Login Sign Up
Advert
Your ad spot
Reserve this exclusive slot for the selected period.
Buy advertising →
Telegram community logo - Роздуми про фінанси
Added 14 Jul 2024

Роздуми про фінанси

@GrudzevychOleksandra
Number of subscribers: 1 230
Photos: 21
Links: 56
Description:
Про психологію фінансів: як помічати свої емоційні пастки, ламати грошові стереотипи та приймати свідомі рішення у фінансах і інвестиціях. Власні спостереження та кейси клієнтів про гроші від Олександри Грудзевич.

👥 Number of subscribers

1 230
Average/Day:: 0
Average/Week:: -2
Average/Month:: -20

👁️ Average views per message

1 848
Average/Day:: 2,650
Average/Week:: 992
ERR: 150.24%

📊 Messages per Day

0.2
Last day: 0
Week average: 0
Average per day: 0.2

Logo change history

Status change history

Officially not confirmed 2024-07-14

Wall

Telegram statistics channel

"Якось воно скучно....."Інколи чую такий коментар від своїх клієнтів, які інвестують по пасивній стратегії. І дійсно пасивна стратегія - вона має бути скучною. Вона має бути лінивою - без емоційних гойдалок. Але ж хочеться емоцій.... що тоді робити? Щоб з цим бажанням не наробити багато біди своєму ж капіталу, я для себе придумала 3 пункти, які насправді добре працюють:1️⃣ (якби це не звучало) Додаю позитивних емоцій в інших сферах життя. Не гойдалок. А просто позитивних емоцій! 2️⃣виділяю кошти на власну пісочницю. Це невеличка частинка капіталу - максимум 10% від суми на фінансову свободуІ далі експерементую. Якісь експерименти приносять хороший прибуток, якісь - досвід 🙈🙈🙈 - емоції присутні у всіх випадках. І при чому різні емоції ) 3️⃣ В рамках своєї стратегії і цілей придумую міні цілі-квести. Тут не про експерименти, а ефект гри в рамках стратегії і допустимого ризику. Остання така "гра-квест", яка вже майже на завершальному етапі: гривневу частину резервного фонду вкладати в ОВДП так, щоб купон приходив щомісяця і складав більше 1000 грн. Заповнені 10 місяців, але в двох сума купону поки менше 1000 грн. Ну і 2 місяці поки взагалі без купона. І головне - це майже нон стоп процес. Бо періодично якісь випуски закінчуються ))) Плюс в силу інфляційних процесів, сума резервного фонду постійно трошки зростає ))) одним словом нескінченна гра. В таких діях я не ризикую капіталом, а додаю саме оцей ефект інтересу. Доречі, як думаєте, чому мені важливо, щоб сума купону була більше 1000 грн? Маєте свій рецепт - поділіться в коментарях. А тих, хто хоче поексперементувати з фінансами, але поки не готовий на власних коштах - запрошую на тренінг-гру Cash Flow 27 червня у Львові - там всі експерименти на муляжних грошах. А от емоції справжні )
Привіт фінансово обізнаним людям! Дякую всім, хто проголосував. 📍 Ваша наступна дія виключно для себе. Тут (в каналі) буду вдячна за ділення в коментарях Вашими відкриттями, інсайтами, підтвердженнями. Отже, що потрібно зробити тепер:1. Проаналізувати структуру витрат Ваших коштів та Вашого часу. 2. Виділити найбільші 7-9 категорій. 3. Розшифрувати що входить в поняття Ваших цінностей. Для мене для прикладу здоров'я - це про фізичне і ментальне здоров'я4. Співставити, чи у витратах часу та коштів є вкладення в Ваші найбільші цінності.Я дивлюсь на витрати на: суперфуд та вітаміти, щорічний чекап, робота з психологом, вкладення в спорт/спортивний одяг, масаж. Чому варто дивитись не тільки на кошти, а і на час?Бо до прикладу в мене фізична активність - це ходьба і/або прогулянки по лісу - і насправді коштів на це не витрачаю. разом з тим, вкладаю свій час. 5. Якщо після аналізу бачите, що цінність є, а вкладення в напрямок часу/коштів нема - варто почати направляти туда як мінімум фокус уваги. А ще проаналізувати, ЩО/ХТО забирає Ваш час і кошти від цінності, яка у вас в ТОП5 ‼️Було цінно/корисно зробити цю вправу - напишіть в коментарях‼️💢💢💢 LAST CALL для тих, кому важливий саморозвиток - завтра буде тренінг-гра Cash Flow у Львові. Тож якщо маєте бажання прокачати свої фінансові та переговорні навички - запрошую.
Боїшся втрат - диверсифікуй! Диверсифікація - надважливий елемент в фінансах. Простими словами про неї кажуть - не тримай яйця в одній корзині. Ключове завдання диверсифікації - вберегти від ризиків втрати своїх заощаджень і/або інвестицій. І коли ми говоримо про фінанси - то це не тільки "про різні корзини" , але і про диверсифікацію 👀: - валют - фінансових інструментів - термінів та ліквідності - країн - фінансових установ - власників активів (це стосується подружжя) 📍 Різні валюти Частинка в гривні, більшість коштів в валюті. І якщо до 24го року долар беззаперечно займав левову частку, то після 24го року виглядає що мати частину заощаджень в Євро також добре ) Яку пропорцію встановити - це досить індивідуально. Саме точної та правильної пропорції нема. 📍Фінансові інструментинавіть резервний фонд рекомендовано тримати готівка + картки + депозити/ОВДП А на інші цілі варто дотримуватись 2-3 інструментів. Яких саме - тут все залежить від цілі, терміну цілі, валюти цілі і тд. Про це багато писала вище. 📍Термін, ліквідність та країни.Для прикладу ціль фінансова свобода. Термін до початку фінансової свободи - ще 20 років. Ви інвестували в 2 проект нерухомості (Україна, Іспанія) довгостроково + 1 бізнес-проект в Польщі на 10 років. Формально це портфель з сильною диверсифікацією: - 2 інструменти - 3 країни- різні терміниАЛЕ по факту, із-за того що ліквідність низька обох інструментів, ризики виростають в рази. 📍 Фінансові установиТут приклад наведу на резервному фонді на частині коштів, які ви тримаєте на картках. Чудово, якщо це мова про 2 банки, може бути 3. Більше вже не потрібно Так само якщо говорити про брокерів в частині купівлі інструментів на фондовомоу ринку - з часом їх також може бути у вас 2 або 3 по мірі зростання Вашого капіталу. 📍Власник активів (Це стосується подружжя) Надто часто стикаюсь з тим, що всі активи на одному із подружжя і переважно на чоловікові. І тут проявляється не моя феміністична частина - а прагматична і логічна. Бо з чоловіком може щось трапитись, і відповідно на певний період часу дружина може опинитись просто без засобів до існування і без можливості вам помогти, якщо ви цю допомогу потребуєте.І можливо хтось скаже що я перебільшую, але навіть без стану війни, нажаль бачила декілька таких ситуацій. 🔥🔥🔥І знаєте що головне в цьому всьому? Дотриматись здорового глузду і не дробити свої інвестиції занадто заради диверсифікації. Бо тоді включиться інший ризик - про нього в наступних постах. ☝️А як у Вас з диверсифікацією? 📣Хочете на практиці протестувати свої стратегії в безпечному середовищі? Запрошую вас цієї суботи на тренінг-гру CASH FLOW. Це не просто гра, а стрес-тест для ваших фінансових звичок📣
Кредит — це зло? Чи "зло" — це не вміти правильно ним користуватись. Так, тільки від слова "кредит" в людини може включитись тривога.👀 І знаю, що коли людина має кредит - це завжди про певне психологічне навантаження. Так все, ж цих психологічних аспектів можна уникнути, коли використовувати правила безпеки. Їх суть - зробити кредит можливістю, а не пасткою, яка приведе до боргової ями. Все вирішують цифри. ‼️Правило1: Безпечне навантаження - або ідеальна формула. Ідеально, якщо ваш місячний платіж (тіло + %) дорівнює сумі, яку ви зазвичай можете заощаджувати. Наприклад, можете заощаджувати 5000 гривень в місяць, то і сума тіла +% має бути не більше 5000 гривень. Чому так? Бо ваш рівень життя не падає. Ви просто купуєте "час" за рахунок майбутніх заощаджень.А якщо не ідеальна ситуація, тоді як? 😳😎 Тоді залежить на що саме ви хочете взяти кредит. Правило 2: Побутова техніка та акції.Брати техніку в кредит — окей тільки у двох випадках:📍Вона потрібна для роботи (приносить гроші вже зараз і Ваша робота фактично окупить вам цю покупку і самі відсотки по кредиту) 📍Ви маєте суму на депозиті, але акційна знижка зараз більша, ніж відсотки, які ви втратите при розстрочці.Підказка: Якщо платіж виходить за межі пільгового періоду (період, коли банк не нараховує відсотки) — рахуйте переплату двічі. Правило №3: Залізне правило для авто.Авто — це не тільки "купити", це ще обслуговувати і утримувати. Платіж + Страховка + Сервіс + Паливо ≤ 20-25% вашого чистого доходу.Якщо цифра більша — ви працюєте на машину, а не вона на вас.Тож, щоб легше було прийняти рішення про кредит, вам варто знати:1️⃣ яку суму Вам потрібно буде погашати щомісяця (тіло кредиту+відсотки)2️⃣ якщо це купівля для прикладу авто - які ще сукупні витрати у вас появляться 3️⃣ порахувати наскільки ці дві суми (попередні пункти) співвідносяться з Вашим рівнем доходу. Які лайфхаки по кредитуванню маєте Ви? 👇Писати ще про кредити? 👇#фінанси, #кредит, #фінансовийконсультант
👁 1,100 26-04-20 16:07
📣📣📣Запрошую на тренінг-гру в цю суботу у Львові - 25го квітня 📣📣📣Ще є 4 місця Cash-Flow - тренінг-гра для тих, хто хоче:- прослідкувати свої стратегії в фінансах- дослідити як приймаєте фінансові рішення і що можна змінити- поексперементувати з різними фінансовими інструментами в безпечному просторіЗ якими запитами приходять на Cash Flow:- навчитись керувати грошима / вміти поводитись з грошима - побачити варіанти, де ще можна отримати гроші - можливо я чогось не бачу - потестити - повернути собі вміння ставити цілі- побачити гроші і вміти їх моніторити - мені потрібно багато грошей і я в грі хочу побачити можливості для цього - побачити куди мені краще інвестувати - побачити свою модель поведінки з грошима - нові інсайтиЗвісно є і запит: цікаво, перезавантажитись, познайомитись з новими людьми. І це все в комфортному оточенні і безпечному просторі. Ведуча Олександра Грудзевич (тобто я) - фінансова радниця, фінансовий коуч. Досвід роботи з персональними фінансами 10+ років. Гра проводиться з використання коучингових технік. Початок о 12й. Тривалість 5 годин (до 17ї) Квитки тут
👁 1,110 26-04-14 10:28
Рівень доходу не впливає на наші дії з грошима. ‼️це я про ті 10-14% людей в кожній віковій катергорії і в кожному рівні доходу, які витрачають все рівно більше, ніж отримують доходу(Джерело скріна)Натрапила на дуже цікаву аналітику за 2025 рік. Насправді я це знала, але часто бачила скепсис в очах людей, коли розповідала про цей момент без підтвердження 👀А тепер в мене є дослідження сторонньої компанії. ☝️Наявність боргів на поточне життя (переважно це кредитка щоб в кінці місяця купити продукти) може бути в людини з доходом в 1000 доларів в місяць і в людини з доходом 4000 доларів в місяць.Хоча зі своєї практики можу сказати, що і дохід в 8000 доларів в місяць також не гарантує відсутність боргової ями. І питання не про ІТ - просто по цій сфері найшла аналітику ) Нащо я Вам це показую? Власне наочно показати - що на наші дії в фінансах впливає не тільки дохід, а і наші думки і переконання. Так звані наші стратегії поведінки. І якщо їх не змінювати - то результат буде один і той самий і на рівні 1000 доларів і на рівні 10000 доларів. Тому на шляху нарощення свого доходу, дуже важливо змінювати ці свої стратегії. Як їх виявляти і пропрацьовуввати? Насправді варіантів багато - я запропоную три. 1. проаналізувати самостійно із списком блокуючих думок та переконань і почати змінювати ті, які виявили самостійно2. почати пропрацьовувати свої переконання з коучем і/або психологом в індивідуальній роботі.3. на тренінгах-іграх Cash Flow в групі з іншими часниками побачити як ці стратегії спрацьовують і в безпечному полі пробувати їх змінювати. У Львові чергова гра буде 25го квітня - запрошую!
👁 1,170 26-04-06 14:51
20 000 гривень може бути моя пенсія - так каже калькулятор в особистому кабінеті ПФУ. "ОГО! було б не зле"- реакція перші 2 секунди"Стоп, я оцінюю в сьогоднішніх грошах. а інфляція🧐?! )))) " і включаємо аналіз та розрахунки. Згідно калькулятора в кабінеті ПФУ 🧮 - на пенсію я вийду в 2044 році. (це якщо не буду докуповувати стаж). Якщо припустити досить песимістичний розрахунок, що інфляція буде щороку 10%, то методом дисконтування ми прийдемо до того, що 20000 грн в 2044 році - це 3 597 грн в березні 2026 року. Звісно, якщо інфляція буде нижче, то трішки ситуація покращиться. Тобто, коли я кажу на тренінгах і консультаціях: "Моєї пенсії від держави (якщо вона взагалі буде) вистачить максимум на 3 походи з подругами/ рідними на каву і трошки до кави" 🤓 то в принципі я була не так вже й далеко від правди. Чи розраховую я на цю пенсію - ні. Вона в мене буде як приємний бонус. Власне так і почався мій шлях до фінансової радниці - з думки "в мене не буде пенсії від держави, треба щось починати робити" Ця думка вперше в мене появилась 12 років тому. І я почала шукати інформацію. Зараз інформації дуже багато, але багато людей просто губляться в тоннах цієї інформації.То що ж робити? 1️⃣ перевести себе в усвідомлений стан - моя пенсія і старість виключно в моїх рукахЦе найважче, але і найголовніше.‼️2️⃣ поставити собі хоча б мінімальні цілі (по сумах). Я знаю бажану загальну суму мого капіталу. І так, інколи вона мене також може лякати. Тому щороку фіксую проміжну ціль на поточний рік - максимум три. Цілі на рік ставлю виходячи з свого фізичного та емоційного стану.. Наприклад, зрозуміло було, що поки я була в сабатікалі, то взагалі про заощадження мова не йшла. 3️⃣ виходячи з цілей почати рухатись самостійно або з допомогою. Почніть хоча б з маленьких кроків. Фінансовий коуч - Олександра Грудзевич
👁 1,130 26-03-30 10:42
Ви заощаджуєте забагато! Всі постійно говорять, що потрібно заощаджувати. Я насправді також це кажу. При цьому, інколи в роботі з клієнтами ми починаємо працювати з наслідками того, що людина заощаджує забагато. 📍Маркери того, що ви заощаджуєте забагато1. В кінці місяця відчуття, що все пропало. Думки: "Мені не вистачить на продукти. Мені потрібно буквально рахувати кожну гривню до отримання наступного доходу. "Ймовірно ви залишаєте на поточні потреби менше, ніж варто. І мова в даній ситуації не йде про великі суми. Це може бути про 1000 на місяць. Тобто ви заощаджуєте припустимо 12% від доходу, а допустимо комфортно стане, як тільки почнете заощаджувати 11%. 2. Зрив на емоційні покупки, хоч вам це раніше і не було властиво. Тут причин насправді може бути декілька. Та одна з них: ви забагато заощаджуєте і одночасно з цим не враховуєте якісь витрати при плануванні. Тож тримаєте себе в ефекті зжатої пружини, яка неминуче розтискається - або як кажуть клієнти "я зірвався/зірвалась" (відпустила ту зжату пружину) Часто корінь проблеми не в самій сумі заощаджень, а в тому, що план не враховує реальні витрати. Тож замість "тримати себе в руках", варто почати з чесного планування3. Пригнічений емоційний стан або постійне роздратування. Звісно не завжди причина в цьому, та все ж інколи - надмірне фокусування на тактичному кроці "заощадження" і відсутність фокусу уваги вцілому на якості життя. В даному випадку, пишу про ситуації, коли економія стає «дорогою». Наприклад, відмова від таксі, коли виснажені, або вибір незручної логістики, щоб зберегти умовні 200 гривень. Сюди ж відноситься і соціальна ізоляція: систематичне «ні» зустрічам з друзями чи маленьким подорожам, бо це «не в бюджеті». В результаті — вигорання або відчуття, що життя проходить повз, поки цифри на рахунку ростуть. Гроші мають працювати на вашу продуктивність і якість життя, а не ставати причиною виснаження. Якщо відчуваєте готовність розібратись зі своїми фінансами, запрошую на зустріч-знайомство. Фінансовий коуч - Олександра Грудзевич
👁 1,270 26-03-17 16:11
«Хочеш миру — готуйся до війни». Сьогодні почула цю фразу в одному інтерв'ю. І мова в ньому була саме про мир та війну. Та подумалось, що ця фраза прикладна до практично будь якої сфери і в тому числі і до фінансової обізнаності.ТОЖ давайте проведемо певні аналогії.1. Створення «Фінансової фортеці» (Резервний фонд/фінансова подушка безпеки).Це основа всіх основ.Ми ніколи не готуємось до ситуації, коли зникне джерело доходу або що будуть певні форс мажорні витрати. При цьому, ми будуємо захист, поки все спокійно.• Правило: Мати запас коштів на 3–6 місяців звичного життя.2. Інвестиції в «Спецпідготовку» - Освіта та навички.Завжди кажу: ваш найцінніший актив - це ви. Тож вчитись варто завжди. Розширяти свої знання не тільки в професійному полі, а і в інших сферах. Особисто мені інколи через вивчення мов чи мистецтва приходять цілі пласти інсайтів.Інвестування в себе дає можливість генерувуати дохід в будь яких умовах.3. Диверсифікація як стратегія виживанняНа війні не тримають усі боєприпаси в одному складі, бо один влучний удар знищить усе. У фінансах так само.• Розподіляйте активи (валюта, акції, депозити, нерухомість). Якщо один актив не виправдає прогнозів, у вас будуть інші, які допоможуть вам залишатись на плаву. Особливо в період невиначеності як зараз - диверсифікація як ніколи важлива.4. Страхування: Купівля спокоюСтраховий поліс (медичний, майна чи життя) – це витрати, які здаються зайвими в мирний час, але стають безцінними під час «битви».• Принцип: Краще мати страховку і не скористатися нею, ніж опинитися в ситуації, коли вона потрібна, а її немає.Мій внутрішній тривожник по деяких питаннях заспокоюється тільки, коли бачить поліс страхування. І знаєте що? Працює краще, ніж заспокійливий чай )5. Аудит «Слабких місць» - або де ті пробоїни, які забирають кошти з бюджетуРегулярно перевіряйте свої фінанси на наявність дірок: зайві підписки, борги з високими відсотками або занадто великі витрати на пасиви, аналізуйте витрати.Періодичний чек-ап і «зачистка» таких «пробоїн», зберігає сумарно по року суттєву суму.І ключове, що варто пам’ятати, що фінансовий мир - це не про відсутність проблем і високі доходи. Це про наявність ресурсів пройти будь який шторм чи ураган, а будь яка криза стане для вас лише тимчасовою незручністю, а не катастрофою.
👁 1,150 26-03-13 11:34
Дуже дякую за активну участь в опитуванні. 🙏 Тож відкриваю нову рубрику #випитали_явідповідаюЯк втриматись від емоційних рішень під час інвестицій? Щоб відповісти на це питання, мушу поправити окуляри🤓 і побути занудою. Давайте спочатку розділимо питання на дві частини. Розділимо рішення при інвестуванні на: при вході і при виході з інвестицій. При вході в інвестиції у мене для вас 2 інструменти і рекомендую використовувати два одночасно (інакше не спрацює) 1. мати загальну стратегію, на основі неї вибудований фінансовий план і основну частину інвестування (90%) рухатись виключно по стратегії. 💎 Приклад (дуже спрощений): у вас є тільки дві цілі на поточний момент. резервний фонд і фінансова свобода Ви пройшли опитування на визначення ризик профілю, маєте побудований портфель на фінансову свободу (хай буде 60/40) і кожне наступне поповнення докуповуєте активи відповідно цій стратегії Це як чистити зуби щоранку хорошою зубною пастою. Ви ж не експерементуєте на емоціях - а що буде, якщо я буду тиждень чистити зуби просто водою, правда? 🤗 💔 Але емоції вони в нас є 😉 і тут 2й інструмент 2. мати виділену частину коштів (10% від заощаджень) на яку ви можете екперементувати як хочете. Таким чином знизите напругу від нудного пасивного інвестування (а воно таке і має бути) і додати собі трошки фарб. 💎 Продовжуємо наш приклад: маєте зафіксовану певну суму коштів, на яку експерементуєте і купуєте чи то окремі акції чи окремі фонди, що можливо не вписується в стратегію 60/40 - але дає можливість отримати свій досвід. 😎🤷‍♀️ (слово досвід за собою часто несе синонім - втрати) При виході з інвестицій. Тут єдине правило - при купівлі того чи іншого активу, ви відразу маєте письмово прописати стратегію і умови для виходу з інвестиції. 💎 Повернемось до нашого з Вами прикладу. По частині портфелю, яку купується фіксовано, ви розумієте що з часом ви тільки переглядаєте співвідношення структури портфелю. А от продавати ви почнете тоді, коли будете наближатись до віку виходу на фінансову свободу. Але ж є ще окремі акції/ETF фонд. і тут слідкуєте за ситуацією і продаєте якщо виконується одна з умов, яку ви собі ставили як тригер для продажі. Доречі в кабінетах більшості брокерів можна навіть при купівлі відразу певні тригери проставити, таким чином не "спригнути" з раніше прийнятого рішення. І хоч ці поради звучать як само собою зрозуміле, в реальному житті емоції можуть взяти гору.В цьому пості, ділилась своїм кейсом як потрапила в пастку емоцій при продажі. Тому при будь якій дії переконайтесь, що ви емоційно зараз спокійні. І якщо відчуваєте, що ні - то просто відкладіть покупку/продажу на 2-3 години/дні. Дуже круто відслідковувати свої патерни поведінки і як емоції на них впливають під час тренінгу-гри CashFlow. Черговий тренінг-гра у Львові буде 21 березня о 12й - то запрошую.