📊 Уже 63 % українців, відповідно до результатів опитування ЮНІСЕФ, говорять, що побачили приклади безбар’єрних рішень у своїх громадах. І вони мають на увазі вже не тільки пандуси. Дедалі більше українців починають розуміти й помічати інші виміри безбар’єрності, необхідні абсолютно всім членам суспільства: економічні, освітні, інформаційні. Серед головних асоціацій із безбар’єрністю люди все частіше називають доступність, рівність та свободу загалом. 👥 Наше суспільство змінюється. І за цими змінами, зокрема, – результат 25 проєктів з упровадження Національної стратегії безбар’єрності, які нині ведуть усі міністерства та відомства. Сьогодні про їхні результати говорили на засіданні Національної ради безбар’єрності за участі Юлії Свириденко, Прем’єр-міністерки України, представників міністерств, обласних військових адміністрацій, міжнародних партнерів та експертного середовища.Разом відкрили щорічний тиждень безбар’єрності, коли особливу увагу приділяємо освіті й просвіті на цю тему, зокрема коректному мовленню (воно ж – тема всього 2026 року).❓Чому слова не менш важливі, ніж вчинки? Тому що вони формують ставлення, отже, наші дії.З того ж опитування ЮНІСЕФ дізнаємося: частка стигматизуючих матеріалів у медіа та дописів у соціальних мережах залишається, на жаль, дуже великою – 40–50 %. Ідеться, наприклад, про болючі штампи на кшталт «інвалід», «даун», «безхатько». Вони досі живуть у заголовках, текстах, сюжетах, а значить, і мовленні читачів та слухачів.Це не означає, що суспільство не хоче змінюватися. Знання вказують напрямок, але саме звичка веде нас щодня. Тому зміни стаються тоді, коли нові дії стають звичними.А для цього за словами треба побачити людину. Не інвалідність – людину з інвалідністю. Не безробітного – людину в пошуках роботи.💬 Про таку коректну комунікацію посадовцям сьогодні розповіла на спеціальній лекції Олена Пшенична, письменниця та засновниця ГО «Видимі», членкиня правління «Мережі батьківських організацій». А буквально намалювали тезу «Безбар’єрність – це коли можеш за словами бачити людину» учасники однойменного мистецького проєкту під патронатом ЮНІСЕФ, ГО «Безбар’єрність», Міністерства культури України, радниці – уповноваженої Президента України з питань безбар’єрності Тетяни Ломакіної.Побачити роботи зможе вся країна, бо з амбасадорами безбар’єрності виставка їде до регіонів – для діалогу в громадах. А спочатку вона буде доступна для всіх на ВДНГ із 27 травня. Саме так змінюється культура – не зверху вниз, а всюди водночас.
Сьогодні від ночі всюди, де потрібно, працюють рятувальники та необхідні служби. Всім, хто був поранений цим ударом, буде надано допомогу. Це наш обов’язок, і держава його виконає. Я вдячний кожному й кожній, хто працює на місцях після ударів, щоб допомогти нашим людям. Зараз відомо, що постраждали щонайменше 83 людини від початку доби. На жаль, є загиблі. Мої співчуття рідним та близьким. Важкий був удар – ракет різних типів 90, із них багато балістики – 36. 600 дронів. На жаль, не всю балістику вдалося збити. Найбільше влучань у Києві, і саме Київ був основною мішенню цієї російської атаки. Путін вже й слово «ура» не може нормально вимовити – шамкає, – а все ще своїми ракетами перемагає житлові будинки. Три російські ракети проти обʼєкта водопостачання, спалив ринок, десятки житлових будинків пошкодив, кілька звичайних шкіл. Запустив свій «орєшнік» проти Білої Церкви. Реально неадеквати. Важливо, щоб це для Росії не залишалось без наслідків. Сьогодні кожен у світі, хто не промовчить, хто допомагатиме Україні, є захисником життя.Ми робимо все, щоб встановити мир і захистити людей. І важливо, щоб Україна була не наодинці. Потрібні рішення і від Сполучених Штатів Америки, і від Європи, і від інших, щоб цей старий орєшнік в Москві вимовив слово «мир». Дякую всім, хто допомагає! Слава Україні!
Була доповідь нашої розвідки: отримали дані в тому числі від американських та європейських партнерів про підготовку росіянами удару із застосуванням «орєшніка». Перевіряємо цю інформацію. Бачимо ознаки підготовки комбінованого удару по території України, зокрема по Києву, із застосуванням різного озброєння. Вказане озброєння середньої дальності може бути в такому ударі. Важливо свідомо реагувати на сигнали повітряної тривоги, починаючи із сьогоднішнього вечора. Російське божевілля дійсно безмежне, тож, будь ласка, бережіть життя – користуйтесь укриттями. Друге: звертаємо увагу партнерів як у Сполучених Штатах, так і у Європі, що застосування такої зброї та затягування такої війни є глобальним прикладом також і для інших потенційних агресорів. Якщо Росії дозволено знищувати життя в таких масштабах, то жодна угода не утримає від агресії й ударів інші подібні режими, що засновані на ненависті. Розраховуємо на реакцію світу і що реакція буде не постфактум, а превентивною – треба тиснути на Москву, щоб вони не розширювали війну. Третє: ми готуємо ППО настільки, наскільки це можливо, і будемо відповідати цілком справедливо на кожен російський удар. Ми дали дозвіл на парад, але дозволу на божевілля у Росії немає. Цю війну треба завершувати – мир потрібен, а не якісь там ракети для задоволення хворих амбіцій однієї особи. Дякую всім, хто допомагає берегти життя! Ще раз: будь ласка, бережіть себе й користуйтеся сьогодні укриттями.
🪵Ціни на дрова, забезпечення соцсфери і деревообробних підприємств деревиною - про це сьогодні спільно з головою обласної ради Оленою Дмитренко говорили з лісівниками і керівниками наших громад. Були також очільники наших структурних підрозділів й управлінці деревообробних бізнесів.Звітував директор філії «Північний лісовий офіс» ДП «Ліси України» Вячеслав Киченок.🤝Передусім дякую нашим лісівникам. Особливо тим, хто працює в північних громадах. Були прильоти по лісництвах на Чернігівщині. Була масштабна лісова пожежа через обстріли, яка охопила 5,8 тисячі гектарів. Якраз тоді першими включилися лісівники. Дякую! Що стосується заготівлі деревини. Дефіциту немає. На цей рік по Чернігівщині у ДП «Ліси України» планують заготовити понад мільйон кубічних метрів. Уже є понад 25%. 💰Ціна на дрова варіюється і залежить від логістики - це верхній (біля місця вирубки) чи проміжний склад. Так, один кубічний метр берези чи дуба на верхньому складі можна придбати за 1380 грн, а на проміжному - 1584 грн. Купити дрова можна в найближчому лісництві або онлайн черз «ДроваЄ». ☝️Для закладів соцсфери і бюджетних установ продаж тільки через систему Prozorro. Тут важливо, щоб ДП «Ліси України» брало участь у торгах - очевидно, що їхня пропозиція більш вигідна. Заслухали наших деревообробників. Прикордонним - найважче. Із проблемного - ціноутворення, доступність лотів на проміжних складах, уніфікація і якість сировини. Невеликі підприємства повинні мати доступ до сировини - це питання виживання деревообробного бізнесу на Чернігівщині. Спільно з бізнесом і ДП «Ліси України» готуємо пропозиції змін до нормативної бази. Основний запит від підприємців - можливість отримувати частину продукції по стартовій ціні. Координуємо зусилля, щоб підтримати наш бізнес.
Сьогодні у Славутичі, північ нашої держави. Я спілкувався сьогодні тут із керівниками громад північних регіонів – Київської та Чернігівської областей. Дуже важливо підтримати наших людей тут, посилити захист. Саме цим і займаємось. Це стосується і захисних споруд – фортифікацій та іншого, посилення кордону буде додатково, також наші Сили оборони й безпеки, які є саме на цьому напрямку, – на Чернігів та Київ із території сусідів у Білорусі, яких Росія дуже хоче втягнути в цю війну більше, та з Брянської області. У нас є спроможність для зміцнення, є спроможність і превентивно працювати щодо російських територій – звідти може бути загроза, – і щодо фактичного керівництва Білорусі, яке має бути в тонусі, тобто відчувати реально, що наслідки будуть, якщо будуть агресивні дії проти України, проти наших людей. Ми пам’ятаємо, що у 22-му році наступ був і з території Білорусі також. Ми не забудемо цього. Українські Сили оборони, Сили безпеки, наші розвідки знають, які загрози і як відповідати, відповідати справедливо, безумовно.
На Прилуччині був у двох закладах освіти. В обох - школярі вчаться очно. 👨🏫У Ладанському ліцеї - 385 школярів. Укриття тут ремонтують за підтримки Фундації Олени Зеленської. Планують завершити до початку нового навчального року. Це важливий проєкт, бо із 2027 року цей заклад стане академічним ліцеєм. А безпека дітей передусім. Багато в чому допомагає держава. 🚌 У минулому році сюди придбали шкільний автобус за кошти держсубвенції - понад 3 мільйони гривень, 500 тисяч гривень дофінансували з місцевого бюджету. А ще - обладнання для навчальних кабінетів. Під ці потреби держава дала майже 155 тисяч гривень. Також тут функціонує осередок «Захисту України», який облаштували за державні кошти - 1,4 мільйони гривень. 🎨Вчора учні другого класу розмальовували патріотичні футболки. Сьогодні результатами дитячих робіт похвалилася їхня вчителька. Вони гарні. Добре, що для дітей організовують такі заходи. Тішить, що у Ладані створили молодіжний простір. З реалізацією проєкту допомогла ГО «Будуємо Україну Разом». Ще з 2024 року в молоді є місце, яке їх гуртує. І це правильно. Молодь має рухати нас. 👩🏫У Варвинському ліцеї №1 - майже пів тисячі учнів. 🚌На цей рік запланували придбати спеціальний шкільний автобус за кошти держсубвенції. У цьому році завершили будівництво протирадіаційного укриття. Памʼятаю, як усе починалося. Сьогодні вже є результат. Це масштабний проєкт, який фінансувався коштом дотації з держбюджету - понад 23,5 мільйони гривень. Окремі класні кімнати устатковані необхідними меблями. А головне - сховище безпечне. Безпека. Доступність. Якість освітнього процесу. Це ті напрями, над якими ми працюємо постійно. Вдячний очільникам Ладанської і Варвинської громад за акцент на питаннях освіти.
🏚️Провів нараду по реалізації програми «єВідновлення» на Чернігівщині. Із начальниками РВА й керівниками наших громад пройшлися по проблемних питаннях. На отримання компенсацій мешканці області подали майже 9,5 тисячі заяв. 71% - схвалені. 💰Нарахована компенсація - 2,9 мільярди гривень. Люди, чиє житло повністю зруйноване, отримали житлові сертифікати і вже придбали 873 оселі. Найчастіше купують квартири. Із минулого літа в прикордонних громадах - Городнянській, Новгород-Сіверській, Семенівській, Корюківській і Сновській - є можливість проводити дистанційне обстеження знищених будинків. Комісія склала майже три сотні таких актів. Тут хочу відзначити Семенівську громаду, де це роблять найактивніше. Є невирішені питання. Зібрав зворотній звʼязок від громад, щоб проговорити це з урядовцями. ❗️Власники пошкоджених будинків, які розташовані в зонах активних бойових дій, фактично позбавлені можливості отримати компенсацію навіть на базові ремонти. Із неврегульованого - компенсація за вже відбудоване майно і знищені обʼєкти ще незавершеного будівництва. Також перехід права компенсації до спадкоємців. Загалом було багато запитів. По кожній громаді - окремі кейси, які потребують нормативного регулювання на державному рівні. ☝️Усе зафіксували. Напрацюємо проєкти змін. Будемо говорити про проблематику з урядовцями.
Сьогодні ми згадуємо і вшановуємо памʼять усіх жертв одного з найбільш жорстоких злочинів радянської влади – депортації Кримськотатарського народу. Депортації, яка стала актом очевидного геноциду проти Кримськотатарського народу. 1944 рік назавжди буде в історії як спроба знищити народ – коли і малих, і дорослих викинули з рідного дому та відправили в чужий край. Значна частина народу загинула в дорозі, багато хто не витримав у місцях вигнання – щонайменше третина, і це може бути дуже стриманою оцінкою.Ми памʼятаємо про них. Ми не забули і не пробачили те, що сталося. Жоден народ не заслуговує на подібне. І тим більше Росія не зупинилась на тому, що вже зробила, і почала нову війну проти України саме з Криму. І знов намагається позбавити дому Кримськотатарський народ і всіх нас, всіх українців. Ми захищаємось від цього і, поки будемо разом і допомагатимемо одне одному, точно захистимось.Вічна памʼять усім жертвам депортації 1944 року. Вічна слава тим, хто бореться за життя і захищає Україну.
Сьогодні дуже масштабно Сили оборони України, наша Служба безпеки України, наша розвідка відпрацювали по Московському регіону. Хороша хвиля наших дипстрайків – забезпечуємо Україні цю можливість. Дистанція до цілей цього разу – більш ніж 500 кілометрів, це вагомо ще й тому, що Московський регіон найбільш насичений російськими засобами ППО. Вони свій район влади бережуть найбільше. Але українські далекобійні кроки вже це долають.Як я вчора й казав, росіянам треба думати про свої НПЗ, про свої нафтові об’єкти, про свої підприємства, а не про те, як зламати життя інших народів – в Україні, чи в Молдові, чи в будь-якій іншій країні-сусідці. Також наші Сили оборони відпрацювали за цю добу по об’єктах на тимчасово окупованій території, зокрема в Криму.І ця наша далекобійність – це те, що значно змінює ситуацію та й загалом сприйняття російської війни у світі. Багато партнерів зараз дають сигнали, що бачать, що відбувається і як усе змінилося і в настрої щодо цієї війни, і в досяжності російських цілей на російській території. Війна цілком передбачувано повертається в «родную гавань», і це чіткий сигнал, що не варто зв’язуватися з Україною та йти несправедливою загарбницькою війною проти іншого народу – саме проти народу.
Чітко розуміємо, що обговорюється між Росією та керівництвом Білорусі. Пішла зараз більша активність росіян – я маю на увазі, у розмові з Олександром Лукашенком. Хочуть значно більше втягнути Білорусь у війну та саме з території Білорусі розпочати додаткові агресивні операції – або проти нашого Чернігівсько-Київського напрямку, або проти однієї з країн у НАТО, які поруч із Білоруссю. Звісно, ми будемо і надалі захищати Україну, захищати наших людей, українців. Я доручив нашим Силам оборони та безпеки України підготувати план реагування, і на Ставці ми розглянемо та затвердимо. Чернігівсько-Київський напрямок ми будемо посилювати. Партнери теж знають, що відбувається і до чого схиляють Білорусь. Є в нас і російські документи, у яких пропонуються цілі для ударів по Києву та інших наших містах – по політичних та військових обʼєктах, де може бути керівництво армії, уряд, і тут, по Банковій. Давно вони виношують цей план. Зараз, після Ірану, знов активізувались – шукають, де ми знаходимось, де ми буваємо. Так само про інших людей з українського керівництва, з розвідки, наших спеціальних служб. Дехто там, у Москві, так і не зрозумів, що українці ніколи не здадуть свою незалежність, і в будь-якому випадку – на Банковій чи без Банкової – свою землю, свій суверенітет, свою державу ми не здамо.