Source
Говерла.UA | Це пост «Останнього капіталіста»Прекрасно аргументовано 😡Час закінчува...
636 Views/Reach
2026-05-26 13:47
Message №20222
Це пост «Останнього капіталіста»Прекрасно аргументовано 😡Час закінчувати таку практику, а то на фоні «міндіч гейту» це виглядає як шкідництво 🤬Тричі за чотири роки уряд повертається до "разової" ставки 50% для банків. На 2027 готують зновуГолова податкового комітету Гетманцев готує законопроєкт про продовження 50% податку на прибуток банків на 2027 рік. Звичайна ставка для бізнесу – 18%, для банків була – 25%. Тимчасові 50% запровадили у 2023 як виняток, потім продовжили на 2024, у 2025 повернули 25%, у грудні 2025 знов ухвалили 50% на 2026. Тепер четвертий раз.Аргументом в 2023 було те, що прибутки банків мали неринкову природу – формувалися переважно з ОВДП, які бюджет розмістив у банках.Аргументом зараз є те, що банки у 2025 році отримали найбільший прибуток за всю історію - більш ніж у два рази вищий за 2021 рік. У війну такі надприбутки логічно перерозподілити в оборону. За попередніми оцінками, бюджет від цього отримав 53 млрд грн за 2023 і 2024 роки разом, на 2026 очікують ще близько 30 млрд.НБУ стверджує, що прибутки банків тепер ринкові, тобто формуються з кредитування і ринкових інструментів. Але це не зовсім так, адже у 2025 році 52% процентних доходів банків – це не кредитування економіки, а доходи від ОВДП і депозитних сертифікатів самого НБУ.Депозитні сертифікати НБУ – це фактично механізм, через який банки кладуть свої вільні гроші в Нацбанк і отримують за це відсоток, який встановлює сам Нацбанк. Робиться це не просто так – НБУ забирає у банків зайві гроші, щоб вони не пішли на валютний ринок і не вдарили по курсу гривні. Інструмент потрібен, але побічний ефект – гарантовані прибутки банків коштом самого регулятора.Прибуток від депозитних сертифікатів вважається ринковим на папері, хоча насправді таким не є, адже ці гроші ніяк не взаємодіють з ринком, вони просто лежать у НБУ і приносять банкам дохід, який оплачує сам НБУ. Лише за 2025 рік НБУ сплатив банкам близько 82 млрд грн відсотків за депозитними сертифікатами, а сумарно за роки війни – близько 291 млрд грн.За оцінкою НБУ, очікуваний дохід в бюджет від ставки 50% – 20 млрд грн коштує економіці 200-300 млрд грн потенційного ресурсу для майбутнього кредитування. Також близько 66% прибутку сектора генерують державні банки, які і так перераховують значну частину доходу в бюджет як дивіденди. Тобто частина "вилучених" 50% – це переказ з однієї державної кишені в іншу з втратами на адмініструванні.Проблема, яку намагаються вирішити цим податком, лежить не в банках. Бюджет залежний від запозичень через ОВДП, які купують переважно банки (хоча найбільший їх тримач в країні сам НБУ).Гроші не безкоштовні, і ставка НБУ формується ринком, гроші зараз "дорогі". Звідси й висока дохідність ОВДП. Тому 50% податку просто перерозподіляють наслідки проблеми, уряд бере назад частину того, що сам же заплатив банкам як відсотки за свій борг.Сам по собі такий податок це не катастрофа. Так, він створює ефект витіснення приватного капіталу з ринку. Але йдеться про десятки мільярдів, які бюджету потрібні зараз. Подібне "екстра-оподаткування" банків у воєнний або кризовий час застосовували і в інших країнах, це нормальна практика.Проблема в тому, як це робиться. Тимчасовий податок 2023 року перетворився на щорічну імпровізацію.Потенційний інвестор Сенс банку, який міг би зайти на ринок, не може порахувати елементарне – скільки заробить і скільки віддасть у бюджет наступного року. Чому за чотири роки уряд так і не зміг сформулювати прогнозовану податкову політику?Проте роздавати гроші вони завжди раді і щоб це зупинити потрібен ваш підпис: petition.kmu.gov.ua/petitions/9741