📍 Головне за тиждень29 грудня - 4 січня📌 Підсумки 2025 року в галузі енергетики:➡️ Україна успішно пройшла один з етапів переговорного процесу з ЄС - ми завершили оцінку четвертого кластера «Зелений порядок денний та стале з'єднання» ➡️ відмова від російського газу, диверсифікація джерел та маршрутів постачання й міжнародна допомога ➡️ розвиток розподіленої генерації: введено 762 МВт нової генерації ➡️ дерегуляція: спрощено процедури закупівель енергетичного обладнання, процедури ремонтів об'єктів газотранспортної системи, вимоги щодо оформлення дозвільних документів для будівництва та реконструкції елементів ГТС ➡️ старт реформи вугледобувної галузі: схвалено Програму діяльності державних вугледобувних підприємств на період до 2030 року ➡️ міжнародне партнерство та допомога: через Хаб екстреної енергетичної допомоги Україна отримала понад 410 гуманітарних вантажів з енергетичним обладнанням на понад 5 382 тонни.🖊 Рішення УрядуЗабезпечення безперебійності електропостачання: постачальники універсальних послуг продовжать постачати електроенергію 🤝 Міжнародна підтримкаПонад 1,6 млрд євро надійшло до Фонду підтримки енергетики України з часу його заснування У передноворічні дні одразу декілька країн перерахували нові внески до Фонду на суму 105,74 мільйона євро.Допомога Естонії – важлива частина підтримки енергетичної стійкості України Заступник Міністра енергетики України Роман Андарак провів онлайн-зустріч з Міністром з питань енергетики та навколишнього середовища Естонії Андресом Суттом.Співпраця з японськими партнерами допомагає Україні протидіяти гібридним загрозам в енергетиці Заступник Міністра енергетики України Роман Андарак взяв участь у відкритті офіційного представництва японської компанії Nihon Cyber Defence Co. Ltd.
⚡️Оперативна ситуація в енергосистемі України від Міненерго на сьогодні, 3 січня➡️Вночі ворог вкотре завдав ударів по енергоінфраструктурі Миколаївської та Херсонської областей. Знеструмлені споживачі на Миколаївщині. Знову атакували Херсонську ТЕЦ. Аварійно-відновлювальні роботи тривають. ➡️На Одещині та Київщині продовжуються роботи з відновлення стабільного електропостачання після попередньої атаки ворога.➡️Довгостроково знеструмленими внаслідок бойових дій залишаються споживачі у прифронтових на прикордонних регіонах. Тут ситуація найважча. ➡️Вночі через бойові дії тимчасово окупована Запорізька атомна станція втратила живлення з однією з високовольтних ліній. ➡️За час повномасштабної війни російські обстріли неодноразово призводили до пошкоджень ліній живлення ЗАЕС та спричиняли 12 блекаутів на станції. востаннє – менше місяця тому. росія навмисно виводить з ладу енергоінфраструктуру на окупованій території та тестує підключення ЗАЕС до своєї енергосистеми в умовах бойових дій та окупації.
З прийдешнім 2026 роком!✨2025 рік став для нас роком кілометрів відновлених ліній, десятків безсонних ночей, коли аварійні бригади виїжджали на обʼєкти, тисяч завмирань сердець, коли ракети летіли на газовидобуток, підстанції, теплоцентралі і ГЕС, мегаватів впровадженої розподіленої генерації. 2025 рік позначений болючими втратами і надлюдськими зусиллями. Низький уклін і шана тим, хто назавжди залишився у ньому. ⚡Але ми маємо світло, бо незнищенними є 50 ГЦ добра, єдності, професійності і взаємодопомоги. Ми вистояли, бо поруч з нами цивілізований світ, а освітлює нам шлях віра в перемогу добра і справедливості. Попереду 2026-й. І ми не зневірились. Ми на сьогодні впевнені, досвідчені, загартовані і, без сумніву, сильніші, ніж у лютому 2022 року. Ми не втомлюємось дякувати: ЗСУ, енергетикам, людям, які підтримують і розуміють, попри труднощі. Нехай прийдешній рік принесе в кожну оселю добро і достаток, любов і злагоду, нехай здійсниться головна мрія всіх українців - запанує мир на нашій землі, а слово "блекаут" залишиться ганьбою на сторінках історії загарбників. Разом вистоїмо🇺🇦
💡2025 рік у енергетичній сфері України: інтеграція з європейським енергетичним ринкомУ поточному році Україна успішно пройшла один з етапів переговорного процесу з ЄС - ми завершили оцінку четвертого кластера “Зелений порядок денний та стале з'єднання”. Під час двосторонньої зустрічі з Європейською Комісією в межах офіційного скринінгу за розділами 15 «Енергетика» та 21 «Транс’європейські мережі» у Брюсселі Україна презентувала вже досягнутий прогрес та визначила з партнерами подальші кроки. Цьому передувала змістовна підготовча робота. Аналіз понад 100 актів права ЄС, що формують енергетичне acquis ЄС та охоплюють питання функціонування й інтеграції ринків електричної енергії і природного газу, безпеки постачання, розвитку відновлюваних джерел енергії, енергоефективності, формування запасів нафти та нафтопродуктів, зберігання природного газу, забезпечення прозорості й доброчесності на енергетичних ринках тощо. Вже 17 грудня Уряд схвалив Переговорну позицію України за кластером 4 та передав англомовну версію європейським партнерам.За підсумками року у межах Пакета розширення 2025 Єврокомісія відзначила хороший рівень підготовки України у сфері енергетики, зокрема певний прогрес у:⚡️реалізації Національного плану з енергетики та клімату;⚡️імплементації Регламенту про доброчесність та прозорість на оптовому енергетичному ринку (REMIT);⚡️формуванні законодавчої та регуляторної бази для розвитку відновлюваних джерел енергії. ⚡️Загальна оцінка України відповідно до Звіту ЄК: 4 з 5-ти можливих балів - свідчить про високий рівень наближення державної енергетичної політики до правил ЄС та готовність до переходу на наступний етап перемовин.
Укренерго про ситуацію в енергосистемі України на сьогодні, 29 грудня НАСЛІДКИ ОБСТРІЛІВТриває ліквідація наслідків атаки на енергооб’єкти у Києві та області. Досі знеструмлені близько 9 тисяч абонентів на Київщині. Аварійно-відновлювальні роботи тривають цілодобово.Через попередні атаки вимушено застосовуються: графіки обмеження потужності для промисловості та бізнесу і погодинні відключення для всіх категорій споживачів.Через складну ситуацію в енергосистемі – в окремих областях застосовані аварійні відключення. СПОЖИВАННЯСпоживання відповідає сезонним показникам. Сьогодні на 9:30 воно було на 3% нижчим, ніж у цей же час попереднього робочого дня – у п’ятницю. Причина – зросла температура повітря у більшості регіонів України. Будь ласка, максимально обмежте користування потужними приладами. За можливості, перенесіть енергоємні процеси на ніч – після 23:00.НАСЛІДКИ НЕГОДИЧерез негоду - сильний вітер, налипання мокрого снігу - на ранок повністю або частково знеструмлені 215 населених пунктів.
⚡️Міненерго про ситуацію в енергосистемі України на сьогодні, 28 грудняВночі ворог продовжив атаки на об’єкти енергоінфраструктури у кількох регіонах. Ремонтні бригади працюють, щоб якнайшвидше полагодити пошкоджене обладнання. У Києві поступово відновлюється електропостачання споживачам, знеструмленим через ворожі обстріли. Правий берег міста вже повернувся до графіків відключень, на лівому – продовжують діяти аварійні відключення.У Київській області без світла все ще понад 19 тисяч споживачів, діють аварійні відключення. Через російські атаки без світла залишаються понад 20 тисяч абонентів на Чернігівщині.У решті регіонів застосовують графіки погодинних відключень та графіки обмеження потужності для промислових споживачів та бізнесу.На жаль, росія нанесла суттєвих ушкоджень енергетичній інфраструктурі регіону. Енергетики роблять все можливе, щоб якнайшвидше ліквідувати наслідки обстрілів.🙏Дякуємо енергетикам і рятувальникам, які часто під загрозою власному життю відновлюють електропостачання!
⚡️ Брифінг в.о. Міністра енергетики України Артема Некрасова про стан енергосистеми станом на 15:00 27 грудня➡️ Цієї ночі ворог здійснив масовану атаку на енергетичну та цивільну інфраструктуру України. Під ударами опинилися об’єкти генерації, передачі та розподілу електроенергії у місті Києві та Київській області. Загалом ворог застосував майже 500 ударних БпЛА та близько 40 ракет, зокрема типу «Кинджал». Протягом дня атаки продовжилися.➡️ Внаслідок обстрілів зазнали суттєвих пошкоджень підстанції та повітряні лінії електропередачі, а також окремі об’єкти генерації. Через це у Києві та Київській області вимушено запроваджені аварійні відключення електроенергії. У більшості регіонів України продовжують діяти графіки погодинних відключень, а також графіки обмеження потужності для промисловості та бізнесу.➡️ Станом на 15:00 у Києві та Київській області знеструмлено понад 500 тисяч споживачів. Також через російські атаки на енергетичну інфраструктуру є знеструмлені споживачі в інших регіонах. Зокрема, на Чернігівщині без електропостачання залишаються понад 22 тисячі абонентів.➡️ Об’єднана енергосистема України залишається цілісною та продовжує працювати паралельно з енергосистемою континентальної Європи. Для балансування енергосистеми використовується імпорт електроенергії та застосовуються заходи з обмеження споживання.➡️ Ліквідація наслідків, відновлення електро та теплопостачання ремонтними бригадами вже почались. Енергетики роблять усе можливе, аби якомога швидше повернути світло та тепло в оселі українців. На жаль, відновлювальним роботам заважають постійні повітряні тривоги.🔼 Більше про ситуацію в енергосистемі — у брифінгу виконувача обов'язків Міністра енергетики України Артема Некрасова.
⚡️Попри втрати, енергетикам вдається балансувати енергосистему України й втримувати її цілісність – Анатолій ЗамулкоОб’єднана енергосистема України залишається цілісною і продовжує працювати паралельно з енергомережею континентальної Європи ENTSO-E.Про це в ефірі Національного марафону «Єдині новини» повідомив очільник Держенергонагляду Анатолій Замулко.«Українська енергетика працює як цілісний організм. Ми залишаємося об’єднаною енергосистемою, працюємо паралельно з Європою, виконуються всі перетоки відповідно до досягнутих з партнерами домовленостей, використовуємо потужності імпорту і за потреби користуємося аварійною допомогою», - зазначив він.
Імпорт електроенергії здійснюється практично цілодобово. Однак пошкодження мережевої інфраструктури ускладнюють передачу імпортованої електроенергії у східні регіони країни.На сьогодні в Україні працюють всі потужності наявної генерації. Однак система балансується, зокрема, і шляхом застосування заходів з обмеження. «Баланс гостродефіцитний, але система балансується і робота йде», - зазначив Анатолій Замулко.Графіки аварійних відключень застосовуються як вимушений, превентивний захід, але важливий для збереження цілісності енергосистеми.Найскладнішою залишається ситуація в регіонах, які зазнають постійних обстрілів. На Харківщині та Чернігівщині є влучання в розподільну мережу, що створює додаткові перешкоди для передачі електроенергії споживачам. Енергетики працюють для того, аби якнайшвидше провести відновлювальні роботи. У Донецькій, Запорізькій, Дніпропетровській та Одеській областях також складна ситуація через ворожі атаки.«В умовах морозів виникає додаткова необхідність у прискоренні проведення ремонтів і енергетики це розуміють та докладають для цього максимум зусиль», - додав в.о. голови Держенергонагляду.
Зниження температури традиційно збільшило обсяги споживання електроенергії. Водночас влада вживає низку заходів для вивільнення потужностей і збільшення справедливості розподілу електроенергії, щоб пройти період низьких температур з мінімальними обмеженнями для споживачів.
Укренерго про ситуацію в енергосистемі України на сьогодні, 23 грудняНАСЛІДКИ ОБСТРІЛІВВночі та вранці ворог здійснив чергову, вже 9 із початку року, масовану атаку на енергосистему України. Майже повністю знеструмлені споживачі у Рівненській області. Також є зумовлені обстрілами знеструмлення на Вінниччині, Хмельниччині, Чернігівщині, Житомирщині та у Донецькій, Дніпропетровській і Харківській областях.На Одещині триває ліквідація кількох поспіль масованих ударів по енергоінфраструктурі, багато знеструмлень.Через масовану ракетно-дронову атаку на енергосистему у більшості регіонів - аварійні відключення, їх скасують одразу після стабілізації ситуації. СПОЖИВАННЯСпоживання електроенергії залишається високим. Сьогодні на 6:45 його рівень був таким же, як у цей час учора. Будь ласка, максимально обмежте користування потужними електроприладами. За можливості, перенесіть енергоємні процеси на нічні години – після 23:00.Увага! Ситуація в енергосистемі може змінитися. FacebookYouTubeInstagram
Укренерго про ситуацію в енергосистемі України на сьогодні, 22 грудняНАСЛІДКИ ОБСТРІЛІВВночі ворог атакував енергооб’єкти у кількох регіонах. Знеструмлена значна кількість абонентів в Одеській області. Аварійно-відновлювальні роботи вже розпочались. Енергетики роблять усе можливе, щоб якнайшвидше повернути пошкоджене обладнання в роботу. Внаслідок попередніх масованих атак на енергосистему у більшості регіонів застосовують заходи обмеження: графіки обмеження потужності для промислових споживачів та бізнесу і погодинні відключення.СПОЖИВАННЯСпоживання відповідає сезонним показникам. Сьогодні на 9:30 його рівень був таким же, як у цей час попереднього робочого дня – у п’ятницю, 19 грудня. Будь ласка, максимально обмежте користування потужними електроприладами. За можливості, перенесіть енергоємні процеси на нічні години – після 23:00. Ощадливе споживання електроенергії сприятиме меншій тривалості вимушених відключень.Увага! Ситуація в енергосистемі може змінитися. FacebookYouTubeInstagram