Source
Це AMES: коментарі, оцінки, погляди | Новини археології Близького Сходу: у Ізраїлі знайшли найбільшу давню д...
583 Views/Reach
2025-08-26 16:36
Message №16077
Новини археології Близького Сходу: у Ізраїлі знайшли найбільшу давню дамбу 🇮🇱На розкопках у нацпарку Місто Давида археологи знайшли залишки великої дамби, зведеної приблизно 2800 років тому, ймовірно, за царів Юдеї Йоаса та його сина Амасії (IX - VIII ст до н.е.).Її розміри дійсно вражають: висота 12 м, довжина - 21 м, ширина - 8 метрів. Її звели у якості "креативної відповіді" на кліматичну негоду, яка спіткала Ізраїль майже 3000 років тому.
Вона є найдавнішою із знайдених в Єрусалимі і найбільшою з взагалі усіх розкопаних в країні. Головне завдання - збирати питну воду з джерела Гіхон* і паводкові води з долини Кедрон (йде від Старого міста Єрусалиму аж до Мертвого моря). * Гіхон - єдине джерело питної води в Єрусалимі, яке ніколи не висихає і є доступним весь рік. Згадане ще у Біблії, б'є з гроту біля підніжжя гори Офел якраз поблизу Міста Давида. Вода з Гіхону впадала у так звану Сілоамську купіль. Збудовані за давніх царів тунелі Єзекії досі постачають воду місту. Завдяки відкриттю дамби, вдалося точно датувати час зведення купелі, про яку донедавна було відомо лише, власне, з Біблії. Співставивши кліматичні та археологічні дані, вчені виявили, що в той період (9-8 ст. до н.е.) прадавній Ізраїль потерпав від нестачі опадів, яку раптово змінювали короткі, але потужні шторми. Останні викликали повені. Тож зведення таких великих конструкцій, як купіль та дамба, було прямою відповіддю на кліматичні зміни