового транзиту, поки США та Іран розпочнуть переговори щодо більш довгострокової угоди. Перемир'я відвертає загрози Трампа щодо масштабних ударів США по Ірану та обіцяє стабілізацію світових енергетичних ринків. Однак довгострокове вирішення конфлікту залежатиме від того, як розвиватимуться переговори протягом найближчих тижнів. Вища рада національної безпеки Ірану заявила, що переговори зі США розпочнуться в п'ятницю в Ісламабаді для обговорення 10-пунктної пропозиції Ірану, яка включає збереження контролю над судноплавством у Ормузькій протоці та скасування санкцій. Трамп у своєму дописі в соцмережах заявив, що погодився на перемир’я на прохання прем’єр-міністра Пакистану Шехбаза Шаріфа та фельдмаршала Асіма Муніра, оскільки США «вже досягли та перевищили» всі свої військові цілі і «дуже наблизилися до остаточної угоди» про більш постійне припинення війни. Він зазначив, що 10-пунктна пропозиція Ірану є «реальною основою для переговорів» і що «майже всі суперечливі питання минулого вже узгоджені між США та Іраном». Лідери Ірану також заявили у вівторок ввечері, що американці прийняли «принципи» їхнього 10-пунктного плану «як основу для переговорів». Окрім збереження контролю Ірану над протокою, 10 пунктів передбачають повне припинення військових дій з боку США та Ізраїлю проти Ірану та його «Осі опору», до якої входять такі групи-сателіти, як ліванська «Хізболла». Ці пункти також передбачають «виведення бойових сил Сполучених Штатів з усіх баз і пунктів дислокації в регіоні», зазначив Верховна рада національної безпеки у своїй заяві. Керівництво Ірану вимагає розмороження іранських активів та закріплення своїх вимог у вигляді обов’язкової резолюції Ради Безпеки ООН. Іран заявив, що братиме участь у переговорах не більше 15 днів, і попередив, що припинить війну лише в тому разі, якщо його пропозиції будуть закріплені під час переговорів. Арагчі, який очолював два попередні раунди непрямих переговорів зі США, перш ніж їх перервали американські та ізраїльські бомбардування, як очікується, виступить головним переговірником Ірану в Ісламабаді.