Source
📜 Історія України та світу 📖 #Укртґ✙ | Перед вами представлена надзвичайно цікава людина українська актриса М...
105 Views/Reach
2025-08-26 15:26
Message №3790
Перед вами представлена надзвичайно цікава людина українська актриса Марія Капніст Вона народилася 22 березня 1911 році у місті Санкт-Петербурзі в українській аристократичній родині батько був графом Ростиславом Капністом (нащадком тих самих Капністів, який написав «Історію Русів»). Окрім цього, граф мав великі землеволодіння у Хорольському повіті Полтавської губернії. Надавав фінансову допомогу революціонерам, допомагав більшовикам ввозити з-за кордону примірники газети «Искра».Мати Анастасія Байдак належала до роду видатного українського кошового отамана Івана Сірка та гетьмана Павла Полуботка та козацько-старшинського роду Дуніних-Борковських. Марія була п'ятою і найменшою дитиною в сім'ї. Мала старшу сестру Єлизавету, а також трьох братів — Василя, Григорія та Андрія. До семи років жила в Санкт-Петербурзі. Після Жовтневого перевороту родина Капністів переїхали до Судаку де була у них дача - особняк та проживала бабуся. У 1920 році більшовики захопили Судак там а у 1921 році батька було розстріляно за співпрацю з білими та повстанням кримських татар у 1918 році. Після встановлення радянської влади у Криму більшовики знищили особняк Капністів мати та дітей не було заарештовано. До 1927 року проживала у Судаку після переїхала до Києва де навчалася у Київській трудовій школі після свого закінчення, поступила до Ленінградського драматичному театрі імені Олександра Пушкіна однак театр невдовзі закрили та Марія повернулась до Києва згодом переїхала до Харкова де навчалася на фінансовому факультеті Інституту народного господарства. Після закінчення інституту, вона переїхала знову до Ленінграду де вступила до театрального інституту. У 1934 році її виключили з інституту через її дворянське походження із забороною проживання в Ленінграді. Повернулася до Києва а потім переїхала до Батумі. З 1937 її вперше заарештували, згодом її відпустили, у 1941 року її заарештували вдруге за звинуваченням у "антирадянську пропаганду" її засудили до 8-ми років виправних робіт та вислана до Казахстану де народила доньку Радославу в 1950 році була випущена направлена на поселення в село Казачинське Красноярського краю. У наступному році була знову засуджена через те, що вона заступилася за свою доньку у дитячому садку через цькування виховательки яка виявилася згодом коханкою кдбіста і з 1951 - 1956 рр. перебувала в Іркутській області. У 1956 році після свого відбування покарання спочатку поїхала до Москви а згодом до Києва де перебувала до кінця свого життя. У Києві вона почала зніматися у кіно на студії Довженка де знімалася у другорядних ролей дебют в її фільмографії трапився у фільмі «Одна ніч» де вона зіграла епізодичну роль. У 1958 році була реабілітована постановою Верховного Суду РРФСР та скасовано всі обвинувачення які їй було предявлено. У 1959 році вона знялася у фільмі «Таврія» (на основі однойменного роману Олеся Гончара) ігуменією а в 60-му році стала штатна актриса Театру кіноактора Кіностудії імені Олександра Довженка. Їй діставалися переважно невеликі ролі та епізоди. Із 1980 року Капніст — член Спілки кінематографістів України. Із 1988 — Заслужена артистка УРСР.На початку жовтня 1993 року потрапила в ДТП — у Києві, неподалік Кіностудії імені Олександра Довженка, намагалася перейти Берестейський проспект, але потрапила під колеса автомобіля. Лікарі нічого вдіяти вже не змогли — 25 жовтня 1993 року Марія Капніст померла в Олександрівській лікарні.Похована Марія Капніст у родовому селі Велика Обухівка, на Полтавщині, на родинному цвинтарі Капністів, поруч із прадідом, Василем Капністом. #цікава_історія📜 Історія України та світу 📖 | @istukrandworldbot | Буст