Увага - це стосується кожного!!!Я зараз не про політику - я про життя.Завтра НЕЗАЛЕЖНИЙ регулятор енергетичного ринку НКРЕКП на своєму засіданні збирається прийняти непросте рішення.Дозволити енергетичним компаніям припиняти постачання електроенергії боржникам не беручи до уваги факт можливого судового оскарження.Зараз існує пункт правил 7.11 який говорить, що якщо когось відключили від споживання за порушення (необліковане споживання, порушення умов договору, недопуск представників і т.д., у тому числі сюда входить і заборгованість), але він це оскаржує у суді і пред'являє про це ухвалу - його на час розгляду справи не відключають чи поновлюють.Тепер з цієї норми роблять виняток - крім як у випадків якщо відключення пов'язане з заборгованістю. Тобто боржникам не дають "відстрочку"/поновлення на час розгляду справи.Цим самим буде презумпція правильності боргу, із можливістю його оскарження судовим рішенням, а не підтвердження його судом, тепер це головняк споживача а не постачальника.Це по змісту і зрозуміло, що у енергетиків є своя аргументація - «в магазині вам без оплати молоко чи хліб ніхто не дасть».Зрозуміло що буде своя контраргументація у споживачів - як побутових, так і непобутових.Скажімо водоканалів чи підприємств.Але по процедурі НКРЕКП у нас повністю НЕЗАЛЕЖНИЙ орган!Поскаржитися на них нема кому - навіть Конгресу США чи ООН!Звісно - вони непідконтрольні нікому і лише умовно «підзвітні» Верховній Раді за процедурою, яка є смішною та неефективною.До речі - ця норма свідомо закладалася в закон основним розробником та ідеологом цієї «незалежності» паном Герусом в 2019 році, коли поспіхом «під ялинку» «слуги» та особисто пан Герус проштовхнули цей закон в «турборедимі».Саме тому я звісно візьму участь в засіданні в якості простого громадянина і буду просити прийняти рішення в рамках законів та інших нормативних актів з врахуванням балансу інтересів постачальників та споживачів.Тиснути ні на кого я не можу - це порушення закону!Навіть телефонний дзвінок члену НКРЕКП є вже фактом тиску!Просто звикаємо до цього!
В цій події ключовою є ця фраза з офіційного повідомлення:«Зазначимо, що проведення цієї операції стало можливим завдяки закону № 4560-IX, підписаним Президентом України, який усунув низку бар’єрів у роботі антикорупційних органів і сприяв стабільності їхньої діяльності у чутливих для держави розслідуваннях. Ця операція — приклад того, як інституційна підтримка і командна взаємодія на найвищому рівні сприяють реальним змінам. Дякуємо Президенту України за сприяння незалежній антикорупційній інфраструктурі.»Бо як виявляється - саме президент «усунув низку барʼєрів», що нарешті дозволило нашим славним незалежним антикорупційним правоохоронцям розслідувати цю оборудку, яка продовжувалася два роки.І саме про це наші незалежні органи прийшли відзвітувати президенту.Причому я переконаний, що, на жаль, таких схем тисячі.І останнє - я не адвокат депутату від СН. Але просто аналізую очевидні речі:Є ОМС - він розпорядник грошей та сторона контракту.Є міський голова - підписант.Є виробник - інша сторона контракту, на якій саме й «відмивалися» гроші на «відкат».Є представник Нацгвардії - отримувач техніки.Є голова РДА - міг здійснювати тиск на міського голову.Навіщо їм ще депутат ВР як зайва ланка - стріляйте не розумію поки що. Але він точно в гучному заголовку має бути не на першому місці.Отже, чекаємо слідства та суду!
В 2015 році іноземні консультанти разом з українськими активістами на грантах проштовхнули через Верховну Раду так звану «житлову реформу».Законом 417 «Про особливості здійснення прав власності в багатоквартирних будинках» було предписано по суті зробити декілька речей:1. Створити в кожному багатоквартирному будинку ОСББ.Було передбачено можливість управління через загальні збори, але це заздалегідь була хибна фантазія.2. Органам місцевого самоврядування негайно списати з балансу комунальних підприємств всі багатоквартирні будинки.Списати по суті «в нікуди» - процедури передачі по акту не були і не стали обовʼязковими.3. З закону про ОСББ було викинуто норму про відповідальність колишнього власника (переважною мірою ОМС) за СОФІНАНСУВННЯ та організацію першого капітального ремонту після приватизації.4. Для ОМС було предписано провести «конкурси» та передати в управління приватним чи комунальним компаніям в управління весь житловий фонд.5. Жодних фінансових зобовʼязань з боку держави та ОМС не було передбачено в принципі.На думку «реформаторів» вони вирішили проблему і відзвітували про це перед партнерами. Гранти були освоєні, Бабак і Ко дуже непогано заробили на цьому. Пройшло 10 років - що ж ми маємо в результаті?!Десь 25 відсотків в середньому по країні зареєстрованих ОСББ. В Києві десь 10 відсотків.При всій повазі до голів ОСББ ( які взяли на себе в багатьох випадках цей тягар) - в мене язик не повернеться оголосити про появу «ефективного власника».На комплексну модернізацію своїх будинків за свій кошт навіть за підтримки Фонду енергоефективності пішли одиниці БКБ по країні.Решта пдгодовується на всіляких міських програмах і потрохи вирішують поточні проблеми будинків.Ні про яку комплексну повномасштабну програму оновлення та енергмодернізації мова звісно не йде - амортизація основної маси житла накопичується, житло старіє та стає ветхим, енергетичні параметри лишаються абсолютно не задовільними - ні до яких «ринкових тарифів» житловий фонд та його умовний «власник» звісно не готові.Що далі робити - ніхто не знає.Цієї проблеми страшенно бояться і продовжують робити вигляд що воно все вирішиться якось «само».Європейські колеги впевнені що проблему вирішено і бояться навіть визнати що це неправда - бо тоді ж треба буде визнати свою велику помилку та визнати, що час і гроші витрачені мʼяко кажучи неефективно.Тому я не знаю що там верзе путін про «зовнішнє управління» - я точно знаю, що треба мати мужність, совість та фаховість, щоби в стосунках з партнерами відстоювати свої позиції та казати правду!А не «зливати» це все за якісь грантові гроші, закордонну поїздку чи фуршет на черговій пустій конференції з дивними селфі.Навіть за фото з послом чи європейським чиновником.А ось тут у нас все чудово - наші «реформатори» навчилися робити бездоганні селфі і виглядають на них дуже фотогенічними.Фоткайтеся далі, хлопці та дівчатка.Слава Україні!
👉 Про ризики зими 2025/2026 та загрозу повторного енергетичного шоку. Чи здатна система його витримати без радикальної реформи? Цього достатньо для захисту ТКЕ і об’єктів критичної інфраструктури, чи потрібна окрема “енергобезпекова система”? А що таке енергетичний шок, якої ще реформи не вистачає, яка реформа потрібна? Давайте розрізняти принципові речі.❗️ Є питання безпекові: як захиститися від можливих ракетних атак. Жодна реформа не допоможе це зробити. Причому тут реформа і захист об'єктів, які в принципі повністю захистити на землі неможливо, крім потужних сил протиповітряної оборони, комплексів Patriot і так далі. Але і вони всю Україну не думаю, що захистять. Тому наслідки від ракетних атак цілком можливі і, на жаль, тут важко до них готуватися. Тому це окрема розмова — захист. ❗️ Безумовно, потрібно забезпечувати захист на газовидобувних об'єктах, газопостачання, електропостачання, хто ж проти. Але повністю захиститися від ракет абсолютно неможливо, вони максимум від дронів зможуть захиститися. Тим більше, давайте називати речі своїми іменами — мова йде про шахрайські дії й повну халатність посадових осіб тодішнього міністерства інфраструктури Кубракова і Агентства відновлення Найєма стосовно об'єктів-укриттів для захисту енергооб’єктів. Вони витратили шалені кошти (більше 20 мільярдів) і не побудували ці укриття, щодо цього правоохоронні органи мали би давно вже визначитись. ‼️ Бо я дивуюсь, коли Найєм їздить в Рим, а не ходить на допити і не сидить за ґратами, якщо відверто. Він наніс шалену шкоду і державному бюджету, і енергетичній безпеці України.
Беруся стверджувати що така ситуація по всій країні, починаючи з Києва!В результаті інепродуманих, я би сказав ідіотських, реформ» право контролю за тарифами комунальних підприємств, які належать ОМС, передали - кому?! Правильно - ОМС!«І щуку пустили в ріку!»До речі ініціював це багаторічний міський голова Гройсман, який дуже добре розумів завжди - який «клондайк» прихований у внутрішній кухні комунальних монополістів.Його звісно підтримали в цьому безумовно Кличко, Кернес, Труханов, Садовий та практично всі інші високоповажні міські голови.Тепер маємо повний тупик та 65 млрд грн «різниці в тарифах» в якості зобовʼязань державного бюджету без жодного джерела покриття.Я неодноразово писав, що #КМДА затвердило своєму КТЕ космічні витрати в мережах на рівні 26 відсотків!Це цинізм найвищого гатунку, на який чомусь заплющують очі!Ось чому потрібна нова тарифна методологія та жорсткий державний контроль за тарифоутворенням!«Слідство встановило, що посадовці щомісяця з 2021 до 2023 років перебільшували реальні витрати на «виробництво, постачання та транспортування теплової енергії, водопостачання та водовідведення». Вони підвищували різницю між затвердженими тарифами і фактичними витратами, а отримані розрахунки подавали до міської ради, які потім затверджувались без перевірки.«Це спричинило надмірні виплати з бюджету міської ради на суму майже 1,7 млн грн за тарифи теплопостачання та понад 11,5 млн грн за тарифи водопостачання», – йдеться у повідомленні. Загальні збитки склали понад 13 млн грн.Посадовців звинувачують за ст. 191 та 367 Кримінального кодексу України.»
Як пишуть наші чудові журналісти-розслідувачі та депутати-викривачі - справа Шурми є дуже важливим елементом сьогоднішніх подій.Нагадаю - мова йде про сплату великої суми грошей за електроенергією, яку нібито було вироблено українськими СЕС на окупованих теріторіях.Наша ТСК також вивчає цю подію і я беруся стверджувати що підозри не безпідставні. До речі я ще два роки тому звертався офіційно до НАБУ з заявою з цього приводу.Але мене дуже тривожить інший аспект - основний на мою думку.Ці гроші в оплату «сонячної» електроенергії було списано з рахунків державної енергокомпанії «Укренерго».Тобто ця оборудка (якщо буде доведено, що це дійсно оборудка) була НЕМОЖЛИВОЮ без участі тодішнього керівництва НЕК «Укренерго» пана Кудрицького та його команди.Так само є питання і до НКРЕКП, яка закладала ці гроші в тариф НЕК та була зобовʼязана перевірити цільове використання тарифу - бо це гроші всіх споживачів, як побутових, так і непобутових та бюджетних.Чи входять ці посадовці в коло підозрюваних, чи розглядає цю версію слідство - ось ключове питання!Оскільки я неодноразово спостерігав на жаль дуже «лояльний» (на мою думку) підхід антикорупційних правоохоронців до керівників цілої низки державних енергетичних структур - Коболєв/Вітренко (Нафтогаз), Кудрицький (Укренерго), Макогон (ОГТСУ) тощо.Так само є питання і до членів наглядових рад цих компаній - як «незалежних» іноземних, так і членів НР від держави Україна - наскільки вони дбайливо захищали інтереси держави та українців на своїх посадах?!Бо я останнім часом спостерігаю що певні бувші керівники дуже валʼяжно їздять в Рим на конференції, дають політичні коментарі на «майданах», презентують свої інвестпроекти - замість того, щоби ходити на допити та давати покази стосовно своїх діянь!Тому з величезною повагою звертаю увагу як керівництва НАБУ/САП, так і наших чудових «незалежних» розслідувачів - давайте разом проявимо свою справжню незалежність та обʼєктивність, та дослідимо ці та інші кричущі факти очевидної корупції в енергетичному секторі України!Та приберемо всі питання стосовно нашої упередженості!Всі офіційні звернення від мене ви отримаєте найближчим часом.
У мене свій досвід спілкування з правоохоронними структурами. Попросив помічника підготувати нашу статистику - нижче лише її частина.Як бачите - привід для звернень про злочин був більш ніж важливий та резонансний. Це очевидні злочини керівництва «Нафтогазу», які звісно відобразилися на наших з вами гаманцях!Більш того - готувати звернення допомагала дуже фахова працівниця САП, яка на своєму рівні домовлялася навіть про ефективний розгляд звернень.На жаль, жодних процесуальних дій не відбулося, я отримав банальні відписки!Справедливості заради - відписки були від усіх, як «залежних» так і «незалежних»!З чого я зробив очевидний висновок - на розслідування по «Нафтогазу» є «табу» - як внутрі України так і зовні!!!! Тому пояснюю вчергове - в мене нема сумніву в необхідності забезпечення «незалежності від політичного тиску» для НАБУ, САП та інших правоохоронних органів.Але я переконаний, що якась інституція має здійснювати процесуальний нагляд за їх діяльністю.Ось чому моя модель - це повний перехресний контроль між інституціями під наглядом суспільства. Звісно в рамках закону та Конституції. Від «тиску» є один дієвий захист - професіоналізм, послідовність, принциповість, чесність, публічність та наявність сталевих яєць!Так було, є і буде!Все інше - маячня!Слава Україні!
❓ Як сталося, що три регіони (Харківщина, Київ і Дніпропетровщина) накопичили майже 70% усіх боргів тепловиків за газ? Це дійсно надзвичайна інформація, яку “ДІКСІ ГРУП” нещодавно оприлюднила, я сам був неприємно вражений. Це три найпотужніші регіони, міста-мільйонники, які по суті і є центром цих боргів.Харківщина і Харків – це окрема розмова. Я не хочу зараз у жодному разі харків'ян критикувати, але Харків модель “шантажу” обрав давно, ще за часів Добкіна і Кернеса покійного. Коли вони шантажували центр і намагалися не платити ні за газ, ні за електроенергію своїм водоканалам. Це в них така тактика. А зараз, на жаль, оскільки Харків і Харківщина знаходяться в складному становищі під час воєнного стану, то в мене складається враження, що це певна політична домовленість з центром: ми вам не платимо за енергоносії, але тримаємо регіон в стабільному стані. Я з величезною повагою ставлюся до харків'ян, але не думаю, що це дуже обґрунтована і розумна політика. Причому за це все одно вся Україна має платити. Дніпропетровщина дещо схожа, хоча давайте не порівнювати. Бо Дніпро і Кривий Ріг – це два найпотужніші міста, які генерують борги, особливо Дніпро – місто-мільйонник. Вони в іншій ситуації, ніж Харків, і порівнювати не можна. І чому там такі шалені борги – окремо уряд має розбиратися.
Я обома руками за розумну та адекватну «незалежність» не тільки НАБУ та САП, але й багатьох інших інституцій - Нацбанк, Антимонопольний комітет, НКРЕКП, НКЦПФР тощо.А тепер перевірю вашу кмітливість якщо ви не проти?!А знаєте чому так швидко НАБУ та САП передали в суд давні справи по Коломойському та Кириленко (АМКУ)?!І зараз передадуть туди ще десятки резонансних справ!А ну спробуйте здогадатися!Я думаю, тому що Генпрокурор отримав на якийсь час легітимне право задати питання - чому ці справи до сих пір туди не передано, які підстави та обґрунтування?!Погодьтеся - тоді треба негайно відповідати на ці незручні питання!І шукати причини - або недопрацювання слідчих, або тиск, або політика.Бо інакше Генпрокурор буде змушений брати відповідальність на себе.Краще одразу передати!Це я так - на рівні середньої школи пояснюю прості речі, які так само треба дітям та молоді пояснювати, а також «експертам широкого профілю» та всіляким «блогерам».Що таке «незалежність», як вона межує з «відповідальністю, і що таке «перехресний контроль»!І що не існує в природі «абсолютної незалежності» - з батьками можете подискутувати на цю тему, поки вони вам грошима допомагають.Або ж з роботодавцем, хоча краще не ризикувати.Слава Україні!Все буде добре!
Стосовно можливих урядових «ротацій».Не думаю що така «ротація» потрібна зараз на посаді міністра енергетики.Мова тут безумовно в першу чергу про реальну ситуацію, в якій ми опинилися.Підготовка до зими - газ, вугілля, ремонти, баланси це само собою. Ключове це те, що на сьогодні в енергетиці не працює повноцінно жодний ринковий механізм, всі «ринки» дуже умовно можна назвати ринками.Державне регулювання вкрай слабке та неефективне, законодавча база протиречива та достатньо недолуга, корпоративне управління неефективне, профільний комітет на чолі з головою переважною мірою зациклений на вирішенні банальних лобістських проблем - тобто вся ситуація тримається в умовному балансі лише на базі певних вербальних «меморандумів» та домовленостей, які прийняті по суті всіма основними гравцями.Функціонал міністерства в результаті «реформ» вкрай слабкий та проблемний, тому міністерство є вагомим гравцем лише завдяки особистій роботі та особистій позиції міністра, який має потужну комунікацію як з основними «стейкхолдерами» так і з ключовими європейськими та світовими інституціями ( МАГАТЕ, Енергетичне товариство, Єврокомісія тощо).Ця посада сьогодні з одного боку вкрай політична, з іншого має бути належний практичний досвід та професійний рівень - я вже не кажу, що персона мусить мати повну довіру президента і що головне це пряму та стійку комунікацію.Порушити цей баланс заради чиїхось симпатій чи антипатій - наслідки можуть бути вкрай чутливими.Готової кандидатури, яка би змогла оперативно очолити цю ситуацію, просто не існує.Я би взагалі сьогодні наполягав на створенні посади віце-премʼєра по енергетичній безпеці, з поєднанням посади міністра енергетики.Ще є якийсь час - думай Те, панове.