Про війну, права людини і відповідальність: важлива розмова з німецькими партнерами☝️Провів зустріч із Катаріною Арендс — керівницею відділу з питань міжнародного порядку ООН та контролю над озброєнням МЗС Німеччини.Говорили відверто про головне: війну, безпеку та права людини в умовах російської агресії. Для нас важливо, щоб партнери спільно з нами працювали над механізмами відповідальності.Окремо порушив питання громадянина України Сергія Кузнєцова, який нині перебуває під вартою в Німеччині. Наголосив: умови утримання, стан здоров’я та можливість спілкування з родиною — це базові права людини, які мають бути гарантовані. Ми не можемо залишати це поза увагою.
❗️Також звернув увагу на важливості повернення на Батьківщину дітей з українських інституційних закладів, евакуйованих до Німеччини. Тривале перебування українських дітей за кордоном порушує право на виховання в сімейному оточенні, збереження національної ідентичності, мови та культурної самобутності.Розраховую на подальшу взаємодію з німецькою стороною. Бо захист прав українців не мають кордонів та залишаються безумовним пріоритетом!🇺🇦 Facebook | Instagram | Х
У січні цього року до нас надійшло 11 312 зверненьℹ️ Люди звертаються не тому, що хочуть написати скаргу. Вони звертаються тоді, коли інші способи вже не спрацювали.Найчастіше йшлося про порушення:📌 громадянських прав — 10 269 звернень. Це право на звернення та інформацію, на судовий захист, свободу та особисту недоторканність;📌 економічних прав — 1 994. Це питання затримки або невиплат зарплат, пенсій та інших фінансових гарантій;📌 соціальних прав — 1 455. Сюди входять проблеми з медичним обслуговуванням, доступом до освіти, соціальними гарантіями та базовими послугами для різних груп населення;📌 прав дітей — 553. Це питання належного догляду та піклування, забезпечення безпеки, доступу до освіти, захисту від насильства.Окремо — про питання, які були у зверненнях. Усього їх 19 109. Найбільше з них стосувалися:🔘 прав військових, ветеранів, полонених та їхніх родин — 6 420. 🔘 права на звернення, доступу до інформації та захисту персональних даних — 1 750. 🔘 процесуальних прав і дотримання прав у місцях несвободи — 1 693. 🔘 прав людей, постраждалих від збройної агресії проти України — 1 383. Наприклад, завдяки моєму реагуванню було поновлено право ВПО на гарантовані державою виплати та надано медичне забезпечення людині з інвалідністю.Коли за місяць надходять тисячі звернень, це означає одне: права людей потребують захисту. Ми бачимо ці проблеми, реагуємо на них і наполягаємо на рішеннях там, де держава не має права мовчати або зволікати.
🇺🇦 Facebook | Instagram | Х
⏺Системний саботаж чи недбалість? Офіс Омбудсмана виявив в Закарпатті чергове приховане житло для ВПОЗнову змушений говорити про кричущу несправедливість. Мій Представник на Закарпатті Андрій Крючков під час моніторингу зафіксував у селищі Дубриничі ще один будинок, повністю готовий для розміщення ВПО, який фактично залишається недоступним. Ситуація виглядає абсурдно: житло облаштували за підтримки ТЧХУ, проте громада звітувала в ОВА про його нібито «неготовність». Через це об’єкт так і не потрапив до офіційних реєстрів. Поки триває евакуація і люди шукають бодай якийсь дах над головою, готові кімнати просто збирають пил.👉 Це вже не перший подібний випадок у цій громаді. Раніше ми вже викрили будівлю на 100 місць, яку замість розселення ВПО здали в комерційну оренду. Така поведінка місцевої влади виглядає як послідовна практика, що підриває довіру і суспільства, і міжнародних партнерів.
🗣Тому не залишу цю ситуацію без уваги — вже направив відповідні акти реагування до Закарпатської ОВА та до Дубриницької сільської ради. Житло мають негайно внести до офіційних списків місць тимчасового проживання і нарешті заселити туди людей. Кожна сім’я заслуговує на гідний прихисток, і ми обов’язково доб’ємося, щоб цей обʼєкт нарешті працював для людей і виконував свою функцію.
🇺🇦 Facebook | Instagram | Х
В Україні мільйони ВПО, але державна підтримка — для обраних. Чому ж так?☝️Повномасштабна війна — це не лише про фронт, а про мільйони людей, які втратили дім. Я сам один із них — і добре знаю, що означає виїжджати не за власним вибором і залишати позаду все. Як ніхто інший я чітко усвідомлюю і те, що питання внутрішньо переміщених осіб для держави має бути не формальністю, а реальним розумінням — від цього залежить доля конкретних людей.Але на практиці ми бачимо інше. Ділюся фактами.ℹ️ Сьогодні в Україні 4,6 млн ВПО. Половина з них — вразливі групи: 835 тис. дітей, 1,3 млн пенсіонерів, 228 тис. осіб з інвалідністю.Для цих людей державна допомога — умова виживання, а не «соціальний бонус».І саме на цьому тлі держава почала системно згортати підтримку. Цифри говорять краще, за будь-які декларації. 👉 У січні 2024 року допомогу на проживання отримували 2,6 млн осіб. Станом на кінець 2025 року — 1,17 млн.Мінус понад 1,4 млн людей. Чому?Постанова КМУ №94 від 26 січня 2024 року залишила допомогу лише тим, чий дохід не перевищує 9 444 грн на особу. Це рішення відірване від реальності життя людей в Україні. Хоча, пояснення звучить красиво — «стимулювання працевлаштування». Але за цими словами немає жодних системних програм: ні зайнятості, ні економічної інтеграції, ні підтримки бізнесу для ВПО.❗️Натомість, Уряд пропонує як «альтернативу» субсидію на оренду. Але результат такої «допомоги» абсурдні! За результатами за 2025 рік: 249 заяв, 114 виплат, середній розмір — близько 5 тис. грн. Погодьтеся, що на тлі 4,6 млн ВПО це виглядає не як політика підтримки, а як імітація.Висновок простий. Держава безпідставно звужує підтримку людей, які залишили дім через війну, не пропонуючи працюючих альтернатив. Це виглядає як перекладання відповідальності за виживання на самих ВПО.
‼️Вирішити це може тільки одне: зміни тут і зараз. Тому я надав Уряду чіткі рекомендації, серед яких — припинення звуження доступу до допомоги ВПО, перегляд необґрунтовано жорстких критеріїв, відмова від взаємовиключних механізмів підтримки та перехід до системної житлової політики. Очікую реакції без зволікань.
P.S.Щодо виплати пенсій ВПО. Я бачу в коментарях і приватних повідомленнях десятки звернень від людей, яким виплати досі не поновлено. 🗣Саме тому наголошую: питання не закрите.Як і писав у попередній публікації, я очікую на офіційний письмовий документ від Міністерства соціальної політики, сімʼї та єдності України, який не лише декларуватиме, а гарантуватиме відновлення виплат усім постраждалим категоріям — без вибірковості та ручного режиму.Поки такого документа немає і поки люди не отримали свої законні пенсії, я вважаю проблему невирішеною і продовжую роботу над цим питанням.
🇺🇦 Facebook | Instagram | Х
⏺Є результат — пенсії розблокованіЦе зробили ми разом: громадський сектор, пенсіонери, які писали мені особисто, люди в коментарях, усі, хто не змовчав і не погодився з несправедливістю.❗️Разом із командою ми напрацювали подання на ім’я Міністра соціальної політики, сім’ї та єдності України з вимогою внести зміни в процедуру ідентифікації.Держава в першу чергу зобов’язана використати всі наявні ресурси, а не перекладати відповідальність на людей. Нагадаю: унаслідок застосування постанови №299 було призупинено виплату: 🔘 пенсій по інвалідності; 🔘 пенсій у зв’язку з втратою годувальника (у тому числі дітям загиблих військовослужбовців); 🔘 пенсій за віком; 🔘 пенсій за вислугу років; 🔘 страхових виплат за страхуванням від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання; 🔘 щомісячного довічного грошового утримання.Усі ці категорії мають отримувати пенсії вчасно — без умов і без ускладнень. Це не соціальна пільга. Це конституційне право громадян.
☝️Ми вкотре показали, що можемо дуже швидко усувати проблеми, які нам періодично підкидає уряд. Міністерство заявляло, що проблеми не існує. Міністерство заявляло, що 337 тисяч людей — це «не так вже й багато».Але чомусь саме після публічної реакції, звернень людей і моєї вимоги — виплати пенсій ВПО були розблоковані.
👉 Зустріч зі мною Міністр соцполітики скасував, але вимоги — виконав. Зараз це публічна заява, але я чекаю офіційного документу.Отже, проблема все ж була. І вирішується вона не заявами, а конкретними діями.Дякую всім, хто писав, ділився історіями й не мовчав. Саме ваші голоси змусили систему рухатися.
Питання лише одне: чому для поновлення законних пенсій людям потрібен публічний скандал?🗣Моє завдання — не критикувати заради критики, а зробити так, щоб людям більше не доводилося виборювати свої пенсії через Facebook.Відео: Віділення Пенсійного Фонду України @asya_stepanets🇺🇦 Facebook | Instagram | Х
Реакція, якої не було роками: завдяки втручанню Офісу Омбудсмана — справа про насильство над дітьми в суді👉 Під час моніторингового візиту працівники Офісу Омбудсмана на чолі з моїм Представником у Закарпатській області Андрієм Крючковим зафіксували факти ймовірного сексуального насильства над дітьми у дитячому будинку-інтернаті. Те, що мало бути негайно зупинене, роками залишалося без реакції з боку керівництва закладу.Про злочини повідомили вихователі, яким діти наважилися довіритися, та надали матеріали й докази.Постраждали троє дітей віком 9 та 14 років. Насильство, ймовірно, вчиняв 17-річний вихованець інтернату.
Керівниця закладу знала про ці можливі факти, але не вжила жодних заходів для захисту дітей і не повідомила правоохоронні органи. Більше того — кривдника допустили до організації заходів для молодших дітей, фактично створюючи умови для повторення сексуального насильства.❗️Лише після втручання мого Представника Андрія Крючкова мовчання було зламане. Працівники закладу наважилися говорити, а зібрані матеріали були офіційно скеровані до прокуратури Закарпатської області. Це стало підставою для початку досудового розслідування та припинення насильства.Під час допитів із застосуванням спеціальної методики діти підтвердили: сексуальне насильство тривало довгий час.Сьогодні маємо конкретні результати нашої реакції:🔘 обвинувальний акт щодо кривдника скеровано до суду;🔘 колишній директорці інкриміновано ч. 1 ст. 137 КК України;🔘 справа призначена до судового розгляду.Цей випадок — нагадування всім, хто працює з дітьми: замовчування насильства — це теж порушення закону.Для дітей це означає втрату безпеки, довіри й відчуття захисту.
Якщо вам відомо про насильство над дитиною — ви зобов’язані негайно повідомити компетентні органи. Неповідомлення тягне за собою кримінальну відповідальність.🗣Діти в інституційних закладах не можуть захистити себе самі.Їхній захист — це наш обов’язок. І ми, як дорослі, зобовʼязані його виконувати.🇺🇦 Facebook | Instagram | Х
Головне:🔸Як оформити документи про народження, шлюб чи смерть, що сталися на ТОТ України або за кордоном;🔸До Міжнародного дня захисту даних ми зібрали журналістів, експертів і посадовців, щоб говорити про право на приватність в умовах війни;🔸Російська Федерація використовує релігію для виправдання війни проти України.Оперативна інформація:🔸Грубі порушення поводження з небезпечними медвідходами: Офіс Омбудсмана домігся перевірок і кримінального провадження;🔸Вперше з часів Другої світової війни Росія вдарила по Києво-Печерській лаврі — спадщині всього людства;🔸Росія знову зазіхнула на святині: новий удар по духовній спадщині;🔸Укриття в Херсоні під замком: кричущі порушення безпеки у зоні бойових дій.Військовим та їх родинам:🔸Якщо ваші близькі зникли безвісти внаслідок війни, і ви наразі перебуваєте в Німеччині або Польщі, ви можете подати заявку до Міжнародної комісії з питань зниклих безвісти на відбір ДНК-зразків.ВПО: 🔸Пенсіонери ВПО, яких на обліку понад 1.3 мільйона, масово залишилися без пенсій у січні;🔸Із 1,3 мільйона внутрішньо переміщених осіб 337 тисяч пенсіонерів ВПО залишилися без виплат;🔸Питання пенсій ВПО залишається відкритим. Наступний крок — зустріч із Міністром соціальної політики, сім'ї та єдності України 3 лютого.#Щотижневийдайджест🇺🇦 Facebook | Instagram | Х
Сьогодні Міністерство соціальної політики фактично підтвердило те, про що я говорив учора. Із 1,3 мільйона внутрішньо переміщених осіб 337 тисяч пенсіонерів ВПО залишилися без виплат.ℹ️ За версією Мінсоцполітики — це не така вже й велика проблема. Для міністерства, можливо, а для 337 тисяч людей — це відсутність грошей на ліки, їжу та комунальні послуги. І це не статистика. Це життя.Замість того щоб визнати проблему і терміново її вирішувати, міністерство пішло найпростішим шляхом — перекласти відповідальність на самих людей.Мовляв, не пройшли ідентифікацію — самі винні.
☝️Але реальність інша. Навіть ті, хто пройшов цифрову ідентифікацію, згодом були змушені особисто йти до відділень Пенсійного фонду через технічні збої. Тобто «цифрова держава» не спрацювала, а люди отримали черги, нерви й приниження.Також постає просте питання, на яке немає відповіді: що робити людям без смартфона?Без «Дії»? Тим, хто через інвалідність фізично не може прийти до ПФУ?Відповідь одна — нічого. Виплати просто зупинені.Водночас виявилося, що виплати призупинені ще таких видів пенсійного забезпечення:🔘 пенсій по інвалідності;🔘 пенсій у зв’язку з втратою годувальника (сюди відносяться також діти загиблих військових);🔘 пенсій за віком;🔘 пенсій за вислугу років;🔘 регресні виплати — страхові виплати за страхуванням від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності;🔘 щомісячні довічні грошові утримання (суддям у відставці).Тобто, у разі якщо особа є ВПО, перебуває на ТОТ або за межами України та до 31.12.2025 не подала інформацію про неотримання пенсії від органів РФ, виплату вищезазначених видів пенсійного забезпечення було припинено.Абсурд у чистому вигляді. Я читаю коментарі людей, які: 📌 пройшли онлайн-ідентифікацію, але їх все одно змусили йти особисто; 📌 годинами стояли в чергах, а їх просто розвертали без пояснень; 📌 роками живуть на підконтрольній території, але через технічну підміну адрес до них застосовують вимоги для ТОТ чи закордону; 📌 від них вимагають довідки від окупаційних органів, які фізично неможливо отримати.Сьогодні я цілий день розбираюся з цією ситуацією. Прочитав усі коментарі, а з деякими поспілкувався особисто. Закликаю людей: 🔘 пишіть свої історії; 🔘 поширюйте інформацію; 🔘 вказуйте, на що ще треба звернути увагу.
Це потрібно, щоб сформувати чітку, повну і публічну вимогу до Уряду.Уже в понеділок я направлю лист Премʼєр-міністру України Юлії Свириденко з вимогою:🔴негайно розблокувати виплати;🔴продовжити терміни ідентифікації;🔴виправити технічні помилки;🔴забезпечити реальну, а не формальну онлайн-ідентифікацію;🔴припинити перекладати відповідальність на людей.Завдання держави — не ускладнювати шлях до власної пенсії,а гарантувати безперервність і доступність соціальних виплат, особливо для найвразливіших.
🗣Можливо, варто витратити час на виправлення системи,а не на публічні дискусії про те, чия це «не така вже й велика проблема».Відео: Одне із відділень Пенсійного Фонду України.🇺🇦 Facebook | Instagram | Х
Пенсіонери ВПО, яких на обліку понад 1.3 мільйона, масово залишилися без пенсій у січні. ℹ️ Рік почався з чисельних звернень громадян про припинення виплати пенсій органами Пенсійного фонду України. Виявляється, для того щоб отримати пенсію, треба було пройти через процедуру підтвердження факту, що вони не отримують пенсію від органів РФ. Це потрібно було зробити наступним чином: зайти на вебпортал ПФУ, авторизуватися у особистому кабінеті, використавши для цього кваліфікований електронний підпис “Дія.Підпис” (“Дія ID”), створений в застосунку “Дія”.А тепер питання. Як багато пенсіонерів розбираються у смартфонах і можуть зробити і поставити електронний підпис? Уявили цей процес? Я вам відповім - дуже мало! Всі решта фізично пішли у відділення ПФУ. ☝️Наведу приклад моєї мами. Вона виїхала з Волновахи, що на Донеччині, коли місто почала розстрілювати російська артилерія, переїхала в інше місто, отримала довідку ВПО і всі ці роки законно отримувала українську пенсію від держави.У січні вона телефонує мені й питає: чому цього місяця немає пенсії?❗️Виявляється, виплати призупинили, бо вона не пройшла ідентифікацію на сайті Пенсійного Фонду. Не тому, що щось порушила. Не тому, що втратила право. А тому, що держава не довела до людей зрозумілу інформацію, що їм потрібно пройти додаткову ідентифікацію та підтвердження.Тисячі пенсіонерів опинилися в такій самій ситуації: люди дізналися про нові вимоги вже тоді, коли пенсійні виплати просто не надійшли на рахунок. У результаті — черги, паніка і фактично паралізована робота органів Пенсійного фонду.Проблема не в людях. Проблема в тому, що обов’язок держави перевіряти інформацію переклали на самих пенсіонерів, навіть нормально їх про це не повідомивши!
‼️Як бачимо по факту, інформаційна кампанія провалена повністю! Права мільйонів громадян опинилися під загрозою через недолугу бюрократичну процедуру і провалену інформаційну роботу.Моя позиція проста: люди не повинні доводити державі те, що держава може перевірити сама. Не можна змушувати людей проходити нові складні процедури, якщо в держави вже є реєстри ВПО, дані про місце проживання і всі необхідні бази.У багатьох пенсіонерів немає смартфонів, немає «Дії». Як вони мали дізнатися необхідну інформацію? Як пройти верифікацію? Мабуть, ніхто про це не думав! Саме тому я звернувся до Уряду з вимогою не ускладнювати людям життя, а спростити процедуру: продовжити строки підтвердження, нормально поінформувати всіх пенсіонерів і використовувати вже наявні державні реєстри замість того, щоб ганяти людей по нових колах верифікації.
🗣Для більшості цих людей пенсія — єдине джерело існування. І держава зобов’язана гарантувати це право, а не ставити його в залежність від того, чи встиг пенсіонер розібратися в новій довідці або електронній процедурі.🇺🇦 Facebook | Instagram | Х
Росія знову зазіхнула на святині: новий удар по духовній спадщиніЛише кілька днів тому світ сколихнула новина про удар Росії по Києво-Печерській лаврі — об’єкту всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. І вже сьогодні нове зазіхання на культурну та духовну основу України.❗️Внаслідок чергової збройної атаки агресора по Одесі росіяни обстріляли Свято-Успенський чоловічий монастир.Удар залишив після себе розбиті вікна в храмах і понівечені будівлі монастирського комплексу, зокрема постраждав соборний храм на честь ікони Божої Матері «Живоносне Джерело». Також пошкоджене монастирське кладовище та зимовий сад. Окремо постраждала монастирська оранжерея: система опалення зруйнована, скління вибите повністю.
На жаль, унаслідок атаки постраждали троє осіб, зокрема семінарист, якого госпіталізували.ℹ️ Подібні удари стали системними: від початку збройної агресії Російської Федерації в Україні постраждало понад 700 релігійних об’єктів, 53 з них зруйновані повністю. Ця цифра зростає.Ці дії є грубим порушенням міжнародного гуманітарного права, зокрема Гаазької конвенції 1954 року про захист культурних цінностей у разі збройного конфлікту. Культові споруди — цивільні об’єкти під особливим міжнародним захистом. Але Росія свідомо і цинічно його ігнорує.
‼️Руйнування святинь — це не лише фізичні втрати, це посягання на свободи світогляду і віросповідання, спроба позбавити громади місця єдності, де зберігається зв’язок поколінь і внутрішня опора.Офіс Омбудсмана засуджує кожен удар по релігійних об’єктах. Ці злочини мають бути почуті світом і не залишаться без відповідальності!🇺🇦 Facebook | Instagram | Х