Source
МАГЕРА🇺🇦ПРО🇺🇦ВИБОРИ | Дуже дякую усім, які взяли участь в опитуванні. Звісно, ми з Вами не п...
387 Views/Reach
2025-03-29 18:57
Message №124
Дуже дякую усім, які взяли участь в опитуванні. Звісно, ми з Вами не претендуємо на репрезентативність, але певні думки з цього приводу є. І дозволю собі прокоментувати запропоновані для опитування варіанти відповідей. Отже, жодного голосу нема щодо варіанту обрання Президента України пожиттєво. В такий спосіб обирали президента хіба що в одній з центральноазійських держав. Але там демократія досить своєрідна і навряд чи цей досвід потребує повторенню в Україні. 😉А ось у Речі Посполитій короля дійсно обирали пожиттєво. Але ми не монархія і не Річ Посполита. 😀Тепер щодо монархії. У нас останнім монархом був Гетьман Павло Скоропадський. З роду Габсбурґів Василь Вишиваний розглядався як претендент на монарший престол в Україні. Та й сучасні Віндзори у Британії є прямими нащадками київських князів. Але відновлення в Україні монархії є швидше утопічним варіантом, ніж реальним. Тому погоджуюся з відповідним коментарем. Лише 1% підтримав цей варіант. Також лише 1% підтримав ідею обрання Президента України виборцями, але не напряму, а через колегією виборників (як у США). У світі цей варіант не набув поширення і не став популярним. Хоча приклади були і є. Відверто, не розумію потреби обирати главу держави на непрямих виборах. Вже навіть не розглядаючи неодноразові випадки так званих «несумлінних виборників», які голосують за іншого кандидата. Уявляю, як це може бути в Україні. 😀5% підтримали ідею обрання Президента України в парламенті або за участі парламенту. Такий варіант завжди застосовується у парламентських республіках. Бо такий президент виконує зазвичай представницькі функції і діє зазвичай на поданням уряду чи за згоди уряду. Дійсно, такого президента нема сенсу обирати на загальних виборах, тобто виборцями. 8% підтримали ідею обрання Президента України за однотуровою системою. Тобто, коли для перемоги одному з кандидатів достатньо буде набрати просту більшість відносно своїх конкурентів, тобто необовʼязково понад 50% голосів виборців. Перевагою цього варіанту є відсутність другого туру і відповідно додаткових видатків з державного бюджету. А очевидним мінусом є те, що президента в такому разі може обрати за фактом меншість виборців, яка взяла участь у голосуванні. В будь-якому разі цей варіант підходить хіба що для парламентської республіки.17% не хочуть у республіці взагалі бачити президента. Такий варіант є можливим, проте дуже рідкісним і він залежить від особливостей республіканської форми правління у певній державі (Боснія, Швейцарія, Сан-Маріно).Нарешті, 68% пропонують залишити чинну двотурову систему обрання Президента України. Між іншим, це не означає, що Президента України не можна обрати у першому турі (приклади 1991 і 2014 років). Але в такому разі за кандидата має проголосувати понад 50% виборців, які взяли участь у голосуванні. Саме така система є природньою для обрання президента в президентській чи змішаній формі республіки. І я більше схиляюся до позиції 68% у цьому питанні.