Source
Жабаскрипт (веде Віктор Турський) | Мої думки про Genesis (частина 1)Всі вже цю новину обговорили й я теж ...
2 520 Views/Reach
2026-06-19 19:41
Message №412
Мої думки про Genesis (частина 1)Всі вже цю новину обговорили й я теж вирішив спробувати розібратися. На жаль, для мене Genesis (й пов'язані компанії) виявився великим розчаруванням IT індустрії України.Genesis не жаліє грошей на найкращі таланти й інженерна команда у них дуже потужна, вони проводять класні технічні івенти, платять високі зарплати, але схоже, що є велика проблема з моральним аспектом багатьої їх продуктів й легальністю джерел їх доходів.Це виключно мої думки, які спираються на публічну інформацію. Коли я почав закопуватися, то виявилося, що це ціла система, тому пост в двох частинах.❓❓❓ В чому власне проблема?Ось інформація з новини з сайту FTC (Федеральної Торгової Комісії США):"Genesis Tech та її дочірні компанії діють спільно, щоб постійно пропонувати нові оманливі продукти, реєструвати нові юридичні особи та відкривати нові торговельні рахунки. Разом Genesis Tech та її дочірні компанії здатні приховувати свою справжню ідентичність від споживачів і намагаються сховати свої активи, перенаправляючи незаконно отримані доходи через транскордонні перекази між афілійованими компаніями, стверджується у скарзі (FTC)." Джерело: https://www.ftc.gov/news-events/news/press-releases/2026/06/ftc-sues-stop-sprawling-enterprise-operating-unlawful-subscription-schemes❓❓❓Чи це СКАМ?В скарзі FTC детально розписана схема. Й виглядає це, як дуже професійно відпрацьована схема. Це схоже на Fleeceware (https://en.wikipedia.org/wiki/Fleeceware), але ще з обманом користувачів. Продукти пропонують індивідуальні плани, але насправді це фейк й ніяких індивідуальних планів немає й задача просто списати гроші з картки. Схема заводу трафіку через Paywall це теж класичний сигналу скаму. Скам досить аморальний на мою думку, бо, наприклад, розводити людей з нейророзвитковими розладами типу РДУГ це така собі історія (обіцянка "Secret tool to crack the ADHD code" на пейволі, а коли заплатив, вияляється, що це просто слова). Ось PDF на 60 сторінок з деталями https://www.ftc.gov/system/files/ftc_gov/pdf/Growthmind-Wisey-Complaint.pdf ❓❓❓ Чи схожий кейс Adobe? Хтось каже, що від FTC був позов й на складність відписки від продуктів Adobe й про це всі забули, але якщо вчитатися, то стає зрозуміло, що кейс Adobe й кейс Genesis це дві різні історії. Adobe мав проблеми з відпискою, а додадтки Genesis це цілеспрямовиний обман користувачів❓❓❓Чи це тільки Genesis?Виходячи з заяви, то це ціла низька юридичних осіб й продуктів, які були створені чи відпочковані від Genesis Tech. Наприклад, в позові я побачив продукт "Nebula" й я почав гуглити й знайшов це: "Ми — OBRIO, продуктова IT-компанія з екосистеми Genesis, яка створює Nebula". Тобто, OBRIO, який був спонсором DOU Day й, успішний продукт екосистеми Genesis, не є виключенням в цій скам схемі. ❓❓❓Чи всі доходи Genesis є незаконно отриманими?В позові надають приклад: "For example, in the 12 months ending in September 2025, the total payment volume of Genesis Tech’s linked PayPal accounts approached $700 million". Це досить значні цифри. Виглядає, як скам поставлений на потік. Але при такому системному скамі, має бути системне відбілювання бізнесу - спроби запуску реально корисних продуктів, проведення корисних айті івентів й так далі. Тому, точно не всі доходи Genesis нелегальні, але оскільки в список скаму потрапили їх дуже успішні проекти, то це говорить, що ці додатки демонструють кор-модель бізнесу.