🇨🇭Швейцарія може відмовитись від своїх замовлених ЗРК PatriotШвейцарія зіткнулась із різким здорожчанням та затримками закупівлі американських ЗРК Patriot. Контракт на п’ять батарей, підписаний у 2022 році за $2,2 млрд, тепер може зрости у вартості більш ніж на 50%, а за деякими оцінками — навіть удвічі, до $4,5 млрд. Одночасно поставки, які планувались на 2026–2028 роки, можуть зсунутись аж на 2034.Причина ви й самі знаєте. Виробництво раніше переорієнтували на Україну, а після початку операції Epic Fail США та країни Перської затоки буквально витрачають тисячі ракет-перехоплювачів у війні з Іраном. Для багатих шейхів із Затоки гроші на нові ракети не проблема, а от для Швейцарії — вже дуже навіть проблема.На цьому фоні Берн почав замислюватись над європейськими альтернативами. Armasuisse (Федеральне управління озброєння) вже вивчає пропозиції нових систем ППО, а серед фаворитів згадується франко-італійський SAMP/T NG.Зі свого боку можем запропонувати брошурку з фіпі-7😁Соняшник 🌻 | Чат | WhatsApp 🦅
Українській (анти-)балістиці — бути?Співвласник та за сумісництвом головний конструктор Fire Point Денис Штілерман на своїй сторінці в X поділився презентацією Пан-європейського антибалістичного проєкту «Фрея».Концепція «Фреї» передбачає створення дешевого та масового засобу перехоплення балістичних цілей, такої собі європейської альтернативи Patriot не за всі гроші світу. Чи не найскладнішим етапом у створенні власного ЗРК є ракета (ЗКР, або ж як у FP — «перехоплювач»). Cюрприз-сюрприз, але це знову та сама балістична FP-7 (запозичена із зенітної 48Н6). В презентації вона іменується як FP-7.x, наводячи нас на думку, що ракета має декілька ітерацій, чи то пак, модифікацій з різними ГСН. На слайдах згадуються ГСН типу Image Infra-Red, тобто тепловізійна, та напівактивна РЛГСН від німців з Diehl — відповідно для роботи по аеродинамічним та балістичним цілям.До оглядових РЛС та РПН питань нема. Вибираєм серед готових рішень. Kongsberg забезпечить командним центром, а от опис ПУ доволі розпливчатий.Працювати все це добро має через Link 16, тобто систему одразу намагаються інтегрувати у натівський контур управління та обміну даними.Зі слів Штілермана, готовність комплексу до застосування напряму залежить від швидкості інгреції з нашим європейськими партнерами. Дуже хочеться, щоб заголовок цього поста став виключенням з правил Бетеріджа, бо ми й готової балістики, як такої, не бачили, але рекламка є...Соняшник 🌻 | Чат | WhatsApp 🦅
Ракет у внутрішньому відсіку забагато не буваєСхоже, саме так вважають американці, адже їх ВМС та ВПС спільно працюють над новою компактною версією ракети AIM-9X Sidewinder — AIM-9X Compact Variant. Головна ідея настільки ж проста як і дурна водночас: зробити ракету меншою, але при цьому ще дальнобійнішою та ефективнішою.Нова AIM-9X CV, зі слів американських військових, отримає покращену кінематику та більшу дальність. Як саме це реалізують у компактнішому корпусі — не ясно. Але схоже, що американці активно граються з новими високоенергетичними твердопаливними двигунами, які можуть дати приріст дальності до 1,5 раза👀Уся ця історія напряму зав’язана на, скажімо так, проблемі внутрішніх відсіків стелс-винищувачів. Наприклад, F-35 Lightning II роками намагались впихнути більше AIM-120 через програму Sidekick. Тепер же пішли шляхом зворотнім — не виходить збільшити відсік, значить зменшимо ракету🎩. Тож тепер чекаєм нові адаптери на підвіску.Взагалі AIM-9X CV виглядає дуже перспективно для майбутніх дронів зокрема й “ведених” БпЛА, які матимуть жорсткі обмеження по масі та об’єму озброєння. Anyway, щоб у вас там не вийшло дайте нам — ми на Ан-196 втулим🤣Соняшник 🌻 | Чат | WhatsApp 🦅
🇺🇸Ще один B-1B Lancer повернули в стрій6 травня ВПС США підтвердили, що B-1B з бортовим номером 86-0115 здійснив політ з авіабази Тінкер в Оклахомі 22 квітня та знову повернувся на службу. Бомбардувальник був виведений зі складу ВПС у 2021 році та відправлений на знамените «кладовище літаків» в Аризоні на запчастини.Конкретно цей B-1B перебував у стані зберігання «Тип 2000», що означає використання літака як джерела запчастин, але із збереженням можливості повернення до льотного стану.Для відновлення борта 86-0115 понад 200 військових і цивільних спеціалістів із 567-ї ескадрильї технічного обслуговування літаків на базі Тінкер працювали у посиленому режимі, виконуючи ремонт фюзеляжу та систем. Було замінено понад 500 компонентів.Основний етап робіт завершили у лютому цього року. Після цього льотчики-випробувачі виконали серію перевірочних польотів на літаку у «голому» металевому вигляді (без фарбування) щоб перевірити роботу систем і льотні характеристики. Після успішних тестів ВПС США визнали бомбардувальник повністю боєготовим і відправили його на фарбування.У квітні літак отримав нове покриття та перелетів на авіабазу Дайєс у Техасі — одну з двох баз постійної дислокації авіапарку B-1B. Нині у складі ВПС США залишаються 43 такі машини.Соняшник 🌻 | Чат | WhatsApp 🦅
Нечасто на нашому каналі можна побачити історичні пости, але сьогодні буде саме такий.Історія починається з розпаду СРСР, тоді багатьом країнам колишнього совку достався "ядерний меч" країни - стратегічна та дальня авіація, зокрема в Українських ВПС було присутнє повне "тріо" - Ту-22М3, Ту-95МС та Ту-160, окрім них були присутні застарілі Ту-16, Ту-22М2 та звичайні Ту-22 "Без букви".Звісно, після втрати територій, а разом з нею ядерної зброї та засобів її доставки до цілі, рф захотіла повернути це все під свій контроль, не соромлячись самих різних методів. Окрім дипломатичного тиску за підтримки наших дорогих партнерів, русаки звернулися до бандитизму, заради того, щоб загнати чужі літаки у свою пітушарню.Так, в квітні 1992 року була невдала спроба перегнати літаки Ту-160 ВПС України з Прилук, тоді за планом 11 літаків цього типу повинні були перелетіти до рф за наказом виконуючого обов'язки командира 184-го важкого бомбардувального полку Анатолія Жихарєва, який згодом сам переїхав до росії та дослужився до командувача дальної авіації. Про ситуацію дізнався тодішній комполку, Валерій Горголь, який на той час перебував у відпустці. Прибувши до аеродрому він скасував вильоти.Інша невдала спроба була здійснена раніше, 13 лютого того ж року, коли проросійські офіцери хотіли перегнати літаки Ту-95, тоді їх врятував командир 1006-го полку, віддавши наказ заблокувати ЗПС.Нажаль, були також вдалі перегони літаків до рф. В той же день, 13 лютого 1992 року 6 бомбардувальників Су-24М 7-го бомбардувального полку, нині 7-ї БрТА, відкололись від ланки з 9 літаків, та полетіли на північ, після цього сівши на російський аеродром. Важливо сказати, що із собою льотчики, окрім літаків, прихопили й прапор 7-БАП, адже втрата стягу підрозділу завжди була соромом для його солдатів.Стяг взяли, а технічну документацію до літаків - ні. Без неї було неможливо визначити наліт літаків та час від останнього ремонту, тому ті Су-24 спочатку стояли у відстійнику, а згодом були утилізовані. Isn't that ironic?Можна також згадати епізод з підміною "Ведмедів" ВПС Казахстану. Їм теж після розпаду совку дісталася стратегічна авіація, зокрема, 40 ракетоносців Ту-95МС, які за планом регулярно літали з аеродрому Чаган на російський ае Українка, але відбувалась циганська магія, і літаки "неочікувано" повертались у старішій комплектації.Яка мораль цих історій? Кацап завжди був, є і буде підаром, і не важливо, чи він давить либу від вуха до вуха розповідаючи казки про братскій нарід, чи погрожує тобі всім, чим може.Соняшник 🌻 | Чат | WhatsApp 🦅
Ходять чутки в Інтернетах, що китайці взялися за розробку нової крилатої ракети під свої J-20 та J-35 З витягнутої інформації на одному з блогів у Weibo відомо, що нова КР має бути малопомітною та компактною, щоб влізти в внутрішній відсік китайського винищувача 4 покоління (у китайців і тут все по-своєму🤭)Згідно з техдоками, ТТХ ракети наступні:Довжина < 4 мДіаметр < 0,85 мШвидкість крейсерська ~ 870 км/годШвидкість максимальна ~ 920 км/годДальність ~1330 км
Аеродинамічна схема, як на малопомітну КР, доволі класична, окрім хіба V-подібного хвоста, хоча й він має подвійне призначення — окрім руління ще й часткове екранування вихлопу двигуна.Щодо двигуна — китайці не були б китайцями, якби й тут не намудрували. Додали систему "охолодження" сопла, що складається з чотирьох каналів подачі повітря, розташованих по кутах від нього, які впорскують холодне повітря у гарячий струмінь, зменшуючи його тепловий слід. (див. рис. 3)У вихідних доках ця розробка також порівнюється з американською стелс-ПКР AGM-158C LRASM, яка занадто габаритна для внутрішніх відсіків F-22 & F35. Китайці ж, навпаки, спеціально проєктують під внутрішнє розміщення, що дозволяє зберігати малопомітність носія.Соняшник 🌻 | Чат | WhatsApp 🦅
Мам, ну купи J-10/JF-17Виробник китайських винищувачів компанія AVIC зафіксувала виручку у близько $11 млрд у 2025 році, що на 15,8% більше у порівнянні з минулим роком, та є рекордним в історії компанії..В 2026 році ця динаміка нікуди не ділась: продажі за перший квартал зросли майже на 80% у порівнянні з аналогічним періодом минулого року. А воно й не дивно — індо-пакистанський конфлікт, що тримав протягом чотирьох днів травня 2025 року, зробив китайцям таку рекламу, про яку можна тільки мріяти.Пакистан тоді заявив, що китайські J-10CE та JF-17 Thunder відіграли ключову роль у повітряних боях. За їх твердженням, було збито кілька індійських літаків, включно з французькими «Рафалями». У січні 2026 року Китай офіційно підтвердив, що J-10CE здобув свою першу перемогу в повітряному бою.Конфлікт привернув увагу держав, які шукають альтернативу західним винищувачам. Індонезія, Ірак і Бангладеш, за наявною інформацією, виявили інтерес до китайських літаків, особливо до JF-17. Хоча тут варто вказати на два основних козирі китайців — це відносно недорога платформа та КР ПП для ураження цілей за межами прямої видимості PL-15, яка фактично встановлює паритет з індійськими Рафалями (які у 3-4 рази дорожче за китайців).І це все навіть попри санкції, які США наклали на дочірні компанії AVIC — Chengdu та Shenyang. І мабуть лише санкціями це діло не обмежитьсяСоняшник 🌻 | Чат | WhatsApp 🦅
ВПС США вивчають можливість створення ПКР повітряного базування, яку можна запускати з транспортниківВ США шукають ідеї для такого боєприпасу, який має запускатися в польоті з вантажних палет. Крім того, ВПС хочуть отримати ракету, масштаби виробництва якої можна було б легко розширити до 2 000 одиниць/рік.Ініціатива отримала назву Family of Affordable Mass Missiles – Beyond Adversary’s Reach (FAMM-BAR). Така система запускатиметься через задню рампу літака, із застосуванням парашутів для відокремлення палети від борта. Командування спеціальних операцій ВПС США вже тестувало подібну концепцію — Rapid Dragon від Локхідів для запуску крилатих ракет із транспортників MC-130J.Серед базових вимог до FAMM-BAR: дальність понад 1 800 км, швидкість близько 850 км/год та можливість корекції траєкторії на маршовій ділянціУ запиті також зазначено, що обсяги замовлень можуть сягати 2 000 ракет щорічно протягом п’яти років. Примітно, що основними цілями визначені «повільні морські цілі».Соняшник 🌻 | Чат | WhatsApp 🦅
Четвертий ЗРК С-400 на шляху до Індії Індуси очікують отримати її до середини травня. П’ятий комплекс С-400, який, за заявами місцевих прогандонів, добре показав себе під час операції Сіндур, має бути відправлений до Індії восени цього року. При цьому уряд Моді вже дав «зелене світло» на придбання ще п’яти таких систем С-400.Окрім того, після минулорічного бугурту, індуси закупили ще приблизно 280 ЗКР малої та великої дальності для С-400, щоб поповнити запас та створити резерв.Для прикриття самих комплексів С-400 та посилення захисту від БпЛА і баражуючих боєприпасів Індія також планує закупити щонайменше 12 ЗРГК Панцирь у боліт, а ще 40 систем — виготовити за програмою «Make in India».Що цікаво, індуси насправді отримують урізану версію, про що свідчать опубліковані фотки Моді на фоні однієї з ПУ — типу С400 але насправді трохи допиляна ПМУ3 з шильдиком від «Тріумфа». Що забавляє, це те як у місцевих чалма-закідал один і той самий дивізіон С-400 у різних статтях може «мати» і 8, і 12, і 16 ПУ — залежно від вологих фантазій автора.Соняшник 🌻 | Чат | WhatsApp 🦅
Диму без вогню не буває 🤣Як передають стривожені ворожі ресурси Франція готує чергові навчання з імітацією ядерних ударів по території боліт. Попередньо планується розіграш нового сценарію оборони так би мовити. До навчань на території Польщі та над Балтійським морем залучать винищувачі Rafale, оснащені ядерними боєголовками і тактичними крилатими ракетами ASMP. Польські пілоти в свою чергую будуть виконувати задачі розвідки, прикриття та ударів крилатими ракетами та ПРР з винищувачів F-16 Fighting Falcon.Цілями для імітації ударів стануть об'єкти на території бульбостану та болотостану, а самі навчання стануть «елементом розширення французької ядерної парасольки на країни, які піддаються загрозі агресивної політики кремля».За даними видання, польсько-французька взаємодія в цьому напрямку виведена за межі бюрократичної системи НАТО. Сценарії цих навчань — додатковий план на випадок нападу ху*ні, для їх активації не потрібно залучення відомої «статті 5».А залишок МіГарів імітуватиме бомбометання? 😎Соняшник 🌻 | Чат | WhatsApp 🦅