🔥🔥🔥 Три нафтові танкери, 5 резервуарів з паливом, 3 причали та установки «Новатек» пошкоджено під час атаки на порт Усть-Луга в Ленінградській області, — ASTRA 💬В результаті атаки безпілотників на порт Усть-Луга в Ленінградській області 25 березня на території однойменного терміналу загорілися 5 резервуарів з мазутом і газовим конденсатом, повідомили джерела ASTRA в екстрених службах регіону. Також були пошкоджені три причали та насосна станція. 💬Пошкодження також отримали три нафтові танкери, пришвартовані біля причалів на стоянці. Йдеться про танкер «Aisopos» під прапором Греції, «Sea Hymn» під прапором Маршаллових островів, а також танкер «Fiesta» під прапором Сьєрра-Леоне. 💬Крім цього, пожежа сталася і на інфраструктурі ПАТ «Новатек». За даними ASTRA, там пошкоджено три технологічні установки, включаючи установку гідрокрекінгу, причальну споруду, побутову будівлю, розподільну підстанцію та гуртожиток. У порту також загорілися резервуар з нафтопродуктами та два резервуари зі світлим і теплим паливом на площі понад 15 тисяч кв.м.💬Також було пошкоджено портовий кран терміналу та тендерний майданчик на причалі «Портенерго». Під час атаки БПЛА з терміналу евакуювали понад 200 співробітників. Робота порту призупинена.💬Безпілотники також атакували Виборзький суднобудівний завод і пошкодили 2 катери берегової охорони прикордонної служби, що будуються.
RUSI пише, що перші 16 днів війни з Іраном стали тривогою, яка сигналізує про кризу витривалості вестернівського оборонно-промислового комплексу.Інтенсивне використання високоточних боєприпасів під час операції «Epic Fury» яскраво продемонструвало стратегічно руйнівне співвідношення витрат, до якого західна промисловість наразі не готова. І хоча американські та ізраїльські сили досягають певних тактичних успіхів, коаліція в цілому витрачає дорогі ракети вартістю в мільйони доларів на збиття значно дешевших іранських дронів і перехоплення ракет.❗️ Українські військові радники, присутні в регіоні, були шоковані такими діями коаліційної протиповітряної оборони, які вони назвали «бездумним витрачанням боєприпасів», йдеться у звіті RUSIЗгідно з даними аналітичного інструменту Payne Institute, за перші 16 днів конфлікту коаліційні сили використали 11 294 боєприпаси на загальну суму близько 26 мільярдів доларів.Після початкового масованого залпу понад 5000 боєприпасів у перші 96 годин конфлікт перейшов у фазу виснажливого протистояння. Хоча щоденні іранські ракетні та дронові атаки зменшилися на 80–90% порівняно з першими днями, їхній стабільний темп продовжує виснажувати критичні ресурси коаліції.ℹ️ За розрахунками, починаючи з 5-го дня, Іран здійснює в середньому 33 ракетні та 94 дронові удари на добу....❗️ Закину табличку витрат коаліції у боєприпасах за 16 днів війни в Ірані.З цікавого — США вже скинули вісім 14-тонних GBU-57 Massive Ordnance Penetrator [протибункерна авіаційна бомба]А країни Затоки [без США] вже використали 1285 ракет-перехоплювачів Patriot PAC-3 — більше ніж нам передали за весь час війни.
Фактичний лідер Саудівської Аравії, кронпринц Мохаммед бін Салман, активно переконує Трампа не припиняти війну з Іраном. Він вважає, що американсько-ізраїльська військова кампанія є «історичною можливістю» для перебудови всього Близького Сходу.За словами джерел The New York Times, впродовж останнього тижня Мохаммед бін Салман кілька разів спілкувався з Трампом. Він наполягає, що США мають продовжувати тиск на Іран аж до повного знищення нинішнього режиму. Кронпринц вважає, що Іран становить довгострокову загрозу для країн Перської затоки, і усунути цю загрозу можна лише шляхом усунення чинного режиму.Прем’єр-міністр Ізраїлю Нетаньяху також бачить в Ірані довгострокову загрозу. Однак, на думку аналітиків, ізраїльські чиновники, були б задоволені навіть ослабленим іранським режимом, зайнятим внутрішніми проблемами. Саудівська Аравія ж вважає, що провал в іранській кампанії стане для неї серйозною і безпосередньою загрозою безпеці.Водночас високопоставлені чиновники як у Саудівській Аравії, так і в США стурбовані тим, що якщо конфлікт затягнеться, Іран може завдавати ще більш болючих ударів по саудівських нафтовидобувних об’єктах, а США ризикують застрягти в затяжній війні. Тоді як наслідки війни для економіки та національної безпеки Саудівської Аравії є величезними. ❗️ Трамп час від часу висловлює готовність завершити війну, проте Мохаммед бін Салман переконує його, що це було б помилкою. За словами джерел, кронпринц наполягає на ударах по іранській енергетичній інфраструктурі, щоб послабити режим у Тегерані. Саудівський лідер також пропонував розглянути варіант введення американських військ в Іран для захоплення енергетичних об’єктів і примусового усунення влади.❗️ Останніми днями Трамп серйозно розглядає можливість проведення військової операції із захоплення острова Харг — головного нафтового хабу Ірану.Аналітики, обізнані з позицією саудівського керівництва, зазначають, що хоча Мохаммед бін Салман, ймовірно, волів би уникнути війни, він побоюється, що якщо Трамп зараз відступить, Саудівська Аравія та решта Близького Сходу залишаться сам на сам із озлобленим Іраном. Натомість саудівські посадовці попереджають, що розпад іранської держави теж може стати для них серйозною загрозою. Вони побоюються, що навіть після падіння режиму окремі військові підрозділи або парамілітарні угруповання в умовах хаосу продовжуватимуть атакувати королівство.Деякі американські аналітики вважають, що Мохаммед бін Салман бачить у цій війні можливість посилити вплив Саудівської Аравії в усьому регіоні і вірить, що королівство зможе захистити себе навіть у разі продовження конфлікту.Ще до початку війни Мохаммед бін Салман він планував перетворити Саудівську Аравію на глобальний бізнес-хаб до 2030 року, але амбітні мегапроєкти та величезні інвестиції в штучний інтелект уже створюють значне навантаження на бюджет. Затяжна війна з Іраном поставить під загрозу всі ці плани.
На четвертому тижні американо-ізраїльської війни проти Ірану Трамп наказав відправити до регіону кілька тисяч додаткових моряків і морських піхотинців. Проте саме ті військові, на яких він розраховує, виявляють дедалі більше сумнівів щодо цієї операції, аналізує видання HuffPostІнтерв’ю з чинними військовослужбовцями, резервістами та організаціями, які підтримують військових, показують, що багато американських солдатів, які перебувають у зоні конфлікту, відчувають вразливість, сильний стрес, розчарування та зневіру. Деякі з них уже готові залишити армію. Військовий лікар, який лікує евакуйованих із Близького Сходу в госпіталі Ландштуль у Німеччині, повідомив, що солдати страждають від «недостатнього захисту та поганого планування». Іранські балістичні ракети та дрони регулярно обстрілюють американські бази, і це вже завдає серйозної психологічної шкоди. 💬 Наземна операція стане абсолютною катастрофою… у нас навіть немає плану на такий випадок, — сказав лікар. — Ми не можемо повністю захистити навіть одну сухопутну базу в регіоніВетеран і резервіст, яка наставляє молодших офіцерів, розповіла HuffPost, що її знайомі військові втрачають віру як ніколи раніше.
💬 Я чую від військових прямі слова: “Ми не хочемо вмирати за Ізраїль — ми не хочемо бути політичними пішками”
Майк Прайснер, директор Центру сумління та війни, зазначив, що раніше його організація отримувала 50–80 звернень від військових на рік. У березні кількість звернень зросла на 1000%. Тепер щонайменше один військовий звертається щодня. Метт Говард, співдиректор організації About Face: Veterans Against The War, повідомив, що вони допомагають все більшій кількості військових зрозуміти свої права на відмову від служби.
💬 Люди мають більше варіантів, ніж думають. Армія створює враження, що є лише один шлях — виконати контракт, а все інше матиме страшні наслідки. Насправді в них є право на статус сумління. І зараз ми бачимо, що все більше військових обирають саме цей шлях
Хоча масового виходу з американської армії через кампанію Трампа не спостерігається, джерела описують загальну атмосферу гніву та відчуття безвиході. Однак відсутність чіткої та послідовної мотивації цієї війни сильно деморалізує особовий склад. Військові вважають, що їх кидають у погано спланований конфлікт, який несе непотрібний ризик без зрозумілої стратегічної користі.❗️ Раніше служба в країнах Перської затоки сприймалася як низькоризикова. Тепер військові командири не встигають реагувати на висхідне відчуття вразливості. Деякі солдати навіть відмовляються йти в укриття під час обстрілів.Переломним моментом для багатьох став удар по школі в іранському місті Мінаб, коли загинуло щонайменше 175 людей, зокрема десятки школярок. Багато військових, які розглядають можливість отримання статусу сумління, називають саме цю подію точкою неповернення.❗️ Крім того, ставлення до війни відображає ширшу зміну поглядів американців на роль США на Близькому Сході, особливо щодо Ізраїлю. Молоді американці стали значно критичніше ставитися до Тель-Авіва. За опитуванням NBC News цього місяця, 63% виборців віком до 34 років негативно оцінюють Ізраїль (порівняно з 37% у 2023 році).
Після трьох тижнів війни адміністрація Трампа розпочала перші обговорення наступної фази конфлікту та можливих мирних переговорів з Іраном. Про це повідомили американський чиновник і джерело, обізнане з ситуацією.Президент Трамп у п’ятницю заявив, що розглядає можливість «згортання» війни. Водночас високопоставлені американські посадовці зазначають, що очікується ще два-три тижні активних бойових дій. Паралельно радники Трампа вже починають готувати ґрунт для дипломатичного врегулювання.У дискусіях щодо можливих переговорів беруть участь емісари Трампа Кушнер і Віткофф.Будь-яка угода про завершення війни має включати три ключові елементи: ▪️ відновлення судноплавства в Ормузькій протоці; ▪️ вирішення питання запасів високозбагаченого урану Ірану; ▪️ укладення довгострокової угоди щодо ядерної програми, балістичних ракет і підтримки Іраном проксі-груп у регіоні.Прямого контакту між США та Іраном останніми днями не було. Посередниками виступають Єгипет, Катар і Велика Британія. Єгипет і Катар уже передали США та Ізраїлю інформацію, що Іран готовий до переговорів, але висуває дуже жорсткі умови.Вимоги Ірану: ▪️ негайне перемир’я; ▪️ гарантії, що війна не відновиться в майбутньому; ▪️ виплата компенсацій.Один з американських чиновників додав, що Вашингтон хоче, щоб Тегеран взяв на себе шість чітких зобов’язань, зокрема:▪️ Повна відмова від ракетної програми на п’ять років. ▪️ Нульове збагачення урану. ▪️ Повне виведення з експлуатації ядерних об’єктів у Натанзі, Ісфахані та Фордо, які США та Ізраїль бомбили торік. ▪️ Жорсткий міжнародний контроль за виробництвом і використанням центрифуг та іншого обладнання, що може бути використане для створення ядерної зброї. ▪️ Укладення договорів про контроль над озброєннями з країнами регіону з обмеженням кількості ракет не більше 1000 одиниць. ▪️ Повна відмова від фінансування проксі-груп, таких як «Хезболла» в Лівані, хусити в Ємені та ХАМАС у Газі.Іран неодноразово відкидав більшість цих вимог у минулому. Лідери в Тегерані також наголошують на складності переговорів із президентом, який раніше вів переговори, а потім раптово починав бомбардування.Міністр закордонних справ Ірану Аббас Арагчі заявив своєму індійському колезі, що нормалізація ситуації в Ормузькій протоці можлива лише за умови, що США та Ізраїль припинять атаки на Іран і дадуть гарантії, що вони не відновляться. Трамп вже сказав, що не проти переговорів, але наразі не готовий задовольняти вимоги Ірану щодо перемир’я. Вимогу про репарації він назвав «абсолютно неприйнятною». Водночас другий американський чиновник зазначив, що є простір для компромісу щодо повернення Ірану заморожених активів. 💬 Вони називають це репараціями. Ми можемо назвати це поверненням заморожених коштів. Є багато способів сформулювати це так, щоб задовольнити політичні потреби обох сторін, — пояснив він.Команда Трампа зараз намагається відповісти на два ключові питання: ▪️ Хто в Ірані є найкращим контактним обличчям для переговорів? ▪️ Яка країна найкраще підходить на роль посередника?❗️ Аббас Арагчі був головним посередником у попередніх переговорах, але радники Трампа не вважають його людиною, яка здатна домовитися про угоду. Вони намагаються зрозуміти, хто саме приймає рішення в Тегерані та як з ним зв’язатися.Останній раунд ядерних переговорів модерував Оман, але США шукають іншого посередника. Найімовірнішим варіантом вважають Катар, який довів свою ефективність і надійність як посередник під час переговорів щодо Гази.
За даними ВВС, українські оператори FPV-перехоплювачів вже здійснили декілька успішних збиттів іранських дронів в одній з країн того регіону.Щоправда, прямий продаж й відповідно покупка цих українських безпілотників все ще заблоковані на рівні керівництва держави.Опитані ВВС News українські виробники сказали, що вже отримали десятки комерційних пропозицій від країн Перської затоки і Близького Сходу, а також посередників. Всі вони зацікавлені в експорті десятків тисяч українських інтерсепторів [перехоплювачів] в цей регіон. При чому вони готові їх купити за вищою ціною, ніж на українському ринку.Частина виробників відмовились від подальших перемовин, посилаючись на лист СБУ, який був надісланий компаніям на початку березня і в якому йшла мова про заборону експорту зброї на Близький Схід та про можливу кримінальну відповідальність.Вони вважають, що саме керівництво України має взяти відповідальність на себе за вирішення цієї ситуації, бо президент Зеленський вже публічно оголосив, що хотів би бачити не просто купівлю зброї, а певний бартер: Київ передає дрони, а натомість отримує дефіцітні ракети до систем Patriot.❗️ Інші виробники вже зайшли в офіційну процедуру отримання дозволу на експорт своєї продукції.За даними ВВС, як мінімум двоє з великих виробників дронів-перехоплювачів вже подали відповідні заявки до міжвідомчої комісії з політики військово-технічного співробітництва та експортного контролю. Їх має спочатку розглянути комісія, а потім затвердити Державна служба з експортного контролю (ДСЕК). Поки що вони лежать "без руху", тобто немає ні дозволу, ні прямої заборони на експорт від держави.💬 Ми отримали вхідні запити від деяких закордонних країн щодо постачання перехоплювачів "шахедів". Ми не можемо на них ствердно відповісти, поки не отримаємо дозвіл від держави, - сказав ВВС головний виконавчий директор компанії TAF Industries Володимир Зіновський.
Дуже важливий та потрібний текст від начальника штабу 1-го корпусу НГУ «Азов». Назва - Небезпека міфу «війна дронів»Насправді текст вийшов ще 7 березня. Але зараз на нього звернув увагу Ігаль Левін. І, повірте, текст вартий уваги. Арсен «Лемко» Дмитрик - це беззаперечний авторитет. Офіцер, який на війні з 2014 року та є начштабу одного з найбільш боєздатних корпусів у Силах оборони. Основна думка його блогу - небезпечно думати та мріяти виключно про війну дронів та заміну людини роботами на полі бою.«Лемко» пише, що, як би не змінювалися технології, основою всього залишається саме людина та організація війська. Замінити людину роботами - неможливо. Люди не потрібні, виводьмо їх і заміняймо роботами - хибна теза. Війна завжди була, є і буде людиноцентричною. Питання в кількості людей, їхній підготовці та управлінні ними. Повний текст - тут. Я виведу основні тези:🛑Кожна епоха прагне вважати власну війну винятковою. Новою. Безпрецедентною. Такою, якої «ніколи не було». Такий самий погляд нині є і на дрони та природу «дронової війни». 🛑Константою, як і в усі часи, однак залишається людина. Саме людина керує, застосовує зброю, тримає фронт і тил, захоплює населені пункти. Людина створює інноваційні військові доктрини. Людина управляє, застосовує зброю, навчає, мотивує, реабілітує. Людина тримає фронт і тил. Людина піднімає прапор над повернутим населеним пунктом.🛑Дуже небезпечна омана - зводити війну до окремої технології. 🛑Технічна інновація майже завжди породжує іншу технічну інновацію – її «протиотруту». А от тектонічні зміни відбуваються там, де змінюється організація суспільства і війська.🛑«Лемко» також наводить хороші історичні підтвердження таких тез. Де перемогу в минулому здобували не завдяки новій технології, а завдяки дисципліні, підготовці, доктринам і організації війська.Таким випадком, зокрема, є битва Золотих шпор (1302), де фламандська піхота (складена з простолюдин) протистояла патриціям на конях, які були вірні французькому королю. Так от піхота перемогла в цій битві, використавши технологію гострих пік, яка була винайдена, по суті, ще македонськими військами до нашої ери. Питання - в організації та дисципліні. 🛑Також він наводить приклад англійських лучників часів Середньовіччя, які були озброєні довгими луками, що були смертоносною зброєю. Але смертоносними ці лучники ставали не просто завдяки довгим лукам, а завдяки тривалій і виснажливій підготовці, під час якої буквально цілі покоління лучників систематично готувалися.🛑Відтак вирішальним фактором стає саме організація суспільства та армії. Міф про «війну майбутнього» або «війну дронів» створює небезпечну ілюзію готовності та заміни. Але всі вироблені дрони стануть сміттям, якщо люди не будуть організовані та готові до оборони. Це стосується не тільки України, а й решти Європи.І, як показує практика, не тільки Європи, а й світу. Кейс Близького Сходу - тому приклад. @pekhno_news
Щодо майбутнього британських військових баз на Кіпрі нічого не виключено, заявив президент Кіпру Нікос Христодулідіс, передає Cyprus MailЙого запитали про бази після зустрічі в президентському палаці з керівником британської розвідки MI6 Блейз Метревелі. Приводом обговорення стала атака іранським дроном на британську авіабазу Акротирі. Відповідно питання про статус і майбутнє цих баз опинилося в центрі публічних дискусій.У четвер увечері парламент Кіпру ухвалив резолюцію, яка засуджує удар з боку Ірану. Однак рішення не підтримали одноголосно – партії ЕДЕК, «Рух екологів» та депутатка від Volt Александра Атталідіс утрималися, а найбільша опозиційна партія АКЕЛ разом із незалежними депутатами Костісом Ефстатіу та Іриною Хараламбіду проголосували проти.❗️ АКЕЛ раніше внесла власну резолюцію, в якій вимагала «захистити Республіку Кіпр від загроз, які створює присутність британських баз на її території». Партія заявила, що атака дроном «ще раз підтверджує небезпеку для Кіпру та його народу через ці бази».Опозиція до баз існує і в турецькій громаді. Заступник лідера партії CTP Асім Акансой назвав збереження двох суверенних британських баз «великою історичною помилкою».ℹ️ Бази Акротирі та Декелія є суверенною британською територією. Вони ніколи не входили до складу Республіки Кіпр. Статус баз не змінювався з того часу.У 2003–2004 роках Велика Британія пропонувала передати Кіпру майже половину території баз. Тодішній президент Тассос Пападопулос назвав цю пропозицію «більш ніж бажаною». Однак на референдумі 2004 року грецька громада відхилила план (понад 75% голосів було «проти»), і бази залишилися під британським контролем.Президент Христодулідіс наголосив, що після завершення кризи на Близькому Сході Кіпр має провести «відкриту та відверту розмову» про майбутнє цих баз.
Кір Стармер...▪️ На початку цього конфлікту я чітко заявив, що Велика Британія не братиме участі в наступальних ударах, які США та Ізраїль завдають по Ірану. У регіоні Перської затоки живе близько 300 тисяч британських громадян, і наше головне завдання — захистити їх і наших союзників у Перській затоці.▪️ Британські ВПС (RAF) патрулюють повітряний простір у регіоні. Наші літаки перехоплюють іранські ракети та дрони, щоб вони не влучили в людей і цивільні об’єкти. Це суто оборонні дії. Ми не вступаємо у війну.▪️ Ми дозволили США використовувати наші бази, але виключно для колективної самооборони. .. Це не участь у війні, а необхідні оборонні заходи для захисту британських громадян і британських інтересів.▪️ Щодо впливу конфлікту на регіон — чи то через ціни на нафту й газ, чи то через загальне занепокоєння людей, — найкращий спосіб зменшити наслідки — це деескалація, швидке завершення бойових дій і перехід до переговорного врегулювання. ▪️ Ормузька протока — надзвичайно важливий судноплавний шлях. Іран блокує судноплавство в протоці, що вже призвело до зростання цін на енергоносії. Нам потрібно якнайшвидше відновити нормальну роботу протоки.▪️ Ми ведемо інтенсивні переговори з США, європейськими партнерами та країнами Перської затоки. Я не приховую, що це непросто, але це критично важливо. Поки протока не працює в повному обсязі, ціни на нафту й газ зростають, а це безпосередньо впливає на кожного британця вдома.▪️ У нас є кілька військових баз на Близькому Сході, і Іран намагався їх атакувати. Щоб захистити їх, ми заздалегідь розгорнули системи протидії дронам і радари. Наші літаки та пілоти RAF уже були в регіоні. Після початку конфлікту ми швидко посилили угруповання. З перших годин війни наші пілоти працюють цілодобово, перехоплюючи іранські удари й захищаючи наші бази та людей на них.
Трамп був шокований, коли минулого тижня дізнався, що американська розвідка вважає, що новий верховний лідер Ірану Моджтаба Хаменеї, можливо, гей. І що його батько, покійний Алі Хаменеї, через це сумнівався в придатності сина керувати Ісламською Республікою. Про це повідомляє The New York Post.Трамп не зміг стримати здивування і голосно розсміявся під час брифінгу, повідомляють джерела. Інші присутні в кімнаті також знайшли це «смішним» і приєдналися до реакції президента, а один високопоставлений розвідник «не може перестати сміятися над цим уже кілька днів».Усі три джерела стверджують, що це малоймовірне на перший погляд твердження вважається американськими спецслужбами дуже вірогідним. Два джерела повідомили, що Моджтаба, якого називали «силою за спиною батька», мав тривалі сексуальні стосунки зі своїм учителем з дитинства. Моджтаба, який, ймовірно, був поранений під час авіаудару 28 лютого, нібито робив «агресивні» сексуальні пропозиції чоловікам, які доглядали за ним, можливо, під впливом сильних ліків, сказало одне із джерел.Американські спецслужби наполягають, що інформація надійна. Одне з них зазначило, що вона «походить від одного з найбільш захищених джерел уряду».Натомість підозри щодо сексуальної орієнтації Моджтаби ширялися в Ірані ще з травня 2024 року, після авіакатастрофи, в якій загинув тодішній президент Ібрагім Раїсі — ймовірний фаворит Алі Хаменеї на посаду наступника.У секретному дипломатичному донесенні Держдепартаменту США від 2008 року, опублікованому WikiLeaks, йшлося про те, що Моджтаба лікувався в Британії від імпотенції, хоча причина не вказувалася. У документі сказано, що Моджтаба одружився «відносно пізно» — приблизно у 30 років — «імовірно, через проблему з імпотенцією, яку лікували під час тривалих візитів до Британії».💬 Родина очікувала від Моджтаби швидкого народження дітей, але йому знадобився четвертий візит до Британії. Після двомісячного перебування його дружина завагітніла, — йдеться в документі.Твердження про гомосексуальність також згадувалося в репортажі CBS News у неділю. Там йшлося, що покійний Алі Хаменеї, який правив Іраном з 1989 року, волів би іншого наступника частково через «проблеми» в «особистому житті» Моджтаби.Гомосексуальні стосунки в Ірані заборонені законом, хоча влада дозволяє хірургічну зміну статі. Деякі геї, за повідомленнями, під тиском погоджуються на операцію, щоб уникнути кримінального покарання. Відомі випадки, коли геїв публічно страчували, підвішуючи на будівельних кранах як попередження іншим.