Повідомлення telegram каналу - @sophos_kyiv

Логотип телеграм спільноти - Софос 2024-07-14

Софос

Кількість підписників:
918
Фото:
2100 
Відео:
63 
Посилання:
533 
Категорія:
Мистецтво
Опис:
Культурно-просвітницька ініціатива з благодійною основою. Анонси безкоштовних екскурсій. Цікаво про мистецтво, історію та події.

Канал Софос - @sophos_kyiv - №2354

Днями ми з Поліною поїхали у Китайгород — невеличке село у 20 км від Кам'янець-Подільського. Саме там було віднайдено неабияку концентрацію лебединих мотивів у оздобленні парканів, фасадів та навіть криниць.
Такий декор в глухій провінції був типовим у пізньорадянський час, оскільки дозволявся (разом з іншими народними символами: соняшником, калиною, лелекою тощо) і з одного боку хоч якось виділяв архітектуру на тлі невиразних одноманітних хат, а з іншої сторони перетворював спроби індивідуалізації на прояв конформізму. Використання одного образу благородного птаха, хоч і в різних варіаціях, вказує не стільки на його міфотворчу роль для мешканців села (Китайгород і лебеді ніяк не пов'язані легендами чи повір'ями), скільки демонструє певну сюжетну обмеженість, притаманну ізольованим громадам, а також вплив соціальної ієрархії.
Одним словом, прихильність китайгородців до білокрилих пернатих стала несподіванкою, але не причиною візиту до цієї місцини. Нас зацікавила багата історія краю, стара архітектура і феноменальної краси природні пейзажі. Кому цікаво, обов'язково ознайомтеся з інформацією про локацію.
Важко повірити, що нині поселення у 400 осіб ще у XVII ст. було містом з фортецею і потужним супутнім промислом. Протягом багатьох століть тут активно велася торгівля, про що свідчить збережений "чумацький шлях", який пролягає мисом унікальної геологічної пам'ятки — Китайгородського відслонення. На перший погляд звичайні скелі є одними із найповніших у світі розрізів відкладень палеозойської ери, де досі можна знайти скам'янілі рештки коралів, молюсків та зуби мегалодонів, яким мільйони років.
На узвишші товтри, де розміщена стара частина селища, завдяки польським поміщикам з середини XVIII століття постали одночасно два храми: католицький (зберігся) та православний (знищений). Зайвим буде говорити наскільки дивовижна панорама на долину річки Тарнави відкривається з оглядового майданчику біля майже зниклих давніх цвинтарів — дивіться самі. Тож не дивно, що митці нерідко обирають Китайгород для пленерів (ми не виняток).
Розповідати про цей загадковий край можна ще довго, але краще почитати статтю, а потім приїхати сюди у рамках відвідин Кам'янця, адже не Бакотою єдиною багаті землі дністровського Поділля.

230
24-07-26 13:47