Login Sign Up
Advert
Your ad spot
Reserve this exclusive slot for the selected period.
Buy advertising →
Telegram community logo - Древо Роду 🌞
Added 06 Dec 2025

Древо Роду 🌞

@drevo_rodu
Number of subscribers: 89
Photos: 102
Videos: 8
Links: 23
Description:
Київська громада Рідної Віри. Ведичний розвиток, етно-психологія, духовне відродження України.

👥 Number of subscribers

89
Average/Day:: 0
Average/Week:: 0
Average/Month:: +1

👁️ Average views per message

211
Average/Day:: 211
Average/Week:: 212
ERR: 237.08%

📊 Messages per Day

0.1
Last day: 0
Week average: 0
Average per day: 0.1

Status change history

Officially not confirmed 2025-12-06

Wall

Telegram statistics channel

👁 46 26-06-15 12:33
Слава українській нації!На світлині: справжній, український націоналіст Микола Лемик., який здійснив, ризикуючи своїм життям постріл, в обороні мільйонів українців.Якби був такий Микола Лемик. серед депутатів першого скликання, який би всадив кулю в лоб мерзенному комуністу Кравчуку, то Україна була б вже наймогутнішою державою Європи.Якби такий "подарунок" отримав би Кучма- то не була б створена наскрізь корумпована державна мафія, яку швидко очолили пейсаті горбоносики, та інші москвинсько-татарські нацмени.Якби замість переляканого Ющенка був президентом націоналіст, то двічі зек Янукович, якому Ющенко подарував владу в Україні , давно гнив би в землі, дивлячись знизу, як росте картопля, а не розкошував на Рублівці в підмосков'ї. Чому замість здоровила Кличка, з заячим серцем і гнилою душею , коли він зустрічався в критичний для України час з Януковичем, не виявилось Миколи Лемика, який навіть не задумався б над своїм життям, а відправив би негайно зека на цвинтар, врятувавши від подальшої смерті сотні тисяч українців?Якби Порошенко створював команду з професіоналів, націоналістів, патріотів, а не з інтернаціональних корупціонерів,та кримінальних злодюг, то кремлівський недоношений ліліпут боявся б навіть дивитися в сторону України. І тільки тому, що люди зненавиділи жадібного і боягузливого Порошенка наскільки, що готові були, і таки проголосували за ЗЕленого поца, і думаю, що якби на місці ЗЕ був конкурентом віслюк, то люди б вибрали віслюка, а не Порошенка. Тепер нічого у владі Пороху більше не "світить", хоч він потім дуже багато зробив для ЗСУ І нарешті ЗЕ, який поклав член не лише на піаніно, а також на український народ, закони, Конституцію і елементарну порядність. Конституційний суд вирішив, що Зе вже не президент, його термін закінчився і має початися інший термін-тюремний, але нечуване злодійство, корупція, продажа України оптом і вроздріб йде повним ходом. Це неймовірно влаштовує верховного лисогнома расейської педерації, який насправді дуже щасливий, що після Януковича є ще один ідіот, якому плювати на Україну. Ще більше це подобається юдейській мафії, яка краде і грабує Україну на сотні мільярдів.Лемику, де ти? Вкажи шлях новим Героям, для яких Україна дійсно понад усе і які готові за свій народ покласти душу і тіло.Слава Тобі, юний український , відважний Націоналісте!Слава Україні!https://sribnovit.com/kultura/%d1%81%d0%bb%d0%b0%d0%b2%d0%b0-%d1%83%d0%ba%d1%80%d0%b0%d1%97%d0%bd%d1%81%d1%8c%d0%ba%d1%96%d0%b9-%d0%bd%d0%b0%d1%86%d1%96%d1%97/
👁 167 26-06-08 11:13
КУПАЛООдне з найзначніших свят європейських народів, яке відзначається у день літнього сонцевороту, коли Сонце в небі – найвище (саме тому і день найдовший). На Купала Сонце на «пташиний дзьоб» переходить у наступну половину року, починає «котитися вниз», відмикаючи шлях до зими. На Купала Батько-Небо поєднується з Матір’ю-Землею, Яв з Нав’ю, Вогонь – з Водою, а Чоловік – з Жінкою. На Купала відзначали великий шлюб Бога літнього розквіту вогню – Сонця-Семиярила з життєдайною Богинею Води Даною.У Купальську ніч, - а це якраз середина літа, коли вся природа буяє зеленню, - Бог Купало благословляє зрілість усього сущого, а серця молодих і юних скріпляє любов’ю. На цьому святі Земля-Мати має найбільшу чародійну силу, яку віддає всім, а вогонь і вода – велику життєдайну, всеочищуючу та цілющу силу. Дівчата, святково одягнені, запоясані чорнобильником і духмяними травами, з вінками квітів на головах, разом з неодруженими хлопцями, похапавшись парами за руки, скачуть через вогонь. Гадали: якщо за парами полетять іскри, а руки не розійдуться, то вони одружаться.Запалювання вогнищ і стрибання через них має на меті звільнення від ворожої сили, хвороби. Купальський вогонь має очисну, запліднюючу силу саме тому, що символізує Сонце. Ще однією метою розпалення купальського вогнища було вигнання із селища або викриття сільської відьми, яка, нібито, не могла не прийти по вогонь у цю ніч. До вогню мусили прийти всі жінки села, дівчину яка не прийде, або не перестрибне через вогонь, називали відьмою, її обливали водою, жалили кропивою, бо не пройшла «очищення вогнем».Після скакання ворожили про щастя і одруження. Дівчата пускали свої віночки за водою, приліпивши до них воскові свічки: по цих вінках ворожили по свою долю. Дівчата приносили із собою прикрашену квітами вербу, ставили її в землю і довкола цього деревця водили хороводи та співали пісень. У відповідний час хлопці вступали в символічну боротьбу з хороводом, забирали вербу і ламали її. Це обрядодійство ототожнюється з літнім поворотом Сонця, завмиранням плодючих сил природи. Так і юність відпливає за течією часу, а приставши до берега переходить в іншу якість – стан зрілості. Сум прощання та радість пізнання нового буття – основний мотив, який сповнює свято.На Купала відкривається Небесна Брама, тому всі моління людей чують Боги.Збір рослин напередодні або в день Купала – один з найстійкіших елементів купальських обрядодійств.У християнські часи цього Бога замінили Іваном-Хрестителем, до його імені почали додавати народне прізвисько Купало: Іван-Купало.Купальські пісні співаються особливим своєрідним наспівом, одноманітним і протяжним.Коло – стародавня назва Сонця. Запалене на святі Купала колесо – символ повороту Сонця на зиму. Те саме значення дається і скочуванню запаленого колеса в річку: після свого повороту літнє Сонце починає спускатися з вершини небесної гори, і палюче проміння гаситься у дощових потоках осені, яка скоро наступить, як і вогонь колеса, що котиться з гори і помирає у водах річки.Згадування у Велесовій книзі: «… коли Купало прийде у вінку, що покладений на голові його, сплетений із віття зеленого, і квітів, і плодів»; «Се бо Купало прийшов до нас і говорив нам, що повинні стати горді і чисті тілами і душами нашими»; «І се Купало покаже для нас знамення на перемогу над ворогами, і те маємо творити», «… славу співати… і Купалбогу, який до митнищ правитиме і всяке омовіння».З книги «Генеалогія Богів давньої України», Валерій Войтович
👁 151 26-05-14 08:04
ЗВИЧАЄВІ КОЗАЦЬКІ ПРАВИЛА Козак не шукає спокою у бездіяльності.Не слугує грошам та не дозволяє їм володарювати над собою.Має здатність битися не тільки за себе, але й за інших.Підкоряє свої примхи розуму та волі.Сам себе стверджує Воїном. Вір не тому, що розповідають, а тому що бачать твої очі.Май власні переконання. Вірити як усі, означає вірити у ніщо.Твоє слово є твоєю вартістю.Не кажи двох слів там, де від тебе чекають одне.Чуй не те, що говорять, а те що приховують за допомогою слів. Знай, виживає тільки найсильніший.Йти прямо, не означає йти в правильному напрямку.Кожен твій постріл має бути спрямований до мети.Нікому не показуй а ні своєї болі, а ні своїх радощів. Відкрита душа – порожня душа.Не побажаєш іншому – не отримаєш і сам. Вину за події власного життя покладай тільки на себе.Все те, що ти тримаєш у твердій руці, у тебе ніхто не відбере.Тебе можуть знищити, але перемогти ніколи.Ніколи не вір богові, який принижує і робить з тебе раба.Обіцяй лише те, що ти можеш дати.Поверни собі те, що ти втратив.Вибач того, хто готовий вибачити тебе. Немає друзів, немає ворогів - є тільки учителі один одному.Немає чудес – є тільки різні рівні знань.Немає релігії вищої за Істину.Перемагай з повагою. З книги «Крір. Бойове мистецтво українських характерників» Анатолій Кондратьєв, Сергій Горелишев.
👁 152 26-04-29 09:35
ЯК ГОВОРИВ МІЙ ДІДУСЬ, доля - це дороги життя, які ми обираємо. Долю наші прадавні відуни називали законом життєдіяльності, яку кожній людині визначають Боги, а твориmь ії сама людина. Зрозуміти іншого і дати йому те, чого йому не вистачає, означає отримати дарунок долі - щасливе життя. Двоє щасливих у одній упряжці - вдвічі щасливіші, ніж були б поодинці, а двоє нещасливих в тій же упряжці - вдвічі нещасніші, ніж кожен окремо.Запам'ятай на все життя і передасиш своїм дітям, особливо дочкам, основний Закон наших предків-відунів. Діти будь-якої жінки обов'язково успадковують фізичні і моральні якості її першого мужчини, навіть якщо вона вийде заміж за іншого і народжуватиме їх від нього.В основному відичному Законі говориться, що дівчина не обов'язково може мати статеву близькість з першим мужчиною, для того, щоб народити дитину, схожу на нього. Для цього достатньо й духовної близькості, бо душа (тобто eмoцii, враження її душі) впливає на тіло. Якщо навіть дівчина, яка зберегла свою цноту, виходить заміж за нелюбого, але постійно думає про коханого хлопця, з яким з якоїсь причини не поєдналася, то це обов'язково позначиться на дітях, і вони обов'язково народяться вже схожими на того, кого вона покохала уперше, тому що кохання - це надзвичайно сильне, практично незабутнє почуття, яке залишається в душі на все життя.Раніше існував звичай: не одружуйся, поки досконало не вивчиш розумових, фізичних, моральних і психічних якостей своєї нареченої, а для цього, як кажуть в народі, з нею треба пуд солі з'їсти. А це за кілька днів не робиться, для цього потрібен рік чи й два. Але краще цей рік загубити, ніж потім мучитися все життя. Бо йдеться про найбільшу родинну і суспільну цінність - потомство. Діти, народжувані від духовно багатих, фізично та психічно досконалих і високоморальних батьків, - це благословення Боже, вони на радість родителям і Роду всьому, на допомогу і розраду у старості, на щастя собі і своїм нащадкам, а не на сором, ганьбу і страждання… З книги «Роде наш красний» Відун Рувіт
👁 185 26-04-09 10:44
ЖЕРТВОПРИНОШЕННЯ. Ритуальна дія, що відноситься до давніх культів. За допомогою жертвоприношення люди сподівалися отримати допомогу та благословення Богів, щоб уникнути біди, спокутати вину та очиститися від злочину, скласти подяку за отриману допомогу і спасіння, вшанувати божество й вступити з ним у зв’язок. Ілар Хоругин у Велесовій Книзі записав, які пожертви здійснювали руси: “Боги Русі не беруть жертви людської і тваринної – лиш плоди, овочі, квіти та зерно, молоко, суру питну, на травах озбраджену, і меди; ніколи живу птицю і рибу. Се варяги й елани Богам дають жертву іншу – страшну, людську. А ми так не повинні робити, яко ми Дажбові внуки, і не мусимо слідувати за чужим прикладом”.ІН-ЯН (інь-янь). Давньоукраїнська (трипільська) основа філософії буття. Знак жіночого начала з її організуючою силою, любов’ю та добротою – ІН, і чоловічого – з його творчим духом і розумною суттю Всесвіту ЯН. Також: небо – земля (божественне та матеріальне), день – ніч тощо. У ІІ тис. до н. е. запозичена китайською натурфілософією.ІРІЙ, Вирій. Небесна країна, де живуть душі померлих і загиблих предків – РайКУДЕСНИКИ, чудесники, волхви, чаклуни. За Велесовою Книгою, “чудеса великі творили”, “А ще кожний рід правився кудесником, пожертви творячи, і з ним радився”.ЛАДА. Богиня життєтворчого начала сонячної системи, та, хто народжує нове життя і створює відповідний лад у Всесвіті. Прародителька, перша мати українського роду, який автор Велесової Книги Ілар Хоругин називає “народе мій од Лади”. ЛАДО. За Велесовою Книгою, другий місяць року, названий на честь Богині Лади (інший варіант – Бога), за нинішнім стилем від 21 квітня до 21 травня. Суть його, за тим самим джерелом, “плодець ягодець”, “листвиць-квітиць”. Був під покровительством Леля, про що також знав Т. Шевченко, об’єднавши їх у божественну пару: “Перед Богами Лель і Ладо огонь Рогніда розвела, драгим елеєм полила і сипала в огнище ладна” (“Царі”).МАМАЙ. Мітичний образ невмирущого козака – захисника України-матері, і славить її мудрістю, силою, відвагою та піснею.З книги «Українська цивілізація ВЕДІЯ», Сергій Піддубний
👁 193 26-04-02 08:20
Про яке спілкування з Богом ми можемо говорити, коли шишковидна залоза закрита?Етиловий спирт руйнує саму шишковидну залозу. Тому перший крок – боротьба зі шкідливими звичками. Другий крок – заняття спортом. Але дуже-дуже велику користь приносить спів. Проводилися дослідження - біополе співака під час співу збільшувалося в 32 рази! Я займався східними практиками, практикував мантри, але коли став «дорослим» я зрозумів, що пісня – це наша співова медитація. Тисячі років тому наші предки завезли в Індію знання, про вплив звуків «ом» та інших. Але з того часу ми настільки удосконалилися, скільки створили пісень. Відголоски звукової терапії - звук «Ой» зменшує біль і заспокоює органи. Тому і кажуть «Ой» коли болить – з видихом сходить біль. Наші пісні протяжні, це є найвищій ступінь звукової медитації. Коли люди сідають в коло і співають, створюється енергетичний стовбур, який єднає нас з духами Предків. Відомо, що козаки-характерники клали свого пораненого побратима в коло і співали цілий вечір і на ранок він оживав.Володимир Пилат (засновник школи Бойового гопака)
👁 508 26-03-19 09:29
ВЕЛИКДЕНЬ 🌞Сьогодні в Україні далеко не всі зуміють пояснити, чому головне свято Весни має три назви - Великдень, Пасха або ж Воскресіння Христосове. Більшість же людей над цим навіть і не задумуються. Та і не дивно - звикли жити за принципом: яка різниця, за що п'єш, - аби більша чарка. В той же час свята ці абсолютно різні як за часом виникнення, так і за своєю суттю та обрядовістю.ВЕЛИКДЕНЬ - свято, час виникнення якого губиться у сивій давнині. Дослідники визначають йому на наших землях не менше 7000 років. Уже в цей час визначилася космогонічна сутність свята, склалася його унікальна та багатюща обрядовість, включаючи святкування Вербиці, розпис писанок, випікання короваю, тощо. Відзначається як свято Весняного Сонця і Природи, що відроджується після зимового сну, як свято Перемоги Світла над Темрявою. Безпосередньо свято Великодня відзначається відповідно до астрономічного положення Сонця - після весняного рівнодення, коли день стає довшим за ніч (Великий день). Пасха - це свято, пов'язане з виходом юдеїв з єгипетського рабства. При цій події, за Біблією, г-дь Яхве повбивав в єгипетській землі кожного первородного від людини аж до скотини. Щоб не зачепити своїх (яхво)обраних і не понищити юдейські сім'ї, він наказав їм помазати свої двері кров'ю жертовного ягняти. Ці будинки він обминув і на відзнаку цього наказав юдеям святкувати у всі часи Пасху (песах). Отож це свято ні за суттю, ні за обрядовість не є і не може бути українським. Це свято юдеїв.Воскресіння Христове - це свято почало впроваджуватися лише після насильницького хрещення Русі у 988 р. В основу свята покладений міф щодо воскресіння Ісуса Христоса. Отже, ні місце виникнення цього свята, ні суть його, ні обрядовість не мали ніякого відношення до України. Це свято християн.Тож, всі три назви свята відрізняються за часом і місцем виникнення, світоглядною сутністю та обрядовістю. Ми не проти християнського Воскресіння Христосового чи юдейської Пасхи. Та не треба їх змішувати і підміняти поняття. Хай кожний народ святкує свої свята, за своїми обрядами і в свій час.Отож, українці, думаймо, повертаймо свою історичну пам'ять, прадавні свята і обряди наших Предків. Пишімо писанки, випікаємо великодні бабки і святкуємо ВЕЛИКДЕНЬ!Всіх охочих запрошуємо до святкового обряду на горі Дитинка в неділю 22 березня на 10.30.
👁 127 26-03-18 08:57
СВЯТО З ДУХОМ ПЕРЕМОГИВеликдень – природнє свято, яке на наших землях відзначають більше ніж 7000 років. Незважаючи на політику винищення орійської культури, рідний звичай передавався з покоління в покоління, а завдяки праці дослідників Рідної Віри зберіглася і космогонічна сутність свята, його унікальна та багата обрядовість: святкування Вербиці, розпис писанок, випікання Великодньої Бабки, тощо.Свято Великодня відзначається відповідно до астрономічного положення сонця – після весняного рівнодення, коли день стає довшим за ніч (Великий день). Це свято весняного сонця і природи, що відроджуються після зимового сну, свято перемоги світла над темрявою, дня над ніччю, сонячного світла весни над нічною темрявою зими. І якщо ви живете в ладу з природою і вважаєте себе її частиною, то цей дух Перемоги неодмінно входить в ваше життя.Пробуджене сонце це Велика сила природи! Сонце наділяє рослини силою дозрівання, але ця сила має вплив і на людину - ідеї та плани які були закладені раніше (на Коляду) тепер мають набирати силу для втілення. Сонце проявляючи свою турботу наділяє людину психічною силою добра, радості та щастя, зміцнює імунітет, силу волі, інтелект, дає достаток та благо.Дуже переконливо вплив сонячного світла на темперамент можна спостерігати по різних народах. Люди з сонячних країн переважно холерики - емоційно запальні, схильні до лідерства та домінування. А серед народів холодних країн більше зустрічаються флегматики, які мають спокійний, рівний настрій, їх емоції зазвичай відрізняються сталістю. Україна завдяки своєму клімату та зміні сезонів - це колиска збалансованих людей. Але різні обставини життя ведуть до розладу, втрати внутрішньої сили сонця. Якщо у жінки мало сили сонця, то виникають проблеми з чоловіками, не вдається утримати їх біля себе, побудувати міцні відносини. Якщо у чоловіка слабеньке сонце – він має низький соціальний статус, малу активність та безвідповідальність.Найкращі способи стягувати силу сонця: вдягати одяг червоного кольору, їсти фрукти які зростали під сонцем, носити прикраси з меді та золота, робити піст по неділях, поважати старших, бути щедрим, пунктуальним, відповідальним, правдивим, доброзичливим, проявляти турботу до менших та слабших. І головне - вітатися із сонечком кожного ранку.Змінюються епохи, політичний устрій, з’являються нові технології, але свято Великдень йде крізь віки. В боротьбі проти чужинських ідеологій поринуло у забуття багато народів, виживають лише ті, що не зраджують заповітам своїх Предків. І звичай прославлення Сонця неодмінно дасть добрі плоди у вашому житті.Слава молодому весняному сонцю – Ярилу! З Великоднем!В’ячеслав
👁 394 26-02-06 13:57
ЧОМУ ВОЛХВИ ЗРАНКУ ВИПИВАЮТЬ СТАКАН ГАРЯЧОЇ ВОДИОдним із секретів вічної молодості вважається саме гаряча вода температури 40-45 градусів. При цьому найгірше, що може зробити людина для свого організму, це пити холодну воду або напої з льодом. Від холодної води організм не прокидається, а відчуває шок і включає сигнали, спрямовані на підігрів води до оптимальної температури – внутрішньої температури тіла. Тибетські лікарі впевнені, що склянка гарячої води зранку натще продовжує життя на 10 років! Гаряча вода вбиває мікробів, що накопичилися в ньому за ніч. У Китаї з дитинства навчають дітей випивати перед їжею підігріту воду. Аюрведа стверджує, що склянка теплої води після пробудження допоможе позбавитися мігрені, підвищеного тиску, анемії, ожиріння, артриту та інших хвороб. Завдяки склянці гарячої води зранку налагоджується обмін речовин, очищується кров та посилюються процеси детоксикації тіла через шкірні покриви, нирки та лімфатичну систему. Поліпшується відтік жовчі, організм поступово прокидається, а система травлення запускається дуже м'яко, без шоку і перевантажень.Результатом такої щоденної ранкової процедури буде чиста шкіра, без жирного блиску та прищів, раптове зниження ваги без будь-яких зусиль та нормалізація артеріального тиску.Якщо ви про це вже чули, то хай це буде нагадуванням - ввести в своє життя корисну звичку. Не кип'ятіть, а підігрівайте щоранку чашку води і випивайте повільно, дрібними ковтками. Не поспішайте снідати, почекайте з їжею близько 20 хвилин. А щоб побачити результат, почніть це робити вже завтра.
👁 225 26-01-26 10:07
{Історія українського козацтва} - група у фейсбук.Міф про пияцтво запорозьких козаків.Загальне пияцтво серед українських козаків в 16-18 століттях – це сучасний міф. В розповсюдженні цього міфу частково винні деякі письменники, наприклад Генріх Сенкевич та художні фільми тут можна виділити фільм «Пропала Грамота» в якій було показано як двійко козаків на двох випили діжку пива і два відра горілки це приблизно 20 літрів пива і 25 літрів горілки і майже не сп’яніли. Звичайно це художнє перебільшення, але є люди які повірили, що козаки так дудлили горілку і не п’яніли після цього. Офіційний рекорд світу за кількістю випитої горілки належить жителю Британії який влив в себе 4,5 літра. Але що то за воїн коли він п’яний його поб’є навіть дитина, бо реакція його квола, а рухи нескоординовані. Запорозькі козаки згідно з історичними джерелами відзначалися надзвичайно високими бойовими якостями.Однією з імовірних причин перемог козаків над своїми ворогами було те, що багато січовиків зовсім не вживали алкогольних напоїв, плюс сурова дисципліна. Такі дослідники як Яворницький і Новицький відзначають про поширеність серед січових козаків аскетизму. Козаки-аскети не вживали алкогольні напої, не палили тютюн, не знали жінок дотримувалися целібату, а після настання старості часто ставали ченцями в християнських монастирях. Процент козаків-аскетів, був досить вагомий на Січі від 10% до 20%, тобто кожен 10-й чи 5-й запорожець-січовик навіть на великі свята, зовсім не вживав алкогольних напоїв та не курив тютюн.До речі, в давнину серед українських козаків не існувало такого звичаю, за яким новобранець при вступі до лав козацтва повинен випивати чарку горілки на шаблі чи просто пити горілку, чи вино під час вступу до війська. Це цілком сучасна вигадана традиція, яка з’явилася лише у 20 столітті.Дослідники вважають що непитущість була запозичена козаками у своїх ворогів татар та турків, яким вживати алкогольні напої забороняла мусульманська релігія. Щоб не стати легкою здобиччю для бусурманів запорожці встановили сурові закони. За три дні до початку військового походу всім мешканцям Січі заборонялося вживати будь-які алкогольні напої, робилися винятки лише для хворих та поранених козаків. Якщо якийсь з козаків порушував цей закон його привселюдно карали прив’язували до стовпа й били киями (дерев’яними палицями), щоб мав повагу до січових законів. Під час самого походу вживати алкоголь заборонялося категорично, проте певний запас горілки курині отамани брали з собою для лікування поранених козаків. Якщо хтось з козаків порушував цю заборону його карали на горло, аби викидали за борт чайки, коли це був морський похід. Чим була обумовлена ця жорстокість? Тим що на кін було поставлено життя всього січового товариства. Лише один п’яний козак, що заволав чи заспівав під час засідки, чи під час нічних маневрів чайок, що у повній тиші кільцем охоплювали турецький флот, чи галеру для раптової атаки, міг привести до жахливої поразки всього воїнства і загибелі сотень і тисяч запорожців. Проте не можна говорити що козаки зовсім не вживали алкогольні напої. Як правило на Січі гучно гуляли на чотири великі свята на Різдво, на Великдень, на Трійцю, та Покрову, також гучно відмічали удалі походи на ворогів. Тоді на Січі пили всі крім аскетів та вартових, однак, вживали хмільне січовики в міру, бо ворог міг напасти в будь-який момент. Хоч і пили козаки не багато, але про себе запорожці любили розповідати побрехеньки про те, як вони п’ють відрами оковиту і не п’яніють. Слід зазначити, що майже до кінця 17 століття, горілка (оковита) використовувалася майже виключно як лікувальний засіб. Переважно наші пращури українці-русини вживали на свята більш слабкі алкогольні напої: пиво, вино, настоянки-наливки, ягід та фруктів з медом.