Ще трохи про сплату податків)Останні дні отримую багато звернень, з питанням: "Чи можна не платити податки, якщо зареєстрований на територіях, де проходять бойові дії?"Дійсно маємо таку пільгу для ФОПів 1 та 2 групи, зі сплати єдиного податку та військового збору. По сплаті ЄСВ ця пільга не працює! А для ФОПів 3 групи не працює ні для чого(Які помилки бачу при визначенні пільги ФОПами самостійно?- ФОП працює на території ведення бойових дій, але зареєстрований на території, яка такого статусу не має( відповідно і пільги тоді нема. Вона визначається за адресою реєстрації ФОП- Територія є в переліку ведення бойових дій, але була виключена з такого, а ФОП продовжує не платити(- ФОП був зареєстрований вже після віднесення населеного пункту до територій де ведуться бойові дії, але податок не платить. Пільга працює тільки якщо ФОП був зареєстрований до того як територія потрапила до списку. - Підприємець не платить нічого!!! Хоча пільга є тільки на сплату єдиного податку та військового збору для ФОП на 1 та 2 групі.- Та й з визначенням територій де ведуться бойові дії є багато питань. Про все розповідав тут - https://youtu.be/vQYQGbHWW0U
То введення ПДВ для ФОП всьо?Бачу вже багато новинних заголовків з посиланням на премʼєр міністра України Юлію Свириденко, про те, що законопроект про введення ПДВ уряд не буде подавати. На жаль, подавати будуть( Але пізніше. Мова йшла про відтермінування нововведень до 2028 року (або й ще далі). Наведу цитату з видання РБК Україна:Стосовно ПДВ для ФОПів, досягнуто домовленості, що стеля для його застосування буде збільшена з 1 до 4 млн гривень. Таким чином він торкнеться вже не 660 тисяч представників малого бізнесу, а 257 тисяч. Строк введення ПДВ для ФОПів поки обговорюється з МВФ. За словами Свириденко, це може бути або 2028 рік, або податок вступить в дію з моменту вступу України в ЄС.Новий Beautiful Tax Bill треба буде прийняти вже в березні. Але поки, по словам прем’єр-міністра, голосів в Раді для цього немає в необхідній кількості.
Виявилось, що можна і гроші від МВФ отримати і ПДВ негайно не вводити)))Та не зважаючи на те, що питання відклали - воно не зникло. Гроші нам дають і без прийняття ПДВ для ФОП, але під час дії програми "маяки" на ПДВ будуть ставити. Тобто для продовження фінансування, все ж будуть вимагати прийняття законопроекту.А це значить, що нам з вами розслаблятись рано. Так, є поступка в часі. Так, вже мова не про 1 млн., а про 4 млн. обороту без ПДВ. Але мова є і вона нікуди просто так не зникне. Тим не менше, новина доки позитивна) PS: Вітаю всіх з днем закоханих! Всіх обняв і поцьомав 😘
Скоро списання ЄСВ за 2025рік!!!Весь рік, ЄСВ яке ми сплачували за 2025 рік, йшло в кабінеті платника в переплату. Тепер ми відзвітували і в Додатку 1 до Декларації показали нарахування, а значить - пішли списання)Черговий раз нагадаю, до 2021 року суми ЄСВ списувались кожного кварталу, зараз - один раз на рік, по поданому додатку ЄСВ.Коли спишеться сума ЄСВ за 2025 рік?- 1 та 2група - 11.03.2026;- 3 група - 19.02.2026 (вже ось-ось)ВАЖЛИВО!!!В кабінеті платника, в Стані розрахунку з бюджетом, сума з графи "Надміру сплачені суми" в рядку ЄСВ, має дорівнювати чи бути більшою ніж задекларували в графі УСЬОГО, Розділу 9, Додатку ЄСВ до Декларації платника єдиного податку. У інструкціях з подачі річних звітів на це звертав увагу!Якщо буде менше - буде борг, штраф та пеня (як для прикладу на скріні)Тому, якщо в своїх звітах показували нарахування по ЄСВ - раджу перевірити, чи пройшло воно в кабінеті платника в Стані розрахунків по ЄСВ. Та чи достатня сума у вас на переплаті, щоб ці нарахування закрити.Окремо хочу звернути увагу ФОПів які звітували через Дію - Дія Додаток 1 по ЄСВ формує автоматично на повну суму нарахування ЄСВ. І якщо ФОП має пільгу - то має редагувати нарахування ручками. Що роблять не всі( А потім не розуміють звідки борги( Обовʼязково перевірте це в кабінеті платника.
Чому кожен ФОП при закритті року має замовити Довідку про доходи?Почнем з того, що є така Довідка про доходи від податкової, яку можна замовити онлайн в кабінеті платника.І магія цієї довідки в тому, що в ній ми можемо побачити інформацію про ті наші доходи, про які відомо податковій)Як податкова використовує цю інформацію?1) Коли ми подали Декларацію, податкова зрівнює суму доходу з Декларації та суму доходу в Довідці за ознакою 157 (підприємницький дохід). І якщо сума з Довідки більша - то не порядок, треба перевірка. І відправляють ФОПу лист з необхідністю пояснити чому виникла розбіжність.2) Якщо по ФОПу на 1 групі бачать будь які зарахування з ознакою доходу 157 - можуть зняти його з єдиного податку. В чому тут логіка? Інформацію про виплачений дохід ФОПу в податкову, може дати лише юридична особа. А працювати ФОПу 1 групи з юридичноми особам заборонено(3) Схожа логіка з ФОПами 2 групи, в якого нема КВЕДів на торгівлю, а є лише на надання послуг і податкова бачить дохід з ознакою 157 від юридичної особи на загльній системі. А ФОПу 2 групи заборонено надавати послуги загальносистемникам(Тому ФОПу важливо замовити цю довідку самостійно і перевірити чи не випливає з неї якийсь із цих трьох пунктів. Тоді можна щось зробити перш ніж на це зверне увагу податкова. Навіть ПОТРІБНО щось зробити, доки податкова не помітила)Як замовити таку Довідку, показав тут - https://youtu.be/K8YAbyENZ8kPS: Замовити довідку можна вже за весь 2025 рік. Ще кілька днів тому працювала вона тільки по листопад.
Пішли листи про продаж товарів на платформах без реєстрації ФОП!Вони нам не в новинку, такі ми почали бачити ще з березня 2025 року. Адже через оновлення формату фіскальних чеків, фінансові організації через які йдуть продажі товарів, дають інформацію в податкову про отримувача коштів за ці товари. Таким чином, якщо ти продаєш товар через Нова Пей, податкова миттєво дізнається, що ти отримав кошти від Нова Пей. В теорії, така ж практика має працювати і коли отримуєш кошти за товар проданий на Розетці, Укрпошті, ОЛХ, Пром, і т. д. Проте в листах податкової, до цього часу, бачив лише Нова Пей. Але вже масово почали розсилати листи де фігурують і інші фінансові установи. Тепер там є ще Укрпошта і фінансова команія ЕВО (через неї йдуть платежі з Rozetka, Prom.ua, Bigl.ua, Shafa.ua і ін.). Це ще раз підтверджує висновок, що продавати товари в інтернеті без ФОП стає ну дуууууууже складно. Податкова отримала серйозний інструмент, щоб дізнаватись про не зареєстровану підприємницьку діяльність. А якщо вже дізналась, то це ризик перевірки і донарахування податку на дохід фіз. особи – 18% ПДФО та 5% військового збору. Є ще ризик нарватись на штраф в 17-85 тис. грн. за здійснення підприємницької діяльності без ФОП. Стикався з розумниками, які кажуть, що ми просто через Нова Пей продавати не будем, ОЛХ доставкою та Пром оплатою не користуємось, всі кошти приймаєм тільки по номерку карти, тому нам пофіг. А ніт, за таких розумників потім береться фінансовий моніторинг, через який про отриманий дохід без сплати податків дізнається податкова, яка потім успішно донараховує податки. І вже є судові справи про законність таких дій, які податкова виграла.А про те як зареєструвати та як працювати з ФОПом для інтернет торгівлі, розповідав тут - https://youtu.be/W8aJGnwOxP4?si=YO_GZbxKCoBt5HOK
Відповідаю на найчастіші питання ФОП!Вийшло цікаво) Ще й приготував вам таймкоди для зручності) Хоча відео можете глянути й цілком)0:00 — Про що відео: звітність, баги податкової, типові помилки1:12 — Зміна місця реєстрації ФОП: куди платити ЄП і ВЗ за 4 квартал?2:56 — Призначення платежу у 2026: що писати, якщо банк підставляє “маячню”?4:12 — 2 група: поповнення рахунку власними коштами + повернення клієнту — віднімати з доходу?6:11 — В кабінеті нарахували ВЗ 800 замість 864,70 — що робити?7:12 — Кошти внесені як “торгівельна виручка”: це дохід чи як особисті кошти?8:39 — ФОП отримує оплати готівкою та на ІБАН, POS-термінал потрібен?14:12 — Чи правда, що з 01.01.2026 змінили реквізити для сплати податків?14:58 — Подав звіт і забув врахувати % Нової пошти: як виправити?16:09 — Минулорічна декларація “неприйнято”: реально виправити чи вже все?17:57 — Розбіжність між випискою банку і Checkbox: що робити?20:16 — Харків/територія бойових дій: чи можна не платити ЄП і ВЗ (2 група), навіть якщо є дохід?21:19 — з 3 групи перейшли на 2 групу в 4 кварталі: яку декларацію подавати за рік?22:01 — ФОП 3 група відкрився в жовтні: сплатив податки, але вони “висять” — чому так?23:05 — Декларацію не прийняли через “нуль” у додатку: як швидко виправити?24:25 — Чи нараховують штрафи за несвоєчасний ЄСВ під час війни?Посилання на повний ролик - https://youtu.be/vO4xotJfh5Q
А тепер звіряємо сплату ЄСВ!!!Всі ж памятають, що в 2025 році сплата єдиного внеску є обов’язковою для фізичних осіб-підприємців!?Хто може ЄСВ не платити й досі, розповідав у ролику - https://youtu.be/QLqo10T1MXYСплату ЄСВ можна робити як щомісяця так і відразу по завершені кварталу всією сумою. Важливо, щоб на 19 число кожного місяця наступного за кварталом, була достатня сума ЄСВ сплачена за цей квартал. В 2025 році - це 5280 грн.Також потрібно контролювати яка сума осідає на рахунку по ЄСВ в податковій. Так, саме осідає. Всі суми по ЄСВ які ми платимо за 2025 рік - сідають в "надміру сплачені" в Стані розрахунків в кабінеті платника. Власне цю суму і потрібно звірити.До 19 січня 2026р. ФОП який працює весь рік, мав сплатити суми внесків з ЄСВ за весь 2025 рік в розмірі 21120,00 грн. (4 квартали *5280)Якщо ж ФОП працював не весь рік, або мав пільги протягом якогось часу - то рахуємо загальну суму з розрахунку в 1760 грн. за кожен місяць в якому було зобовʼязанння сплати в період з січня по грудень 2025 року.Як перевірити чи у Вас все ок?- Заходимо в кабінеті платника в Стан розрахунків з бюджетом;- Обираєм 2026 рік:- шукаємо рядок з кодом 7104 00 00, навпроти нього (як на картинці) і бачимо суму яка є у вас на рахунку і вона не може бути меншою ніж ви нарахували і задекларували в Додатку 1 до Декларації платника єдиного податку! Бо якщо менше - то буде штраф(Перевіряєм всі і обовʼязково!!!
Цей пост для ФОПів що не з "таких сімей як всі, а з богатих", бо про переліміти)Перелімітом називають в нас ситуацію, коли підприємець отримав на єдиному податку більше доходу, ніж це передбачено податковим кодексом для його групи єдиного податку протягом року. Нагадаю які ліміти діють для кожної із груп на 2025 рік:- для ФОП 1 групи - 1 336 000 грн. - для ФОП 2 групи - 6 672 000 грн. - для ФОП 3 групи - 9 336 000 грн.Що робити якщо все ж маєте переліміт доходу по завершені року???1) Подаємо Декларацію в якій фіксуємо переліміт і суму єдиного податку за підвищеною ставкою в 15%. 2) Подаємо заяву до 20 січня про перехід на групу з більшим лімітом чи на Загальну систему, щоб зміни відбулися з 1го січня 2026 року за перелімітом.Важливо! Заяву подаємо після того як подана Декларація де цей переліміт зафіксований. Інакше податкова заяву не прийме.3) Також згідно вимог Податкової реєструємося платником ПДВ, якщо переходим на загальну систему. 4) Сплачуємо 15% єдиного податку з суми переліміту - не пізніше 19 лютого.Якщо ФОП перевищив у 2025 році ліміт в 9 336 000 грн. і перейшов на загальну систему оподаткування, то чи може він повернутись в 2026 році на єдиний податок?Податковий кодекс каже, що може, якщо в 2025 році не перевищив ліміт групи, на яку хоче стати. В 2026 році ліміт по 3 групі - 10 091 049 грн., тому якщо ця сума не перевищена в 2025 році, то в 2026 році можна повернутись на 3 групу. Ну і лишаю посилання на інструкції які будуть корисні якщо відбувся переліміт:- Хто з ФОПів має платити 15% єдиного податку. Як відзвітувати - https://youtu.be/x_0cbP9uBwM- Як перейти з єдиного податку на Загальну систему? - https://youtu.be/e8CbqPNxevY- Як перейти з однієї групи єдиного податку на іншу? - https://www.youtube.com/watch?v=F4DoAE6GUdg
Чи обовʼязково подавати Додаток 1 (ЄСВ) ФОПу єдиннику за 2025 рік?Читаю коментарі і бачу, що деякі ФОП вирішили не подавати Додаток ЄСВ до декларації за 2025 рік.Хтось аргумантував це тим, що з Додатком 1 звіт не приймають, а без нього пішов)) Ахахах))) Якщо не подається - подаєм доки подасться) Потішний аргумент)Також бачив аргументацію, що якщо не подавати Додаток по ЄСВ, або подавати його з нулями, то можна не платити ЄСВ, бо нарахувань тоді не буде, оскільки вони якраз йдуть по Додатку 1)Це можна було б назвати "чітерством", але нє) Бо для таких чітерів ЄСВ донарахують, просто пізніше, але вже зі штрафом та пенею(Не платити ЄСВ можуть лише ті категорії ФОП, що мають пільгу! Про те хто пільгу має, зняв досить ємний відеоролик. Посилання тут - https://youtu.be/QLqo10T1MXY?si=-9sGqjlFgEoFGaLtВАЖЛИВО: Додаток 1 з ЄСВ є невід’ємною частиною річної декларації і подається разом з нею, крім декількох виключень. То хто може не подавати Додаток по ЄСВ? Тільки ті підприємці, які весь 2025 рік користувались пільгою і не сплачували ЄСВ. Це можуть бути ФОПи які є пенсіонерами чи мають інвалідність. Також сюди можемо віднести підприємців, які одночасно є найманими працівниками чи резидентами Дія Сіті і за яких ЄСВ сплачує роботодавець. Тому не балуємось, і якщо є зобовʼязання нарахувати собі ЄСВ - нараховуєм через Додаток 1 до річної Декларації!
Давайте звітувати разом)Цього року не став обмежуватись лише роликами на Ютуб про те як звітувати і підготував для вас майстер-клас, на якому порахуємо дохід по ФОП, заповнимо Книгу обліку доходів, перевіримо ФОП на найчастіші помилки та відсутність розбіжностей з податковою, щоб не наражатись на перевірки, ну і подамо звіт та сплатимо податки)Загалом, зробимо все необхідне, щоб закрити 2025 рік самостійно, але так, як це роблять професійні бухгалтери)Зручно, що все буде в одному занятті) Ну і що можна буде задати питання конкретно по вашій ситуації)Придбати майстер-клас можна до кінця року за зниженою вартістю, всього за 450 грн. (З 1го січня 2026 року, заняття буде коштувати вже 570 грн.) Тому реєструйтесь вже зараз) - https://secure.wayforpay.com/payment/s4362589898c4А якщо не дуже хочеться розбиратись з усім та подавати звіт самостійно, можете записатись на подачу звіту до моїх колег! Вони самі проаналізують ваш кабінет платника, звірять чи нема розбіжностей, подадуть звіт та проконтролюють, щоб все пройшло добре)І тут також працює принцип, що записатись в цьому році дешевше, ніж в наступному) (В цьому - 2000 грн., а з 1го січня 2026 - 2500 грн.)Подати заявку на подачу річної декларації можна тут - https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfgwfPwdogJi3xunrYJqTcbs0PdRjsADK_U97IYflMCvi3idg/viewform?usp=header