Десь тиждень назад обіцяв вам чесний фідбек на окуляри Roka, які блокують синє і зелене світло. Що мало б привести до того, щр засинаєш набагато краще. В мене звичайно з'явився пацієнт, який цю проблему знищив з першого разу, і тепер заснути я можу в обід, ввечері, за сніданком, і навіть під час перегляду серіалу з ним. Якщо проблеми зі сном - дуже рекомендую, лікує все це в 10 з 10 випадків :) Якщо проблем зі сном немає - то будуть, але сон стане набагато солодкішим :)Але все ж таки декілька днів я зумів їх потестити. В інтернеті говрять різне, хтось каже що це обман, хтось каже, що це науково доведене ( blue, red ). Так ось, мій не науковий тест.Та штука працює. Я вдягав їх перед сном, приблизно за годину, і буквально через 45 хвилин я хотів спати, як в дитинстві перед тим, як в школи вставати. Whoop показав покращення мого сну з 61% до цілих 80%, суб'єктивно став краще себе почувати, і прокидатись з більшою кількістю енергії. Окуляри Roka - працюють, але не будьте, як я, хто купився на рекламу і колабу з Хуберманом. В інтернеті можна купити такі самі окуляри в рази дешевше, і діяти вони будуть ( якщо на вас будуть ) так само :)
Ви ж напевно бачили, що по всьому інтернету розповсюджується страшна новина - OpenAI витрачає мільйони, а то і десятки мільйонів доларів на те, що ми дякуємо ChatGPT. Вся канітєль почалась з цього твіту. На що Сем відповів: "tens of millions of dollars well spent--you never know"; І погнали: New York Post, FOX News, Futurism і так далі. Саме смішне, що тепер ще й користувачі почали задумуватись, чи буде ввічливим - добре для планети, і best practices коли бути ввічливим, щоб моделі краще працювали. І тут пару думок:1. Я думаю то є фігня :) Насправді, промпти перед тим як висилатись моделям проходять pre-processing, і можуть оптимізуватись / відчищатись від всього. До прикладу як працюють промпти, коли ми просимо чогось намалювати? Те що написав користувач, спочатку відсилається одній моделі, яка розширює опис того, що написали користувач, тому що для моделі яка генерує картинку опис: "а то намалюй людину павука, яка їсть муху з обличчям ющенка" - малувато, тому одна модель доповнює ваш промпт, і потім відсилають вже великій моделі. Як ви розумієте, очищення промпту в даному випадку від слів паразитів - можна робити супер маленькими моделями, або тупим регекспом :) І повірте, якщо OpenAI може зберегти десятки мільйонів доларів на таких штуках - вони то зроблять, бо це бонуси шкіряних мішків :)2. З іншої сторони це породжує класні дискусії на тему - а чи оптимально використовувати людську мову, для спілкування з AI? Бо якщо вже хто і рахує гроші - так це люди, які користуються моделями OpenAI, чи іншими через API - а значить токени на вхід і на вихід оплачуються окремо, і може вийти кругленька сума. :) Чудовий стартап для майбутнього - оптимізатор промптів, який буде зменішьшувати оригінальний промпт або навпаки покращувати його, щоб лімітувати кількість output токенів, які мав би видати AI.
Знаєте, я оце сьогодні зайшов в інтернет, і багато людей вітали один одного з Пасхою. Ну вітали собі і вітали. Але ось побачив, що з'явився новий наратив: "А чого мене не питають, може я єврей, або мусульманин? Я ось не бачив, щоб євреї мені вітали зі своїми святами. "І ладно б це було одиночне повідомлення - я випадково побачив таких декілька, тому навіть в попередньому пості - написав, що ХВ - тільки для адептів ХВ. Ну ви зрозуміли. І сьогодні гуляв собі, і чомусь про це думав. А якщо я багато про щось думаю - то ясно, що запощу сюди. Зрозумів я те, що я то не дуже релігійний, і ось це вітав - бо традиція, і ніколи навіть не задумувався, про те, що комусь може бути не приємно чути це привітання. Бо якщо б мене привітали з мусульманским святом, я б просто поржав. А тут ходжу, і думаю про це. Для чого? Для кого? Чому? З розвитком соціальних мереж, з тим як міняється інтернет, і як ми отримуємо інформацію - все стає якось складно. Ми не шукаємо інформацію - ми рибалимо. Заходиш в інтернет, йдеш в соц мережу - і Бог його знає, яку інфу тобі підкине. До прикладу, кучу речей про всякі скандали - я знаю не по своїй волі, а тому, що іноді за новинами іду в твітер, а там зі всіх сторін: як відноситись до думок дівчат, які заробляють на OnlyFans, холостяк розійшовся ( та бляха, я тепер знаю, хто новий холостяк, хоч ніразу не дивився то шоу ), що Кошевий звинуватив Порошенка схемі на вірі християн в некромантію, і так далі. А головне - ніодна з цих новин НІЯК не змінює моє життя. Інформаційний потік лізе зі всіх сторін, і контролювати його майже неможливо. При тому, я щиро вірю, що наш мозок працює, як існуючі математичні моделі. Ти її тренуєш на гівняних даних - вона тобі видає гівняний результат. І ось у цьому всьому потоці - як розділити де твої думки, а де нав'язані тобі думки через всякі там інтернети? Чес слово, скоро в інтернет буде ходити страшно, будемо посилати туда ШІ, щоб він шукав інфу, і фільтрував. Бо не знаю як ви, але ось порядок з думками в моїй голові наводити якось складно в останні пару років. І не тільки тому, що моя математична модель натренована на великій купі даних, які не мають сенсу - так ще й інші шкіряні мішки так само.
CEO Shopify, Tobi Lutke, викинув цікаве мемо на своєму акаунті в X. Ясне діло - все це про AI.Там звичайно багато всього, про те що ми вступаємо в новий світ, де люди все частіше обирають шлях ентерпреньора, що зараз багато тулів і так далі, і ось Shopify, як флагманська платформа по створенню eCommerce має всім допомагати.Ну і потім все його мемо пішло повністю в те, що майбутнє за ШІ, і ось основні поінти:1. Всі працівники Shopify мають вважати використання AI - фунтаментальним скілом2. GSD прототипи ( я так розумію, це просто прототипи ) - мають бути написани з допомогою AI3. Використання AI тепер буде одним з питань, яке будуть питати на всяких там оцінках продуктивності, або фідбеках, які працівники дають один одному4. Всі мають вчити AI, і ділитись цими знаннями5. Тут цікаве: перед тим як когось наймати - ви маєте довести, що AI не впорається з цією роботою6. Ці всі правила - для кожного працівника, навіть для нього самого Такі новини - дуже важливі для того, що розуміти, що будуть робити інші компанії. Можна вважати AI бульбашкою, старатись перечекати, або прийняти реальність, і почати використовувати вже той клятий AI в своїй роботі.
Як там ваша аскеза від соціальних мереж? Я тримався, і тільки іноді заходив повідповідати на повідомлення після замлетрусу. Що я можу сказати - мені сподобалось, і навряд чи я буду повертатись в Інстаграм. Навіть не так - буду, але тільки по пʼятницям, щоб зробити AMA, а після цього зразу видаляти додаток. З того, що я помітив:1. В мене зʼявилось набагато більше часу, і я позакривав хвости на роботі. 2. Я почав краще фокусуватись, і мені здається, як мінімум пости в телеграм стали трошки більш креативними. 3. Психологічно стало краще. Менше порівняння свого життя з іншими, більше присутності в своєму. Насправді, головною мотивацію це все троха позакривати став цей тред в Х: https://x.com/clinjar/status/1902392613040484443?s=46 З цікавого, що я взнав, так це те - що нашому мозку потрібно нудьгувати. Коли він нудьгує - в нього активується default mode network - нейронна мережа в нашому мозку, яка відповідає за рефлексії, планування майбутнього в мрії. А також регулює емоції. Коли ми постійно тупимо в соц мережах, і бескінечно скролимо - такої радості не відбувається, мозок постійно чимось зайнятий і сидить на дофамінових дозах. Може тимчасове задоволення ми і отримуємо, але це ніяк не допомагає нам в довготерміновій перспективі. Кароче - інформаційний детокс - топ :)
Знаєте, світ почав котитись в сраку після ковіду. І це вже біля 6ти років ми живемо в світі де не можна прогнозувати завтра: десь звільнення, в когось ракети літають, хтось втрачає самих близьких. В світі - пізда. Десь більша, десь менша. Але зараз дуже важко знайти людину, яка знаходиться в традиційному комфорті. Якщо завтра до нас прилетить інопланетянин, то здивується тільки той, хто весь цей час жив в печері. І ось в цьому світі, який сповнений горя, несправедливості і тільки іноді якимись чистими моментами щастя - ми якось почали невілювати почуття і переживання інших людей. Ба більше ми самі собі дали дозвіл на знецінювання почуттів інших людей, бо нам гірше, а їм краще. «Своя сорочка ближче до тіла».І чомусь, замість того, щоб підтримати один одного - ми десь звернули не туди, і почали знецінювати. Але ж ми не знаємо, що переживає інша людина. Яким би ви емпатом не були - ви не зрозумієте, що переживає та чи інша людина. Бо занадто багато змінних в кожних почуттях. Хтось висить на канаті під час землетрусу, і зараз думає тільки про себе. Хтось пів роки сидить під атаками шахедів - і відчуває всю ту несправедливість світу, коли один йобнутий дід вирішив залишити слід в історії, а світ грає «нічо не бачу, нічо не чую, нічо не скажу». А в когось найближчі люди загинули обороняючи рідних на фронті, і відчуває не справедливість що їх близькі віддали життя тут, а хтось пише пости в інтернеті. І кожна людина з цього списку - нещаслива, і проходить через дуже складні етапи життя. Знецінювання цих почуттів викликає тільки злість. Вона може бути приємна в моменті, але не несе довготривалого ефекту - просто в когось день тепер гірше. Тому хотів вас попросити - давайте хоча б чаті цього каналу постараємось підтримувати один одного. Без знецінення. Бо підтримка - це те що лікує, і допомагає рухатись в тому єбанірумі трошечки далі, а злість і знецінення - тільки згущає краски, цього світу в стилі нуар.
Не було ще й дня, як хтось не сказав, що AI замінить людей :) Цього разу вирішив відмітитись наш любимий Біл Гейтс. І все б нічого, Гейтса можна любити чи ненавидіти, але він прям дуже розумний, і часто те що він каже справджується ( хоча, в плані розвитку AI - це вже не передбачення, а майже ставшийся факт ).О так, я бачу, як тобі кортить написати: Ага-ага, то той самий тіп, який сказав, що 640кб вистачить всім? Чуві, це брехня :) А для тих читачів, в яких немає фотографій з минулого століття - якщо ви не знаєте, про які 640кб йдеться мова - то й добре, бо ви не знаєте що таке qemm, autoexec.bat і config.sys :D Що цікаво з того, що говорить Гейтс, що AI навряд чи замінить усіх людей, бо люди не будуть дуже хотіти дивитись, як бляшанки грають в бейсбол ( вот тут не погоджуюсь, якщо бляшанкам додати вогнемети і бензопилу - навіть кьорлінг можна зробити видовищним ), то отримувати класну поради по кар'єрі, або по свому здоров'ю ( а я нагадаю, що найбільші мережі охорони здоров'я США давно просять своїх лікарів обговорити діагноз спочатку з бляшанкою, а вже потім давати його шкіряному мішку ) - буде можливо. Як назвав це Гейтс - free intelligence. На рахунок free intelligence - я зараз ось знову повернувся в терапію, і обговорюю деякі ситуації з психологом. Потім я їх обговорюю з ChatGPT 4.5 - і знаєте, думки психолога і бляшанки - дуже часто співпадають. Але це таке - лірика. Сам Гейтс каже, що той розвиток AI, який зараз відбувається - то троха навіть страшно, бо відбувається супер швидко, і курва не ясно де він закінчиться, бо верхньої кордону - прям як байдужості твоєї колишньої - немає меж.На відміну від Гейтса - Мустафа Сулейман, CEO Microsoft AI в своїх книжці "The Coming Wave" ( рекомендую, ще й на Audible коштує тільки 1 бакс ) - писав, що розвиток AI канєшно нас прискорить, і в майбутньому дасть нам величезне економічне зростання, але по своїй суті - головна ціль замінити шкіряних мішків. Не знаю, як ви, але я вже перестав боротись з відчуттям, що клятий AI мене якось замінить, і просто збираю гроші на ферму альпак в Карпатах.
Сьогодні - рекомендасьон! Я з Ромою познайомився через свого знайомого Максима, з яким ми колись троха тусили в IT Кластері Львова. Він росказав історію, про тіпа, який працював в Google, а потім його дружина почала робити школу, якщо мені пам'ять не зраджує, це була школа тестування. Робили все, як я люблю - with dicks and sticks. Це все Рома мені колись росказував в ті далекі часи, коли ми майже кожної суботи робили стріми з інтерв'ю. Після того, як школа почала приносити результат, Рома пішов з Google ( а в ті часи, то ніби Іісус з Біблії пішов ) щоб допомагати розвивати школу. І в них получилось! В результаті ми отримали школу Mate. Ви напевно бачили, що я її декілька разів рекламував за гроші, але ще й в більшості випадків я її рекомендував, просто тому вважаю, що це - сама чесна ( не сама дешева ) модель, яка б могла працювати для тих, хто хоче попасти в IT. Кароче, я їми щиро захоплюсь.Так ось - в Роми є цікавенний телеграм канал де він ділиться своєю мудрістю, своїми поглядами, і взагалі ще вам вагон думок, про які ви не питали :) Кароче йдіть і підпишіться! А то, чо ви як не рідні - без Апостола в серці :)
Насправді, ось цей весь open-source ( окей open-weight ) хайп навколо китайських AI - це дуже важливо.До прикладу, уявіть, що в якийсь момент, Трамп б'є кулаком по столу, і каже: "Ніякого блядь опенсорсу, всьо американьске - то американське, починаємо війни тарифів на GitHub". І всякі американьскі компанії беруть, і закривають open-source рішення, бо батя так сказав. Пустоту хтось має заповнити. З'являється багато китайських компаній, в яких раптово аналоги є. І люди і компанії будут користуватись. Так, воно можливо не так добре працює, як платний софт. Та, може там треба більше вчитись. Та, можливо хтось буде згадувати досвід використання цих тулів - як страшний софт. Але будуть. Відсутність графічного інтерфейсу не завадив Linux трахнути Windows в світі серверних технологій. Так і зараз. Китайські моделі це чи не єдині моделі які розповсюджуються по MIT-ліцензії. Навіть llama яку всі приводять в приклад аналогів - працює на власній ліцусі, яка має дуже багато заборон. А так - зараз китайський опен-сорс диктує, і буде диктувати правила ринку open-source для моделів в наступний період часу. І навколо цього буде будуватись своя екосистема. Китай, якщо подивитись прям щось дуже активно зайшов в цей ринок: 1. Після DeepSeek викинули моделі від Alibaba. Alibaba взагалі видали модель для відео-генерації. 2. Не відставали і Tencent - викинули аж 5 моделей, які текст і картинки перетворюють в 3d об'єкти. 3. Baidu вон зі своїм Ernie4. ManusAI викинули свого агента який кажуть краще ніж Deep Research5. Та навіть WeChat каже, що 2025 буде роком опенсорсу.Прям такий собі Android момент в світі AI. І це цікаво - тому, що якщо США якось не включаться в цю гонку опен-сорсу, то ось-ось будемо писати багато постів про те, що опен-сорс слідкує за тобою :)
Знаєте, що ще цікаве в отих от соціальних мережах? Все було добре, поки в нас була хронологічна стрічка новин - було дуже зручно слідкувати за друзями, і ти підписувався тільки на те, що тобі цікаво. Як користувачу - все було офігенно - ти отримав тільки ту інформацію, яка тобі була цікава, і яку ти обрав. Для мережі - погано, бо ти не проводив багато часу в мережі, а отже тобі показувало мало реклами. На заміну хронологічній стрічці новин прийшла ранжована. Стрічка новин, яка показувала оновлення не в хронології, а алгоритмами, які самі обирали, що тобі показувати. В якийсь момент це перетворилось в персоналізацію, і кожна мережа почала показувати контент, який ви хочете бачити. Але чи хочете? Як мережа «розуміє», що ви хочете бачити більше такого контенту? В залежності від того, скільки часу ви проводите або взаємодієте з цим контентом! Але це не завжди той контент, який вам подобається. Це може бути контент, з яким ви не погоджуєтесь, який викликає у вас сумні почуття, або ви просто в шоці, що такі люди бувають. Для мережі - ціль виконана - ви провели в ній більше часу, повернулись до контенту, або з кимось поговорили. Як це впливає на ваш чайник - мережу не хвилює, основне - показати вам більше реклами. Але і тут в нас є декілька рівнів. Звичайно блогери чи медіа постійно хочуть розкусити, як працює алгоритм, або що тригерить людей, тому часто вони роблять контент не для людей, а для того клятого штучного інтелекта, який потім буде це все ранжувати, персоналізувати і так далі. Так, контент кріейтори роблять контент для AI, а не для вас. Шкіряні мішки - здебільшого це просто показ того, наскільки ефективно блогери чи медіа працюють з алгоритмами :)І шо в результаті? AI формує вашу інформаційну бульбашку, яка формує шкіряного мішка як індивіда: інтереси, амбіції, уява про «правильне» життя, або до чого треба тягнутись. І це дуже рідко має щось спільне з реальним світом. І ось весь цей дисонанс викликає в голові повний пиздець, бо життя в телефоні дуже інше, ніж життя коли від телефону відриваєшся. І все це тільки заради того, щоб шкіряний мішок побачив більше реклами. Чудово! Просто, блядь, чудово!