Парафія Мукачівської єпархії передала ЗСУ 16-й транспортний засіб.2 червня 2026 року громада Покровського храму села Таламаш Мукачівської єпархії УПЦ передала для потреб українських військових черговий транспортний засіб — діртбайк. Про це повідомив настоятель храму протоієрей Василій Бабець на своїй сторінці у Фейсбук, передає Інформаційно-просвітницький відділ УПЦ.Це вже 16-й транспортний засіб, який завдяки спільним зусиллям вірян та благодійників вдалося передати захисникам України.За його словами, останнім часом мотоцикли та електробайки стали надзвичайно важливими на фронті. В умовах постійної загрози з боку розвідувальних і ударних дронів такий транспорт дозволяє військовим швидко пересуватися, залишаючись менш помітними для ворога.Настоятель висловив подяку священнику Георгію Криваничу та парафіянам храму Різдва Божої Матері села Скотарське, які долучилися до збору коштів.Вартість діртбайка склала 72 500 грн. Також отець Василій подякував благодійникам, які побажали залишитися невідомими, але зробили вагомий внесок для збору.
📖Новий випуск «Трудів КДА» відобразив наукове життя духовних шкіл.2 червня побачив світ 44-й випуск наукового часопису Київських духовних шкіл «Труди Київської Духовної Академії». Традиційно видання виходить наприкінці кожного навчального семестру та відображає наукову діяльність Київської духовної академії і семінарії. На сторінках часопису опубліковані наукові праці викладачів КДАіС, а також дослідників із духовних і світських навчальних закладів, які співпрацюють з Київськими духовними школами. Видання містить дослідження з біблеїстики, догматичного богослов’я, патрології, церковної історії, літургіки та філософії.Серед матеріалів нового випуску — стаття архієпископа Сильвестра, присвячена митрополиту Київському Рафаїлу Заборовському та його внеску в розвиток Києво-Могилянської академії. Також до видання включено некролог, присвячений Святішому і Блаженнішому Ілії ІІ, Католикосу-Патріарху всієї Грузії, в якому висвітлюється його багаторічне служіння та внесок у розвиток православного світу.
Людина містить в собі образ Бога-Трійці — #ПроповідьПредстоятеля у День П’ятидесятниці.У день Святої Трійці Блаженніший Митрополит Київський і всієї України Онуфрій у своїй проповіді звернув увагу вірян на свідчення про Триєдинство Бога, які містяться не лише у Святому Письмі, а й у навколишньому світі та самій людині. Про це повідомляє Інформаційно-просвітницький відділ УПЦ.Предстоятель зазначив, що Триєдиний Бог, створивши світ, залишив у ньому певний відбиток Троїчного Буття. Як приклад Блаженніший владика навів Сонце, в якому можна побачити образ Святої Трійці: сонячний диск символічно нагадує про Бога Отця, промінь світла — про Бога Сина, Який вічно народжується від Отця, а тепло, що виходить разом із променем, — про Святого Духа, Який від Отця через Сина ісходить і зігріває творіння.Особливу увагу Архіпастир звернув на людину, яка, за його словами, є найяскравішим відображенням троїчного образу. Кожна людина має розум (образ Бога Отця), який постійно народжує думки (думка, слово — образ Бога Сина). Думка (слово) має у собі дух (образ Святого Духа).Щоб зберігати у собі неоскверненим образ Божий, Блаженніший владика наголосив на необхідності збереження свого розуму у чистоті — щоб наші думки містили у собі дух блага і любові.«Якщо ми годуємо свій розум Словом Божим, то думки, які він народжує, несуть із собою добро, зігрівають людину та приносять їй духовну користь», — наголосив Предстоятель.Блаженніший Митрополит Онуфрій закликав вірян у свято Святої Трійці бути уважними до свого внутрішнього життя, дбати про чистоту розуму та плекати добрі думки. За словами Архіпастиря, гріховне життя породжує темряву і смерть, тоді як праведне життя наповнює людину духовною радістю, миром і спокоєм.На завершення Предстоятель побажав, щоб Господь допомагав усім жити за Його святим словом, а образ Божий, вкладений у людину, завжди сяяв у її житті та провадив до вічного спасіння.Відео: https://youtu.be/Zh3EMFa95HUНа сайті.
🙏У Румунській Православній Церкві прославили сповідницю Бландіну Ясську, яка народилася на Буковині.17 травня 2026 року у місті Ясси (Румунія) відбулося місцеве прославлення нової сповідниці Румунської Православної Церкви — преподобної Бландіни (Гобджіле) Ясської. Урочистості звершили у Митрополичому соборі святої Параскеви, Стрітення Господнього та святого великомученика Георгія. Про це повідомляє Інформаційно-просвітницький відділ УПЦ з посиланням на сторінку у Фейсбук вірних Чернівецько-Буковинської єпархії.Нова свята Румунської Православної Церкви тісно пов’язана з Україною. У миру Марія Гобджіле (Гобжіла) народилася 24 лютого 1906 року в селі Грушівці на території сучасної Чернівецької області у сім’ї священника Захарія Поповича.З дитинства майбутня подвижниця виховувалася у благочесті та любові до богослужіння. Вона регулярно брала участь у церковних службах, співала на кліросі та добре знала порядок богослужінь. Після закінчення навчання працювала вчителькою.У 1940-х роках родина Бландіни зазнала переслідувань з боку радянської влади. Її чоловіка було заарештовано, а саму Марію разом із багатьма іншими вірянами депортовано до Сибіру. У таборах і засланні вона провела близько п’ятнадцяти років, переживши голод, тяжку працю та хвороби.Попри страждання, сповідниця не втратила віри у Бога. У місцях ув’язнення вона допомагала іншим в’язням, підтримувала засуджених священнослужителів та разом із черницями звершувала молитви й читала акафісти.Після повернення до Румунії у 1957 році Бландіна оселилася в Яссах, де щодня ходила до мощей Святої Параскеви в митрополичому соборі. Вона вела скромне життя, допомагала у кафедральному соборі, прибирала храм, переписувала духовні тексти та присвятила себе служінню Богові й ближнім.Свята відійшла до Господа 24 травня 1971 року. У 2025 році Священний Синод Румунської Православної Церкви ухвалив рішення про її прославлення в лику святих як сповідниці віри.Життя преподобної Бландіни Ясської стало прикладом мужнього сповідання православної віри, терпіння та духовної стійкості в роки гонінь і безбожної влади.
Триває «Місія Милосердя» Української Православної Церкви до прифронтових регіонівТриває чергова «Місія Милосердя» УПЦ до східних та прифронтових регіонів України. З гуманітарною місією Донецьку, Дніпровську та Харківську області відвідують заступник голови Соціального відділу УПЦ протоієрей Костянтин Дворовий та голова відділу соціального служіння і благодійництва Київської єпархії протоієрей Андрій Дворовий.У рамках поїздки священники-волонтери доставляють гуманітарну допомогу для мирних жителів, які постраждали від війни, а також підтримують парафії, що продовжують своє служіння у складних умовах поблизу лінії фронту.Зокрема, гуманітарний вантаж було передано громаді Покровського храму Краматорська. Продукти харчування, одяг, медикаменти, засоби гігієни та інші необхідні речі отримав настоятель храму отець Олег, який опікується постраждалими від війни мешканцями міста та вимушеними переселенцями.Підтримку можна надати шляхом переказу на картку: 4246 0010 0436 1857 (з позначкою «Місія Милосердя»).
Рівненська єпархія готується до проведення літніх православних таборів для дітей та молоді.Цього літа дитячо-юнацькі православні табори Рівненської єпархії проходитимуть на території скиту Святої праведної Анни у селі Онишківці. До благоустрою та прибирання першими долучилися священнослужителі та миряни Острозького благочиння. У спільній праці взяли участь секретар Рівненської єпархії протоієрей Віктор Земляний, благочинний Острозького благочиння протоієрей Олександр Максимюк, духовенство округу та парафіяни.У приміщеннях, де влітку проживатимуть учасники таборів, проводили прибирання, впорядковували кімнати, готували ліжка та облаштовували територію.«Ця праця — не просто господарська підготовка. Це турбота про дітей, які проведуть тут дні молитви, духовного спілкування, відпочинку та зміцнення у православній вірі», — зазначив протоієрей Віктор Земляний.У єпархії повідомили, що надалі підготовку території та приміщень продовжать священнослужителі й миряни Млинівського та Радивилівського благочинь.
Українська Православна Церква існує як повністю незалежна Церква, яка зберігає спілкування з іншими Помісними Церквами, – архієпископ Сильвестр.До четвертої річниці Собору Української Православної Церкви у Свято-Пантелеймонівському монастирі (Київ, Феофанія) ректор Київських духовних шкіл архієпископ Білогородський Сильвестр проаналізував найбільш типові спроби заперечення незалежного статусу нашої Церкви. Своїм коментарем ієрарх поділився у соціальній мережі Facebook, передає Інформаційно-просвітницький відділ УПЦ.За словами Його Високопреосвященства, Собор УПЦ у Феофанії вніс докорінні зміни в життя нашої Церкви. Зміст рішень цього Собору особисто публічно пояснював Блаженніший Митрополит Київський і всієї України Онуфрій, а також інші єпископи та священники нашої Церкви. Однак до сьогодні щодо рішень Собору УПЦ у Феофанії точаться дискусії.До прикладу, особи, котрі заперечують реальність рішень Собору УПЦ у 2022 році, посилаються на згадку про Грамоту патріарха Алексія ІІ 1990 року, яка міститься у першому пункті нової редакції Статуту УПЦ. В цій згадці вбачається доказ нашої залежності від РПЦ.«Критики УПЦ свідомо ігнорують ті роз’яснення, які ще у 2022 р. надав з цього приводу Блаженніший Митрополит Онуфрій. Зокрема, у своєму листі до Державної служби з етнополітики та свободи совісті (ДЕСС) від 28.09.2022 (№ 0838) Блаженніший Онуфрій пояснював, що згадка про грамоту 1990 року є лише вказівкою на початок сучасного періоду історії УПЦ, оскільки саме з вручення цієї грамоти УПЦ почала існувати як самостійна церковна структура», – зауважив владика.Ще одним аргументом осіб, які намагаються відкинути вагомість Собору УПЦ у Феофанії, є посилання на текст Статуту самої РПЦ, в якому зберігається глава про Українську Православну Церкву як самокеровану частину РПЦ. Щодо цього архієпископ Сильвестр надав таке роз’яснення:«З 27.05.2022 наша Церква взагалі не вважає для себе зобов’язуючими будь-які нормативні документи РПЦ. Зі Статуту нашої Церкви прибрані всі пункти, які зобов’язували УПЦ виконувати постанови Соборів та інших керівних органів РПЦ. Слід також зазначити, що вже саме по собі використання нормативних церковних документів РПЦ в якості доказу підпорядкованого статусу УПЦ є недоброчесним. Цілком очевидно, що УПЦ жодним чином не може впливати на ті рішення і документи, які приймають та оприлюднюють в Росії.У вже цитованому листі в ДЕСС від 28.09.2022 Блаженніший Митрополит Онуфрій чітко вказував, що з 27.05.2022 “постанови Соборів РПЦ не є підставою для діяльності Собору єпископів УПЦ. Митрополит Київський i всієї України припинив членство у Священному Синоді РПЦ”».Архієпископ Сильвестр також нагадав, що Закон України «Про захист конституційного ладу у сфері діяльності релігійних організацій» (№ 3894-IX) якраз і передбачає, що ті особи, які були раніше включені до складу керівних органів релігійних організацій в Росії, мають публічно заявити «в усній або письмовій формі про свою незгоду з [цим] призначенням» і якщо таку заяву зроблено, то ці церковні діячі більше не вважаються такими, що входять до органів управління іноземної релігійної організації.Докладніше.
Священники Київської єпархії вирушили в «Місію Милосердя» з нагоди Дня Святої Трійці.25 травня 2026 року священники-волонтери розпочали чергову «Місію Милосердя» до східних регіонів України. Цього разу поїздка присвячена святу Святої Трійці. Про це повідомляє Інформаційно-просвітницький відділ УПЦ з посиланням на сторінку Соціального відділу УПЦ у мережі «Фейсбук».Очолюють благодійну місію заступник голови Соціального відділу УПЦ протоієрей Костянтин Дворовий та голова відділу соціального служіння і благодійництва Київської єпархії протоієрей Андрій Дворовий.У рамках поїздки духовенство має намір відвідати Святогірську лавру, де знайшли прихисток біженці і постраждалі жителі Донеччини та Харківщини. До обителі буде доставлено паливо для генераторів. Привезуть і гуманітарний вантаж для постраждалих жителів навколишніх сіл.Заплановані під час «Місії Милосердя» і зустрічі з військовослужбовцями бойових підрозділів. Учасники поїздки також завітають до Краматорська, Слов’янська й інших міст.Докладніше.
#ПроповідьПредстоятеля У питаннях віри не може бути поступок ні на йоту.У Неділю святих отців Першого Вселенського Собору Блаженніший Митрополит Київський і всієї України Онуфрій у своїй проповіді нагадав вірянам про подвиг святих отців, які зберегли чистоту православної віри та відстояли істинне вчення Церкви. Про це повідомляє Інформаційно-просвітницький відділ УПЦ.Блаженніший владика зазначив, що Свята Церква є «кораблем спасіння», «духовною врачебницею» та «училищем благочестя». У ній Господь перебуває з людьми «в усі дні до кінця віку». Водночас диявол від перших століть християнства веде боротьбу проти Церкви: спочатку через жорстокі гоніння, а згодом — через єресі, розколи та неправдиві вчення.Предстоятель нагадав, що після припинення гонінь у IV столітті особливу небезпеку для християн становила аріанська єресь, яка відкидала Божественну гідність Спасителя. Саме для подолання цього лжевчення у 325 році в Нікеї був скликаний Перший Вселенський Собор, у якому взяли участь 318 єпископів. Блаженніший Митрополит Онуфрій наголосив, що святі отці Собору відстоювали істину навіть у найменших формулюваннях Символу віри.«Віру не можна порушувати. Якщо людина порушує віру, то вона ображає Бога. Треба берегти чистоту святої віри — кожну букву. Саме така віра веде людину до спасіння», — підкреслив Предстоятель.На завершення Блаженніший владика закликав вірян любити Бога і ближнього, берегти православну віру в чистоті та просити у святих отців Першого Вселенського Собору небесного заступництва й допомоги на шляху до спасіння.Відео: https://youtu.be/bcsbZgaNNf8На сайті.
#ПроповідьПредстоятеля Про святого, який допомагає навіть невіруючим.У своїй проповіді в день перенесення мощей святителя Миколая Чудотворця Блаженніший Митрополит Київський і всієї України Онуфрій нагадав, що цього святого знають і шанують не лише православні християни, але й навіть люди, далекі від Церкви. Про це повідомляє Інформаційно-просвітницький відділ УПЦ.Його Блаженство нагадав, що святитель Миколай був вихований у благочесті, і згодом, за Божим промислом, став єпископом Церкви Христової. За словами Архіпастиря, святий усе своє життя присвятив служінню людям: допомагав убогим, підтримував тих, хто перебував у скорботах, рятував подорожніх, а також з ревністю оберігав чистоту православної віри.Окрему увагу у проповіді було приділено чудесам святителя Миколая та його допомозі людям навіть у наш час. Архіпастир навів приклад подружжя, яке жило в радянський період і було далеким від віри. Втративши документи, подружжя опинилося у великому страху, адже це могло коштувати їм становища. У відчаї вони звернулися з молитвою до святителя Миколая, про допомогу якого чули від інших людей. Після молитви та обіцянки поставити святому свічки у храмі вони знайшли загублені папери.Як зазначив Предстоятель, згодом святитель Миколай явився їм уві сні та нагадав про обіцянку. Це стало початком їхнього духовного навернення. Прийшовши до церкви, вони зустріли священника, який пояснив їм основи віри та допоміг пізнати Бога.«Святителю Миколаю не потрібна була сама свічка — він привів цих людей до храму, щоб вони зустрілися з Богом», — підкреслив Архіпастир.Блаженніший владика також додав, що такі зовнішні прояви благочестя мають значення лише тоді, коли людина прагне до духовного життя:«Свічка є цінною перед Богом лише тоді, коли вона є свідченням нашої любові до Бога і ближнього, милосердя та добрих діл. Якщо цього немає, то сама свічка не є Богові угодною».На завершення Предстоятель закликав вірян жити за заповідями Божими, боротися зі злом, ненавистю та гріхом, а також просити у святителя Миколая молитовної допомоги у земному та духовному житті.На сайті.Відео: https://youtu.be/1B3TEwIWBKw